Коли обрізати полуницю після плодоношення і чим підживити Фото Відео

Один з етапів догляду за садовою полуницею (суницею) після плодоношення, це обрізка листя, квітконосів і вусів. З якою метою проводиться ця процедура, і в який час краще проводити обрізку, читач дізнається з цієї статті.

Для чого проводять обрізку полуниці після плодоношення

Когда обрезать клубнику после плодоношения и чем подкормить Фото ВидеоПолуниця відноситься до багаторічних ягідним рослинам, тому їй показана щорічна обрізка надземної частини. Видалення гички (листків, квітконосів і вусів) з полуничних кущів сприяє:

 • омолодження рослини (до осені кущ відрощує нові молоді й здорові листки);
 • оберігає від зараження рослин хворобами і пошкодження шкідливими комахами.

Останній пункт особливо важливий в агротехніці полуниці. Старі листки, які ростуть близько до землі, до середини літа часто несуть ознаки ураження хворобами. Вони жовтіють, на листової пластини можуть з’явитися кольорові плями, засихають кінчики, що вказує на ураження бурою плямистістю. Видалення старої листя з одночасною обробкою рослин розчином фунгіциду, надійно захистить плантацію від хвороб.

Деяка частина городників виступає проти видалення листя на полуниці, якщо вона візуально чиста. Вони стверджують, що потенційно здоровий клубничник не потребує обрізання, достатньо провести профілактичну обробку плантації фунгіцидом. Відростання нової зелені наприкінці літа вимагає від рослини великих затрат сил, які воно могло б пустити на підготовку до зими. В результаті, полуниця може піти в зиму ослабленою і вимерзнути.

Масове утворення вусів на суничних кущах після плодоношення значно виснажує рослина. Їх необхідно вчасно видаляти, якщо з грядки не планується отримати посадковий матеріал.

Оптимальні терміни обрізки

Когда обрезать клубнику после плодоношения и чем подкормить Фото ВидеоПриступають до обрізування полуничних кущів через 10-14 днів після збору останньої ягоди на грядці. Для середньої смуги це середина – кінець липня. Запізнюватися з процедурою не рекомендується, полуниця, остриженная у другій половині серпня, не встигне сформувати нову повноцінну бадилля до приходу перших заморозків і може постраждати від морозу.

Як правильно обрізати полуницю після збору врожаю

Щоб правильно провести процедуру обрізання, не нашкодивши рослині, необхідно слідувати простим правилам.

 1. Для стрижки полуниці готують гострий секатор або ножиці з довгими лезами, руки захищають щільними рукавичками. Для рослинних залишків готують корзини або відра, щоб відразу виносити їх з плантації.
 2. Працюють в суху погоду, після того, як висохне роса.
 3. Обрізану бадилля відразу ж прибирають з ділянки (спалюють або компостують).
 4. Після обрізки полуницю підгодовують і обприскують від хвороб і шкідників.
Читайте також:  Каланхое: вирощування і догляд в домашніх умовах

Деякі недосвідчені городники, бажаючи прискорити процес, скошують листя полуниці косою, а вуса просто обривають. Цього робити не слід! Вуса досить міцно «сидять» на кущі і, вириваючи їх, можна пошкодити стебло рослини або навіть висмикнути його з ґрунту. Під косу потрапляють верхні листочки, а нижні старі і хворі листя, що лежать на землі, залишаються на місці.

Які необхідно видаляти листя

Когда обрезать клубнику после плодоношения и чем подкормить Фото ВидеоОбрізають у полуниці нижній ряд старої, часто ураженої листя. Верхні, молоді, яскраво-зелені листочки зберігають, за умови їх здорового вигляду. Листок обрізають максимально близько до стебла, намагаючись не залишати черешка.

Якщо на рослинах помітні ознаки бурої плямистості, такі кущі обрізують в останню чергу, щоб не перенести заразу на здорову полуницю. Секатор, при роботі, слід часто протирати розчином фітоспорину або перманганату калію.

Як обрізати вуса

Когда обрезать клубнику после плодоношения и чем подкормить Фото ВидеоНа полуничних кущах, від яких не планується отримувати посадковий матеріал, вуса обрізають все і як можна раніше. Нема чого рослині витрачає сили на відрощування непотрібної зелені. Вуса обрізають близько до основи куща, не обриваючи.

Якщо від рослини планують отримати потомство, залишають не більше 2 усов з розеткою першого порядку. Це означає, що на укорінення залишають першу за рахунком розетку від куща, далі вус обрізають. У цьому випадку, утворюється міцна розсада, яка легко вкорінюється.

Докладніше в статті: Розмноження полуниці вусами влітку

Догляд за кущами полуниці після обрізки

Видалення листя з полуничних рослин лише початок догляду за клубничником після плодоношення. Щоб підготувати садову суницю до зимівлі, її підгодовують добривами, обробляють від шкідників, при необхідності поливають.

Розпушування

Якщо поверхня грунту на полуничної плантації не закрита мульчею, землю необхідно регулярно розпушувати. Розбивання грунтової кірки сприяє кращому проникненню кисню в коренезаселеному шар грунту.

Поливи

Когда обрезать клубнику после плодоношения и чем подкормить Фото ВидеоЯк правило, кінець липня і серпень в середній смузі видаються дощовими, і додатково поливати полуницю немає необхідності. Але, якщо стоїть суха і спекотна погода, грунт на плантації необхідно зволожувати 1 раз в 7-10 днів. На кожен кущик витрачають приблизно 1 л води.

