Коли пересаджувати полуницю восени на нове місце Строки Технологи Відео

Полуниця – улюблена всіма ягідна культура, урожай якої чекають з нетерпінням. Тільки от щедрий урожай можна отримати лише в перші три роки після посадки, а з кожним наступним сезоном ягід буде значно менше і якість їх погіршується. А незабаром полуничні кущі взагалі перестануть приносити плоди. Вся справа в тому, що рослини швидко старіють, зменшується кількість квітконосів, а в ґрунті з’являється велика кількість інфекцій і шкідників, які негативно впливають на ріст і розвиток культур. Порятунком від всіх бід є періодична зміна місця вирощування. Якщо через кожні три – чотири роки рослини розсаджувати на нові ділянки, то соковиті і солодкі ягоди будуть на вашому столі кожне літо. Для пересадки використовують не старі кущі, а однорічні та дворічні примірники, розділені на частини, або молоду поросль.

Своєчасна пересадка є таким же важливим елементом догляду, як поливи, підживлення, догляд за ґрунтом. Але вона теж складається з декількох важливих пунктів, які потрібно строго дотримуватися: вибір правильного ділянки, підготовка ґрунту на новому місці і садивного матеріалу, облік рослин попередників, сприятливий час для процедури і технологія пересадки. Про все це можна знайти інформацію у цій статті, а ще про те, чому саме восени необхідно пересаджувати полуницю.

Переваги осінньої посадки полуниці

Когда пересаживать клубнику осенью на новое место Сроки Технологи ВидеоДля полуничних кущів осіння пересадка, а правильніше сказати літньо-осіння (залежно від регіону), є найбільш сприятливим періодом, оскільки несе в собі багато позитивних моментів.

 1. В кінці теплого сезону ціна саджанців значно знижується, а їх різноманітність збільшується.
 2. Порівняно з весняним періодом, у цей час у садівників набагато менше клопоту на земельній ділянці, так як більша частина врожаю вже прибрана.
 3. З-за короткого світлового дня для догляду за рослинами потрібно набагато менше часу.
 4. Сильна і тривала спека вже відступила.
 5. При помірно прохолодній погоді грунт залишається прогрітим і вологою, що позбавить від регулярних поливів.
 6. Немає необхідності в прополці, так як бур’яниста рослинність вже не докучає.
 7. Завдяки частим осіннім дощам саджанці встигнуть вкоренитися на новій ділянці, наростити листову масу і зміцнити імунітет.
 8. До приходу справжніх зимових холодів полуничні кущики стануть сильними, за зиму вони закалятся і до весни з новими силами почнуть цвісти, а пізніше і плодоносити.
 9. При осінньому пересаджуванні відзначається більш висока приживлюваність рослин.

В якому місяці проводять осінню пересадку кущів

Когда пересаживать клубнику осенью на новое место Сроки Технологи ВидеоКращим місяцем для пересадки полуниці є вересень, але в кожному регіоні це повинен бути індивідуальний часовий період. Десь це рання, середня або пізня посадка. Наприклад (за середніми розрахунками):

 • для Москви і Підмосков’я – з 15 серпня по 25 вересня;
 • для Уралу – з 15 серпня по 10 вересня;
 • для Сибіру – з 20 липня по 20 серпня;
 • для Санкт-Петербурга і Ленінградської області – з 15 серпня по 15 вересня.

Підготовчі роботи перед посадкою саджанців

Когда пересаживать клубнику осенью на новое место Сроки Технологи Видео

Вибір місця

Ідеальним ділянкою для полуничних грядок буде відкрите сонячне місце з невеликим ухилом, але обов’язково захищене від сильних поривів вітру і протягів. Глибина залягання ґрунтових вод – близько одного метра. Грунт – рихлий поживна, можна легкі суглинки, нейтральна або з низьким рівнем кислотності, в ідеалі – з вмістом гумусу (близько 2%) або удобрена гноєм.

Читайте також:  Фітофтора на помідорах як боротися у відкритому грунті Фото Відео

Не можна вибирати болотисте або затінене місце, ділянка в низині або на південному схилі, де найбільше пече сонце в спекотний літній день.

Підготовка грунту і грядок

Підготовчі роботи починаються з глибокого перекопування грунту, в процесі якої вручну вибирають всі рослинні залишки, особливо кореневі відростки і частини корінців.

Велике значення для майбутнього врожаю має внесення добрив на місце майбутніх грядок. Для цього на кожен квадратний метр землі вносять поживну суміш з суперфосфату (40 – 50 грамів), калійного добрива (15 – 20 грамів), перепрілого перегною (7 – 8 кілограмів), торфу (близько 15 – 20 кілограмів), аміачної селітри (10 грамів) і гною (2,5 – 3 кілограми). Поверхня ґрунту посипають деревною золою.

Для різних за складом ділянок необхідні індивідуальні добавки. Наприклад (на один квадратний метр):

 • для глинистого ділянки – по одному відру (об’ємом 10 літрів) торфу, річкового піску і перегною;
 • для торф’яного – по одному відру городньої землі і крупного річкового піску;
 • для піщаного – по п’ять кілограмів торфу (або компосту) і перепрілої листя, а також одне велике відро глиняного крихти.

Якщо місце посадки є тільки в низині, то грядки споруджують із землі у вигляді високо піднятих горбків.

Після перекопування землі ділянка повинна відпочити протягом 10 – 20 днів.

Облік рослин попередників

При виборі місця посадки варто враховувати попередників, які можуть негативно вплинути на розвиток і плодоношення полуниці. Адже багато рослини забирають дочиста всі корисні речовини землі або залишають у ґрунті шкідників і інфекції, небезпечні для ягідних культур.

 • Добрі попередники – спаржева квасоля, часник озимий, бобові і зернові культури, зелень, редис, ріпа, зелений горошок, кукурудза.
 • Погані попередники – картопля, цибуля, баклажани, перець, капуста, огірки, кавун, помідори, тютюн, петунія, фізаліс, датура, паслін.

Підготовка садивного матеріалу

Для посадки вибирають тільки здорові, міцні і неушкоджені саджанці. Всі зів’яле листя необхідно обрізати, а довге коріння – скоротити до восьми – десяти сантиметрів. Придатний до пересадки саджанець повинен мати добре розвинену кореневу шийку з щільною серцевиною, здорові коріння, три – п’ять листочків. Допускається використання стимулятора росту для обробки кореневої частини, що значно підвищить їх приживлюваність на новому місці. Таким же ефектом володіє суміш з гною, глини і води, в яку вмочують коріння саджанців.

Читайте також:  Як вивести шершнів з дачної ділянки або пасіки

Технологія пересадки полуниці на нове місце

Когда пересаживать клубнику осенью на новое место Сроки Технологи Видео

Укоріненням усов

Вуса ягідних кущів або вегетативні пагони, кількість яких на одній рослині доходить до п’ятнадцяти штук, використовують для розмноження і омолодження рослин (приблизно в середині літа). Зазвичай з одного материнського куща беруть не більше трьох – чотирьох пагонів, а інші обрізають, щоб на них не витрачалися сили дорослої рослини. Вуса укорінюють в невеликі пластикові стаканчики з дренажними отворами. За допомогою маленької дротяною скоби розетку зміцнюють, присипають землею і прикопують поруч з материнським кущем на чотири – шість тижнів. Коли в кожній ємності утворюється за три – п’ять повноцінних здорових листочків, саджанці можна відокремлювати від дорослої рослини і пересаджувати на постійну грядку.

Підготовлені лунки необхідно рясно полити водою і дати їй вбратися. Відстань між рослинами – 30 – 40 сантиметрів, між рядами – близько 60 сантиметрів, глибина ямки – 20 – 25 сантиметрів. Саджанець ставлять у лунку разом із земляною грудкою, присипають грунтом і поливають живильним розчином на основі «Фітоспорину». Поливати потрібно не тільки грунт, але і саджанці, прямо по листю і під корінь. Після поливу грядки мульчують.

Діленням кущів

Для поділу використовують кущі у віці від двох до чотирьох років, занадто старі рослини для даної процедури не підходять. Полуничні грядки, вибрані для поділу рослин, попередньо рясно поливають. За допомогою садової лопати культуру обережно обкапывают по колу і піддягають, після чого витягують і обтрушують кореневу частину від землі. Після цього коріння промивають під проточною водою або у великій ємності, акуратно поділяють на кілька частин. Кожен саджанець повинен мати світлі здорові корінці і два сильних стебла, сухі та пошкоджені частини (листя, квітконоси, пагони, коріння) обрізають чистими продезінфікованими ножицями або ножем.

Перед висаджуванням кореневу частину занурюють на одну годину в розчин з 10 літрів води, 1 чайної ложки мідного купоросу і 3 столових ложки крупної солі. Після замочування рослини висаджують у лунки, на дні яких по одній склянці деревної золи і перепрілого перегною, присипають землею, злегка утрамбовують, поливають і мульчують.

Подальший догляд за молодими кущами полуниці

Когда пересаживать клубнику осенью на новое место Сроки Технологи Видео

Поливи

Відразу після пересадки протягом перших десяти днів кущі полуниці необхідно поливати через кожні два дні і тільки під корінь. Температура поливної води – близько двадцяти п’яти градусів тепла. Надалі, коли саджанці добре укорінятимуться, їм буде достатньо двох поливів в тиждень. Не можна допускати пересихання грунту, полуниця любить злегка вологу і пухкий грунт.

Мульчування

Для мульчування в літній сезон використовують перепрілий перегній або торф, а на зимовий період потрібно більш серйозне покриття.

Укриття на зиму

Відповідна мульча для холодного осінньо-зимового періоду – сухе листя, дерев, стебла кукурудзи, сіно. А от солома і тирсу можуть стати місцем проживання гризунів і джерелом появи гнилей, тому її використовувати не рекомендується. Товщина мульчуючого шару від 5 до 10 сантиметрів.

Читайте також:  Як прищипувати петунію щоб вона шикарно цвіла Фото Відео

Поради садівників

Когда пересаживать клубнику осенью на новое место Сроки Технологи Видео

 • Не рекомендується пересаджувати ягідні культури в період цвітіння.
 • Якщо при пересадці полуниці є тільки ділянка, на якій росли погані попередники, необхідно внести в грунт азотовмісні добрива, а також пролити її розчином на основі мідного купоросу.
 • Якщо посадити поруч з полуничними грядками зелений лук або часник, то ніякі хвороби ягідних культур не страшні.
 • Для отримання хорошого врожаю полуниці необхідно вибирати підходящі для вашого регіону сорти, які змогли б рости в певних кліматичних умовах.
 • У південних районах є унікальна можливість ласувати полуницею з травня по листопад. Для цього можна посадити ремонтантні, а також одночасно ранні, середні та пізні сорти. Плоди будуть встигати безперервно, через кожні п’ять – сім днів.
 • Для зручності при догляді за полуницею рекомендується висаджувати саджанці в один ряд. Такий спосіб і рослинам більше сподобається, так як забезпечить кожному примірнику більше світла, тепла, вологи та поживних речовин. До такого рослині можна підійти за ягодами з будь-якого боку.
 • Якщо вік полуничних культур ще не перевищує двох – трьох років, а плоди ростуть дуже дрібними, це означає, що їм не вистачає поживних елементів. Потрібно терміново підгодувати рослини.
 • Не рекомендується висаджувати ягідні культури пізніше двадцятого вересня, так як вони, швидше за все, не встигнуть вкоренитися і адаптуватися на новому місці. Для зимівлі їм просто не вистачить сил.
 • Полуничні кущі не можна перегодовувати добривами. Їх надлишок призводить тільки до негативного результату: через гною вигорає коренева частина, через вапна псується листова частина, з-за азоту збільшується кількість шкідників.
 • Якщо восени обрізати все листя на полуничних кущах, то навесні культура направить всі свої сили не на формування стебел і суцвіть, а на нарощування листової маси. Це призведе до пізнього і мізерного врожаю.
 • Від прямих сонячних променів полуницю можна захистити за допомогою великого листка лопуха.
 • Щоб грунт на ділянці менше висихала, полуничні грядки необхідно розташовувати з півночі на південь.
 • Щоб плоди полуниці були більшими, рекомендується зрідка проводити часткову обрізання листя.
 • Для профілактики від шкідників та інфекційних захворювань необхідно обробити грунт на грядках і полуничні кущі розчином з теплої води (10 літрів), деревної золи (2 великі ложки з верхом), оцту (2 столові ложки), рідкого мила (500 мл), прожареного рослинного масла (3 великі ложки). Достатньо однієї обробки до початку цвітіння.

Корисне відео

Осіння посадка полуниці — дуже важливі моменти: відео

Як омолоджувати полуницю. Коли пересаджувати полуницю — відео

Правильна осіння пересадка полуниці, з урахуванням клімату даної місцевості і правильно обраного сорту, – це гарантія якісного та рясного врожаю соковитих, смачних і корисних ягід.

Читайте також:

 • Чим підживити полуницю восени для гарного врожаю
 • Коли обрізати полуницю після плодоношення
 • Як виростити полуницю з насіння в домашніх умовах на розсаду
 • Варення з полуниць на зиму густе з цілими ягодами
DvaGusya