Вирощування перцю у відкритому грунті: посадка і правильний догляд Відео

Перець вирощують не тільки з-за високого вмісту в ньому мікроелементів і вітамінів. Його широко використовують як необхідну приправу в багатьох стравах, готують з нього страви.

Овочівники помітили, що якщо вирощувати на відкритому грунті, його врожаї більш щедрі, ніж при культивуванні в теплицях. Прямим посівом перці садять тільки в південних областях, а в інших тільки розсадним способом.

Кращі сорти перцю для відкритого ґрунту

Выращивание перца в открытом грунте: посадка и правильный уход ВидеоПеред посадкою кожен дачник вирішує, для якої мети потрібен буде продукт. Для заготовок вибирають дрібноплідні сорти, а для вживання свіжими, краще зупинитись на перцях з великими плодами, що мають товсті стінки.

 • Йова. Дуже скоростиглий сорт, який радує великими і соковитими плодами вже на 95 день після сходів. Урожай перців дуже щедрий, а плоди досягають 250 р. Даний сорт непогано приживається на важкому грунті.
 • Гладіатор. Яскраво-жовті плоди середньопізнього сорту відрізняються воістину величезними разметами – майже 400 р. М’ясисті стінки перцю товщиною більше 1 см дуже соковиті і відрізняються приємним смаком.
 • Каліфорнійське чудо. Популярний, перевірений роками сорт, не залишає байдужим жодного городника.
 • Медаль. Плодоношення цього сорту дуже розтягнуте. Встигають перці на 100 день, але ще не один тиждень можна збирати яскраво-червоні великі плоди.
 • Вікторія. Середньораннього дозрівання невеликі плоди городники вирощують переважно для заготівок.
 • Чорний кардинал. Цей сорт має дуже незвичайне забарвлення плодів. Перебуваючи в технічній стиглості, перці мають чорно-фіолетовий колір. Поступово досягаючи біологічної стиглості, вони стають червоними.

Коли садити перець на розсаду для відкритого грунту

Терміни посіву насіння перцю в різних регіонах трохи різняться, але однозначно схожі в тому, що сорти з великими плодами висівають в перших числах лютого.

Тонкостінні невеликі перці вирощують з розсади, посіяної після середини лютого.

У південних областях іноді посів на розсаду проводять і першу декаду березня.

Оскільки рослина болісно реагує на пікірування, насіння краще висівати відразу в окремі стаканчики. Так як коріння перців розвиваються повільно, ємності слід вибирати невеликі.

Особливості вирощування розсади та догляд

Выращивание перца в открытом грунте: посадка и правильный уход ВидеоЯкщо насіннєвий матеріал не був придбаний заздалегідь оброблених, його необхідно дезінфікувати самостійно. Витримуючи насіння в марганці, садівник не тільки знезаражує, але і покращує схожість.

Як відомо, перець відрізняється тривалим терміном проростання. Щоб сходи з’явилися на 2-3 день після посіву насіння 5 годин витримують у теплій воді +50°С, а потім поміщають для наклевиванія на пару днів на вологу тканину. Температура в кімнаті в цей час підтримується на рівні +20°С.

При звичайному замочуванні протягом 5 годин у теплій воді кімнатної температурі, сходи з’являються після 20-го дня від моменту посіву.

Готуючи насіння до посадки, потрібно точно знати, що вони зберігалися не більше року, так як час зберігання обернено пропорційно процентній схожості. Посадковий матеріал після 3-річного віку майже наполовину втрачає здатність до проростання.

Грунтосуміш готують з землі, піску і торфу. Поливи проводять методом розпилення з пульверизатора. Після посіву ємності накривають темною плівкою. При появі перших подковок тару переміщують на добре освітлювані місця. Дуже важливо, щоб повітря в приміщенні не був менше +20°С.

Беручи до уваги хворобливе реагування перців на пікіровку, посів бажано проводити, розподіляючи насіння відразу по окремих ємностях. Пікіровку проводять тільки в крайніх випадках: сильна загущенность.

Докладніше в статті: Чим підживити розсаду перцю, щоб були товстенькі

Розсада потребує додатковому освітленні: весь лютий їй підтримують світловий день, починаючи з 7 год ранку і до 21 години. Незадовго до основної пересадки розсади в грунт, її потрібно загартувати. Ця процедура є обов’язковою, оскільки молоді рослини будуть зазнавати несприятливих впливів дощу, вітру, низьких температур.

Як виростити перець у відкритому грунті

Выращивание перца в открытом грунте: посадка и правильный уход Видео

Строки висаджування розсади

Багатому збору врожаю передує правильна посадка, проведена у відповідні строки. На відкриті грядки підрослу розсаду переносять в останніх числах травня, коли поворотні заморозки вже не загрожують. Попередньо розсаду щедро поливають, щоб розм’якшити грунт.

У центральних областях, розташованих ближче до півночі, нерідко заморозки повертаються і в перших числах червня, тому для розсади зводять укриття. Щоб не возитися з зайвою турботою, перці в таких областях пересаджують в середині червня.

При жаркій погоді перці пересаджують ближче до вечора, щоб за ніч вони трохи зміцніли. Лунки готують заздалегідь, добре поливають.

Вибір місця для посадки

Выращивание перца в открытом грунте: посадка и правильный уход ВидеоПерець любить сонце, але не любить сильних вітрів, тому ділянку для нього слід підбирати, виходячи з цих вимог. Найкращий захист від вітру – природна. Для цього навколо грядки висаджують високорослі культури або сам перець визначають близько загороджень.

Відповідний грунт для рослин та, яка добре дренований, але володіє здатністю влагоудерживания. Підготовку ділянки починають ще восени при перекопуванні видаляють рослинні залишки, вносять гній, золу, суперфосфат. Навесні, після розпушування, вносять мінеральні підгодівлі.

При підборі ділянки дуже важливо врахувати правило сівозміни. Категорично не можна висаджувати перці, якщо до цього там росли пасльонові культури: картоплю, томати, баклажани.

Підготовка грядок

Выращивание перца в открытом грунте: посадка и правильный уход ВидеоВ зоні помірного клімату, для хорошого зростання і багатого врожаю, для перцю споруджують теплі грядки. Ця конструкція є чудовою природною батареєю для коренів теплолюбного рослини.

Найбільшою популярністю користуються надійні заглиблені грядки, дозволяють культурі розвиватися навіть при не дуже сприятливому кліматі. Стандартні конструкції мають ширину близько метра, висоту 30 см, а довжина може бути довільна, згідно з планом ділянки.

Щоб обладнати теплу грядку, необхідно:

 • Зняти грунт і неглибокий рів викопати. В нього закладають органіку. Також грядки можна споруджувати прямо на поверхні грунту. В обох випадках попередньо роблять бортики з шиферу, дощок. Можна збити короб необхідного розміру і користуватися ним не один рік.
 • На саме дно, основа, кладуть відходи, які вимагають тривалого терміну гниття: стебла кукурудзи і топінамбура, гілки, обрізки деревини, соняшник. Також цей шар відіграє роль природного дренажу, сприяти насиченню коренів повітрям. Висота його повинна досягати 10-40 див.
 • Кожен шар необхідно поливати водою. Далі викладають траву, старі листи, які сприяють гниттю стебел і гілок. Слідом розміщують городні відходи: батоги огірків, листя капусти, тирсу, бур’ян. Можна додавати тільки пасльонові – картопля і томат.
 • Всі шари обов’язково утрамбовують. Наступний шар роблять з листя, компосту, а останній насипають землю.

Внутрішній складу може бути будь-який, але потрібно стежити, щоб шари не злипалися: вологі і соковиті необхідно чергувати з сухими.

Нерідко в теплих грядках присутні газети, відходи кухні.

Схема посадки

Выращивание перца в открытом грунте: посадка и правильный уход ВидеоСтандартна висадка відбувається за приблизною схемою квадратно гніздового типу: 60х60. При більшій відстані практикується висадка в одну лунку 2 рослин, а іноді навіть трьох.

Завзяті овочівники виробили свою схему і слідують їй, рекомендуючи менш досвідченим товаришам:

 • Низькорослі сорти піддаються щільній посадці – через 20-25 см;
 • Кущі середньої зростання садять кожні 30-35 см;
 • Високорослим гібридів потрібно більше місця – 40-45 см

Між рядами витримують відстань 50-70 див.

Пересаджують перець у відкритий грунт під вечір. Поглиблюють рослини в грунт до першої пари справжніх листочків.

При посадці в кожну лунку встановлюють кілок висотою 60 см, щоб підтримати неукоренившееся рослина. Надалі їх застосовують для підв’язування.

Схема посадки перцю по дві рослини в лунку — відео

Як укрити перець у відкритому грунті від заморозків

Зміцнілу розсаду перців попередньо загартовують в домашніх умовах, готуючи до нелегким вуличним умов.

З підручних засобів споруджують намети. Якщо є переносне укриття, можна скористатися ним.

Також споруджують дуги над грядкою висотою 70-90 см і накидають на них плівку або укривний матеріал. Внизу закріплюють матеріал дошками чи цеглою. Якщо розсада була посаджена у відкритий грунт у другій декаді травня, то ймовірність зворотних заморозків велика, тому перці рекомендується вкрити подвійним шаром плівки.

У денний час укриття з одного кінця відкривають, а коли встановиться тепла погода прибирають.

Выращивание перца в открытом грунте: посадка и правильный уход Видео

Часто на ділянках можна побачити, як заповзятливі городники дбайливо накривають кожен кущик розсади обрізаними пластиковими пляшками.

В більш теплих регіонах перець захищають від вітру і несприятливих погодних умов за допомогою насаджень з високорослих культур. Розсаду буряку, брукви, цибулі-порей або мангольда вирощують заздалегідь, а потім висаджують навколо грядки одночасно з перцем.

Чи можна саджати поруч гострий і солодкий перець

Кожному городникові відомо, що розміщувати різні сорти перців на одній грядці не можна. Тим більше, якщо справа стосується таких різних видів, як гіркі і солодкий перець.

Культура схильна до сильного перезапиленню. Як результат – гіркі сорти можуть змінити смак, а солодкі будуть сильно гірчити. Згодом насіння таких рослин висаджувати буде небезпечно: невідомо який новий вид вийде.

Кожен сорт перців висаджують на відстані 20 метрів, а солодкий і гіркий краще всього розташувати по різних сторонах ділянки.

Особливості догляду за перцями у відкритому грунті

Выращивание перца в открытом грунте: посадка и правильный уход ВидеоДогляд за перцем, що росте на городі, дещо легше, ніж за його тепличним побратимом. Рослинам потрібен полив, розпушування, підв’язка і інші стандартні способи догляду.

Полив

Перець дуже любить прикореневі поливи. Їх здійснюють 3 рази в тиждень, а під час посухи – майже кожен день. Воду для поливів заздалегідь наливають у бочки, щоб вона прогрілася і отстоялась.

Агрономи радять поливати перці за такою схемою:

 • До цвітіння – щотижневий полив;
 • При спеці — двічі на тиждень;
 • Квітучі і плодоносні культури потребують 3 кратному поливі за тиждень.

Після водних процедур рослинам потрібно розпушування. Проводять його з урахуванням поверхневого розташування коренів перців. Паралельно видаляють бур’яни. Вітає культура і мульчування.

Підживлення та добрива

Выращивание перца в открытом грунте: посадка и правильный уход ВидеоВирощуючи перець, не потрібно забувати його удобрювати органікою: перегноєм, послідом птахів. За вегетаційний період рослинам вистачає 3-4 підживлення. Паралельно вносять і мінерали: золу, калій. Суперфосфат.

Недолік, як і надлишок мікроелементів погано позначаються на рослині. Може призупинитися розвиток, знизитися продуктивність. Завжди добрива слід надавати згідно з доданою до них інструкцією.

Перша підгодівля

Через 2 тижні після розсадження перців, їм дають першу підгодівлю. У відро теплої води додають ложку суперфосфату, 1 ч. л селітри і 0,5 ложки калію або ложку золи.

Воду слід брати дощову або фільтровану. Головне – в ній не має бути хлор.

Під час цвітіння

Другий раз культуру підгодовують, коли вона зацвітає. Для цієї процедури знадобляться карбамід, сульфат калію, суперфосфат. Кожному кущику пропонують літр розчину.

Під час плодоношення

Помітивши, що рослина починає формування зав’язей, потрібно підгодувати його розчином калію.

Кращі підгодівлі для перцю у відкритому грунті — відео

Формування перцю

Выращивание перца в открытом грунте: посадка и правильный уход Видео

Низькорослі види перцю у формуванні та підв’язування не потребують. Високорослі сорти формують у 3 етапи:

 1. В кінці липня у перцю з’являються гілочки. У місці першої розвилки формується перша квітка. Він підлягає обов’язковому видаленню. Також, якщо налічується більшу кількість кольорів, все одно видаляють.
 2. У момент появи 12 листків ліквідують непотрібні відгалуження. Залишають тільки ті, що йдуть від першої розвилки.
 3. На кожній гілочці скелетного плетіння утворюється нова рогатка. Там залишають найміцніший втечу.

Підв’язування

Тендітні паростки культури потрібно підв’язувати до раніше забитим кілочків. Високорослі сорти також підв’язують на шпалери, щоб під важкими плодами гілочки не обломилися.

Збір врожаю

Выращивание перца в открытом грунте: посадка и правильный уход ВидеоПри прибиранні перців враховують 3 фактори:

 1. Термін визрівання даного сорту;
 2. Різновид перцю – гіркий, солодкий;
 3. Погодні умови.

Городні культури найбільш залежні від погодних умов. Теплолюбний перець гине при появі перших заморозків, тому до цього моменту урожай повинен бути зібраний.

При зніманні перших плодів потрібно враховувати їх ступінь дозрівання.

 • Солодкі сорти можна збирати при технічній зрілості. Дозріти вони можуть і в кошику.
 • Гіркі сорти обов’язково повинні визріти повністю.

Хвороби та шкідники перцю

Выращивание перца в открытом грунте: посадка и правильный уход ВидеоХворіють рослини тими ж хворобами, що й інші пасльонові. Виконуючи сумлінно всю агротехніку, не виключено, що не доведеться зіткнутися з грибками, бактеріями і іншими паразитами. Вміння правильно їх визначити на початковій стадії і вчасно вжити заходів, збережуть урожай.

При в’яненні спостерігається зміна листя. Судини на них набувають буре забарвлення. З часом зелена маса опадає, захворювання поступово вражає гілочки, стебло. Перець гине.

При чорної плямистості інфіковано повністю вся рослина. Культуру покривають чорні плями, облямовані жовтуватим обідком. Такі плями на самих овочах пальпуються, як малопомітні опуклості.

Докладніше в статті: Хвороби і шкідники солодкого перцю і боротьба з ними

Зазвичай захворює перець в момент посіву, якщо попалися інфіковані насіння. Саме тому передпосівна їх обробка так важлива. Захворювання дуже швидко поширюється при високих температурах. Основний сплеск хвороби випадає на найбільш спекотні місяці літа. Хворі рослини спалюють, плантацію обробляють фунгіцидами.

Біла гнилизна локалізується внизу стебла. В результаті її розвитку харчування перестає надходити від коренів. Ризик заразитися гниллю виникає, якщо висадка розсади відбувається при низьких температурах, надмірної вологості. Грядки, де помічено захворювання, потрібно посипати вугіллям.

Фітофтороз валить гниття вся рослина. Запобігти поширенню інфекції і позбутися від неї допоможе обробка бордоською рідиною.

Від головного шкідника, яким є попелиця, дуже ефективний перевірений десятиліттями спосіб: настій деревної золи.

Відігнати слимаків допоможе розсипана на ґрунті суха гірчиця або звичайне мульчування.

Вигнати кліщів з перців допоможе настій цибулі, часнику або кульбаби. Для більшої ефективності можна додати рідке мило.

Поради садівників

Выращивание перца в открытом грунте: посадка и правильный уход ВидеоГородникам-початківцям, а також всім іншим городникам можуть стати в нагоді поради, якими діляться досвідчені садівники.

 • Для зони помірного клімату краще вибирати перець скоростиглих сортів.
 • Для консервації найбільше придатні тонкостінні невеликі плоди.
 • При висадці розсади в кожну ямку потрібно помістити пару тюлек, або іншу рибку.
 • Перець краще візьметься, якщо його пересаджувати в похмурий день.
 • Посадивши рослини на грядки, їх не поливають тиждень – вони швидше вкорінюються.
 • Якщо при пересадці є полураскрывшиеся бутони, їх необхідно видалити.
 • Від холодної води перці можуть скинути квітконоси.
 • Кути перців можна не формувати. Просто зрізати всі слабкі гілочки, а також зрідка проріджувати кущ.
 • Ніколи не слід садити перець в торф’яні стаканчики: рослина негативно реагує на кислоту. Також рослина не любить заглиблення, глину, надлишок азоту і свіжий гній.
 • Якщо регіон відрізняється коротким влітку, прохолодною погодою, то перці потрібно культивувати скороплідні і низькорослі.

Посадка перцю для великого врожаю — відео

Правильний і чесний догляд за перцями гарантовано обіцяє прекрасні врожаї. Потрібно уважніше поставитися до культури, зуміти вчасно зрозуміти сигнал про допомогу. Вирощування перцю у відкритому грунті не потребує великих зусиль, а результат завжди порадує.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: