Розсада помідорів переросла, що робити Як садити Фото Відео

Вирощування розсади томатів — це досить кропіткий процес. І від того, якої якості огородник отримає розсаду, залежатиме кількість врожаю. Іноді трапляється таке, що саджанці витягуються або переростають, і ця проблема дуже турбує садівників. Що робити, і як уникнути неприємних наслідків з перерослою розсадою томатів читайте нижче в статті.

Яку розсаду вважають перерослої

Рассада помидор переросла, что делать Как сажать Фото ВидеоВік готової до посадки на город розсади встановлений в проміжку від 50 до 70 днів, у залежності від періоду дозрівання сорту. За цей відрізок часу томати нарощують достатню кореневу систему і добре розвинену надземну частину з міцним стеблом, висотою 25-30 см і 4-6 листям, насиченого зеленого забарвлення.

Відхилення від середньостатистичних норм вказує на те, що розсада переросла. Умовно можна виділити 3 фази вытянувшейся розсади томатів.

 1. Слабо переросла розсада — висота стебла 35-40 див.
 2. Середньо переросли кущики томатів досягають висоти 45-50 див.
 3. Всю розсаду, перевалившую півметрову висоту можна вважати сильно переросла.

У такої розсади відзначається витончення стебла, втрачається пружність листя, їх колір стає менш насиченим. Відбувається збільшення міжвузлів і нерідко поява бутонів і квітів. Стебло, завтовшки з олівець, насилу утримує свою вагу.

Основні причини переростання розсади

Рассада помидор переросла, что делать Как сажать Фото ВидеоВідповідальність за вирощування повноцінної розсади лежить на плечах огородника, але і непередбачуваність весняної погоди може вплинути на тривалість зміст рослин у домашніх умовах. Причини переростання кущиків томатів криються в наступному:

 • ранній посів насіння на розсаду;
 • не вчасно виявили сходи і виставили на світле місце;
 • недостатнє висвітлення в період вирощування;
 • надмірний полив;
 • занадто теплі умови змісту;
 • надмірне внесення добрив.

Нерідко, а вірніше дуже часто, причиною переростання стають природні аномалії: різке похолодання у призначений період відкладає перенесення розсади у відкритий грунт на невизначений час і городник повинен подбати про те, щоб розсада томатів не витягнулася.

Які способи допоможуть призупинити зростання розсади

Оберігати розсаду томатів від переростання необхідно з моменту появи сходів. Дуже важливо вчасно помітити перші петельки паростків і переставити розсадні ящики в світле місце, де температура навколишнього повітря буде становити 16-18⁰С. Зрошення проводять тільки при підсихання верхнього шару грунту.

Читайте також:  Брахіхітон, або дерево щастя (кімнатні рослини): догляд в домашніх умовах, фото - 2021-2022

Пікіровка сіянців

Рассада помидор переросла, что делать Как сажать Фото ВидеоНезалежно від способу вирощування томатів — розсадні ящики, торф’яні таблетки, «равлики», або індивідуальні стаканчики — рослинам потрібна пікірування. Цей захід вирішує відразу кілька проблем.

 1. Паросткам надається велика площа живлення, що сприяє розвитку кореневої системи.
 2. Заглиблення сіянця до сім’ядольних листочків сприяє утворенню нових корінців.
 3. Рослини на час адаптації до нових умов на 4-5 днів уповільнюють зростання.

Перевалка розсади в ємності більшого розміру

 Рассада помидор переросла, что делать Как сажать Фото ВидеоТрапляється, що вже посаджена в індивідуальну тару розсада помітно витягується і подальше перебування в домашніх умовах загрожує втратою врожаю. Але висадити рослини в теплицю або відкритий грунт не надається можливим.

У цьому випадку багато городники користуються методом подвійного пікірування. Тобто вже доросла рослина перевалюється в більш об’ємну тару. Як і при першому пікіруванні, розсада буде звикати до нових умов, розправляти корінці в свіжому субстраті, а надземна частина томату припинить свій розвиток.

Цілком зрозуміло, що в домашніх умовах застосувати перевалку у велику ємність всієї наявної розсади неможливо. Тому не слід висівати всі сорти відразу. Уважно прочитайте інструкцію про терміни дозрівання і проводите поетапний посів.

Докладніше в статті: Розсада помідорів сильно витягнулася і дуже тонка, що робити

Зниження температури або загартовування

Ефективний і корисний метод стримування росту розсади — це зниження температурних показників або загартовування. Цей спосіб допомагає вирішити основні проблеми: не допустити переростання томатів і привчити рослини відкритим до умов утримання.

Коли до наміченої дати висадки залишиться 10-12 днів, розсаду виносять на балкон або веранду. Загартовування починають в теплу безвітряну погоду з півгодинних повітряних процедур, з поступовим збільшенням часового відрізка.

Головна умова на початковому етапі загартовування — не виставляти розсадні ящики під прямі сонячні промені. Рослини необхідно затінювати. Температура повітря повинна бути на рівні 10-12⁰С.

До переросла розсаді такі умови утримання можна застосовувати раніше, але тільки при відповідній температурі.

Обрізка верхній частині

Рассада помидор переросла, что делать Как сажать Фото ВидеоДо настання відповідного строку садіння розсади у відкритий грунт (теплицю) ще 2-3 тижні, а кущі томатів на підвіконні явно переросли. У цьому випадку можна вдатися досить екстремальним, але в теж час вигідним, способу обрізки верхній частині рослини.

Переріс стебло обрізають над 2-3 листом.

Верхню частину необхідно поставити в посудину з відстояною водою для нарощування кореневої системи. Буде добре, якщо городник додасть у воду кілька крапель стимуляторів росту — Епін, Циркон або Корневін. Частина нижніх листових пластин необхідно видалити, залишивши 2-4 листків на верхівці. Через 3-5 днів на стеблі з’являться корінці. Коли їх довжина досягне 2-3 см новий кущик томатів готовий до посадки в грунт.

