Як пересадити орхідею в домашніх умовах в інший горщик Покрокове фото Відео

Вміти правильно розсаджувати кімнатні рослини повинен кожен квітникар. Пересадка орхідей помітно відрізняється від перевалки в інший субстрат інших рослин. Як просто і безпечно для рослини пересадити тропічну красуню, як підібрати субстрат і кращий час для роботи, про це розказано в статті.

Як визначити, що пора пересаджувати орхідею

Как пересадить орхидею в домашних условиях в другой горшок Пошаговое фото ВидеоВсупереч популярній думці про те, що орхідеї ніжні створення і вимагають складного трудомісткого догляду, ці рослини досить невибагливі. Їм достатньо створити правильні умови для існування і здійснювати мінімальний догляд. Часті пересадки квітів не потрібні.

Планово орхідеї пересаджують один раз в кілька років. Зовнішні ознаки того, що рослина потребує зміни грунту і горщика раніше наміченого терміну:

 • кора у складі субстрату перетворилася на труху, ґрунт ущільнився (перепревшая органіка стає влагоемкой і погано пропускає кисень);
 • корева система орхідеї вражені гниллю (здорові коріння білувато-зелені, пружні);
 • в субстраті завелися шкідники;
 • коріння не вистачає місця в ємності, вони випирають назовні.

Пригнічений стан самого рослини, пожовтіння листя і опадання бутонів сигналізують про неправильному догляді або хвороби, появі шкідливих комах. Іноді, для з’ясування причини поганого стану квітки, потрібен детальний огляд кореневої системи (пересадка).

Коли починати пересадку орхідеї

Как пересадить орхидею в домашних условиях в другой горшок Пошаговое фото ВидеоВ залежності від сорту орхідеї, пересадку квітки проводять в різні терміни. Вони не прив’язані до певного часу року.

Для всіх різновидів орхідей сприятливим вважається час, невдовзі після цвітіння. У цей період відбувається активний ріст молодих листя, корені відростають. Рослина легко адаптується в новому субстраті.

Як правильно пересадити орхідею в інший горщик: покрокова інструкція

Как пересадить орхидею в домашних условиях в другой горшок Пошаговое фото ВидеоЗбираючись зайнятися пересадкою орхідей, необхідно пам’ятати, що це ніжна і тендітна рослина. Коріння її чутливі до пошкоджень, а субстрат складається з часток кори, вугілля, камінців, пінопласту. Для роботи важливо підготувати робоче місце і деякі інструменти:

 • широкий зручний стіл і настільна лампа;
 • горщики відповідного об’єму і форми;
 • компоненти для субстрату або готовий грунт;
 • гострий секатор з вузькими лезами або ножиці;
 • порошок деревного вугілля для присипання зрізів на коренях;
 • марганцівка, Фітоспорин;
 • миску для замачівая рослини;
 • тонкі дерев’яні палички або пінцет для розподілу шматочків субстрату;
 • палички і «крабики» для підв’язування квітконосів.

Вибір ємності

У природі тропічні орхідеї (саме вони популярні в кімнатному квітникарстві) є эпифитами. Вони ростуть, закріпившись на інших рослинах, і їх коріння не занурені в грунт. Живиться рослина за допомогою фотосинтезу, який здійснюється не тільки через листя, але і через коріння.

Как пересадить орхидею в домашних условиях в другой горшок Пошаговое фото ВидеоСтрого кажучи, орхідея в горщику не потребує зовсім. Квітку можна вирощувати на великому шматку кори або купці моху сфагнуму, вміщеному в акваріум (для створення високої вологості). Горщечне вирощування орхідей практикується через простоту догляду за посадками.

Горщик для вирощування орхідеї, потрібно вибрати прозорий або напівпрозорий. Найпоширеніший матеріал – пластик або скло.

Обов’язковим є наявність великої кількості дренажних отворів в денці і на нижній частині бокових стінок. Коріння орхідей надзвичайно чутливі до перезволоження. В садових магазинах зараз можна відшукати ємності для орхідей у вигляді прозорого «парканчика», який ставиться на піддон. У такій «клітці» коріння квітки максимально комфортно.

Как пересадить орхидею в домашних условиях в другой горшок Пошаговое фото ВидеоЗа розміром ємність повинна бути трохи більше кореневого клубка. Достатньо, щоб відстань від коренів до стінок горщика дорівнювало 1 див. Великий горщик і, відповідно, великий об’єм субстрату веде до накопичення зайвої вологи і ризику появи гнилей.

Відповідний субстрат

Орхідея пред’являє до субстрату просту вимогу – він повинен бути рихлим, пропускати повітря і світло. Зазвичай використовують подрібнену на шматочки, розміром 10-25 мм, соснову кору. Можна купити її в магазині, або зібрати впав у лісі дерева. Зібрану в лісі кору необхідно позбавити від зайвої смолистості, проморозив на вулиці і прокип’ятити у воді близько півгодини.

Как пересадить орхидею в домашних условиях в другой горшок Пошаговое фото ВидеоПри складанні грунту для орхідей, на 3 частини соснової кори беруть:

 • 1 частина шматочками деревного вугілля (він потрібен, як абсорбент);
 • 0,5 частини моху сфагнуму;
 • 1 частина керамзиту (обважнювач, щоб горщик з квіткою не перекинувся).

Іноді, щоб додати в субстрат пухкості, додають шматочки пінопласту, пемзи.

Важливо! Якщо старий грунт, у якому росла квітка, не несе в собі збудників хвороб і шкідників, його додають до нового стерильного субстрату. Це допомагає заселити новий грунт корисною для орхідеї мікрофлорою.

Існують і інші варіанти субстратів для орхідеї.

Кокосове волокно.

Випускається у вигляді пресованих брикетів, які перед використанням розмочують у воді. Після підсушування кокосове волокно використовують для посадки квітки або додають в грунтосуміш.

Кокосове волокно має нейтральну реакцію, високу стійкість до гниття.

Как пересадить орхидею в домашних условиях в другой горшок Пошаговое фото Видео

Мох сфагнум (живий).

Відмінно підтримує потрібну вологість субстрату і добре пропускає повітря. Для підтримки життя самого моху важливо поливати (обприскувати) його тільки очищеною (дистильованою) водою.

Керамзит, пемза, галька.

Можуть виступати як в якості дренажу, так і в якості повноцінного грунту для орхідеї. Розміри частинок не повинні перевищувати 2,5 див.

Для рослини не має глобального значення, який саме склад субстрату вибере квітникар. Більше значення для благополучного розвитку саджанця має комфортна температура, вологість грунту і повітря), регулярні підгодівлі, освітленість.

Підготовка квітки до пересадки

Как пересадить орхидею в домашних условиях в другой горшок Пошаговое фото ВидеоНапередодні пересадки, за 2-3 год, горщик з орхідеєю ставлять в піддон з водою. Нагодовані вологою корені стають пружними і гнучкими, менш ламкими.

Квітка обережно виймають з горщика. Іноді для безпечного витягання орхідеї доводиться розрізати ємність, тому що проросли корінці в дренажні отвори. З корінців струшують субстрат. Обережно обполіскують кореневої ком у блідо-рожевому розчині марганцівки або Фітоспорину. Можна потримати рослина в дезінфікуючому розчині 10-15 хвилин (актуально для магазинних орхідей).

Уважно оглядають коріння на предмет гнилі і шкідників. Сухі, зламані, коричневі відростки вирізують секатором або ножицями. Зрізи присипають порошком деревного вугілля.

Підготовлені таким чином рослини залишають на столі просохнути протягом 3-5 ч.

Посадка орхідеї в горщик

Как пересадить орхидею в домашних условиях в другой горшок Пошаговое фото ВидеоІз-за легкості субстрату і великого, що звисає набік квітконосу деяких орхідей, необхідно подбати про стійкості горщика. На дно ємності насипають дренаж з гальки (навіть якщо в горщику багато отворів) чи кладуть великий камінчик.

Орхідею поміщають в горщик, розправивши коріння або звернувши їх у кільце. Одночасно з заповненням горщика грунтом, в центр тари встановлюють опору під майбутній квітконіс. Щоб він не покосився, його міцно фіксують в шарі дренажу.

Шматочки субстрату необхідно пінцетом або паличкою проштовхувати між коренів і рівномірно розподіляти всередині тари. Коренева шийка (якщо так можна назвати підставу квітки) повинна знаходитися нижче країв ємності на 1,5 см. Якщо деякі корінці трохи випирають з горщика, це не страшно.

Подальший догляд за пересадженим квіткою

Как пересадить орхидею в домашних условиях в другой горшок Пошаговое фото ВидеоЯк би акуратно квітникар не пересаджував орхідею, рослина все одно відчуває стрес від пересадки. Йому необхідно час, щоб прийти в себе (якщо орхідеї проводили обрізку коренів, зацвісти та зможе лише через кілька місяців).

Починати вносити підживлення у воду для поливу починають не раніше, ніж на квітконосі зав’яжеться перший бутон.

Температурний режим

Квітка потребує температурі повітря вдень +20 +25 градусів і вночі не нижче +18. Орхідеї шкідливі не тільки знижені температури (при +12 квітка може загинути), але і перепади температур, більше 5 градусів.

Протяг і смажачий повітря, що йде від радіатора, теж шкідливий орхідеї. Рослину розміщують у місцях, добре освітлених, але без прямого попадання сонячних променів.

Поливи

Как пересадить орхидею в домашних условиях в другой горшок Пошаговое фото ВидеоПерший рясний полив орхідеї проводять відразу після пересадки. За допомогою душової насадки квітка зрошують зверху, щоб субстрат добре промок. Після того, як зайва волога скла з горщика, орхідею прибирають в затемнене місце на кілька днів. Полив в ці дні не проводять.

Надалі, сигналом того, що пора поливати орхідею, служить побіління коренів. Наситившись вологи, корінці орхідеї змінюють колір на світло-зелений.

Поливають рослину тільки через піддон, встановивши горщик у воду на 10-15 хвилин. По закінченню цього часу, горщик виймають і дають стекти зайвої рідини.

Вода для поливу орхідеї повинна бути тепла (температура близько +22 градусів) і м’яка. Краще використовувати талу або кип’ячену рідина. Водопровідну воду потрібно відстоювати не менше 2 доби.

Для повноцінного розвитку орхідеї необхідно вологість повітря 70-85%. Підтримувати таку вологість можна за допомогою обприскування листя квітки. Деякі квітникарі рослину поміщають в акваріум або встановлюють поблизу квітів настільний фонтан або водоспад.

Питання і відповіді

Как пересадить орхидею в домашних условиях в другой горшок Пошаговое фото ВидеоУ початківців любителів орхідей виникає маса питань про догляд за тропічної красунею. Відповіді на найпоширеніші питання наведено нижче.

Як часто потрібно пересаджувати орхідею

Якщо рослина здорове, повноцінно розвивається і квітне, його пересаджують не частіше 1 разу на 2-3 роки. За цей час субстрат, що складається з органіки, перегниє і втратить свої функції. Якщо орхідею містять в неорганічному грунті (керамзит, синтетичне волокно, галька), то пересаджувати можна ще рідше.

Як правильно пересадити відросток

Как пересадить орхидею в домашних условиях в другой горшок Пошаговое фото ВидеоЗагальні принципи пересадки відростка або дітки орхідеї аналогічні пересадки дорослого екземпляра. Важливо правильно відокремити дитинку від материнської рослини.

 1. Відросток відокремлюють від дорослої орхідеї тільки, коли на дитинці відросте власні корінці, довжиною 3-4 див.
 2. Дитинку вирізають з квітконоса, разом з шматочком стебла материнської орхідеї.
 3. Відросток замочують у теплому розчині Епіне або Энергена на 15 хвилин.
 4. Зрізи на дитинку і на стеблі орхідеї присипають порошком деревного вугілля.

Висаджують відросток по одному в горщик із стерильним субстратом.

Якщо необхідно відокремити дитинку орхідеї, не чекаючи утворення у тій коренів, відросток спочатку укорінюють у воді, тільки потім висаджують. Для цього, зрізаний з захопленням материнського стебла відросток, кладуть на мох сфагнум, який поміщений в миску, наповнену керамзитом. У миску наливають воду. Над рослиною встановлюють теплицю для збереження високої вологості.

Молодий орхідеї створюють комфортні умови для розвитку:

 • розсіяний яскраве світло на протязі 13 год;
 • вологість 87-93%;
 • температуру в 28 градусів тепла.

На відрощування коренів діткам буде потрібно кілька місяців.

Коли можна пересаджувати орхідею після покупки

Орхідею не обов’язково пересаджувати після покупки, якщо квітка виглядає здоровим, і субстрат не уплотнившемся. Якщо стан рослини вимагає реанімуючих дій, а субстрат підлягає заміні, орхідею пересаджують через 8-12 днів після покупки. За цей час квітка адаптується в нових умовах і легше перенесе стрес.

Можна пересадити орхідею під час цвітіння

Пересадка рослини в момент цвітіння створює додаткове навантаження на корені. Орхідея може скинути всі квіти і навіть загинути. Без крайньої потреби рослини в період цвітіння не турбують.

Пересадити квітучий примірник можна тільки у разі хвороби або нападу шкідників. Бутони, в цьому випадку, з квітконосу видаляють.

Як правильно і швидко пересадити орхідею — відео

Процес пересадки орхідей тільки на перший погляд здається складним і травматичним для рослин. Якщо суворо дотримуватися всіх пунктів інструкції, квітці буде доставлено мінімум шкоди, і він благополучно рушить в зростання.

Читайте також:

 • Орхідея: догляд в домашніх умовах після покупки
 • Пересадка фікуса Бенджаміна в домашніх умовах
 • Як виростити авокадо з кісточки в домашніх умовах
 • Вигонка тюльпанів до 8 березня в домашніх умовах
загрузка...
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya