Як лікувати і запобігти хворобам капусти

Всі городні культури, в тому числі і капуста, схильні до хвороб. Набагато простіше провести профілактичні заходи проти зараження ними, ніж лікувати придбані. Тим більше, що деякі з них не піддаються лікуванню.

Бактеріальні та вірусні хвороби капусти: симптоми і методи боротьби

Вся їстівна частина капусти знаходиться над землею, тому обробляти отрутохімікатами, щоб вбити хвороби капусти, – значить шкодити власному здоров'ю. Отруйні речовини, які становлять небезпеку для людського організму, всмоктуючись у листя, накопичуються там і залишаються назавжди. Тому профілактика, тим більше народними методами, завжди краще.

слизовий бактеріоз

Як лікувати і запобігти хворобам капусти Таке захворювання капусти, як слизовий бактеріоз виникає в основному при зберіганні, коли температурний режим значно підвищено. Розвивається хвороба через бактерії і протікає двома варіантами: зовнішні листя загнивають, від них йде неприємний запах, потім починає гнити качан; другий варіант – починається гниття з качана, утворюється слиз, потім уражаються листя. Можливості захворювання сприяють занадто великі дози азоту, рясні опади або полив, недотримання сівозміни. Для профілактики і боротьби слід:

 • ростити гібридні сорти, які мають імунітет до захворювання,
 • знищувати шкідників протягом усього сезону,
 • не порушувати сівозміну,
 • проводити дезінфекцію в місцях зберігання врожаю,
 • дотримуватися температурного режиму зберігання,
 • обробляти насіння перед посадкою,
 • обробляти коріння розсади ( «Фітофлавін-300»).

судинний бактеріоз

Як лікувати і запобігти хворобам капусти Судинний бактеріоз у капусти виникає при будь-якій стадії розвитку: хвороба потрапляє на рослину з комахами або під час дощів. Виявляється пожовтінням ураженого листа, потім на ньому чорніють прожилки. Згодом листя темніють повністю і відмирають. Проблема в тому, що життєздатною бактерія залишається в грунті до двох років. Заходи боротьби і профілактики:

 1. Садити гібриди, вони більш стійкі;
 2. Садити на тому ж місці мінімум через чотири роки;
 3. Вчасно видаляти бур'яни.

Лікувати можна 0.1% розчином «Бінор», розсаду обприскувати 0.2% «Фітофлавін-300», коріння розсади можна вмочити в цей же розчин. Насіння перед посадкою обробляти настоєм часнику.

мозаїка капусти

Як лікувати і запобігти хворобам капусти Це вірусне захворювання розносять бур'яни сімейства хрестоцвітних, уражених попелиць. Спочатку прожилки капусти світлішають, потім перестають рости, і лист морщиться. Профілактикою є боротьба з попелиць і прибирання бур'яну, лікування хвороба не піддається. Уражені качани потрібно викопати і спалити.

Читайте також:  Коли садити капусту на розсаду в 2019 року за Місячним календарем, в регіонах

Грибкові хвороби капусти: симптоми і способи боротьби

Практично всі грибки розлучаються у вологому середовищі, при неправильному зберіганні або нехтуванні знезараженням насіння або розсади.

Альтернаріоз (чорна плямистість)

Найчастіше хвороба з'являється в місцях зберігання розсади і зібраного врожаю. На розсаді з'являються чорні смужки і плями, що викликає в'янення. У дорослих рослин плями супроводжуються нальотом у вигляді сажі. Іноді наліт потрапляє всередину качана, що теж супроводжується плямами, що переходять на листя. Профілактичні дії: гидротермическая обробка насіння або їх протруювання ТМТД, дотримання сівозміни і своєчасне видалення бур'янів. У період вегетації можна обробити препаратами, що містять мідь.

Біла гниль

Як лікувати і запобігти хворобам капусти Ця хвороба розвивається при вологій і прохолодній погоді, в період формування качана. Основні ознаки захворювання проявляються вже в сховище. На листках з'являється слиз, а навколо вогнища ураження ростуть чорні точки суперечка цього гриба.

Профілактика полягає в дезінфекції сховища, збирати урожай потрібно тільки в суху погоду, залишаючи три сантиметри качана в землі і пару нижніх листя. При виявленні зарази в місці зберігання, уражені місця видаляють і засипають крейдою.

Біла іржа

Збудником грибка є паразит, який розлучається на сорной траві. Розвитку допомагає волога погода або присутність води на листках. Уражені частини капусти стають м'ясистими, краї листя скручуються. Профілактика: знищення бур'янів, обробка грунту від шкідників перед посадкою. Насінники можна обприскати розчином «Ридоміл Голд».

Кіла

Як лікувати і запобігти хворобам капусти Збудник кили у капусти – цістоспори нижчого гриба, що зберігаються в грунті. Підступність хвороби в тому, що на ранній стадії її важко помітити. Виявити можна, тільки викопавши капусту, на її коренях будуть нарости різного розміру. Ознака хвороби – в'янення листя. Захворювання поширюється при вологій прохолодній погоді, з ураженої розсадою. Тому, перш ніж садити, оглядайте саджанці. Не допустити поразки килою допоможе обробка грунту гашеним вапном, можна також використовувати фунгіциди.

Важливо! Ні в якому разі не можна давати уражені килою листя в корм худобі. Грибок перейде в гній, далі по колу.

Несправжня борошниста роса (пероноспороз)

Як лікувати і запобігти хворобам капусти Зараження пероноспорозом відбувається через насіння або грунт. Хворіють і розсадні пагони, і доросла капуста. Перші ознаки хвороби проявляються на молодих листочках в формі жовтих плям на зовнішній стороні аркуша. З поширенням захворювання на листках з'являється сірий гнильний наліт – суперечки.

Для профілактики обробляйте насіння перед посівом, дотримуйтесь сівозміну. У разі появи хвороби проведіть обробку капусти «Фітофторіном» – це біопрепарат.

Читайте також:  Орхідея скидає бутони і квіти, що не розкрилися: головні помилки в догляді за рослиною

Борошниста роса

Вогнища ураження борошнистою росою покриваються білим нальотом у вигляді борошнистого порошку. Оскільки наліт витирається, як пил, багато його так і сприймають. Сірий наліт є на внутрішній стороні аркуша, на зовнішньої з'являються жовті плями. Як тільки помітите подібне, почніть обробляти «Фітоспорін-М», застосовуйте раз в три тижні до повного позбавлення від хвороби.

Різоктоніоз

Як лікувати і запобігти хворобам капусти Поразка відбувається при попаданні ґрунту на листя. Спочатку з'являються оранжево-жовті цятки, які поступово поширюють інфекцію на всю рослину, на черешках листя утворюються виразки, жовтіють кореневі шийки, коріння ізмочаліваются, і рослина гине. При появі захворювання обприскати рослину 0.2% розчином хлорокиси міді. Профілактичні заходи полягають в дотриманні умов посадки і розвитку капусти.

сіра гниль

При цьому захворюванні поразки відбувається в місці зберігання капусти. Спори гриба добре розвиваються при підвищеній вологості, населяючи качани капусти пухнастою цвіллю, при цьому листя капусти в чорних точках. Профілактичні заходи:

 1. У період зростання стежити за поливом, він повинен бути помірним;
 2. Чи не переборщувати з азотними підгодівлею;
 3. Видаляти сухе та пожовкле листя з качана;
 4. Проводити дезінфекцію перед закладкою врожаю на зберігання.

Суха гниль (фомоз)

Фомоз капусти проявляється білими плямами з темними вкрапленнями на листках капусти. Можна переплутати з чорної ніжкою, але при цій хворобі хворі ділянки сірого кольору, а нижня сторона листа бузкового відтінку. Тут допомагають методи обприскування «Фітоспорін-М» уражених місць, а для профілактики перед посівом обробіть насіння Тігамом 0.5%.

Чорна ніжка капусти

Як лікувати і запобігти хворобам капусти Чорна ніжка у капусти – досить небезпечна інфекція, важливо розібратися, як боротися з цим грибком, тому що він дуже швидко розмножується. Збудник хвороби знаходиться в грунті і добре себе почуває при підвищеному рівні кислотності і вологості. Найбільше схильна капуста, занадто часто посаджена і перегодована азотними добривами. Хворі рослини висихають, коренева шийка стоншується, на розсаді ураженої грибком загниває нижня частина стовбура.

Перед посадкою необхідно знезаразити грунт 1% -ним розчином перманганату калію, обробити насіння «фундазолом» або «Планріз». Лікування, на жаль, немає: хворі рослини прибирають, спалюють, а грунт знезаражують маргацовкой.

фітофтороз

При ураженні фітофторозом грибок поширюється від стебла до листів, вражаючи качан. Відростки, що покривають качан, стають темно-коричневого кольору. Між ураженими листям помітний білий пушок суперечка. Втрата врожаю при фітофторозу – 50% плодів.

Чи знаєте ви? Захворювання було відкрито в 1974 році в сховищах Англії, в 1984 воно вразило капусту в Німеччині, а в 1996 спалах фітофторозу діагностували в російських сховищах.

Читайте також:  Які помилки при вирощуванні троянд садівники допускають найчастіше

Як лікувати і запобігти хворобам капусти Чим обробляти капусту в цьому випадку, поки не відомо. Є тільки профілактичні заходи: дотримання сівозміни, дезінфекція грунту і розсади, а також не варто садити поруч цибулинні

Увага! Збір врожаю відразу після дощу, не давши просохнути капусті, значно збільшить можливість інфікування фітофторозом.

Фузаріозне в'янення (трахеомікоз)

Народна назва – жовтяниця, так як при цій хворобі листя жовтіє і не зав'язуються в качан. Навіть якщо зав'яжеться, то це буде зморщене, перекошене рослина з опалим нижніми листям. Ця інфекція здатна погубити велику частину врожаю. Методів боротьби з цією хворобою капусти немає. Для профілактики хворі рослини видаляють і обробляють ґрунт розчинами марганцю з калієм або мідним купоросом.

Профілактика хвороб капусти

Перед посадками можна і потрібно проводити профілактичні процедури, на цьому етапі можливе використання хімічних складів, які протипоказані в період розвитку рослин. Краще користуватися менш агресивними натуральними засобами, але вони не настільки ефективні, якщо врахувати, що в більшості випадків засоби боротьби з грибковими хворобами капусти не знайдені. Часто доводиться знищувати дорослі рослини. Більш схильні до захворювань натуральні сорти; гібриди, відповідно, уражаються рідше, а при дотриманні всіх умов посадки і зберігання, погодних умов (мінімум вологи), рослини і зовсім не хворіють.

Як лікувати і запобігти хворобам капусти Профілактика захворювань включає в себе комплекс процедур. Восени після збору врожаю грунт необхідно ретельно перекопати, потім обробити хімічними або народними засобами. Хімічні препарати: «Кумулус ДФ», «Фітоспорін»; натуральні відвари з гострого перцю, хвоща або прямостоящих чорнобривців.

Важливий для профілактики правильна сівозміна, тобто чергування різних культур на одному місці. Таким чином грунт менше виснажується, а рослини менше піддаються захворюванням. Для того, щоб убезпечити молоду розсаду на ранніх стадіях її розвитку, необхідно в лунку додавати до 50 г деревної золи. Робити це потрібно безпосередньо під час висадки в грунт. Під час розвитку можна обробляти не небезпечними для нашого здоров'я препаратами «Планріз», «Бактофіт» або «Фітофлавін-300».

Капуста – чудовий овоч, з неї можна приготувати безліч страв, можна їсти сирий і пити капустяний сік, що дуже корисно для шлунка, використовувати як начинку для пиріжків і пирогів, підтримувати сили і вітамінний рівень під час дієт.

Цікаво! Існує переказ, в якому говориться, що Олександр Македонський перед важливими битвами давав своїм воїнам листи капусти. Вважалося, що вона надає бадьорості, впевненості в собі і знищує відчуття страху. Лікувальні властивості капусти давно вивчені, але, можливо, не до кінця, якщо вірити переказам.

DvaGusya