Читайте також:  Гладіолуси посадка і догляд у відкритому грунті навесні, коли садити

Вода повинна бути не холодна і м’яка. Підійде рідина з озер і ставків, зібрана дощова волога. Колодязну і водопровідну воду слід попередньо відстояти і прогріти. Багато городників встановлюють на полуничних грядках системи крапельного зрошування, що значно скорочує час на догляд за рослинами і економить поливну воду.

Поливають полуницю під корінь, але якщо стоїть сильна спека, раз в кілька днів можна влаштувати суниці освіжаючий душ. Зволоження не тільки ґрунти, а й повітря благотворно позначається на стані рослини. Щоб не сприяти поширенню грибкових хвороб, душ полуниці влаштовують вранці, щоб до ночі волога встигла випаруватися з листя.

Підгодівля, добриво

Когда обрезать клубнику после плодоношения и чем подкормить Фото ВидеоПротягом тижня після обрізки листя і вусів, полуниця потребу в азоті. Він потрібний культури для прискорення відростання нових листочків.

Для збагачення ґрунту азотом застосовують:

 • компост або перепрілий гній (коров’ячий, кінський, козячий) – 3-5 кг на 1 кв. м грядки;
 • настій курячого гуано, настояти 1 кг посліду в 10 л води 2 діб та розвівши отриманий настій вдвічі водою (витрата 0,5 л на рослину);
 • настій бур’янів, витриманий близько тижня, в концентрації 1 до 10;
 • сечовина (карбамід) – 30 г добрива на відро води, витрата 0,5 л на кущик.

Через 10-15 днів після азотної підгодівлі, рослинам корисно дати добриво з вмістом фосфору і калію. Ці елементи допомагають кореневої системи і надземної частини полуниці підготуватися до зимових холодів. Використовують деревну золу, суперфосфат, гумат або сульфат калію.

Попіл від спалювання деревини чистої, сіна і соломи, багатий калієм, фосфором, кальцієм і іншими елементами в доступній для рослин формі. Золу можна просто розсипати по землі навколо полуничних кущів, провівши потім розпушування та поливання. Норма витрати порошку золи – 2 склянки на 1 кв. м.

Можна приготувати зольний розчин для поливу полуниці, який надасть швидке і безпечне дію на рослини. У відро насипають 1 кг просіяної деревної золи і заливають все гарячої (70 градусів) водою. Розчин залишають в теплому місці на 2 доби, періодично помішуючи. Готовий настій перед застосуванням проціджують і розводять водою вдвічі.

Суперфосфат і сульфат калію можна розсипати навколо рослин прямо по землі, в дозі 40 г і 20 г на 1 кв. м відповідно. Після, ґрунт поверхнево розпушують і поливають.

Читайте також:  Як посадити гортензію навесні у відкритий ґрунт

Гумат калію в рідкому вигляді застосовують для підживлення полуниці в кінці літа. 10 мл препарату розчиняють у відрі води і поливають рослини, витрачаючи по 1 л розчину на кущик.

В кінці літа для підгодівлі полуниці можна застосувати готові комплексні добрива. Зручність їх використання полягає в тому, що всі потрібні садової суниці елементи містяться в потрібній дозі, і легко поглинаються рослинами.

Найбільшою популярністю у садівників користуються такі добрива:

 • Гера для полуниці і суниці;
 • Кеміра Люкс для полуниці;
 • ЗМЗ (комплексне органо-мінеральне добриво) від компанії Буйские добрива;
 • Фаско.

Розводять препарати у воді, згідно до інструкції, і поливають рослини під корінь.

Обробка від шкідників і хвороб

Когда обрезать клубнику после плодоношения и чем подкормить Фото ВидеоНе пізніше другої половини серпня полуницю слід обробити від комах шкідників і хвороб. Для цього використовують такі препарати:

 • Фітоверм;
 • Бітоксибацилін;
 • Вертимек;
 • Фітоспорин;
 • Хорус;
 • Топаз.

Краще не змішувати в одній ємності препарати від хвороб і шкідників, а провести два обприскування з проміжком у кілька днів. Обробку проводять в безвітряну і похмуру погоду або ввечері, намагаючись потрапити розчином не тільки листя, але і на грунт навколо рослин.

Догляд за полуницею після збору врожаю — відео

Потрібно обрізати ремонтантної полуниці

Догляд за ремонтантної полуницею відрізняється від обслуговування звичайної садової суниці. Ремонтантні сорти дають урожай до 3 разів за сезон, тому після кожного плодоношення квітконоси з куща видаляють, а вуса з розетками першого порядку залишають. Саме на вусиках дозріє новий урожай.

Листя з ознаками старіння і хвороб, вибірково видаляють з рослин протягом всього сезону. Повністю видаляють надземну частину (залишивши «сердечко» куща недоторканим) восени, після збирання останніх ягід. Обробка від шкідників і підгодівля проводиться за аналогією зі звичайною полуницею. Ремонтантні сорти рекомендується утеплювати на зиму нетканим матеріалом або соломою, деревною стружкою.

Робити обрізання листя у полуниці чи ні, вирішувати садівникові. Робота ця трудомістка і копітка, на великих площах нездійсненна. Якщо на плантації дотримуються сівозміни та регулярно обробляють клубничник від хвороб, потреби в обрізанні листя немає.

Читайте також:

 • Шкідники полуниці: опис і способи боротьби
 • Чим підживити полуницю навесні для гарного врожаю
 • Як виростити полуницю з насіння в домашніх умовах на розсаду

 

DvaGusya