Кімнатний самшит: догляд і вирощування

Кожен з нас знайомий з рослиною, використовуваним в створенні живоплоту, під назвою самшит вічнозелений. Останнім часом самшит стали вирощувати як кімнатна рослина в горщику. Дрібні листя, повільне зростання і здатність прекрасно переносити стрижку дозволяють вирощувати з нього карликові дерева.

Рослина має і корисними властивостями. Наприклад, воно виділяє фітонциди – нейтралізатори шкідливих бактерій.

Як правильно купити молодий саджанець в магазині

Щоб вибрати молоді саджанці самшиту в магазині, необхідно знати, які з них вирощують в домашніх умовах. Зокрема, це такі види, як:

    Кімнатний самшит: догляд і вирощування
  • Балеарський (довжина листя до 4, 5 см);
  • мелколістний (довжина листя до 2, 5 см);
  • вічнозелений (довжина листя до 3 см).

Для створення бонсай з самшиту найбільш підходить вид Гарланд. Він добре переносить стрижку, а також зміни форми за допомогою каркаса з дроту.

При покупці звертайте увагу на зовнішній вигляд рослини. Листя повинні бути темно-зеленого кольору, стебла не оголені. Це ознака здорового рослини.

умови вирощування

Перед тим, як правильно посадити самшит навесні, необхідно вивчити умови його вирощування. У домашніх умовах самшит вимагає уважного і ретельного догляду.

Вимоги до висвітлення

Кімнатний самшит: догляд і вирощування Самшит любить освітлене місце, але не переносить прямих сонячний променів. Під палючим сонцем листя рослини жовтіє і сохне. Найчастіше це відбувається в кінці зими, коли коренева система ще спить, а листя під інтенсивними сонячними променями прокидається.

Листя не отримують достатньої кількості вологи і сохнуть, що призводить до вигоряння кущів самшиту. Щоб цього не сталося, кущі необхідно вкривати.

Температурний режим

При помірній температурі кімнатний самшит зростає добре. Але взимку потребує температурі +6 … + 10 ° С. Самшит любить відкритий простір, тому влітку його краще виносити на балкон або у двір.

Догляд за кімнатним самшиту

Самшит – досить примхливе кімнатна рослина, тому при неправильному догляді воно може повністю скинути листя.

Полив і вологість повітря

У спекотні дні кімнатний самшит потребує рясного поливу і щоденному обприскуванні водою кімнатної температури. Оскільки коріння самшиту погано переносять перезволоження, восени і взимку полив необхідно скоротити.

Добриво і підгодівлі ґрунту

Навесні і влітку підгодовувати самшит потрібно один раз в 10-12 днів. Необхідно по черзі вносити органічні і мінеральні добрива. Для самшиту підійдуть добрива, призначені для азалій. Преждечем провести стрижку, необхідно підгодувати навесні самшит. Це допоможе стимулювати ріст і розвиток листя рослини.

Читайте також:  Як посадити і виростити форзицию

Обрізка і формування крони

Кімнатний самшит: догляд і вирощування Розглянемо, коли і як необхідно стригти самшит.

Обрізку кімнатного самшиту здійснюють по мірі необхідності протягом усього року. Оскільки рослина росте повільно, то коригування крони має бути добре обдумано.

Втім, боятися цього процесу не треба. Якщо ваше рослина в горщику добре вкоренилася, то можна проводити формування крони. Зазвичай це відбувається на другий рік після посадки.

Для початку визначаємося з формою. Форма самшиту декоративного може бути кубічної, кулястої, конусної або будь-який інший геометричної фігури.

Щоб постригти ідеальний куля, потрібно спочатку вистригти "екватор" і 4 "меридіана", а пізніше, орієнтуючись за даними напрямками, надати кущу ідеально рівну кулясту форму.

Також для цієї мети можна використовувати металевий шаблон. Його конструкція складається з стрижня і вільно обертається навколо нього дротяної насадки напівкруглої форми. Стрижень встромляють в землю біля стовбура самшиту. Обрізаючи зайві пагони, обводять навколо рослини форму.

Цілком можливо надати форму за допомогою металевого каркаса. Його надягають на рослину після посадки, обрізають всі пагони, що виходять за межі каркаса. Надавати форму такій рослині доводиться протягом декількох років.

Після заповнення форми металеву сітку можна зняти, стрижку необхідно проводити регулярно. Зазвичай таким способом рослині надають форму різних звірів.

Чи знаєте ви? Вперше використання металевого каркаса для створення зелених скульптур було застосовано в 1962 році в американському Діснейленді. Це були скульптури героїв мультфільмів.

Кімнатний самшит: догляд і вирощування Також красиво виглядає бонсай з самшиту. Для створення бонсай необхідно обстригти листя і дрібні пагони з нижньої частини куща самшиту. За допомогою дроту замотайте оголену частину тонких стовбурів під кутом 45 градусів, утворюючи стовбур дерева.

Верхні пагони обріжте ножицями в формі кулі або краплі. Для створення похилій гілки дротом надайте їй необхідну форму, а кут нахилу відрегулюйте фіксацією до горщика.

Дріт повинна бути на рослині не більш 7 місяців. Якщо її не зняти, то вона може врости в кору. Після зняття дроту з похилою гілки зростання її буде тривати в даному напрямку.

Закінчивши стрижку, бонсай необхідно пересадити в спеціальний плоский контейнер. Для цього в нижню частину контейнера насипаємо дренаж товщиною 2 см. Дістаємо рослина з горщика, очищаємо коріння від землі і обрізаємо їх гострими ножицями, залишивши третю частину.

Далі поміщаємо рослина в новий контейнер і засипаємо зверху субстратом. Його готують з глини, перегною і піску в співвідношенні 1: 2: 2. Субстрат можна покрити мохом сфагнумом. Він збереже вологу для рослини і додасть йому естетичний вигляд. Полив необхідно здійснювати раз на 4 дні.

Читайте також:  Як правильно підв'язувати огірки у відкритому грунті Фото Відео

Чи знаєте ви? Топіар відноситься до садово-паркового мистецтва, суть якого в формуванні декоративних форм з дерев і чагарників за допомогою стрижки. Самшит підходить для цієї мети ідеально. Садівник кней Матій, що жив в I столітті до н.е., – родоначальник топиарного мистецтва.

Правила пересадки

Кімнатний самшит: догляд і вирощування Саме час дізнатися, коли пересаджувати самшит. Молоде кімнатна рослина до 4 років потребує щорічної пересадки. Новий горщик не повинен бути занадто великим в порівнянні спредидущім, інакше це призведе до затримки росту рослини і може його погубити.

Важливо! Якщо у вас сформований бонсай з самшиту, то пересаджувати його часто не треба, щоб не пошкодити сформовані пагони. Пересадку можна проводити один раз в 10 – 15 років.

Способи розмноження кімнатного самшиту

Щоб зрозуміти, як розмножується самшит в домашніх умовах, важливо знати способи його розмноження – живцями і насінням. Найбільш поширеним є живцювання. Розглянемо, як виростити самшит самостійно.

живцями

Кімнатний самшит: догляд і вирощування Процес живцювання проводиться в серпні – вересні. Для цього зрізаються черешки з деревним стеблом довжиною до 9 см і двома міжвузлями. Укорінення відбувається тривалий час. Для прискорення цього процесу використовують фітогормони і підігрів грунту.

Горщик для посадки повинен мати дренажний шар. Для гарного росту рослини необхідно підготувати грунт з суміші листової землі, хвойної землі і крупного піску в пропорції 2: 1: 1.

насінням

Спосіб розмноження за допомогою насіння більш трудомісткий.

Для цього стигле насіння замочують у воді зі стимулятором росту на одну добу. Потім висівають на тканину рівною лінією, прикривають іншим кінцем тканини і змотують рулончиком. Даний пакунок необхідно тримати постійно зволоженим (не мокрою) протягом місяця до появи білих паростків.

Важливо! Важливий етап при розмноженні самшиту насінням – стратифікація. Це імітація природних зимових умов, в які поміщають насіння рослини для підвищення сходів. Її проводять в холодильнику. Кімнатний самшит: догляд і вирощування Після проростання насіння висівають в суміш торфу з піском в рівних кількостях, а контейнер закривають плівкою. Сходи повинні з'явитися не пізніше трьох тижнів, після чого плівку прибирають. Навесні сіянці висаджують в грунт.

Хвороби і шкідники

Неправильний догляд за рослиною позначається на декоративних якостях рослини. Надмірний полив сприяє загнивання кореневої системи, нерегулярне обприскування – висихання листя, а висока температура повітря взимку – скидання листя.

Оскільки в листі і гілках самшиту містяться алкалоїди (ця речовина отруйно для більшості шкідників), то список комах, що поїдають рослину, не такий великий.

Читайте також:  Флокси багаторічні: посадка та догляд у відкритому грунті

До шкідників самшиту відносяться галлица, павутинний кліщ, щитівка.

Галиця – це комаха. Воно утворює нарости на стеблах і стовбурах самшиту, всередині яких відбувається процес розмноження і визрівання личинок комахи. Личинки живляться соком листя, в результаті чого ті згортаються.

Чи знаєте ви? Галиця афідімізу розводять штучно в теплицях для захисту вирощуваних рослин від попелиці. Кімнатний самшит: догляд і вирощування Щоб рослина не піддалося впливу цієї комахи, необхідно використовувати при посадці здоровий посадковий матеріал. При ураженні потрібно обрізати і спалити пошкоджену листя, а рослина обробити фунгіцидами.

Павутинний кліщ – поширений шкідник кімнатних рослин. В результаті проколювання тканин шкідником і висмоктування їм соку рослини на листках утворюються дрібні жовтуваті точки.

В якості профілактики кожну рослину, яке з'являється в вашому домі, має пройти антипаразитарні карантин. Кліщі добре розмножуються в спекотну суху погоду, тому кімнатні рослини необхідно обприскувати, а приміщення провітрювати.

Крім хімічних препаратів, на павутинного кліща діє обприскування мильним розчином, обробка ультрафіолетовою лампою, спиртова обробка листя.

Щитівка – це комаха відрізняється од інших тим, що її тіло покриває воскової щиток. Комахи сидять на рослині нерухомо, проколюють листя і висмоктують з них сік. Вплив щитівки на самшит характеризується липкостью листя, появою на них жовтих плям. Методи профілактики та боротьби такі ж, як і при павутинному кліщі.

Кімнатний самшит: догляд і вирощування Більш проблематично вирішити питання з хворобами самшиту та їх лікуванням. До хвороб, які можуть вражати самшит, відноситься некроз пагонів. Для нього характерно відмирання решт пагонів і утворення плям на листках.

Якщо подивитися в розрізі на хвору гілку, то видно відшарування кори і темні кола. Хороший метод боротьби з хворобою – обрізання хворих гілок. Це забезпечить кращу циркуляцію повітря і проникнення світла. Обрізані гілки спалюють, а рослина обробляють фунгіцидами на основі міді або сірки.

Якщо самшит після зими пожовтів, то причин може бути три, оскільки симптоми дуже схожі. Це або некроз пагонів, або обмороження молодих гілок у результаті заморозка, або весняне вигоряння куща.

Кімнатний самшит: догляд і вирощування Тому необхідно обрізати пошкоджені гілки і обробити фунгіцидом разом з будь-який регулятор росту, щоб підтримати рослина. Більш точний діагноз можна встановити в лабораторії, провівши аналіз на наявність некрозу.

Також самшит може дивуватися раком. Для боротьби з хворобою необхідно обрізати уражену ділянку куща до здорової деревини і обробити рану фундазолом.

Вирощуючи і доглядаючи за самшиту, ви отримаєте величезне задоволення. Він захистить ваш будинок від бактерій і створить затишок.

DvaGusya