Фітофтора на помідорах як боротися у відкритому грунті Фото Відео

Помідори – дуже вразлива та ніжна овочева культура, яка піддається величезній кількості хвороб. Фітофтороз є найпоширенішою серед них. При правильному догляді і дотриманні всіх правил вирощування побоюватися її не варто, але про заходи профілактики необхідно подбати обов’язково. Адже будь-яке захворювання легше попередити, ніж потім вилікувати.

Чим небезпечний фітофтороз для томатів

Фитофтора на помидорах как бороться в открытом грунте Фото ВидеоПри несвоєчасному виявленні цієї грибкової хвороби за короткий час може загинути весь урожай. Адже гриби – паразити, спори яких живуть всього кілька годин, здатні переходити на сусідні культури дуже швидко.

Небезпека фітофторозу має кілька складових:

 • плоди втрачають свої зовнішні і смакові якості;
 • овочеві рослини гинуть;
 • через зниження імунітету рослин з’являються і різні інші грибкові та бактеріальні інфекції;
 • спори грибів залишаються життєздатними навіть після загибелі культури, вони відмінно зберігаються в грунті в очікуванні нової жертви у вигляді овочевого рослини;
 • спори грибів — паразитів заражають довколишні рослини після сильних поривів вітру та через грунт, в яку вони потрапляють після дощу.

Ознаки фітофтори

Фитофтора на помидорах как бороться в открытом грунте Фото ВидеоПерші ознаки починають з’являтися після тривалого періоду підвищеної вологості повітря, різкі перепади нічних і денних температурних показників і при температурі повітря від сімнадцяти до двадцяти градусів тепла. Ці умови вважаються сприятливими для фітофтори і вже до середині літнього сезону рослини піддаються негативним зовнішнім змінам:

 • осипаються бутони і квітки на томатних кущах;
 • на стеблах і листках, знизу вгору, виникають невеликі плями бурого відтінку;
 • на внутрішній частині листових пластин з’являється наліт білого кольору;
 • стебла стають порохнявими і ламкими;
 • листя поступово жовтіють, скручуються і засихають;
 • плоди стають м’якими і неміцними, м’якоть набуває бурий відтінок і неприємний аромат;
 • починається масове гниття всіх частин рослини, а потім їх засихання.

Причини розвитку фітофторозу у томатів

Фитофтора на помидорах как бороться в открытом грунте Фото ВидеоКількість сприятливих факторів, що впливають на появу фітофторозу дуже велике. Часто на деякі з них садівники і городники, на жаль, не звертають своєчасного належної уваги і упускають час.

 1. Рівень стійкості томатів до інфекції знижується при вирощуванні на ділянці з недоліком міді, калію і фосфору в грунті, а також на лужних грунтах.
 2. Надмірне внесення добрив з великим вмістом азоту провокує появу процесів бродіння в рясно розростається водянистої зеленій масі.
 3. Недотримання інтервалів при посадці і загущенность насаджень, відсутність опори для високорослих сортів і близьке розташування нижніх листків до ґрунті.
 4. Відсутнє або недостатнє пасинкування помідорних кущів.
 5. Густі насадження культур не мають можливості отримувати достатню кількість повітря і практично не піддаються провітрюванню і вільному повітряобміну.
 6. При відсутності теплиць рослини піддаються низьким нічним температур, частим і рясним дощам, несподіваним похолодань в денний час.
 7. Зволоження листя і стебел при поливах забороняється. Допускається тільки полив під корінь.
 8. Недотримання режиму дня і підвищений рівень вологості.
 9. Контактування з інфікованими сусідніми культурами.

Способи і методи боротьби з фітофторою у відкритому грунті

Фитофтора на помидорах как бороться в открытом грунте Фото ВидеоПобороти фитофтору на помідорах повністю неможливо, тому що її особливістю є швидке поширення по всій ділянці. Для боротьби можна використовувати і народні біологічні засоби, а в найбільш важких випадках – хімічні.

На початковій стадії рекомендується негайно знищити всі заражені екземпляри. Їх видаляють з ділянки разом з коренем і спалюють, а здорові культури обов’язково обробляють для профілактики. Деякі досвідчені дачники радять знімати верхній шар грунту на ділянці з хворими рослинами, висаджувати на їх місці сидерати. Але ці заходи не всім підходять, так як зазвичай ділянку землі під посадки не настільки великий, щоб залишати його без врожаю.

Існує безліч сучасних препаратів проти фітофторозу для лікування і профілактики, але багато садівники і городники все ж воліють обходитися народними рецептами, так як хімічні препарати не гарантують повної безпеки для здоров’я людини і після кількаразового їх застосування у томатів виникає звикання.

Біологічні засоби – більше ефективні як заходи попередження хвороби.

Хімічні засоби

Довідка! Для високої ефективності боротьби з хворобою томатів рекомендується при обробці користуватися кількома препаратами по черзі.

Найпопулярніші препарати – «Фундазол», «Превікур», «Браво», «Інфініто», «Купроксат», «Консенто», «Ридомилос», «Квадріс», «Топаз», «Мідний купорос», «Бордоська рідина».

Одним з головних переваг даного виду препаратів є можливість збереження хоч якоїсь частини врожаю.

Біологічні препарати

Фитофтора на помидорах как бороться в открытом грунте Фото ВидеоБіопрепарати розроблені на основі спеціальних мікроорганізмів, які у вологому середовищі починають активно розмножуватися і боротися з фітофторою. Вони пригнічують ріст грибів – паразитів і вступають з ними у протистояння.

Готові розчини зберігають свою ефективність лише протягом двох годин. Застосовувати їх слід при певній температурі – двадцять два – двадцять вісім градусів тепла.

Найбільш відомі – «Фітоспорін-М», «Планриз», «Байкал-ЕМ», «Бактофіт», «Фитофторин», «Бактосол», «Триходермін», «Алирин-Б».

Народні рецепти й поради

Фитофтора на помидорах как бороться в открытом грунте Фото ВидеоДо складу народних рецептів входять самі звичайні і доступні кожному продукти і рослини, з яких готують розчини, настої для обробки томатів та поливу ґрунту на грядках. Вони ефективні та безпечні, не викликають звикання.

Ось кілька перевірених рецептів, основою кожного є 10 літрів води.

 1. Подрібнений часник – 300 г, марганцівка – 2 г, настоювати протягом 24 годин.
 2. Сіль – 100 р.
 3. Молоко – 1 л, йод – 20 крапель.
 4. Польовий хвощ – 2 кг, настоювати 3 доби, обприскувати раз в п’ять – сім днів.
 5. Зола – 1 л, господарське мило рідке – 200 р.
 6. Трихопол – 10 таблеток, обприскувати 2 рази в тиждень.
 7. Компост – 1 кг, сечовина – 1 столова ложка, настоювати 5 днів.
 8. Гнила солома чи сіно – невелике відро, сечовина – 100 г, настоювати 3 доби.
 9. Кефір – 2 л.
 10. Пекарські дріжджі – 100 р.

Профілактика

Профілактичні заходи проводяться протягом всього року і важливі на кожному етапі підготовки і вирощування рослин, а також після збирання врожаю.

 • Кожен рік відкритий грунт на ділянці необхідно перекопувати на глибину п’ятнадцять – двадцять сантиметрів, а верхній його шар в теплиці – повністю оновлювати.
 • Суворо дотримуватися сівозміни, не висаджувати томати в тіні, підбирати тільки менш чутливі до грибка ранньостиглі сорти.
 • Використовувати тільки якісний насіннєвий матеріал з обеззараживающей обробкою.
 • Перед посадкою розсади на постійне місце обробити її розчином бордоської рідини або мідного купоросу.
 • Суворо дотримуватися поливний режим, поливати томати під корінь і в міжряддях.
 • Використовувати підживлення з вмістом міді, калію і фосфору.
 • Не загущати посадки, дотримуватися інтервал між рослинами, проводити обрізку нижніх листків, використовувати опори для високих сортів.
 • Використовувати мульчування або деревну золу для опудрювання ділянки.
 • Враховувати при посадці попередників, ізолювати томати від картоплі та інших пасльонових культур.
 • Обробляти ґрунт і рослини біопрепаратами, трав’яними настоями та іншими безпечними народними засобами.

Основні правила обробки томатів

Фитофтора на помидорах как бороться в открытом грунте Фото Видео1. Хімічні, біологічні та народні препарати застосовуються по черзі з інтервалом між обробками в п’ятнадцять – двадцять днів.

2. Кількість профілактичних обприскувань – не більше трьох сезон:

 • через тиждень після посадки розсади у відкритий грунт;
 • в період формування бутонів;
 • у період формування зав’язі.

3. Остання обробка хімічними препаратами повинна проводитися не менше, ніж за п’ятнадцять – двадцять днів до збирання врожаю.

4. Максимальна кількість обробок:

 • хімічними препаратами – два – три рази в сезон;
 • народними – два – три рази кожен місяць.

Питання – відповідь

Фитофтора на помидорах как бороться в открытом грунте Фото Видео

Можна зберегти помідори, пошкоджені фітофторою?

Частково пошкоджені зелені чи рожеві плоди можна зберегти методом теплової обробки. Вони на деякий час занурюються у воду з температурою близько шістдесяти градусів (не більше). Водна процедура повинна тривати стільки, щоб помідори не зварилися, а повністю прогрілися. Після цього плоди необхідно просушити і залишити в теплому темному місці до повного дозрівання.

Тривале прогрівання повністю знищує спори грибів і робить томати придатними для консервування та вживання у свіжому вигляді. Повністю почорнілі від фітофтори плоди не підлягають ніякої «реабілітації» і зберіганню.

Вживають в їжу томати з фітофторою?

Хвороба томатів не може нашкодити здоров’ю або життю людини. Інша справа, що смак таких плодів багатьом не сподобається, та й зовні вони виглядають апетитно. Економні дачники намагаються обрізати непридатні частині, а решту використовують для салату або соусу. А ось для консервування такі екземпляри точно не потрібно застосовувати. У закритих ємностях хворі плоди можуть спровокувати зростання бактерій і різних шкідливих мікроорганізмів. До речі, насіння з цих плодів теж використовувати не можна.

Чим обробляти землю після фітофтори?

Оздоровити грунт на такій ділянці можна кількома способами:

 • восени, приблизно за два тижні до перших заморозків, обробити ділянку препаратами «Байкал ЕМ-1» або «Байкал ЕМ-5»;
 • восени (після перекопки) і навесні (як тільки зійде сніг) землю обробляють розчинами на основі препаратів – «Алирин Б», «Бактофіт», «Фітоцид М», «Триходермін», «Планзир», «Фітоспорин»;
 • після видалення хворих рослин грунт рясно посипають деревною золою або проливають розчином на дріжджовій основі (на десять літрів води – сто грамів дріжджів).

Як боротися з фітофторою на помідори в теплиці?

На початковій стадії хвороби – обприскування помідорів часниковим настоєм (на десять літрів води – один стакан подрібненого в пюре часнику) або йодовым розчином (на десять літрів води – тридцять крапель йоду). При більш сильному ураженні будуть потрібні хімічні засоби з коротким періодом очікування для двох або навіть триразового обприскування. Наприклад, «Танос», «Ридоміл», «Купрос».

Стійкі сорти томатів до фітофторозу

Сортів, абсолютно стійких до фітофторозу, поки не виведено, але більш або менш стійкі сорти і гібриди є у великій кількості.

Для теплиць:

– низькорослі і скоростиглі «Хурма», «Персей», «Вельможа», «Помаранчеве диво», «Дубок»;

— високорослі, з великими м’ясистими плодами «Бабусин секрет», «Серце дракона», «Кавуновий», «Де-барао».

Для відкритого ґрунту

– «Діброва», «Грунтовий Грибовський», «Сонячний», «Ягідка», «Відрадний», «Іскорка», «Флора», «Сніжана», «Санька», «Дружба», «Гранд», «Марс».

Обробіть цим помідори і фітофторозу не буде — відео

Три кращих способу боротьби з фітофторою. Профілактика фітофторозу — відео

Захистити томати від фітофторозу можна тільки за допомогою своєчасних і регулярних профілактичних заходів та дотримання усіх вимог до умов вирощування та догляду. Превентивні заходи – єдино правильне рішення даної проблеми, а допоможуть у цьому такі знайомі всім марганцівка, йод, часник, деревна зола та інші відомі засоби.

загрузка...
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya