Коли збирати моркву на зберігання з грядки В регіонах За місячним календарем Фото Відео

Морква — одна з найпопулярніших у городників овочевих культур. Її використовують у кулінарії, як у сирому вигляді, так і для приготування різних страв, консервації та отримання соку. А для того, щоб страви з моркви були смачними і містили якомога більше поживних речовин, важливо зібрати визрів урожай вчасно і правильно його зберегти.

Зміст
 1. Як визначити, що морква визріла і її пора прибирати
 2. За зовнішніми ознаками
 3. Щодо сортової приналежності
 4. Коли збирати моркву з грядки в регіонах
 5. Прибирання врожаю моркви в середній смузі Росії
 6. Коли збирати моркву на Уралі
 7. Прибирання моркви на зберігання в Сибіру
 8. Коли збирати моркву на Кубані
 9. Строки збирання моркви за Місячним календарем 2019 року
 10. Правила збирання моркви з грядки
 11. Підготовка до зберігання коренеплодів
 12. Обрізка моркви
 13. Сортування і сушіння
 14. Як зберегти врожай моркви на зиму
 15. Умови для зберігання моркви
 16. Способи зберігання
 17. Варіант 1: у піску
 18. Варіант 2: у хвойних тирсі
 19. Варіант 3: в глині
 20. Варіант 4: на грядці
 21. Варіант 5: зберігання моркви в цибулинні
 22. Варіант 6: зберігання моркви у поліетиленових мішках
 23. Варіант 7: зберігання у моху
 24. Корисне відео
 25. Зберігання моркви — найбільш важливі моменти, як зберегти моркву: відео
 26. Коли копати моркву? Ознаки дозрівання, правила прибирання — відео

Як визначити, що морква визріла і її пора прибирати

Когда убирать морковь на хранение с грядки В регионах По лунному календарю Фото ВидеоЧас збору врожаю моркви, як правило, залежить від сукупності зовнішніх і внутрішніх факторів. До них відносяться:

 • приналежність сорту (рання, середньостигла, пізня);
 • зовнішні ознаки визрівання моркви;
 • погодні умови протягом вегетаційного періоду
 • родючість грунту;
 • якість догляду.

Тому, для визначення строків збирання моркви з грядок, необхідно врахувати всі чинники і підійти до цього питання комплексно.

За зовнішніми ознаками

Звичайно ж, огородник постійно оглядає грядки з морквою, і соковита зелена гичка радує душу і обіцяє багатий урожай.

 1. До кінця вегетаційного періоду (залежно від сорту) крайні листки починають жовтіти і підсихати — це означає, що коренеплід визрів і його пора прибирати. Подальше перебування на землі призведе до того, що морква переросте, розтріснеться, втратить соковитість, що зробить її непридатною для тривалого зберігання.

Трапляється, що вся бадилля на моркві стає млявою і пожовклим і це вже не ознака стиглості, а сигнал тривоги — коренеплоди чимось хворі.

 1. Про ступінь зрілості можна судити за зовнішнім виглядом моркви. Для цього не гріх викопати 1-2 штуки на пробу. І якщо розміри відповідають опису, що виробник заявив на упаковці, а на самому коренеплоді можна побачити тоненькі ниткоподібним корінці, овочеву культуру пора прибирати.

Щодо сортової приналежності

Когда убирать морковь на хранение с грядки В регионах По лунному календарю Фото ВидеоНасіння моркви діляться на 3 категорії:

 • ранні сорти;
 • середньостиглі;
 • пізні.

І якщо ранньостиглої моркви необхідно від 2 до 3 місяців на дозрівання, то період збирання врожаю припадає на липень-серпень і її вирощують для літнього споживання.

Для зимового зберігання городники вирощують середньостиглі та пізні сорти, вегетаційний період яких триває від 3 до 5 місяців. Таку моркву прибирають з початку вересня і до кінця 1 декади жовтня. У цей час погодні умови повністю відповідають якісному визріванню, і морква виростає соковитою, солодкою і добре зберігається.

Кращі середньостиглі і пізньостиглі сорти моркви для зимового зберігання:

Імператор — пізньостиглий сорт з гарною лежкістю. Коренеплід тупоконечный, м’якоть щільна, солодка, ароматна, оранжево-червоного кольору.

Самсон — середньостиглий високоврожайний сорт. Соковиті коренеплоди, красиві, червоно-оранжевого кольору, гладкі, циліндричної форми, довжиною 20-22 см і массой150-200 р. Смак відмінний. Зберігається добре.

Вітамінна 6 — урожайний сорт з тривалістю вегетаційного періоду 120-125 днів. Коренеплід має циліндричну форму і червоно-оранжеве забарвлення. Тупоконечный з невеликою серцевиною. Зберігається добре.

Канада — пізньостиглий і високоврожайний гібрид. Коренеплід полуконической форми, яскравого забарвлення. Смак чудовий. Добре зберігається.

Читайте також:  Як виростити спирею Вангутта в саду: особливості посадки і догляду за чагарником

Коли збирати моркву з грядки в регіонах

Когда убирать морковь на хранение с грядки В регионах По лунному календарю Фото ВидеоНе останнє місце у визначенні строків збирання врожаю моркви займає регіон вирощування цієї овочевої культури. Кліматичні умови, припустимо, середньої смуги Росії, відрізняються від погоди в Сибіру, а значить і збір коренеплодів треба проводити з урахуванням місцевого клімату.

Прибирання врожаю моркви в середній смузі Росії

У середній смузі Росії, куди відноситься і Підмосков’ї, починають копати моркву приблизно з 20 чисел вересня і початок жовтня. Ранній збір коренеплодів може призвести до того, що морква не встигне увібрати достатню кількість цукрів і інших живильних речовин, від чого плоди будуть прісними, несмачними і навіть гіркуватими.

Досить часто перший осінній місяць видається дощовим, в цьому випадку із збиранням урожаю краще почекати і дочекатися перерви в опадах. Якщо ж «бабине літо» затягнулося, і стоїть тепла погода у поєднанні з помірною вологістю — не відкладайте збір врожаю в довгий ящик. В таких умовах морква може знову рушать в зростання, т. к. це дворічна культура. Такий овоч втрачає смакові якості і не підлягає зберіганню.

Для повної впевненості подкопните парочку коренеплодів та оцініть зовнішні і смакові якості.

Коли збирати моркву на Уралі

Когда убирать морковь на хранение с грядки В регионах По лунному календарю Фото ВидеоЗбір урожаю моркви на Уралі багато в чому залежить від строків посіву. Коротке літо передбачає вирощування ранніх та середньостиглих сортів, які до настання перших морозів встигнуть повністю визріти.

Якщо насіння середньостиглих коренеплодів були посіяні в середині травня, то наприкінці серпня огородник може починати перевірку врожаю на готовність.

Прибирання моркви на зберігання в Сибіру

Для вирощування моркви в суворих кліматичних умовах Сибіру рекомендується використовувати тільки районовані сорти, які повністю адаптовані до місцевих кліматичних умов і вегетаційним періодом в 100 днів.

Саме через 3 з невеликим місяця з моменту появи сходів приступають до збирання врожаю. По часу це припадає орієнтовно на останні числа серпня або початку вересня.

Коли збирати моркву на Кубані

На Кубані і в південних областях до збирання врожаю моркви приступають в середині жовтня.

М’який теплий клімат південних регіонів як не можна краще підходить для вирощування пізньостиглих сортів. Тривалий період вегетації дозволить коренеплоду спокійно розвиватися до настання прохолодних днів.

Строки збирання моркви за Місячним календарем 2019 року

Вплив Місяця на життєдіяльність рослин незаперечно і для тих городників, які дотримуються рекомендацій Місячного календаря, в ньому позначені кращі дні для збору врожаю моркви.

Когда убирать морковь на хранение с грядки В регионах По лунному календарю Фото ВидеоНайбільш вдалим часом збирання моркви вважається проходження Місяцем таких знаків зодіаку Близнюки, Телець, Лев, Козеріг — це дає гарантію дольшей збереження коренеплодів.

Не рекомендується збирати моркву, коли Місяць знаходиться в сузір’ї Риб або Діви — овочі будуть містити багато води, а це спричинить погану лежкість.

Ці дані носять рекомендаційний характер, і для проведення осінніх збиральних робіт частіше доводиться орієнтуватися на погоду за вікном і спиратися на здоровий глузд.

Правила збирання моркви з грядки

Когда убирать морковь на хранение с грядки В регионах По лунному календарю Фото ВидеоДля збирання врожаю моркви необхідно використовувати вила, чи лопату, тому що коренеплід на 15-20 см (а дуже часто і глибше) йде в землю, і просто висмикнути його руками не завжди виходить. Особливо це проблематично на важких суглинних грунтах. А за допомогою садового інвентарю морква підкопують і легко витягують з розпушеним землі.

Однак слід бути обережним і саме підкопувати коренеплоди, поглиблюючи вила, чи лопату подалі від рядка з морквою, тобто в міжряддя.

Готуючись до збирання врожаю моркви необхідно дотримуватися кількох загальних правил, які допоможуть зберегти врожай до самої весни.

 1. Полив овочевої культури припиняють за місяць до передбачуваної дати прибирання.
 2. Коренеплоди викопують до настання перших заморозків.
 3. Роботи проводять в сухому, прохолодному і краще похмурий день.
 4. Для прибирання використовують вила, чи лопату. Перший варіант кращий, оскільки знижується ризик пошкодження коренеплодів.
 5. Не рекомендується прибирати моркву в спеку (відбувається швидка втрата вологи і моркву стає млявою) і дощову погоду.
Читайте також:  Крокуси посадка і догляд у відкритому грунті фото коли садити

Після того, як весь урожай буде витягнутий з землі, слід провести ряд заходів, які сприятимуть кращому і тривалому зберіганню.

Підготовка до зберігання коренеплодів

Когда убирать морковь на хранение с грядки В регионах По лунному календарю Фото ВидеоПерше, що рекомендується зробити після викопування моркви, це обріжте гичку.

Обрізка моркви

Залиште викопані коренеплоди на грядці на 1,5-2 години, не більше, щоб її обдуло вітерцем, і вона трохи підсохла. Більш тривале перебування овоча на сонці разом з бадиллям протипоказано.

Коли морква виявляється на поверхні землі, вона позбавляється природної підживлення і листя починає витягати вологу з коренеплоду, що призводить до в’янення та погіршення лежкості. Своєчасна обрізка гички дає можливість зберегти корисні речовини, цукристість, соковитість у повному обсязі і тим самим зберегти смакові якості і поживну цінність.

Для видалення зеленої маси застосовують гострий ніж, секатор або ножиці. Буде незайвим інструмент продезінфікувати.

Залишки землі з коренеплодів зчищають руками. Не слід стукати морква один про одного , оскільки це веде до утворення мікротріщин і порушує цілісність коренеплоду. Це в свою чергу негативно позначиться на зберіганні.

Сортування і сушіння

Когда убирать морковь на хранение с грядки В регионах По лунному календарю Фото ВидеоРазом з видаленням бадилля проводять сортування коренеплодів. Відбраковують пошкоджені, з ознаками захворювань і розтріскані примірники — така морква в сховище швидко почне псуватися і послужить джерелом зараження всього врожаю.

Далі морква підсушують в прохолодному місці протягом 2-3 днів і закладають на зберігання.

Як зберегти врожай моркви на зиму

Для зберігання врожаю моркви в зимовий період потрібні визначені умови, при дотриманні яких морква збереже поживну цінність до самої весни.

Умови для зберігання моркви

Невелика кількість моркви можна зберегти в овочевому відділі домашнього холодильника. Для об’ємного врожаю потрібна наявність льоху.

Температурний режим у сховищі повинен підтримуватися на рівні від +1⁰С до +8⁰С і мати рівень вологості 95-97%. Повинно бути відсутнім надлишкове надходження повітря — вентиляція повинна бути помірною.

Різкі відхилення в ту або іншу сторону від даних параметрів ведуть до висихання, проростання і загнивання овочевої продукції.

Способи зберігання

У кожного городника є свій власний варіант зберігання моркви у зимовий період, який він використовує, виходячи з власних можливостей. Узагальнимо рекомендації і розглянемо найбільш поширені та ефективні.

Варіант 1: у піску

Когда убирать морковь на хранение с грядки В регионах По лунному календарю Фото ВидеоПідготовлену моркву викладають в 1 ряд на подушку з піску, насипаного на дно глухого дерев’яного або пластикового скриньки. Зверху знову насипають невеликий (2-3 см) шар піску і знову викладають коренеплоди. Дії повторюють до заповнення всього об’єму тари.

Варіант 2: у хвойних тирсі

Когда убирать морковь на хранение с грядки В регионах По лунному календарю Фото ВидеоНа дно ящика насипається шар тирси в 2-3 див. На них встановлюється морквина, тупим кінцем вниз. Коренеплоди ставляться впритул один до одного, що дозволяє вмістити в один ящик досить багато овочів.

Коли тара буде заповнена, зверху слід насипати ще тирси, щоб заповнилися всі порожнечі. Зверху можна покласти гілочку бузини, що послужить захистом від гризунів.

Цей спосіб хороший тим, що хвойні тирсу мають антисептичні властивості, перешкоджають загнивання коренеплодів і добре зберігають вологу.

Варіант 3: в глині

Когда убирать морковь на хранение с грядки В регионах По лунному календарю Фото ВидеоДаний варіант зберігання моркви вимагає деяких тимчасових витрат, але моркву протягом усього періоду зберігання залишається соковитою і смачною.

Для роботи знадобиться:

 • тара ( пластикові або дерев’яні ящики);
 • поліетиленова плівка;
 • глина;
 • вода;
 • часник (за бажанням).
Читайте також:  Як виростити розсаду перцю в домашніх умовах: покрокова інструкція, фото, відео

Після обробки глиною на поверхні коренеплодів утворюється захисна скоринка, яка перешкоджає випаровуванню вологи та захищає їх від в’янення.

Заливка глиною

Половину відра глини необхідно залити водою і залишити на добу. Через день набряклу глину вимішують і додають ще води. Коли глина осяде, над її поверхнею повинно бути 2-3 см рідини і в такому стані розчин залишають ще на 3-4 дні.

Перед застосуванням консистенція глини повинна мати консистенцію сметани.

 1. Дно ящика вистилають плівкою.
 2. Викладають моркву в 1 шар.
 3. Заливають сметаноподібної глиною.
 4. Залишають для просушування.
 5. На сухий шар глини викладають наступний ряд моркви і знову ллють глиняну жижу.

Дії повторюють до наповнення скриньки.

Занурення у глину

Розчин глини готується за способом, описаним вище. Кожну морквину занурюють у отриманий склад і сушать у добре провітрюваному приміщенні. Потім укладають у тару і відправляють на зберігання.

При бажанні можна приготувати часникову бовтанку з 1 склянки часнику, пропущеного через м’ясорубку і 2 л води. У цьому випадку морква купають спочатку в часниковому розчині, а потім вже в глиняного говорунці.

Варіант 4: на грядці

Когда убирать морковь на хранение с грядки В регионах По лунному календарю Фото ВидеоТрохи ризикований спосіб зберігання моркви прямо на грядці, на якій вона вирощувалася, так як можливе пошкодження коренеплодів гризунами. Але якщо уродився великий урожай моркви і місця в комори для зберігання не вистачає, то можна застосувати цей спосіб.

Бадилля моркви, яку огородник залишає зимувати на городі, обрізають. Землю засипають шаром мульчі. Це може бути опале листя, тирсу, торф, перегній. Зверху накривають агроволокном чи руберойдом. А коли випаде сніг, буде незайвим накидати його на грядку з морквою.

Під теплою шубою морква відмінно зимує і залишається свіжою і соковитою.

Варіант 5: зберігання моркви в цибулинні

Когда убирать морковь на хранение с грядки В регионах По лунному календарю Фото ВидеоЗнадобиться цибульна і часникова лушпиння, яка у великій кількості залишається після збирання врожаю цих овочевих культур.

На дно тари насипають шар лушпиння і укладають 1 ряд моркви, потім знову лушпиння і знову моркву.

Ефірні масла, що виділяються часниковою і цибулевої лускою, запобігають загнивання моркви.

Варіант 6: зберігання моркви у поліетиленових мішках

Когда убирать морковь на хранение с грядки В регионах По лунному календарю Фото ВидеоЗнадобляться мішки з щільного поліетилену, і зручною для городника місткістю (від 5 до 25 кг).

Урожай моркви поміщають у мішки, опускають в підвал і тримають відкритими. Вологість всередині упаковки тримається сама собою на позначці 95-97 %, тому коренеплоди зберігають соковитість, а невелика кількість вуглекислого газу, що скупчується всередині, попереджає виникнення захворювань.

Якщо з якихось причин огородник не хоче тримати мішки з морквою не зав’язаними — необхідно виконати в стінках отвори для надходження повітря.

Варіант 7: зберігання у моху

Перед закладанням на зберігання просушену морква витримують у прохолодному приміщенні і укладають в ящики, перешаровуючи мохом.

Мох чудово зберігає вологість, протистоїть гнильним захворювань і, на відміну від глини і піску, легкий. А це зовсім не маловажно, якщо ящиків з морквою багато.

Крім того, моркву зберігають, загортаючи в папір, опудрівая крейдою, обертаючи харчовою плівкою або покриваючи шаром парафіну. А ще — сушать і морозять, попередньо подрібнивши на кухонному комбайні.

Корисне відео

Зберігання моркви — найбільш важливі моменти, як зберегти моркву: відео

Коли копати моркву? Ознаки дозрівання, правила прибирання — відео

Яким би способом зберігання моркви не скористався огородник, найголовніше вчасно зібрати соковиті, цукристі коренеплоди і забезпечити їм зберігання при максимально зниженою плюсовій температурі і високій вологості.

Читайте також:

 • Морква: користь і шкода для організму
 • Посадка моркви навесні у відкритий грунт насінням
 • Рецепт лечо на зиму з моркви, помідорів, перцю і цибулі без оцту
DvaGusya