Чим підживити помідори під час цвітіння і плодоношення у теплиці Фото Відео

У теплиці об’єм грунту обмежений, тому овочі, вирощувані таким способом, неодмінно потрібно підгодовувати. Томати для закритого ґрунту – це потужні, високорослі рослини, які мають потребу у великій кількості поживних речовин для нарощування вегетативної маси і подальшого плодоношення. Краще всього заздалегідь скласти план підживлень, щоб на кожному етапі розвитку помідори отримували всі необхідні речовини.

Як часто потрібно підгодовувати томати в теплиці

Чем подкормить помидоры во время цветения и плодоношения в теплице Фото ВидеоТі, хто не перший рік вирощує томати, вже знають, що на початковому етапі розвитку культурі вкрай необхідний азот, а з початком цвітіння потрібні регулярні надходження калію і фосфору. Схему подачі добрив слід використати в зв’язку з тим, що їх хаотичне внесення викличе надлишок або недолік того чи іншого речовини. Обидві ці ситуації вкрай небажані.

Із-за дисбалансу мікроелементів помідори стають слабкими, схильними до хвороб і атак шкідників, якість врожаю втрачається. Фахівці рекомендують вносити добрива під томати в такому порядку:

 1. Перед посадкою в грунт. Лунка повинна бути заздалегідь підготовлена і заправлена органікою і мінеральними комплексами. Якщо цього не зробити, розвиток саджанців після садіння у теплицю буде відбуватися дуже повільно.
 2. Через 2 тижні після висадки. До цього моменту саджанці встигають адаптуватися в новому середовищі і пустити коріння. Для нормального розвитку на цьому етапі їм треба внесення максимальної кількості макро – і мікроелементів.
 3. Під час активного росту. Перед тим як зацвісти, помідори посиленими темпами набирають зелену масу. З елементів найбільше в цей період їм необхідний азот і фосфор. Саме правильне дозування цих речовин забезпечує повноцінний ріст рослин. Фосфор сприяє розвитку коренів, а азот відповідає за набір вегетативної маси.
 4. В період цвітіння. У цей момент помідори гостро потребують надходження фосфору і калію. Через нестачу цих елементів квітки можуть опадати, не встигнувши запилитися. В результаті частина врожаю буде втрачена. Добриво з високим вмістом азоту в цей час краще не давати.
 5. На етапі зав’язування плодів. Для утворення зав’язі рослинам необхідний фосфор і калій, азот ж треба виключити. У цей період для підгодівлі можна використовувати готові комплексні препарати, але краще віддати перевагу органічним речовинам – вони ефективні і безпечні.
 6. Під час плодоношення. Щоб плоди набирали масу і швидше дозрівали, кущі потрібно удобрювати препаратами з калієм, бором, йодом, марганцем. Якщо рослини будуть отримувати всі перераховані мікроелементи, м’якуш стане м’ясистою, щільною, з високим вмістом цукру.

За 2 тижні до передбачуваної дати збору врожаю внесення добрив повністю припиняють. Позачергові підживлення проводяться в тому випадку, якщо томати сигналізують про виникнення дефіциту появою відповідних симптомів.

Докладніше в статті: Чим підживити помідори після висадки у теплицю

Правила внесення підгодівлі для томатів

Чем подкормить помидоры во время цветения и плодоношения в теплице Фото ВидеоВнесення підгодівлі – не така вже складна процедура, тим не менш, для неї існують свої правила:

 • Насичувати помідори живильним розчином необхідно в ранкові та вечірні години, коли сонячні промені не так обпалюють. Якщо день похмурий, томати підгодовують в будь-який зручний час.
 • Попередньо грядку з рослинами необхідно полити простою водою. Якщо цього не зробити, може статися опік коренів.
 • При використанні рідких добрив під корінь кожного куща вноситься від 0,5 до 1 л поживного розчину. Чим більше кущ, тим більше йому потрібно харчування.
 • Підгодовувати помідори в теплиці рекомендується кожні 10-14 днів. Деякі роблять це частіше, в такому випадку необхідно знизити концентрацію добрив.
 • Найбільшу потребу в поживних речовинах помідори відчувають у момент цвітіння 4 кисті. У цей період підживлення вносять кожні 5-7 днів.
Читайте також:  Зуби кролика: особливості будови і можливі проблеми

Чим удобрювати помідори під час цвітіння і зав’язування плодів

Чем подкормить помидоры во время цветения и плодоношения в теплице Фото ВидеоПід час цвітіння томатів їм потрібні добрива з перевагою фосфору та калію. Це можуть бути мінеральні комплекси, органіка, народні засоби. Так як масове цвітіння триває тривалий час, можна встигнути провести не одну, а кілька підживлень, чергуючи добрива між собою.

Комплексні мінеральні добрива

У промислових комплексних препаратах виробником вже дотримані правильні пропорції речовин, необхідних для активного плодоношення. Щоб відбувалося повноцінний розвиток зав’язі, можна використати такі засоби:

 1. «Ефектон». Добриво, створене на основі торфу з додаванням компонентів у вигляді мінеральних речовин. Його застосування не тільки сприяє якісному плодоношення, але і позитивно впливає на склад ґрунту, сприяє розвитку корисних ґрунтових мікроорганізмів.
 2. «Кристалон». Комплекс, що містить широкий набір макро – і мікроелементів. Препарат випускається у формі гранул, які вносяться в землю під час поливу. Добриво володіє тривалою дією і поступово засвоюється корінням рослин. У результаті його застосування у томатів підвищується імунітет. Препарат є екологічно чистим.
 3. «Кеміра». Комплексний гранульований препарат. Гранули Перед застосуванням розчиняють у воді згідно з інструкцією. Засіб використовується для кореневих підживлень, містить всі необхідні елементи для томатів в період цвітіння.
 4. «Зав’язь». Сьогодні стимулятор з такою назвою існує для різних овочевих культур з урахуванням їх особливостей, у тому числі і для томатів. Основу препарату становить комплекс мікро – і макроелементів, а також кілька необхідних кислот.
 5. Кальцієва селітра. Мінеральне добриво, в якому томати потребують, починаючи з моменту появи зав’язі.

Мінеральні суміші вносяться при строгому дотриманні дозування. Через їх надлишку можлива загибель рослини або зниження його імунітету, погіршення якості плодів. Ці добрива володіють відносно високою вартістю, але зате мають різну форму випуску і підходять для будь-якого грунту. Препарати, як правило, є концентрованими і витрачаються в невеликій кількості.

Органічні добрива

Чем подкормить помидоры во время цветения и плодоношения в теплице Фото ВидеоПеревагами органічних добрив є їх невисока вартість, безпечність, ефективність, здатність поліпшувати структуру ґрунту, насиченість усіма необхідними для живлення томатів речовинами.

В якості добрива для помідорів можна використовувати:

 • кінський гній;
 • пташиний послід;
 • коров’як;
 • перегній;
 • компост;
 • торф;
 • золу;
 • сидерати;
 • тирсу.

Органіку можна закладати в грунт в сухому вигляді або використовувати у вигляді приготованого розчину. Органічні речовини застосовують також для позакореневих підживлень.

Для добрива томатів коров’як і кінський гній, а також торф зашпаровують у ґрунт з розрахунку 4-5 кг на 1 кв. метр. Перегній додає в кількості 2-3 кг на 1 кв. метр. Свіжий пташиний послід вносять з розрахунку 400-500 г на 1 кв. метр, в сухому вигляді витрата в 2 рази менше. Рідкі настої на органіці готують у пропорції 1:10 з водою.

Народні засоби

Чем подкормить помидоры во время цветения и плодоношения в теплице Фото ВидеоНародні засоби відрізняються своєю доступністю, дешевизною, екологічністю. Застосовувати їх можна на будь-якому етапі розвитку томатів. В період цвітіння рекомендується для підгодівлі:

 1. Настій з шкаралупи яєць. Для приготування засобу знадобиться шкаралупа від 4 яєць. Її подрібнюють, кладуть в трилітрову банку, заливають водою, потім накривають кришкою і дають настоятися в темному місці протягом 3-х діб. Після настоювання засіб набуває не дуже приємний запах і каламутний колір. На кожен кущ витрачається 0,5 л такої підгодівлі. Це натуральний джерело кальцію та інших макро – і мікроелементів.
 2. Настій кропиви. Його застосовують для прискореного цвітіння. Свіжим сировиною заповнюють відро на 2/3 його висоти, потім заливають доверху водою і настоюють 1-1,5 тижні в теплому місці. Весь цей час склад періодично перемішують. В процесі бродіння добриво видає неприємний запах, тому ємність треба тримати закритою. Після зброджування концентрат розводять водою у співвідношенні 1:10. Під кожен томат вливають по 1 л зеленого добрива.
 3. Дріжджовий розчин. Для його приготування беруть 1 пакетик сухих дріжджів, 3 ст. ложки цукру і половину склянки теплої води. Дочекавшись, коли суміш забродить, її виливають в 10-літрове відро з водою, перемішують і дають настоятися 2-3 години. Після цього дріжджовим поливають розчином рослини з розрахунку 0,5 л на кожен кущ.
Читайте також:  Основні хвороби та шкідники амариліса: заходи профілактики та лікування

Підгодівля народними засобами може замінити одне із запланованих внесення органіки або комплексних мінеральних препаратів, але може і проводитися паралельно.

Підживлення томатів під час цвітіння для збільшення врожаю — відео

Підживлення томатів під час плодоношення

Плодоношення томатів у теплиці припадає на червень, липень і серпень. За цей час рослини повинні отримати мінімум 2-3 підживлення, містять фосфор, калій, марганець, йод і бор. Перераховані елементи будуть сприяти зростанню і наливу вже сформованих плодів і утворення нових зав’язей.

Мінеральні сполуки

Чем подкормить помидоры во время цветения и плодоношения в теплице Фото ВидеоЗ мінеральних добрив у цей період фахівці рекомендують застосовувати монофосфат або сульфат калію. Препарати випускаються у формі порошку, легко розчинної у воді, або гранул:

 • У своєму складі монофосфат калію містить 33% калію і 50% фосфору. Його застосування сприяє значному підвищенню врожайності і вмісту в плодах вітамінів. При використанні живильного розчину мінерали засвоюються рослинами, минаючи стадію хімічних перетворень у ґрунті, тобто дуже швидко. Робочий розчин готують з 10-15 г препарату на 10 л води.
 • У сульфате калію крім основного елемента (калію) міститься 18% сірки, 3% магнію і невелика кількість кальцію. Сульфат калію сприяє поліпшенню обмінних процесів на клітинному рівні, що позитивно впливає на засвоєння поживних речовин в цілому. Може застосовуватися в сухому виді, а також для поливу під корінь і обприскувань по листу.

Органічні засоби

Чем подкормить помидоры во время цветения и плодоношения в теплице Фото ВидеоПід час плодоношення томатів органіку (коров’як) можна поєднувати з мінеральними речовинами, складаючи багатокомпонентну поживну суміш, або використовують у чистому вигляді. При розведенні коров’яку водою застосовують пропорції 1:6. Добриво розводять у відрі і дають йому настоятися протягом доби, періодично перемішуючи суміш.

Замість коров’яку можна використовувати деревну золу, у складі якої присутній безліч корисних елементів. Розчин готують з 200 г зольного порошку і 10 літрів гарячої води. Суміш залишаю для настоювання на 5-6 годин, потім проціджують і використовують для підживлення, розбавляючи 1 частина настою 3-ма частинами води.

Народні засоби

Народні засоби в період плодоношення застосовують для збільшення розміру плодів та поліпшення смакових характеристик:

 1. Багато дачники обприскують борною кислотою томати тільки в період цвітіння для посиленого утворення зав’язі. Однак це хімічна речовина впливає також на смак плодів. Під впливом борної кислоти збільшується цукристість томатів. Щоб речовина краще розчинялося, для приготування підживлення використовують гарячу воду. Розчин готують з 1 г борної кислоти на 1 л води.
 2. Розчин йоду отримав популярність завдяки тому, що після обприскування їм овочі виходять особливо великими і у томатів подовжується період плодоношення. Готують підгодівлю з 10 літрів води і 3 крапель йоду. Під високорослі кущі вливають 1 літр поживного розчину, томатах нижче зростанням досить 0,7 літра підживлення.
 3. Сольовий розчин. Зазвичай в одному підживленні поєднують деревну золу і поварену сіль. Така підживлення позитивно впливає на вміст цукру в м’якоті, робить томати великими м’ясистими. На відро води потрібно додати 1 ст. ложку солі і 1 склянку деревної золи.
Читайте також:  Вирощування перцю у відкритому грунті: посадка і правильний догляд Відео

Багато на заключному етапі вегетації томатів використовують в якості підгодівлі нашатирний спирт. Але це засіб швидше служить для відлякування шкідників. Втім, підтримка здоров’я кущів на етапі плодоношення томатів все ще залишається актуальним.

Підживлення під час дозрівання томатів — відео

Коли і як застосовувати позакореневе підживлення для томатів

Рослини поглинають поживні речовини не тільки своїми коренями, але і листям. Саме цим виправдане застосування позакореневих підживлень. При внесенні добрив під корінь вони засвоюються тільки на 30-40%, інша частина вимивається з ґрунту водою і не дістається рослинам. Впливати на погану всмоктуваність корінням може також занадто кисла земля, надлишок азоту в ґрунті.

Чем подкормить помидоры во время цветения и плодоношения в теплице Фото ВидеоПри попаданні розчину безпосередньо на листя він засвоюється повністю і в самі короткі терміни. Застосування позакореневих підживлень чергують з кореневими. Поза плану їх проводять у тому випадку, коли у томатів спостерігаються ознаки дефіциту тих чи інших мінералів. Також обприскування допомагає швидко підгодувати рослини перед початком цвітіння, у ті періоди, коли полив неможливий з-за високої вологості грунту, при надмірно низьких або дуже високих температурах.

При обприскуванні живильний розчин наносять на листя з обох сторін. У сонячні дні обробку проводять вранці або у вечірні години. У похмуру погоду можна обприскувати томати в будь-який час.

Корисні поради

Зрозуміти, що рослинам не вистачає якогось конкретного елемента можна за їх зовнішнім виглядом. Дефіцит азоту виявляє себе блідістю і жовтизною листя, відставанням у рості. Якщо на кущах починають скручуватися листя і розвивається вершинна гниль – так проявляє себе недолік калію, виправить ситуацію використання добрива на основі калійної солі. Поява на стеблах і листках фіолетового відтінку говорить про дефіциті фосфору, в цьому випадку допоможе підживлення розчином суперфосфату.

За 3 тижні до збору першого врожаю рекомендується провести підгодівлю гуматами. Препарати на основі гумінових кислот перешкоджають осипання зав’язі, прискорюють дозрівання плодів, знижують показники нітратів в овочах. Містить гумінові кислоти у «Гумате калію», «Гумате натрію» і препарат «Гера для томатів». Для підгодівлі в період цвітіння і зростання добре зарекомендував себе препарат «Гумісол» на основі біогумусу.

Докладніше в статті: Догляд за помідорами в теплиці від посадки до врожаю

15 кг помідор з куща. Підживлення томатів під час цвітіння — відео

Не нехтуйте різноманітними підгодівлями, якщо хочете отримати повноцінний урожай томатів у теплиці. Тільки чергування різноманітних добрив допоможе розкрити весь потенціал сорту і дасть йому можливість обдарувати вас якісними смачними плодами.

DvaGusya