Розмноження полуниці вусами влітку Способи та правила посадки Фото Відео

Полуницю (садові суниці) можна розмножити різними способами: насінням, діленням куща, вусами. Останній варіант використовується на присадибних ділянках найбільш часто. Він простий і надійний, за умови наявності здорових маточних кущів. Щоб приживлюваність розеток з вусів була максимальною, потрібно дотримуватися кількох нескладних правил роботи з рослинами.

Переваги розмноження полуниці вусами

Размножение клубники усами летом Способы и правила посадки Фото ВидеоБільшість сортів полуниці після плодоношення утворює велику кількість вусів. Вуса необхідно прибирати, щоб не послаблювати рослина. По суті, рослинний сміття, можна використовувати в якості посадкового матеріалу для закладки нової плантації.

У липні і на початку серпня більшість садівників очищають свої суничник від зайвих вусів, просто викидаючи їх у компост. У цей час можна домовитися і набрати потрібну кількість розеток цікавого сорту за символічну ціну або зовсім безкоштовно.

Оскільки час розмноження полуниці вусами припадає на другу половину літа, коли ще тепло і достаток дощів, приживлюваність розеток висока. Молоду розсаду не доводиться багаторазово пересаджувати, досвічувати, як при насінному розмноженні. Досить стежити за вологістю грунту і видаляти бур’яни.

Кращий час для розмноження вусами садової полуниці

Размножение клубники усами летом Способы и правила посадки Фото Видео

 • У середній смузі рекомендується вкорінювати полуничні вуса з кінця липня по кінець серпня.
 • На півночі необхідно встигнути укоренити вуса до початку серпня, в іншому випадку, горщики з розсадою прибирають на зберігання в льох до весни.
 • У південних регіонах можна висаджувати полуницю весь вересень.

Після посадки розетки на постійне місце повинно пройти не менше 5 тижнів до настання серйозних холодів. Близько місяця потрібно на адаптацію рослини на новому місці і надійного вкорінення. Занадто пізня посадка призведе до того, що суничні кущики взимку вимерзнуть.

Як правильно розводити полуницю вусами

Размножение клубники усами летом Способы и правила посадки Фото ВидеоПриступаючи до розведення, необхідно пам’ятати про те, що якісний посадковий матеріал дають тільки здорові рослини. Якщо на плантації в цьому році були присутні хвороби, потрібно переконатися, що рослини повністю вилікувалися. В якості профілактики полуничну грядку рясно обприскують будь фунгіцидом, зрошуючи не тільки листя, але і грунт.

Попутно з підготовкою маточника полуниці до розмноження, готують і грядку для розсади. Грунт звільняють від бур’янів, перекопують, вносять добрива і залишають у спокої. За ті кілька тижнів, що розетка на усе відрощує коріння, ґрунт на грядці осяде, а добрива розчиняться.

З якихось кущів брати посадковий матеріал

В якості маточників використовують рослини 2 або 3 роки плодоношення. Вибирають тільки здорові і найурожайніші кущі.

Читайте також:  Выращивание гибискуса

Рада. Під час плодоношення, кущики з самими великими, красивими і солодкими ягодами відзначають, ставлячи поруч кілочок або пов’язуючи на квітконіс клапоть тканини. Так після збору врожаю кращі кущі не доведеться довго відшукувати.

Деякі досвідчені садівники жертвують плодами заради отримання міцного садивного матеріалу. Вони обривають квітки з кущів, з яких планують брати вуса для розмноження. Так рослина не витрачає сили на плодоношення, вуса виходить великими і сильними.

Які вибрати вуса

Размножение клубники усами летом Способы и правила посадки Фото ВидеоВід кожного куща садової полуниці беруть 2-3 найперших і міцних вуса. Інші відростки видаляють, як тільки вони з’являються.

Для вкорінення підходить тільки перша за рахунком розетка на усе, вона найсильніша. Інші розетки значно дрібніші, вони дадуть слабку розсаду. Продовження втечі після першої розетки обрізають.

Як відібрати хороший посадочний матеріал. Вибираємо «жіночі» розетки

Способи вкорінення усов

Якщо нічого не робити з залишеними на рослинах вусами, вони самі прекрасно укорінятимуться на грядці (якщо грунт не накрита мульчирующей плівкою). Такий метод «для ледачих» використовують при килимовому вирощуванні полуниці. Його недоліком вважають швидке загущення суничної грядки і поступове виродження сорту.

Якщо садівник вирощує розсаду полуниці на продаж або практикує рядовий спосіб вирощування культури, вуса потрібно вкорінювати вручну, відводячи їм певне місце.

Прикапывание усов в міжряддях

Размножение клубники усами летом Способы и правила посадки Фото ВидеоДля такого способу розмноження полуниця має зростати досить просторо, за схемою 40 на 80 див. В широке міжряддя можна укоренити розетки з двох рядів.

Коли на усе утворюється розетка з 2-3 листочками і зачатки коренів (білі горбики на стеблі), втеча притискають до землі на обраному для молодої рослини місці. Відрізати вус від рослини поки рано! Розетка, поки не утворює повноцінні коріння, отримує харчування від дорослої рослини. Щоб розетка була щільно притиснута до грунту, використовують дужки з дроту у формі букви V.

Протягом місяця йде активний процес росту коренів у розетки. В цей час полуницю регулярно поливають (і материнське і дочірнє рослина). Обрізають «пуповину», що сполучає молоде рослина з дорослим, коли на розетці наросте не менше 5 листочків.

Вкорінені в міжряддях вуса, як правило, нікуди не пересаджують. Вони залишаються рости, замінюючи застарілі кущі на сусідніх рядах.

Укорінення усов в горщиках (стаканчиках) на грядці

Размножение клубники усами летом Способы и правила посадки Фото ВидеоМетод, який застосовується для отримання розсади полуниці для продажу і перенесення рослин на іншу ділянку. Для вкорінення розеток знадобляться пластикові горщики з дренажними отворами, об’ємом 300 мл

Горщики наповнюють живильною сумішшю, що складається з перегною, піску, торфу і дернової грунту. Далі, розетки укорінюють в склянці звичайним способом, притискаючи до ґрунті скобою. Догляд стандартний – полив. Після 4-5 тижнів, вус, що з’єднує розсаду з маточним рослиною, обрізають. Молоде рослина суниці можна транспортувати для посадки на нову ділянку, або прибрати на зимове зберігання.

Читайте також:  Выращивание тыквы

Укорінення вусів у воді

Размножение клубники усами летом Способы и правила посадки Фото ВидеоУ разі, коли дочекатися появи коренів на розетці, не відокремлюючи вус від материнського рослини, неможливо, можна укоренити розетки і без коріння. Для цього молоду розетку (з 2-3 листочками) відокремлюють від дорослої рослини і поміщають у воду.

Занурити в рідину необхідно тільки ту частину, на якій очікується поява корінців. У воду додають будь-стимулятор росту: Корневін, Гетероауксин, янтарну кислоту. Через кілька днів на розетці з’являться зачатки корінців і її можна висадити на грядку.

Прекрасний засіб, що прискорює ріст коренів у розсади, це Епіне екстра. Розетки полуниці перед посадкою занурюють у розчин препарату (0,5 мл на 1 л води) на 5 ч. Благотворно позначається і обприскування укореняемой полуниці Епіне 1-2 рази протягом вирощування.

Правила посадки кущів укорінених

Размножение клубники усами летом Способы и правила посадки Фото ВидеоМолоді рослини полуниці для швидкої адаптації на новому місці, потребують рихлою і родючому грунті. Від того, як добре коріння полуниці розростуться в ширину і глибину, залежить успішність зимівлі рослин.

Підготовка грунту і грядки

Для полуниці підходять родючі суглинки і супіски, з нейтральною або слабокислою реакцією. Ділянки, з високим вмістом глини або піску, облагороджують внесенням піску, ПГС, перегною.

В залежності від складу грунту, на 1 кв. м вносять:

 • перегній (перепрілий гній ВРХ або компост з рослинності) 5-10 кг;
 • пісок або дрібний гравій до 8 кг;
 • торф, дерновий ґрунт до 6 кг.

Додають мінеральні комплексні добрива для полуниці: Кеміра, ЗМЗ, Гера. Замість них можна внести деревну золу (200-350 г на 1 кв. м) або суперфосфат (60 г) + сульфат калію (30 г).

Кращими попередниками для садової суниці є:

 • бобові культури (горох, сочевиця, квасоля);
 • зелень (салат, кріп, петрушка);
 • коренеплоди (цибулю, моркву, буряк);
 • гарбузові (огірки, патисони);
 • сидерати (фацелія, овес, люпин, гірчиця).

Грядку перед висадкою розсади перекопують і розрівнюють грудки граблями. Противники глибокого перекопування культивують (глибоко розпушують) ґрунт плоскорізом. Коріння бур’янів слід ретельно видаляти.

Схема посадки

Відстань між кущиками залежить від розмірів дорослої рослини. Сорти полуниці з високою і розкидистою надземної частиною, розміщують за схемою 35 на 40 див. Компактні рослини висаджують в ряд на відстані 25 см, між рядами залишають 30-40 см.

Догляд за вусами полуниці після посадки

Размножение клубники усами летом Способы и правила посадки Фото ВидеоДогляд за вкоріненими розетками спрямований на створення комфортних умов для рослини. Розеток має бути волого, ситно і тепло, тоді вони все надійно укорінятимуться.

Розпушування

Розпушування навколо молодих рослин проводять гранично акуратно, щоб не пошкодити ніжні корінці. Глибина занурення інструменту не повинна перевищувати 2 див. Розпушують грунт після поливу, щоб розбити утворилася кірку і відкрити доступ кисню до кореневої зоні.

Поливи, підгодівлі

Ґрунт на грядці з полуничною розсадою необхідно підтримувати в зволоженому стані (але застоюватися волога в ґрунті не повинна!). Якщо погода суха, полуницю поливають теплою м’якою водою. Полив рекомендується проводити не під корінь, а зрошуючи вся рослина цілком. Так підвищується вологість повітря, що прискорює укорінення.

Читайте також:  Чим підгодувати петунію для рясного цвітіння

Якщо ґрунт на грядці перед висадкою розсади була заправлена добривами, додаткових підгодівлі не потрібно. Якщо землю не удобрювали, висаджену розсаду підгодовують повним комплексним мінеральним добривом. Живильний розчин виливають під корінь, не потрапляючи на листя. На кожен кущик знадобиться близько склянки розчину.

Мульчування

Размножение клубники усами летом Способы и правила посадки Фото ВидеоЩоб менше випаровувалася волога і перегрівалася земля, не росли бур’яни, висаджену полуницю прийнято мульчувати. Використовують для цього органіку і підручні засоби: солом’яну різання, сіно, опале листя, деревну стружку. Мульчею засипають всю поверхню грядки, стежачи за тим, щоб не засипати кущики цілком. Шар мульчі повинен становити 7-10 див.

Застосовують і чорний нетканий матеріал. Розстеляють його ще на стадії підготовки грунту для посадки розеток.

 1. На удобренном і позбавлення від бур’янів, вирівняній ділянці розстеляють нетканий матеріал. Щоб його не знесло вітром, краю притискають камінням, присипають землею, пришпилюють до землі скобами.
 2. На матеріалі відзначають крейдою місця для посадки розсади. На цих місцях роблять хрестоподібні надрізи 10 на 10 см
 3. Висаджують розсаду полуниці в отримані отвори.

Незважаючи на деяку хлопотность у висадці розсади на матеріал (не дуже зручно розправляти корінці, орудуючи в маленькій прорізи), плюси такої мульчі очевидні:

 • вона довговічна (матеріалу вистачає на весь цикл вирощування полуниці – 4 роки);
 • не вимагає догляду;
 • надійно захищає полуницю від зростання бур’янів;
 • ягода на матеріалі завжди чиста;
 • позбавляє від прополок.

Нетканий матеріал добре пропускає повітря і воду, тому не потрібно боятися, що під ним коріння полуниці перегріються.

Укриття на зиму

Молоду полуницю слід укрити до приходу сильних морозів, особливо, якщо снігу випало мало. В якості утеплення застосовують деревну стружку, пінопластову крихту. Такий матеріал не злежується, він легкий і добре зберігає тепло. Полуницю засипають «з головою», коли денна температура опуститься нижче 0.

Можна використовувати спеціальні матеріали: спанборд, агроспан, дарнит. Тканину натягують на дуги, які встановлюють на суничної грядці.

Як вкорінювати вуса полуниці Терміни пересадки — відео

Під час вкорінення вусів і висадки готової розсади закладається майбутня продуктивність рослини. Від того, як добре укорінився саджанець, залежить успішність його зимівлі і кількість закладених квіткових нирок. Тому садівникові слід точно дотримуватися інструкцій і не нехтувати ніякими пунктами догляду. Це повністю окупиться рясним урожаєм.

Читайте також:

 • Шкідники полуниці: опис і способи боротьби
 • Чим підживити полуницю навесні для гарного врожаю
 • Як виростити полуницю з насіння в домашніх умовах на розсаду
 • Варення з полуниць на зиму густе з цілими ягодами

 

DvaGusya