Читайте також:  Як підключити електричний котел опалення?

Слід враховувати, що такого рослини знадобиться пухкий і родючий субстрат з хорошими дренажними властивостями. Можна використовувати грунт, що залишилася від посіву насіння.

Нижня частина дасть бічні пагони, з яких буде сформований кущ томату 1 або 2 стебла.

Вдала спроба вдвічі збільшить кількість розсади. Головне, щоб вистачило місця на городі.

Як правильно висадити в грунт переросла розсаду

Працювати з перерослою розсадою досить складно, завжди є ризик поломки під час перевезення на дачу і при посадці. Але городники — народ винахідливий і за довгі роки культивування овоча напрацювали безліч способів для посадки вытянувшейся розсади.

Посадка під нахилом

Рассада помидор переросла, что делать Как сажать Фото ВидеоКущ томата з витянувшімся стеблом рекомендується висаджувати під нахилом. В залежності від довжини пагона викопують пологу довгасту лунку. Удобрюють звичайним для даної культури способом і поливають. З рослини обривають нижні листя до точки, яка залишиться над землею.

Рослина укладають в поглиблення (кореневим грудкою на південь, зеленню на північ), намагаючись створити мінімальний кут нахилу. Зверху стебло засипають грунтом, ущільнюють і проводять полив.

Якщо листя томату не лягають на землю, то підв’язку до опори можна відкласти на потім, а рослині дати можливість випростатися самостійно. У той час як у землі відбуватиметься нарощування кореневої системи, верхівка буде тягнутися до сонця.

З часом розсада стане сильною, але втратить 7-10 днів на вкорінення і адаптацію.

При посадці великої кількості переросла розсади доцільніше робити неглибокі борозни і укладати кущі томатів в одному напрямку: коріння на південь, маківки на північ. Такий варіант дозволить краще запам’ятати розташування кореневої системи і бути обережним при розпушуванні грунту. Поливи в цьому випадку проводять по всій довжині борозни.

Схожий варіант посадки переросла розсади під нахилом виглядає наступним чином.

 1. По ширині грядки викопують довгасті канавки.
 2. Удобрюють і рясно поливають.
 3. У заглиблення кладуть 2 рослини так, щоб кореневої ком обох кущів розташовувався в центрі. У сильно переросла розсади вийде накладення стебел один на одного.
 4. Частина пагона і коріння присипають землею, а надземну частину кріплять до опори.

В виду того, що при посадці під нахилом корені знаходяться близько до поверхні, землю рекомендується покрити шаром мульчі. Це збільшить період вологого стану грунту і позбавить від необхідності прополки і розпушування.

Читайте також:  Господиня вирощує редис прямо у квартирі взимку

Метод заглиблення

Рассада помидор переросла, что делать Как сажать Фото ВидеоДля розсади, яка переросла незначно підійде посадка методом заглиблення або подвійний лунки.

 • На грядці викопують звичайну лунку на штик лопати. Потім в центрі роблять ще одну лунку, відповідну обсягом тари, в якій вирощується овоч.
 • Кореневий кому встановлюється в меншу поглиблення і присипається землею. Інша частина поглиблення залишається вільною.
 • Рослина поливають і залишають на 2 тижні.

За цей час розсада приживеться, зміцніє і можна буде заповнити грунтом об’єм, що залишився.

Сухий спосіб Казаріна А.

Авторський метод посадки розсади томатів заснований на здатності рослини нарощувати кореневу систему стебла, а обмеження подачі води змушує її розростатися й поглиблюватись. Цей варіант добре підходить для посадки навіть сильно переросла розсади.

 1. З половини стебла видаляють листя.
 2. Викопують довгасту лунку, відповідну довжині оголеного стебла плюс розмір кореневої грудки.
 3. На дно поглиблення насипають 0,5 відра перегною, без внесення додаткових мінеральних добрив промислового виробництва.
 4. Вміст пересипають склянкою золи і додають 3-4 кристала марганцю.
 5. Компоненти змішують і заливають 5 л води.
 6. Стебло укладають в канавку і присипають тонким шаром ґрунту.
 7. Верхню частину рослини рекомендується прив’язати до опори і вилити під кущ ще 5 л води.

На цьому водні процедури для розсади томатів закінчуються аж до збирання врожаю.

В перші 2-3 тижні рослини виглядають чудово: їм цілком вистачає вологи, внесеної при посадці. Потім листя зіщулюються, і настає самий складний психологічний період для городника: рука сама тягнеться до лійці. Але незабаром томати виправлять свій зовнішній вигляд і увійдуть у фазу активного розвитку.

Варіант посадки кільцем

Рассада помидор переросла, что делать Как сажать Фото ВидеоСловосполучення «посадка кільцем» говорить сама за себе. Варіант припускає розташування стебла в посадкової лунці у вигляді кільця.

Знадобиться викопати ямку глибиною до 25 див. В центрі встановити земляний ком з кореневою системою і дуже дбайливо і обережно закруглити стебло по стінках поглиблення. Верхівка рослини повинна вертикально виходити з поверхні грунту. Також обережно лунку засипають землею, ущільнюють і поливають. Після осідання ґрунту її підсипають до рівня грядки.

Що робити якщо розсада витягнулася і переросла — відео

Висаджуємо переросли томати лежачи — відео

Не варто зневірятися, якщо ваша розсада не відповідає загальноприйнятим стандартам. Застосувавши один з вищеописаних способів, з урахуванням переростання кущів томатів, огородник зуміє отримати гідний урожай.

DvaGusya