Як вкривати гортензію крупнолисту на зиму Фото Відео Коли вкривати гортензію в регіонах

Гортензія крупнолистная, як і волотиста, і деревоподібна, використовується квітникарями-любителями для додання своїй дачній ділянці краси, вишуканості та чарівності. Але вона не так зимостійка і з приходом холодів вимагає обов’язкового укриття на зиму.

Коли вкривати гортензію на зиму в регіонах, терміни

Как укрывать гортензию крупнолистную на зиму Фото Видео Когда укрывать гортензию в регионахДо робіт по укриттю гортензії крупнолистой приступають в той час, як в осінніх прогнозах синоптиків починають з’являтися перші повідомлення про мінусових температурах. Зрозуміло, що на території Росії таке відбувається в різний час, отже, і терміни укриття будуть різнитися.

Необхідно пам’ятати, що різні види гортензії: деревоподібна, крупнолистная або волотиста, відрізняються своєю зимостійкістю і не всі вони вимагають однакового догляду при підготовці до зими.

Коротка порівняльна характеристика зимостійкості видів гортензій

Вид гортензії Забарвлення суцвіть Особливості цвітіння Зимостійкість
Гортензія деревоподібна Біла На прирості поточного сезону Висока, до -30⁰С
Гортензія волотиста Рожева або біла На прирості поточного сезону Дуже висока, від -35⁰С до -40⁰С
Гортензія крупнолистная Рожева, біла, блакитна, бузкова На пагонах минулого року Низька, до 15-18⁰С

Коли вкривати гортензію в Підмосков’ї

У Підмосков’ї і середній смузі Росії старт роботам слід дати в середині жовтня, саме в цей час нічні температури починають опускатися нижче нуля, і з’являється небезпека вимерзання квіткових бруньок.

Інші види гортензій, деревоподібна і волотиста, розпускають квітки на пагонах, відростаючих в цьому сезоні, тому прихід холодів не може негативно вплинути на кількість суцвіть. Крім того, два останніх види володіють хорошою зимостійкістю, і буде цілком достатньо добре замульчувати грунт в області розташування кореневої системи.

Коли вкривати гортензію в Ленінградській області

Как укрывать гортензию крупнолистную на зиму Фото Видео Когда укрывать гортензию в регионахСніжні зими Ленінградської області вкривають кущі гортензії теплим сніговим покривалом, яке стає природним захистом для волотисте і деревоподібної різновиди квітки. Але щодо крупнолистой гортензії правилами укриття нехтувати і до роботи приступають, орієнтовно, в середині осені.

Коли вкривати гортензії в Сибіру

Как укрывать гортензию крупнолистную на зиму Фото Видео Когда укрывать гортензию в регионахВиростити і тим більше зберегти крупнолисту гортензію в суворих кліматичних умовах Сибіру дуже складно. У цьому регіоні для вирощування у відкритому грунті краще підійде гортензія волотиста, яку з приходом холодів (незважаючи на морозостійкість) все-таки слід укрити. Інакше сибірські морози залишать квітникаря-любителя без розкішного цвітіння такого чарівного квітки.

В даному регіоні крупнолисту гортензію рекомендується вирощувати в горщиках, що дозволяє з наближенням холодів переміщати рослина в будинок або опалювальну теплицю.

Коли вкривати гортензію на Уралі

Зими уральського регіону дещо м’якше, але і вони вимагає дуже ретельної підготовки гортензії крупнолістной до зимового періоду. Необхідно заздалегідь підготувати укривні матеріали і на початку, найпізніше в середині жовтня приступити до утеплення квітів.

Чим вкривати гортензію крупнолисту

Для захисту садових рослин від вимерзання використовують підручні матеріали і покупні неткані матеріали, що використовуються для облаштування парників.

Ялиновий лапник

Как укрывать гортензию крупнолистную на зиму Фото Видео Когда укрывать гортензию в регионахВідмінний природний матеріал, який можна набрати в найближчому лісі. Звичайно, це не означає, що потрібно обламувати або спилювати гілки з дерева. Вони в достатній кількості валяються на землі, поламані вітром і негодою. І зовсім добре, якщо на вашій ділянці ростуть хвойні дерева. Гілки, що залишилися від формувальної обрізки, послужать на благо квітника.

Проте, одного лапника недостатньо. Його використовують у поєднанні з іншими природними матеріалами.

Хвойні голки

У тому ж ялиновому лісі можна набрати кілька мішків хвойного опаду. Земля буквально вистелена хвойними голками, і ви не завдати великої шкоди ельнику, якщо позаимствуете біля лісу, настільки необхідний для укриття гортензій, матеріал.

Але цей вид укриття також не може бути єдиним при підготовці рослин до зимового періоду.

