Чим підживити малину восени, щоб був хороший урожай Фото Відео

Закінчується період плодоношення малини. Ягідний чагарник витратив багато сил і поживних речовин, які добував із землі і, отже, грунт виснажилася і потребує відновлення. Чим підживити малину восени, щоб урожай в наступному сезоні порадував садівника? Поговоримо про це детальніше.

Мета осінньої підгодівлі

Чем подкормить малину осенью, чтобы был хороший урожай Фото ВидеоЗбір врожаю малини припадає на другий літній місяць, а вже в серпні плодоношення закінчується і про малиннику часто забувають. Але не слід робити цього надовго. Попереду санітарна очистка плантації і осіння підгодівля.

Кущі малини в період вегетації і плодоношення витратили основну частину корисних речовин, які були закладені в грунт навесні та осінній період минулого року. Прийшла пора відновити родючість ґрунту і наситити її органічними і мінеральними добривами, які простимулюють визрівання пагонів і зміцнять кореневу систему.

Попереду зима і за короткий проміжок часу малина повинна закласти нові плодові бруньки для врожаю в наступному сезоні і зміцнитися, щоб протистояти зимових холодів. В цьому полягає основна мета осінньої підгодівлі малини.

Коли підгодовувати малину восени: оптимальні строки

 Чем подкормить малину осенью, чтобы был хороший урожай Фото ВидеоСтроки внесення мінеральних і органічних підживлень під малину залежать від сортової приналежності ягідного куща і від регіону вирощування.

Регіони Осінні фосфорно-калійні підживлення Осіннє внесення органіки
Середня смуга Росії З перших чисел вересня Жовтень – листопад
Північні регіони Середина серпня Початок жовтня
Південні області Жовтень Листопад

Ремонтантна малина вимагає до себе дещо іншого ставлення і їй необхідно посилене харчування між першим і другим плодоношенням.

Осіння підгодівля ремонтантної малини

Ремонтантна малина плодоносить навіть на початку осені і на рослину лягає додаткове навантаження по забезпеченню плодів поживними речовинами, щоб ягоди були великими, соковитими і солодкими.

Перший урожай дозріває в липні на гілках минулого сезону, а у вересні зріють ягоди на молодих пагонах поточного року. Подвійний урожай виснажує рослини і грунт під ними і щоб зберегти кількість і якість зібраних ягід в наступному дачному сезоні необхідно правильно провести роботи по обрізці ремонтантної малини, внести підгодівлю і підготувати кущі малини до зими.

З-за тривалого періоду плодоношення осінні роботи, пов’язані з внесенням мінеральних і органічних добрив, зсуваються на 2-3 тижні і доводяться в середній смузі Росії на кінець вересня — початок жовтня. У цей період поживні речовини потрібні не для активного розвитку надземної частини, а для відновлення, витрачених на дозрівання ягід, сил.

Склад осінньої підгодівлі ремонтантної малини збігається зі складом добрив, внесених під малину звичайну.

У яких речовинах потребує малина в осінній період

Чем подкормить малину осенью, чтобы был хороший урожай Фото ВидеоВ осінній період малина особливо потребує фосфорно-калійних добривах.

Фосфорні сполуки сприяють розвитку і зміцненню кореневої системи, а у рослини з сильними корінням і надземна частина буде міцною і здоровою.

Калій присутня в клітинному соку рослин і бере активну участь у синтезі цукрів та ін вуглеводів у листках і плодах. Калій досить рухливий, у нічний час він переміщається до коріння, і його надлишки можуть виділятися в землю, а потім знову всмоктуватись корінням.

Союз фосфору і калію підвищує стійкість малини до хвороб і знижених температур. Присутність цих елементів в харчуванні ягідного куща допомагають швидше визріти корі і закласти плодові бруньки для врожаю наступного сезону. А добре визрілі пагони краще перенесуть зимові холоди.

Закладені в грунт фосфорно-калійні добрива будуть витрачені малиною у міру потреби, тобто удобривши кущі восени, садівник забезпечить рослина харчуванням на весь період вегетації в наступному сезоні. Малина буде витрачати поживні речовини в потрібний момент і в потрібній кількості.

Чим підживити малину восени для гарного врожаю

Візуальний огляд кущів малини після збору врожаю може дати садівникові підказку з приводу дефіциту будь-якого живильного елемента, які можна придбати в садівничих центрах за цілком доступною ціною.

Мінеральні речовини для підгодівлі малини восени

Чем подкормить малину осенью, чтобы был хороший урожай Фото ВидеоНедолік фосфору може проявлятися на кущах малини зміною кольору листових пластин. Вони стають бурими і поступово починають набувати фіолетовий відтінок. Це означає, що відбувається фосфорне голодування і виправити ситуацію допоможе суперфосфат або подвійний суперфосфат.

Суперфосфат вносять під малину з розрахунку 40-60 г/м2, а посилене фосфорне добриво в дозі 15-20 г/м2.

Недолік калію проявляється в почервоніння листя і всиханні їх країв. В якості підгодівлі використовують сульфат калію або калімагнезію.

Сульфат калію використовують по 20 г/м2, а калімагнезію — 20-30 г/м2.

Способи внесення мінеральних добрив під малину

Перераховані добрива продаються у вигляді гранул або порошку і їх можна вносити по рослини:

 • рівномірно розсипаючи під кущами і проводячи подальше розпушування ґрунту;
 • від основи куща відступають 35-40 см і риють канаву вздовж всього ряду глибиною 10-15 см, в яку закладають добриво;
 • у вигляді водного розчину, додавши в 10 л води вказану кількість мінерального добрива.

Якщо ви вносите сухе добриво розсипом, то робити це необхідно по вологій землі. Внесення гранул в суху землю вимагає обов’язкового і рясного поливу. Але і в цьому випадку труднорастворімий суперфосфат буде доступний для засвоєння тільки навесні наступного сезону. І якщо до настання холодів ще є хоча б 3-4 тижні, приготуйте водний розчин і полийте ягідний чагарник. У цьому випадку рослина відразу отримає максимум харчування і зуміє краще підготуватися до зимового періоду.

Органічні добрива для підживлення восени малини

Чем подкормить малину осенью, чтобы был хороший урожай Фото ВидеоОрганічні добрива покращують структуру ґрунту, її розпушують і служать для кореневої системи, яка у свою чергу забезпечує поживними речовинами надземну частину малини і підвищує, таким чином, урожайність.

До органічних добрив належать:

 • гній,
 • пташиний послід,
 • торф,
 • компост,
 • сидерати,
 • кісткова мука,
 • деревна зола.

Органіку вносять під корінь і по можливості ближче до зими. Для більшої ефективності добрива комбінують, якщо не була проведена раннеосенняя підживлення малини мінеральними добривами.

Гній укладають під рослини пізньої восени з розрахунку 10 кг/м2. У цьому випадку підживлення буде служити для кореневої системи захистом від морозів, а навесні буде підживлювати рослину необхідними елементами.

Деревну золу вносять під ягідні чагарники в сухому вигляді, розсипаючи 1-2 склянки на грунті і заглиблюючи її мотикою або у вигляді водного розчину. Цю ж порцію попелу заливають відром води, інтенсивно перемішують і виливають під малину, поки зважені частинки не осіли на дно.

Сидерати також покращують структуру грунту і живлять її азотом. У червні в рядах малини можна посіяти люпин або гірчицю, а в серпні або вересні зелену масу зрізати і закласти в грунт. Хто з садівників залишає зрізану траву в якості мульчі.

Компост насичує землю поживними речовинами і служить для малини, як підгодівлею, так і захистом від вимерзання.

Народні засоби

Чем подкормить малину осенью, чтобы был хороший урожай Фото ВидеоУ господарського дачника навіть кухонні відходи застосовуються для живлення рослин і підвищення врожайності. Так, очищення від фруктів, картоплі та інших овочів працьовитий садівник закопує під малину, споруджуючи, таким чином, маленькі компостні купи під землею.

Скупчення відходів приваблює дощових черв’яків і бактерії, які за сезон перетворюють все в гумус, який є доступним харчуванням для рослин. І хоча гумус багатий азотом, овочеві і фруктові очищення можна прикопувати з осені, т. к. для їх розкладання потрібно 2-3 місяці, так і живі мікроорганізми і черв’яки у прохолодні осінні дні малоактивні. У повну силу мініфабрики по виробництву гумусу запрацює навесні з настанням стійкого тепла.

Чим підживити малину після збору врожаю і обрізки

 Чем подкормить малину осенью, чтобы был хороший урожай Фото ВидеоЗнявши з кущів малини останні ягоди, садівник дає рослинам деякий час відпочити, що називається «прийти в себе». Потім приходить пора санітарної очистки малиннику, прополки бур’янів і обрізання старих пагонів.

Підгодовувати малину відразу після збору врожаю не доцільно. Навіщо витрачати мінеральні та органічні добрива на харчування пагонів, що відплодоносили, якщо вони все одно будуть видалені?

Алгоритм дій:

 1. Необхідно видалити пагони, кущі, вирізаючи їх секатором біля самої основи землі.
 2. Прорідити або зовсім прибрати поросль, яка з’явилася між корчами за сезон. Для вільного розвитку відстань між рослинами повинна становити не менше 50-60 див.
 3. Молоді пагони поточного року вкорочують на 15-20 см, а екземпляри з ознаками захворювань вирізують під корінь і спалюють.
 4. Грунт у міжряддях і під кущами розпушують. У першому випадку на 15 см, а у другому — не більше 5-7 див. Дрібна перекопування грунту обумовлена поверхневою кореневою системою малини.

Закінчивши санітарні роботи в малиннику, можна приступати до проведення осінньої підгодівлі мінеральними і органічними добривами.

Які добрива не варто вносити під малину восени

Не всі мінеральні і органічні сполуки однаково корисні для внесення під малину восени.

 • Гній великої рогатої худоби або курячий послід не слід вносити під малину, якщо він застосовувався на ділянці в попередньому сезоні.
 • Азотовмісні речовини вносяться в обмеженій кількості, оскільки їх надлишок приведе до активного росту молодих пагонів і зниження зимостійкості.
 • Небажано включати в перелік підживлень калійні сполуки, що містять хлор. Малина негативно реагує на присутність даного елемента, що проявляється у виникненні захворювань. І в першу чергу — це хлороз.
 • Не слід з’єднувати мінеральні та органічні підгодівлі, що містять одні і ті ж елементи. Якщо ж все-таки вирішили провести комбінування, то слід зменшити дозування не менше, ніж удвічі.

Внесення осіннього підживлення — це ще не завершальний крок при підготовці рослин до зими. Попереду ще підв’язування кущів до опор або пригинання до землі. Садівник вибирає для себе той варіант, якої найбільше підходить для конкретного регіону і гарантує збереження малини від вимерзання. А на етапі внесення осінньої підгодівлі було зроблено все, що повинно збільшити врожай у наступному сезоні.

Коли і як посадити малину восени

Чем подкормить малину осенью, чтобы был хороший урожай Фото ВидеоОсінь вважається найкращою порою для посадки нових кущів малини. Основні роботи припадають на вересень місяць, коли температура повітря коливається у межах 12-15⁰С, а до настання сталих холодів ще є більше місяця. За цей час саджанці встигнуть добре вкоренитися, а самі однорічні пагони остаточно визріти.

Для посадки вибирають саджанці з розвиненою кореневою системою без ознак ураження гниллю. Довжина відростків повинна становити не менше 10 см, а діаметр пагона у підстави — 1 див.

Краще віддати перевагу саджанцям з закритою кореневою системою, такий посадковий матеріал пропонують спеціалізовані садівницькі центри і плодопитомники. Кущик малини, вирощений в окремому контейнері, не страждає від нестачі вологи під час транспортування, легко пересідає методом перевалки і має, практично, 100 % приживлюваність.

Ягідний чагарник буде погано рости на грядках, де до нього вирощувалися пасльонові: картоплю, баклажани, томати, перець і відгукнеться великою кількістю ягід, якщо буде посаджений після гарбуза, огірків, квасолі, кабачків або сидератів.

Посадка малини здійснюється кущовим або траншейным способом.

 • У першому випадку викопують яму розміром 40х40х40 см,
 • А в другому — риють траншею шириною 40 см і такої ж глибини.

Траншейний спосіб більш трудозатратен і застосовується на піщаних ґрунтах, де на дно траншеї укладають родючий грунт, який добре утримує вологу.

Незалежно від способу посадки, ділянка готують заздалегідь, перекопують і ретельно вибирають кореневища багаторічних бур’янів. Особливо це стосується пирію повзучого, корені якого залягають на великій глибині і боротися з ним вже після висадки малини буде дуже і дуже складно.

Чем подкормить малину осенью, чтобы был хороший урожай Фото ВидеоЯкщо посадка малини проводиться кущовим способом, тобто в ями, на дно насипають відро перегною, в який додані калійно-фосфорні добрива.

Варіант №1. Склад мінеральних добрив:

 • суперфосфат – 50-100 г,
 • сірчанокислий калій – 50-60-р.

Варіант №2. Склад органічних добрив:

 • деревна зола – 100 г,
 • кісткове борошно -250 р.

Наступний шар складається з родючого ґрунту, який був знятий з поверхні ділянки при копанні ями. Його змішують з перегноєм у співвідношенні 2:1.

На цей шар встановлюють саджанець, акуратно розправляють коріння і засипають родючою землею з верхнього шару. Грунт навколо саджанця ущільнюють, рясно поливають і, якщо необхідно, проводять підв’язку до опор або шпалері.

Такого харчування саджанцю малини вистачить на весь вегетаційний період наступного року.

Корисне відео

Удобрюємо грядки малини восени

Малина восени: обрізка, догляд, підживлення

Турбота про малиннику в осінній період — це запорука щедрого врожаю у наступному дачному сезоні. Тому дуже важливо оцінити стан чагарнику після збору ягід і внести правильну мінерально-органічну підгодівлю і не помилитися з дозуванням.

Читайте також:

 • Малина: користь і шкоду для організму людини
 • Обрізка малини влітку, як правильно його робити
 • Варення з малини на зиму: простий рецепт
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: