Квітка трахеліум: опис рослини і вирощування, догляд

Витончений, красивий і незвичайний трахеліум привертав і привертає до себе увагу тонким чарівністю. Він є нагадуванням про те, як прикрашали сади в минулі століття, коли ця квітка був дуже популярний. Напевно, тому в квіткових композиціях він зазвичай створює прекрасний фон, який виступаючи їх центром.

опис

Ця рослина відомо ще з античності. Слово «трахелос» в перекладі з грецького означає «горло». Тут явно міститься натяк на те, що трахеліум здатний не тільки радувати своєю красою. Квітка трахеліум: опис рослини і вирощування, догляд Він ще може лікувати застуди та інші проблеми, пов'язані з горлом. Втім, в позаминулому столітті трахеліум був популярний саме як декоративну рослину. На довгий час про нього практично забули, однак зараз він знову набуває популярності.

Трахеліум дуже любить сонце. І хоча батьківщина його – Середземномор'ї, але зростає він також і на гарячому африканському континенті.

Найвідоміші кольору трахеліума – синій (блакитний) і фіолетовий. Гібридні сорти можуть мати білий, вогненно-червоний або рожевий забарвлення. Використання його різноманітне – і в квіткових композиціях, і в якості рабатки, і як окрема клумба.

Чи знаєте ви? Молода людина в XIX столітті, дарував дівчині букет з трахеліумом, натякав їй про своє особливе ставлення і бачення її виняткових чеснот. Квітка трахеліум: опис рослини і вирощування, догляд Трахеліум відноситься до роду Колокольчикова. Квіти дрібні, зібрані в досить великі і пухнасті суцвіття, форма кожного нагадує маленький дзвіночок з п'ятьма пелюстками. Знаходяться вони у верхній частині стебла.

До Колокольчикова відносять також лобелію ампельную, дзвіночок персиколистий.

Ефект «пухнастості» створюється за рахунок сильно видовжених трубок зав'язі. Листя великі (5-10 см завдовжки) і довгасті, стебло прямий, висота його не досягає метра. Листя ростуть по всій довжині стебла.

Якщо трахеліум висаджений у відкритому грунті, то цвісти він починає в серпні. Якщо в парниках – то в березні. Період цвітіння тривалий – кілька місяців. Посадки відкритого грунту радують око до перших заморозків.

Окрім краси, ця квітка наповнює сад ароматом – квіти трахеліума сильно і приємно пахнуть. Після цвітіння з'являються плоди – дрібні чорні насіння, як би упаковані в прозору коробочку. Квітка трахеліум: опис рослини і вирощування, догляд Як цвітіння, так і плодоношення у трахеліума відбувається один раз на рік.

Читайте також:  Догляд за бруслини в домашніх умовах

види

Існує три види цієї рослини: блакитний, ясменніковий, Жакена.

  • Блакитний (Trachelium caeruleum) – найпоширеніший в нашому кліматі вид трахеліума. Іноді його ще називають синій. Це самий високорослий представник даного сімейства. Але, всупереч назві, може бути і білим, і бордовим, і фіолетовим. Правда, це відноситься тільки до сортових рослин.

Квітка трахеліум: опис рослини і вирощування, догляд

  • Ясменніковий (T. asperuloides) – сам кущ невеликий, схожий на рослинну купину. Ніжно-бузкові суцвіття, як правило, досягають 10-15 см в діаметрі. Є й винятки – квіти вдвічі більшого розміру.

Квітка трахеліум: опис рослини і вирощування, догляд

  • Жакена (T. jacquinii) – карликова різновид квітки. Висота куща – максимум 35 см. Зате самі квіти – рекордсмени по довжині серед видів трахеліума, вони досягають 1-1, 5 см. Колір – блідо-блакитний.

Квітка трахеліум: опис рослини і вирощування, догляд

Всі інші види гібридні. Найпопулярніші – Jemmy, WhiteUmbrella, BlueVeil.

  • Jemmy – дуже щільний кущ, який має дуже мало листя і багато суцвіть білого, бузкового, ніжно-рожевого і фіолетового кольорів.
  • BlueVeil – висота куща до 80 см, цвіте бузковим цвітом.

Квітка трахеліум: опис рослини і вирощування, догляд

  • WhiteUmbrella – «Білий парасолька» – так перекладається його назва, красномовно говорить про форму і колір цього гібрида.

Квітка трахеліум: опис рослини і вирощування, догляд

Чи знаєте ви? Назва самого популярного виду, слово «caeruleum», в перекладі з латині означає «синій», вказуючи на забарвлення рослини, хоча відтінки цього кольору можуть бути найрізноманітніші.

розмноження

Існує два способи розмноження трахеліума – насінням і діленням.

Насінням і діленням розмножують і такі квіти, як орхідея, гейхера, кампсис, Увулярія, азалія, тріціртіс, геліопсіси.

Насіння висівають в пухкий зволожений грунт, злегка вдавлюючи, але не присипаючи землею. Для швидкої схожості лоток накривають прозорою плівкою з отворами і виставляють на сонячне підвіконня.

Кращий час для висівання – з кінця лютого по березень. Через 2-3 тижні насіння проростуть. Коли на стеблі з'явиться третій лист, верх рослини відщипують, щоб він розростався вшир. Квітка трахеліум: опис рослини і вирощування, догляд Розмноження поділом проводиться від дорослої рослини, вік якого – 2-3 роки. Від нього відділяється «дитинко», яка вже має своє коріння. Робити все це потрібно акуратно, щоб не нашкодити ні дорослому рослині, ні «малюку».

Читайте також:  Сорти ахіменеса і їх опис, догляд і вирощування

Зрізи для дезінфекції обробляють мідним купоросом, товченим вугіллям або золою. Дізнайтеся, як використовують мідний купорос і деревне вугілля в садоводчестве.

Посадка і догляд, особливості зимівлі

Розсада практично готова до висадки у відкритий грунт в кінці травня. Зазвичай це робиться в той час, коли на вулиці вже тепло і земля досить прогріта – до 18-20 ° С.

«Деленки» пересідає в окрему, заздалегідь приготовлену лунку. Вона повинна бути неглибокою. Перед посадкою землю зволожують. Після того як «деленка» посаджена, землю навколо стебла несильно утрамбовують і знову поливають. Квітка трахеліум: опис рослини і вирощування, догляд Цей спосіб розмноження більш простий і ефективний. Зазвичай трахеліум швидко приживається на новому місці і починає цвісти.

Оптимальна відстань між майбутніми кущами – близько 30-40 см. Ці декоративні кущі воліють клумби, розміщені на південній стороні. Півтінь теж переносять непогано. Підходять нейтральні або слабокислі грунту; можна використовувати суміш торфу і піску. Дізнайтеся про важливість кислотності грунту, як визначити кислотність, як і чим розкислювати грунт. Дренаж також необхідний, щоб уникнути застою вологи в грунті. З поливом потрібно бути обережним – рослина не виносить як перезволоження, так і посухи. Поливати потрібно раз в 2-4 дня. А ось прополку і розпушування грунту воно вітає.

На пік літньої спеки доводиться саме рясне цвітіння. При високих температурах трахеліум почувається чудово – позначається середземноморське походження. Квітка трахеліум: опис рослини і вирощування, догляд

Важливо! Чарівний трахеліум вимагає дотримання техніки безпеки: працюючи з ним без захисних рукавичок, можна захворіти дерматитом.

До початку цвітіння удобрюють раз на місяць. У період цвітіння – раз на два тижні. Для цього підійде будь-який мінеральне добриво для квітучих рослин, розведене водою до концентрації, зазначеної на упаковці.

До мінеральних добрив відносять такі, як «Плантафол», «Азофоска», «Сударушка», «Кристалоном», «Амофос», «Кеміра».

Згодиться і селітра – 1 ст. ложка на 10 літрів води. Через 10 днів після першої підгодівлі проводять другу розчином суперфосфату (25 г на відро води). Взимку, коли трахеліум знаходиться в стані спокою, ніякі добрива не потрібні.

Читайте також:  Кращі породи корів: які вони?

Це теплолюбна рослина може пережити морози до -9 ° С. Якщо температура знизиться, то декоративний кущ ризикує стати однолітниками. Щоб зберегти трахеліум, його потрібно разом з грудкою землі пересадити в горщик і занести в будинок. Квітка трахеліум: опис рослини і вирощування, догляд Тоді зимівля буде комфортною, а влітку ароматні і барвисті суцвіття продовжать прикрашати клумби або сад.

Хвороби і шкідники

Найбільший ворог цієї красивої рослини – вологість, яка неминуче призводить до загнивання коренів і прикореневій шийки, а також до грибкових захворювань. Щоб уникнути цього потрібно стримати, а то і тимчасово скасувати полив при високій вологості і рихлити землю для доступу повітря і осушення.

У дощове літо рекомендується обприскувати посадки спеціальним розчином, який можна придбати в магазині (наприклад, стимулятором росту «HB-101», що містить різноманітні поживні речовини).

Ще одна напасть – паразити, павутинний кліщ і тля. Їх атакам піддаються не дорослі, а зростаючі пагони. Квітка трахеліум: опис рослини і вирощування, догляд Порятунок в інсектицидах і розчині господарського мила. 300 г мила натерти на крупній тертці, додати 2 літри теплої води і розчинити мило.

До інсектицидів відносять такі препарати, як «Фастак», «Децис», «Маршал», «АЛАТАР», «Вертімек».

Потім довести холодною водою до 10 літрів. І цією сумішшю обприскувати кущі.

Для цих цілей можна використовувати і деревну золу: пару жмень золи треба додати в уже готовий мильний розчин. Це дратує покриви комах, і вони залишають рослина в спокої.

Для позбавлення від павутинного кліща мильний розчин теж підійде. А ще він боїться розмарину. 5-10 крапель ефірного масла на 1 літр води врятують від цього шкідника. Квітка трахеліум: опис рослини і вирощування, догляд

Важливо! Щоб молоді рослини не отримали сонячні опіки, їх необхідно розміщувати під навісом або накривати агроволокном.

Трахеліум привнесе в сад не тільки яскравість і красу, а й ностальгічну нотку, і аромат. Він з тих квітів, які створюють атмосферу – вишуканості, смаку і гарного настрою. А оскільки догляд за ним нескладний, хоч він і прибув з жарких країн, ця рослина не стане для вас тягарем.

DvaGusya