Листя

Опале листя з дуба, каштана або клена заготовляють завчасно і тримають під навісом, щоб вона залишалася сухою. В укритті вона комбінується з гіллям і нетканими матеріалами.

Лутрасил, спанбонд

Как укрывать гортензию крупнолистную на зиму Фото Видео Когда укрывать гортензию в регионахПодібні матеріали, що випускаються спеціально для застосування в сільському господарстві (і не тільки) служать надійним захистом від різких перепадів температури. Агроволокно добре пропускає повітря, що не піддає рослина кисневого голодування.

Для укриття гортензії крупнолістной на зиму його також використовують у поєднанні з природними матеріалами. Комбінування різних складових в утеплювальній конструкції збільшує відсоток збереження рослин.

Поліетиленова плівка

Как укрывать гортензию крупнолистную на зиму Фото Видео Когда укрывать гортензию в регионахБагато городників по-старому на своїй ділянці використовують поліетиленову плівку, і вона дійсно добре підходить для укриття гортензій на зиму. Навіть той факт, що вона не пропускає повітря, не є критичним, оскільки гортензії не бояться підвищеної вологості.

Єдине, про що потрібно пам’ятати, це:

 • ранньої осені не робити укриття з плівки глухим, а залишати бічні стінки відкритими для кращої аерації;
 • навесні, коли сонце стає більш активним, укриття з плівки негайно прибирають, щоб уникнути перегріву рослин. Інші шари залишають недоторканими до настання позитивних температур.

Розкриття гортензії проводять поетапно. Останній шар прибирають після закінчення поворотних заморозків.

Підготовчі роботи перед укриттям

Как укрывать гортензию крупнолистную на зиму Фото Видео Когда укрывать гортензию в регионахЩоб гортензія крупнолистная благополучно перенесла зимівлю, необхідно ще ранньої осені провести ряд підготовчих заходів, які допоможуть рослині природним чином підвищити захисні якості.

 1. Підготовка починається з санітарної очистки чагарнику. Видаляються пошкоджені і хворі пагони. На волотисте і деревоподібної гортензії проводять формувальну обрізку. Вирізують на кільце пагони, що ростуть всередину куща. Вирізують стовбури, вік яких старше чотирьох років. На крупнолистних гортензиях проводять тільки санітарну та омолоджуючу обрізку. Зрізи обробляють садовим варом або іншим захисним засобом, що перешкоджає проникненню мікробів у живу тканину рослини. Молоді прирости поточного року чіпати не можна, оскільки на них закладені нирки для цвітіння в наступному сезоні.
 2. Ближче до осені проводять підгодівлю гортензій фосфорно-калійними добривами, це сприяє захисту від різких перепадів температури, зміцненню кореневої системи, підвищенню імунітету і опірності захворюванням. Склад підживлення може бути наступним: 1 ст. л. суперфосфату і стільки ж сульфату калію розчиняють у 10 л води. Органічні добрива вносяться в сухому вигляді і рівномірно розподіляються по площі пристовбурового кола.
 3. Поливи повністю припиняють з середини вересня, і якщо осінь видалася надмірно дощової, то буде незайвим встановити над квіткою каркас і натягнути поліетиленову плівку.
 4. Відомо, що визріли, здерев’янілі пагони більш стійкі до знижених температур і, щоб прискорити цей процес, в кінці серпня — початку вересня на пагонах крупнолістной гортензії видаляють листя, залишивши лише кілька штук на самій верхівці. Вони послужать додатковим захистом квіткових нирок. Процес визрівання втечі запущений, так як рослина перенаправляє всі сили на ці цілі.
 5. Профілактична осіння обробка гортензії проти хвороб і шкідників допоможе впоратися із збудниками захворювань і комахами, які вже встигли сховатися в тріщинках кори, або в грунті пристовбурового кола. Для цих цілей підійде 1%-й розчин бордоської рідини. Обробку проводять після листопаду (або примусового вилучення).

Проміжна підготовка до зими проведена, і можна зайнятися підготовкою матеріалів і вибрати спосіб укриття.

Способи укриття крупнолістной гортензії на зиму

Как укрывать гортензию крупнолистную на зиму Фото Видео Когда укрывать гортензию в регионахСпособів укриття гортензії на зиму існує досить багато, і кожен квітникар вибирає для себе оптимальний, виходячи з власних можливостей.

Багатошарове укриття

Будь-який варіант укриття гортензії починається з мульчування пристовбурового кола, що виключить контакт пагонів рослини з грунтом і запобігає виникненню небажаних захворювань.

