Чорнобривці вирощування з коли садити насіння на розсаду Фото Відео

Офіційна назва чорнобривців – тагетес, і належать вони до сімейства Айстрових. По суті, це багаторічна рослина, але в російських широтах вирощується як однорічник. У відкритому грунті квіти не зимують, але відмінно почувають себе в кімнатних горщиках. Розмножуються чорнобривці насінням, і в деяких регіонах практикується розсадний варіант.

Види чорнобривців і популярні сорти

В роду чорнобривців налічується понад 30 видів рослин. Вони схожі між собою зовні, стійким специфічним ароматом і особливостями. У Росії культивується в основному 3 види тагетеса, які можна побачити в групових посадках на клумбах, в бордюрного обрамленні стежок, невеликими острівцями на альпійських гірках. Сусідять квіти і з городніми культурами.

Таблиця 1: Види чорнобривців — відхилені

Найменування Особливості Популярні сорти
Відхилені (тагетес французька) Основний стебло – прямостояче, але сама маківка розташована нижче бічних верхівок 1-го порядку, які перебувають під гострим кутом. Спостерігаються подібні розгалуження і на стеблах 2-4 порядків

Темно-зелені листки досягають 7 см в ширину і до 14 см в довжину. Суцвіття виділяються жовтими, помаранчевими, червоно-коричневими фарбами. Зустрічаються сорти двоколірні, облямовані або плямисті

«Гармонія», «Пустотлива Марієтта», «Тигрове око», «Кармен», «Помаранчеве полум’я», «Голд»,

 

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео«Пустотлива Марієтта»Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео«Помаранчеве полум’я»

Таблиця 2: Види чорнобривців — прямостоячі

Найменування Особливості Популярні сорти
Прямостоячі (тагетес африканський) У даного виду листя світліше і крупніше в розмірах (ширина 13 см, довжина 20 см). Характерна особливість – крім язичкових пелюсток в суцвіттях деяких сортів присутні і трубчасті. Забарвлення тільки однотонна і варіюється в гамі від блідо-жовтого до насичено помаранчевого «Альбатрос», «Білосніжка», «Золотий принц», «Усмішка», «Янтарне мереживо», «Сонячні гіганти», «Антигуа»

 

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео«Альбатрос»Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео«Посмішка»Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео«Антигуа»

Таблиця 3: Види чорнобривців — тонколиста

Найменування Особливості Популярні сорти
Тонколистые (тагетес мексиканський) Своїм розгалуженням рослини схожі на французьку вигляд, але сам кущ більш компактний. Світло-зелені листки досягають в довжину 8 см, в ширину – 3 см

Суцвіття здебільшого однотонні. Якщо зустрічаються двоколірні, то це поєднання жовтого з оранжевим. У даного виду відсутні махрові форми

«Гном», «Орнамент», «Паприка», «Золотий самоцвіт», «Урсула»,

 

 

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео«Паприка»Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео«Урсула»

Для всіх видів трав’янистої рослини характерна ребристість стебел, пір’ясто-розітнуте листя з пільчатимі краями. Суцвіття представлені пухкої кошиком (простий, махрової і напівмахрові), що дає плід – сім’янку.

Коли садити чорнобривці на розсаду в 2019 році

Незважаючи на те, що тагетес – рослина невибаглива, вона надто чутлива до заморозків, і температура в мінус 1 градус може погубити сходи. Тому квітникарі чекають стабільного тепла і тільки потім висівають чорнобривці у відкритий грунт.

Високорослі сорти ростуть повільно, і в ряді регіонів раціональніше спочатку посіяти насіння в ящики, а потім перенести підросли кущики на клумби. Щоб рослини добре вкоренилися і вийшли пишними, крім кліматичних особливостей враховують ще й вплив планет.

Посів за Місячним календарем

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео

Орієнтація на фази Місяця в агротехніці заснована на тисячолітньої практиці, тому рекомендацій астрологів варто довіряти. Посадковий календар дає інформацію про стан нічного світила в кожному з днів року. Тут, в першу чергу, враховуються фази Місяця, їх 4 – 2 зростаючих і стільки ж спадаючих.

Для однорічних квітів сприятливі дні входять в період від молодого до повного місяця. При цьому якщо обирати 1-ий тиждень для сівби, суцвіття чорнобривців вийдуть більш пишними.

Щоб визначитися з конкретними датами, до уваги слід взяти, в якому домені буде знаходитися Місяць в той чи інший день. Проходження Місяця через знаки Зодіаку в одному році не збігаються з наступними періодами. Тому для 2019 року складається свій гороскоп.

Відповідні знаки для сівби однорічних квітів – Риби, Телець, Рак, Діва, Терези, Скорпіон. Чорнобривці рекомендується висівати на розсаду в березні – квітні.

Виходячи з цього, сприятливими днями можна вважати наступні дати, коли Місяць знаходиться в:

 • Тільце – 10-11 березня і 6-8 квітня;
 • Рак – 15-16 березня і 10-11 квітня;
 • Діві – 19-20 березня;
 • Терезах – 17-18 квітня.

Через сузір’я Риби в 2019 році Місяць проходить тільки в спадаючих чвертях. Слід також врахувати, що 12 квітня є несприятливим днем, незважаючи на те, що супутник знаходиться в Раку. Ці добу — перехідні з 1-ї чверті на 2-шу, і чинять негативний вплив.

Посів в регіонах

Місячний календар дає загальну інформацію для дачників і не завжди прив’язаний до кліматичних особливостей областей. Якщо чорнобривці планується вирощувати через розсаду, то весняні заморозки в даному випадку не страшні. Тут потрібно враховувати терміни, коли сіянці пересаджують у відкритий грунт.

 • Рекомендації Місячного календаря адаптовані під умови Центрального регіону, куди входить Підмосков’ї. Незважаючи на те, що для сівби квітів вказані березневі дні, в даній смузі Росії краще зупинитися на квітневих числах – 10 і 11.
 • У Ленінградській області сівши краще здійснити на тиждень пізніше – 17-18 квітня.
 • На Уралі все залежить від вхідних в регіон областей. У південній частині можна взяти за основу ці ж дати. А ось для північних уральців і областей Сибіру оптимальним часом є травень.

Якщо брати до уваги Місячний календар, то найкращими днями для холодних районів стануть такі травневі дні: 8, 9 (Раку), 13 (Діві), 14-16 (Вагах), 17, 18 (у Скорпіоні). А ось 12 число (Місяць у Діві) – найбільш несприятливий день для сівби.

Вирощування чорнобривців з насіння в домашніх умовах

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео

Перш ніж приступати до висіву насіння, їх необхідно підготувати, а також підібрати грунтосуміш. Подальші дії будуть залежати від обраної техніки.

Підготовка грунту й насіння

Чорнобривці вважаються невимогливими рослинами, але вибір грунту має велике значення для хорошого розвитку розсади.

 • Щоб грунт був поживним і пухким по структурі, складу включають торф, дернову землю, компост.
 • Усі беруть в рівних частинах і змішують з невеликою кількістю піску. Можна придбати в магазині і готовий субстрат з нейтральною реакцією.
 • Перед використанням грунт пропарюють або обробляють фунгіцидом. Це допоможе надалі уникнути розвитку «чорної ніжки».

Ті, хто давно вирощує тагетес, завжди мають під руками насіння. Новачки запозичують у знайомих або купують у реалізаторів. При цьому потрібно враховувати, що для посадки придатні тільки сім’янки не старше 2-х річного віку.

Для кращої схожості чорнобривці рекомендується попередньо проростити. Робиться це таким способом:

 • на блюдце укладають вологу матерію;
 • поверх насипають одним шаром насіння;
 • ємність ставлять в пакет і зав’язують.

Насіння витримують 3 дні в теплому місці без світла. Потім їх витягують з пакета, відбраковують погані, а інші сміливо висівають.

Способи посіву на розсаду чорнобривців

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео

У кожного дачника є свої улюблені методи вирощування розсади. Тут пропонується розглянути найбільш популярні з них.

Таблиця 4: Способи сівби чорнобривців

Метод Особливості
У контейнері Це можуть бути розсадні ящики, пластикові ємності контейнерного типу, касети, стаканчики. У будь-якому випадку принцип однаковий:
 • на дно насипають шар дренажу (2 см);
 • тару наповнюють почвосмесью;
 • роблять поглиблення 1-2 см;
 • зволожують і укладають насіння;
 • присипають невеликим шаром садової землі з піском.

Якщо сівбу проводять у загальну ємність, то лунки рівномірно розподіляють на відстані 1,5 см один від одного. Можна також використовувати борозенки

В равлику Спорудити подібну конструкцію не складно – знадобиться щільна поліетиленова стрічка або підкладка під ламінат. Посів проводять за таким алгоритмом:

 • поверх підкладки укладають туалетний папір і обидві стрічки скріплюють (наприклад, степлером);
 • папір зволожують і вздовж одного краю (на відстані 1 см) рівномірно укладають насіння чорнобривців, намагаючись не пошкодити пророщені петельки;
 • поверх стрічку присипають почвосмесью;
 • згортають у равлика і закріплюють гумкою;
 • ставлять в пластиковий стакан або глибоку тарілку;
 • зверху досипають землі і равлика відправляють на підвіконня.

Через 2 дня можна очікувати перших сходів. До речі, в равлику можна і пророщувати насіння, загорнувши їх у стрічку без землі

У окріп Цей метод придатний для контейнера з кришкою. Насіння можна рівномірно розподілити по поверхні грунту і зверху присипати землею, а можна укласти в неглибокі борозенки

Зверху рясно поливають киплячою водою, але так, щоб не було заболочення. Контейнер накривають кришкою і ставлять на полицю. Ємність з чорнобривцями можна не виставляти на підвіконня, але і не ховати в затемнене місце

Через 3 дня, коли проклюнеться більше 50% сходів, контейнер відкривають і ставлять ближче до сонячного світла

Будь-який з описаних методів дає хороші результати. Тому кожен дачник вибере найбільш зручний для себе спосіб вирощування розсади.

Сіємо чорнобривці «равлика» просто і ефективно — відео

Особливості догляду за розсадою

Тагетес, як і інші рослини, воліє, щоб дотримувалися умови агротехніки. Але при цьому особливих вимог культура не пред’являє.

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео

Основний догляд зводиться до таких моментів:

 • поливи проводять, коли грунт встигне злегка підсохнути;
 • важливо, щоб не було застою води в піддоні;
 • для кращого розвитку розсади їй знадобиться додаткове харчування, яке проводять кожні 2 тижні, використовуючи універсальний комплекс для квітів;
 • добрива вносять не відразу, а через 10-15 днів після сівби і пікіровки, а далі – за схемою;
 • якщо насіння посаджені не густо, чорнобривці можна не пікірувати; в іншому випадку процедура проводиться, коли на сіянцю утворюється 3 різьблених листочка.

При пересадці паростки заглиблюють в грунт таким чином, щоб сім’ядолі не стосувалися грунту. Тоді розсада не буде хворіти, і на неї розвинеться міцна коренева система.

Коли висаджувати розсаду чорнобривців у відкритий грунт

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото ВидеоРозсада чорнобривців готова до пересадки на клумби, коли досягне віку 35-40 днів. Але тут, знову ж таки, потрібно враховувати кліматичні особливості регіону.

Дочекавшись, коли температура повітря стабілізується, і не буде опускатися нижче нульової позначки, починають проводити загартовування паростків.

Перші дні тримають їх при відкритій кватирці, потім починають виносити на свіже повітря. Через 2 тижні можна висаджувати на клумбу, вибравши для квітника сонячний ділянку.

Як правильно доглядати за чорнобривцями влітку

Культура не вимагає особливого догляду, але, дотримуючись мінімальних правил агротехніки, беруть до уваги фазу розвитку рослин:

 • незважаючи на посухостійкість чорнобривців, в першій половині літа вони потребують рясних поливах (але не зазнають перезволоження); потім зрошення зводиться до мінімуму;
 • підживлення на початку сезону повинні бути комплексними і максимально повними; з другої половини літа виключають азотовмісні компоненти.

Всі інші заходи (розпушування грунту, прополка від бур’янів проводять по мірі необхідності. З приводу шкідників переживати немає потреби – запах чорнобривців їх відлякує.

З хвороб найнебезпечніша – «чорна ніжка», що вражає коріння. Але вона може розвинутися тільки на тлі заболоченої ділянки.

Чим підживити для рясного цвітіння

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото ВидеоПерше внесення добрив на відкритій клумбі проводиться через 2 тижні після висадки паростків. Дачники на цьому етапі використовують розчин сечовини (1 ст. л. на 2,5 л води).

На момент появи перших бутонів застосовують розчин сульфату калію і суперфосфат. Під час цвітіння розводять нітрофоску (30 г на 10 л води).

Пишного цвітіння можна домогтися не тільки препаратами типу «Агрікола», але і народними засобами, підгодовуючи чорнобривці такими складами:

 • подрібнену кропиву заливають водою і настоюють на сонці 2 дні;
 • під кожен кущ можна насипати трохи деревної золи.

Ці 2 засобу іноді об’єднують між собою. Внісши під кожну рослину по 0,5 склянки золи, чорнобривці поливають трав’яним настоєм (0,5 л). Але спочатку розчин кропиви потрібно розбавити додатково водою у співвідношенні 1:5.

Як і коли збирати свої насіння

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото ВидеоЩоб клумба у наступному році була не менш пишною, брати насіннєвий матеріал потрібно з самих великих і здорових кущів. Бажано не пропустити момент їх цвітіння – від нього піде подальший відлік.

Визрівають сім’янки через 40 днів після появи перших суцвіть. Але збирати їх потрібно, коли кошик померхне і стане сухою, а стебла придбають бурий відтінок.

Насіннєві коробочки акуратно зрізують і викладаються під навісом для досушування. Потім насіння пересипають в картонні коробки і паперові пакетики, на яких обов’язково вказують дату збору.

Вирощування з насіння чорнобривців у відкритому грунті

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото ВидеоЄ садівники, що віддають перевагу посіву чорнобривців відразу у відкритий грунт. Практикується 3 варіанти, розмежовані в часі, що дає можливість милуватися красивими квітами весь сезон.

Посів насіння під зиму

Хоч чорнобривці і не люблять морози, але це, все-таки, багаторічні рослини. Тому в районах Середньої смуги і південніше можна висівати під зиму, щоб отримати ранні клумби. Але в даному випадку рекомендується взяти більшу кількість насіння (в розрахунку на природний відбір).

Процес включає в себе ряд особливостей:

 • з другої половини вересня – на початку жовтня готують ділянку, нарізавши неглибокі канавки;
 • дочекавшись, коли грунт добре промерзне, в паз укладають насіння;
 • канавки засипають попередньо підігрітим і підсушеним грунтом.

Зверху квітник прикривають десятисантиметровим шаром деревної тріски або листям. Щоб матеріал не розкидані вітром, його фіксують спеціальної укривний сіткою.

Зимовий посів чорнобривців — відео

Весняний сівши в парники

Квіткові парники можна обладнати відразу на клумбі, спорудивши укриття з плівки, натягнутої на дошки. Або відвести для даної споруди куточок в стороні, а зміцнілі паростки, як пікірувати розсаду потім в рабатки.

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео

В даному випадку сіяти чорнобривці можна ближче до кінця квітня (а в деяких регіонах на початку травня). Тоді вибір краще зупинити на тагетесе відхиленому – це більш стійкі до весняних заморозків сорту. Розпікувати з парника рослини зацвітають раніше тих, що вирощувалися розсадним методом.

Посів у відкритий грунт

Відразу на клумбу висівати чорнобривці можна не у всіх регіонах, і краще це робити у другій половині травня – початку червня. Гарній схожості і швидкого цвітіння можна домогтися з низькорослими сортами («Дейнти Марієтта», «Диско Оранж», «Спрей Петіт» тощо).

У квітнику формують широкі лунки глибиною 5 см, в які опускають по одному пророщенному насіння. Відстань між ямками витримують 20-25 см. Якщо беруться високорослі сорти (типу «Гаваї», «Срібний світ»), то проміжок витримують 30-40 см.

Перед тим, як сім’янки відправляти в лунки, землю добре зволожують. Поверх насіння насипають невеликий шар землі (1-1,5 см). Через тиждень вже можна чекати появи перших сходів.

Користь чорнобривців для городу

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото ВидеоЧорнобривці мають настільки специфічним ароматом, що рослини висаджують в обрамленні овочевих грядок, щоб відлякувати шкідників. На тих ділянках, де ростуть чорнобривці, культури не уражуються грибковими хворобами.

 • З квітучих кошиків готують настої, якими потім обприскують хворі рослини. Цілющий склад допомагає справлятися з колоніями попелиць, що напали на город.
 • Ефективний тагетес і в боротьбі з бур’янами типу порею повзучого.
 • Досвідчені дачники дезінфікують в настої насіння чорнобривців інших квітів і овочевих культур, захищаючи їх від хвороб. Особливо важливо це для корнеплодовых культур, так як стійкий запах буде відлякувати дротяників і вовчка.
 • Не варто викидати зібрані з клумби висохлі кущі – їх можна додати в компост, запобігши там розвиток патогенної мікрофлори. Рекомендується засівати чорнобривцями ділянки майбутнього городу, а з осені пускати їх під перекопування. Такі сидерати відмінно удобрюють і знезаражують грунт.

Чорнобривці на клумбі з іншими квітами: фото

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео

Чорнобривці в букетах — фото

Дуже оригінально виглядають в букетах великі сорти чорнобривців, а також дрібні тонколиста тагетесы в поєднанні з іншими квітами.

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео

Бархатцы выращивание из семян когда сажать на рассаду Фото Видео

Чорнобривці: вирощування і догляд — відео

Чорнобривці – дивовижні квіти, які не тільки прикрашають сад, але і приносять ділянці велику користь. А вже яким способом їх вирощувати, дачники вирішать самі, виходячи з особливостей свого регіону.

Читайте також:  Чим обробити огірки від хвороб і шкідників: народні засоби
DvaGusya