Як посадити і виростити форзицию

Окрасою ландшафтного дизайну садів і дворів часто виступає форзиція, прічёмпосадка і догляд за нею не викликають особливих складнощів. Завдяки своїй естетичної привабливості і ефектному зовнішньому вигляду цей чагарник значно вигідніше виглядає, ніж багато інших декоративних культури.

Як правильно вибрати саджанець в магазині

Найперший і, мабуть, основний питання стосується покупки саджанця форзиції. Як зробити правильний вибір, щоб в майбутньому не пошкодувати про це?

Чи не рекомендуємо купувати рослини у людей без необхідних документів, що підтверджують їх торгову діяльність і професіоналізм в сфері торгівлі рослинами. Простіше кажучи, «з рук» краще не брати. Замовляйте саджанці в організаціях, торгових центрах, одним словом, у тих, хто спеціалізується на ландшафтному дизайні і має налагоджені зв'язки з перевіреними розплідниками і постачальниками рослин. Краще довірити вибір досвідченому дендрології. Плюс в цьому ще той, що ви, перебуваючи поруч з ним, отримаєте елементарну, але необхідну інформацію про своє майбутнє рослині.

Як посадити і виростити форзицию Якщо ж ви вирішили зробити вибір самостійно, тоді однозначно рухайтеся на торгово-виставковий майданчик. Так як вибрати саджанець форзиції, як і будь-якого іншого рослини, непросто, краще мати при собі певний довідник. По ньому ви і будете вибирати, задавати навідні запитання і взагалі орієнтуватися в даному виді товару.

Ви маєте повне право попросити надати вам сертифікат якості щодо обраній форзиції. Основні пункти, на які слід звернути увагу, – це країна-постачальник і кліматична зона зростання. Що при посадці виглядає чудово, не обов'язково залишається таким до самого кінця.

Звертайте увагу на вік саджанців. Чим більше вік рослини і чим сильніше відрізняються умови при майбутньої висадки з колишніми, тим складніше чагарник буде адаптуватися.

Вибираючи саджанець, огляньте не лише сподобався, але і інші. Якщо серед них виявився хоч один хворий, йдіть звідти ні з чим. Заражена рослина буде для вас зайвим клопіткою заняттям, так як воно не тільки потребує до себе особливого догляду, а й заразить найближчі рослини. Купуйте тільки саджанці з товстими і міцними гілками, на яких багато нирок. Не купуйте рослини зі зламаними гілками або пошкодженими пагонами.

Чи знаєте ви? Свою назву декоративний чагарник отримав на честь ботаніка з Шотландії Вільяма Форсайта, за сумісництвом головного садівника Кенсингтонського палацу і одного із засновників Королівського садівничого товариства. Він був першим, хто привіз кущ форзиції з «Піднебесної» в Європу.

Читайте також:  Як виростити бакопу з насіння

Посадка саджанця форзиції

Як посадити і виростити форзицию Щоб кущ форзиції з жовтими квітами став прикрасою вашого саду, потрібно знати кілька елементарних аспектів його посадки.

Оптимальні терміни посадки

Висаджувати форзицию, в принципі, як і пересаджувати її, краще в весняний період або ранньою осінню, поки не вдарили заморозки. Рослині необхідно прижитися до зими.

Вибір місця для посадки

Форзиція – тепло- і сонцелюбива рослина. Облік даного чинника важливий при посадці і подальшому догляді за чагарником. У променях сонячного світла розвиток форзиції відбувається значно краще, а цвітіння ефектніше. Але і в півтіні цей декоративний чагарник відчуває себе добре. Місце зростання форзиції також має бути добре захищене від вітру. Зазвичай групову висадку кущів виробляють уздовж доріжок і зборів.

Як підготувати грунт для посадки

Багатий поживними речовинами і добре вентильований грунт найкраще підходить для розвитку форзиції. Для цієї рослини, безумовно, краще підготувати особливу грунтову суміш. Прекрасно приживеться в грунті такого складу перегній, пісок і листова земля в пропорції 1: 2: 1. Форзиція не зможе в повній мірі виростати в кислих грунтах. Якщо у грунту низькі рівень рН, його необхідно збалансувати, додавши деревну золу.

Правильна посадка саджанця

Як посадити і виростити форзицию Лунка для форзиції повинна бути в глибину і в ширину близько півметра. Якщо ж на ділянці планується висадка декількох чагарників, тоді між ними потрібно залишати відстань не менше, ніж два метри. Процес посадки форзиції відбувається наступним чином:

  1. На дно ями десятисантиметровим шаром потрібно викласти дренаж, що складається з битої цегли або щебеню.
  2. Поверх дренажу – шар крупнозернистого піску в п'ять сантиметрів.
  3. Рослина потрібно акуратно вийняти з контейнера і опустити в яму так, щоб коренева шийка виднілася на поверхні.
  4. Коріння потрібно засипати підготовленої грунтовій сумішшю.
  5. Пристовбурні кола потрібно трохи притоптати.
  6. Під кінець форзицию потрібно полити і замульчувати перегноєм, соломою або опалим листям.

Комплексний догляд за рослиною

Невибагливість – це своєрідний «слоган» практично всіх видів форзиції. Догляд за цим чагарником особливої ​​складності не представляє. Все, що необхідно буде проробляти садівнику з форзиції, це:

  • Періодично поливати.
  • Рихлити і прополювати навколо стовбура.
  • Обрізати кущі.

Догляд за грунтом

Як посадити і виростити форзицию У цьому сенсі форзиція – рослина невибаглива. Особливо можна виділити такий вид, як форзиція середня жовта. Багато садівники і зовсім можуть не поливати форзицию. Вона прекрасно переносить посушливі кліматичні умови. Але коли дмуть теплі вітру, грунт рекомендується зволожувати час від часу. Робиться це дуже рідко – близько одного разу на місяць. По одному відру води на рослину буде досить.

Важливо! Після кожного поливу обов'язково потрібно рихлити пристовбурні кола сантиметрів на тридцять і потім знову мульчувати. Весняна підгодівля форзиції полягає в розкидання гною навколо кожного куща на початку березня. Далі в квітні можна підгодувати мінеральними добривами в кількості 70 г під кожен кущ. Наступна підгодівля робиться, коли цвіте форзиція, точніше по завершенні цього періоду. Тут використовують засіб «Кеміра Універсал» і тільки за інструкцією на упаковці.

Читайте також:  Посадка тюльпанів навесні: коли і як посадити Фото, Відео

Обрізка і формування куща

Отже, з поливанням і підгодівлею форзиції розібралися, тепер перейдемо до естетичної частини – формування крони. Обрізати чагарник слід в будь-якому випадку – це обов'язкова вимога, тому що інакше він буде виглядати неохайним. Для рослини, яке позиціонується як прикраса ландшафтного дизайну, це неприпустимо. Але виконувати процедуру обрізання потрібно максимально акуратно. Отже, коли і як правильно обрізати форзицию?

У перші роки після посадки чагарник не формують. Можливе лише видалення подмёрзшіх гілок. Приступати до обрізання крони слід на третій-четвертий рік. Коли пройдуть морози, у форзиції відрізають обморожені кінці гілок. Основна обрізка проводиться в літній період, коли кущ відцвіте. Гілки потрібно вкоротити наполовину і прибрати старі і сухі пагони, залишаючи п'яти-шестисантиметрового пеньки. З них і сформуються нові пагони.

Як посадити і виростити форзицию Крону форзиції формують зазвичай у формі чаші або кулі. Якщо форзиція бере участь в живоплотах, то її періодично омолоджують, обрізаючи гілки на дві третини або до пенька в кілька сантиметрів. Після цього рослина починає відрощувати нові молоді і міцні пагони в ще більших кількостях. Обрізають форзицию не частіше разу на трилітки. В іншому випадку рослина буде сильно витягуватися вшир і погано цвісти.

Підготовка кущів до зими

Підготовка форзиції до зими схожа з процедурою щодо аналогічних представників декоративних культур. Навіть перевірені «мінусом» морозостійкі сорти необхідно в обов'язковому порядку утеплювати з настанням сильних холодів. Робиться це за допомогою куп сухого листя або хвої. Особливо слід приділяти увагу молодим паросткам. Якщо вони замерзнуть взимку, то навесні не зможуть зацвісти в повній мірі.

Важливо! Перш ніж починати утеплення гілок чагарнику, їх потрібно притиснути до землі і тільки потім укрити. Ось таким чином і потрібно доглядати за форзиції. Посадка, догляд, обрізка, полив і підгодівля – все це проводиться за досить нескладних правил.

Чи знаєте ви? Самий морозостійкий сорт форзицій – яйцеподібна форзиція.

Як самостійно розмножити форзицию

Розведення форзиції, аналогічно з доглядом за нею, не є проблемою. Найбільш простий і самий застосовуваний спосіб – це живцювання, але ми розглянемо всі три.

отводками

Як посадити і виростити форзицию Розмноження форзиції відводками відбувається навесні. Пагони маточного дерева зрізаються під пень. Це робиться для того, щоб за літо зросли нові молоді і здорові гілки. А восени їх пригинають до землі і поміщають в борозенки на невелику глибину. Щоб було надійніше, втеча пришпилюють і потім присипають землею.

Читайте також:  Коли треба сіяти помідори на розсаду

Така «пересадка» форзиції вимагає спеціальної переробки грунтового складу. Для початку його необхідно добре розпушити, потім дно борозенок викласти шаром дренажу з дрібного щебеню, а зверху присипати грунтом. Розмноження форзиції відводками допустимо не тільки в осінній період, а й ранньою весною. Одна умова: пагони повинні бути молоді.

живцями

Якщо у вас не виходить обрізати під корінь чагарник, тоді вам підійде наступний спосіб розмноження – живцювання. Візьміть полуодревесневшіе двадцятисантиметрові живці і посадіть в ящик, засипаний зволоженою сумішшю грунту і піску. Гілочку потрібно увіткнути в землю під невеликим кутом на пару сантиметрів. Зверху все накривається плівкою.

Важливо! Як парника прекрасно підійде невикористаний акваріум. Підтримуючи достатню вологість і притіняючи, коли потрібно, від палючих сонячних променів, через місяць ви отримаєте вкорінені живці. У відкритий грунт їх краще висаджувати навесні.

насінням

Як посадити і виростити форзицию Розмножувати форзицию насінням можна і навесні, і восени. Навесні насіння висівають в ящики з грунтом. Через місяць-півтора видніються сходи. Рослина пікірують на другий рік. На зиму прикривають шаром листя в 20 см.

Важливо! Тільки при такому способі форзиція пізніше зацвітає, ніж при вегетативному.

Використання форзиції в дизайні

Так як форзиція – це декоративний і невибагливий чагарник, вона широко використовується для озеленення та благоустрою садів, будинків відпочинку, парків та заміських резиденцій.

Найбільшою популярністю форзиція користується в Західній Європі. На підтвердження того ви можете зустріти цей чагарник в кожному садово-парковому угіддя. Найчастіше їх висаджують на задніх рядах міксбордерів і в ансамблі з іншими чагарниками і деревами. Вони чудово виглядають серед природних садів, що імітують жовту лісопосадку, серед рокариев на схилах і насипах, у формі живоплотів.

Підкреслимо одну унікальну здатність – абсорбцію забруднень повітря вихлопними та іншими газами, які витають в межах міста. Тому форзиція досить незамінна в озелененні ландшафтів міської межі: вулиць, площ, скверів. Красиво оформлені декоративні чагарники дуже мальовничо поєднуються з парковими альтанками та лавочками. Їх висаджують на тлі «нудних» стін будівель і огорож.

При створенні композицій ландшафтного дизайну з використанням форзицій, пріоритетно зіставляти їх з іншими рослинами, період цвітіння яких припадає на весняні місяці.

Стійкість форзиції до хвороб і шкідників

Як посадити і виростити форзицию Форзиція досить добре протистоїть хвороб і шкідників. Часом піддається поразці прив'яданням, бактеріозом і моніліозом. В'янення лікується п'ятипроцентним розчином «фундазолом». Якщо вразив бактеріоз, на жаль, рослина доведеться знищити цілком, попередньо викопавши.

У разі монилиоза уражені ділянки з коричневими плямами на листках вирізаються і очищаються аж до здорових місць. Буває, що форзицию атакують нематоди. У такому випадку потрібно скористатися «карбатіоном», який знезаразить грунт.

DvaGusya