 1. Грунт навколо гортензії вкривають шаром хвойного опаду, лапником, сухими кленовим, каштановим або дубовим листям. Ці види листя не встигають перегнити за зиму, що також знижує ймовірність виникнення хвороб.
 2. Пагони гортензії поділяють на 2 частини і пов’язують. Зв’язки пригинають до землі в протилежні сторони і пришпилюють до землі. Як шпильок можуть бути використані металеві скоби, гнута товста дріт, дерев’яні рогатки і пр. Якщо кущ об’ємний, то поділ проводять на більшу кількість частин, також пригинають до землі і надійно фіксують.Как укрывать гортензию крупнолистную на зиму Фото Видео Когда укрывать гортензию в регионах

Якщо є час і у городника достатню кількість кріпильного матеріалу, то можна кожен пагін зафіксувати на ґрунті індивідуально, намалювавши з пагонів своєрідні сонячні промені.

 1. Прикореневе простір заповнюють мохом, або листовим опадом, що послужить додатковим захистом від вимерзання кореневої системи.
 2. Над гортензією встановлюють невисокі дуги і накидають агроволокно. Це буде початкове укриття на період невеликих заморозків.
 3. Потім на конструкцію накидають сухе листя, тирсу, ялиновий лапник.

Встановлюють дуги більшої висоти і знову натягують агроволокно або поліетиленову плівку. При використанні плівки торці укриття необхідно залишити відкритими, щоб рослина могла дихати — наглухо її кріплять, коли прийдуть стабільні холоду.

З приходом весни відкривають гортензію поетапно, знімаючи один шар за іншим з деяким інтервалом і в залежності від погоди.

Вертикальне укриття

Как укрывать гортензию крупнолистную на зиму Фото Видео Когда укрывать гортензию в регионахДаний вид укриття гортензії крупнолістной на зиму передбачає вертикальне утеплення рослини і для цих цілей може бути використаний: руберойд, металева сітка, дерев’яні кілочки.

 1. Кущ гортензії пов’язують і обгортають агроволокном. Навколо рослини встановлюють руберойд, залишаючи проміжок між його стінками і крайніми пагонами не менше 10 див. Його кріплять мотузкою в декількох місцях. Утеплюючий матеріал повинен підноситися над кущем на 30-40 см. Порожній простір заповнюють сухим листям дуба, клена або каштана, керуючись тими ж властивостями листя — вони не піддаються швидкому розкладанню. З приходом холодів верх конструкції накривають нетканим матеріалом або плівкою.
 2. Навколо пов’язаного захованого під покривним матеріалом кущі гортензії встановлюють каркас з металевої сітки, а порожнечі заповнюють сухим листям. Зверху можна покласти шматок фанери і притиснути чимось важким (каменем, цеглою).
 3. По периметру рослини забивають дерев’яні кілки і натягують навколо нетканий матеріал. Порожнечі заповнюють сухим утеплюючим матеріалом. Верх прикривають також агроволокном і кріплять з боків. На невеликі кущики можна надіти кошик або ящик.

Укриття гортензії грунтом

Під кущем гортензії розташовують мульчуючий шар на довжину пригибаемых пагонів. Гілки гортензії зв’язують пучками по 4-5 штук і пришпилюють до землі. Зверху накривають нетканим матеріалом і насипають шар тирси або листя. Слідом йде земля, товщиною 10-15 см

У теплі осінні дні в землі необхідно зробити віддушину для циркуляції повітря.

Особливості укриття молодий гортензії

Как укрывать гортензию крупнолистную на зиму Фото Видео Когда укрывать гортензию в регионахМолоді гортензії вимагають більше обережності й уваги при підготовці до зими. Пагони у них ще слабкі і крихкі, тому, якщо ви вибираєте спосіб укриття з пригибанием до землі, краще пришпилювати пагони по одному, уважно вибираючи напрямку.

Центр пристовбурового кола засипають торфом, тирсою або мохом, горбком у 10-15 см. Зверху насипають шар сухого листя, стежачи за тим, щоб втеча була рівномірно вкритий по всій довжині, адже квіткова брунька, розташована на самому верху.

Поверх листя укладають ялиновий лапник, який буде служити кріпленням для листя і додатковим укриттям.

На хвойні гілки стелять агроволокно в 4-6 шарів. Переборщити тут неможливо, тому як гортензія крупнолистная — рослина теплолюбна і не боящееся випрівання. Краї нетканого матеріалу притискають до землі цеглою по всьому периметру.

Корисне відео

Як укрити на зиму крупнолисту гортензію

Укриття крупнолістной гортензії. Експериментальний спосіб

З вибором кольору можна експериментувати нескінченно, але для цього необхідно зберегти квіти у зимовий період. Наслідуючи вищеперелічених способів укриття гортензії на зиму, у квітникаря-любителя буде відмінний шанс побачити свої квіти з блакитними, рожевими і бузковими шапками суцвіть.

Читайте також:

 • Як укрити троянди на зиму в Підмосков’ї
 • Коли садити часник під зиму в 2019 році
 • Коли викопувати жоржини на зиму і як зберігати
 • Коли восени садити тюльпани
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: