Гладіолуси посадка і догляд у відкритому грунті навесні, коли садити

Стрункий і високий красень, гладіолус, вкритий великими квітками, підкорив серця квітникарів. Посадити і виростити його на садовій ділянці — значить внести вишукану красу в ландшафтний дизайн і просто задовольнити своє природне бажання бути причетним до цієї суворої і величної краси.

Види і популярні сорти гладіолусів

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьГладіолус став відомий європейцям ще в XVI столітті, звідки він благополучно перекочував в російські сади. За багато років селекційних робіт, квіти розширили свої декоративні якості. Стебло став вище і міцніше, квітки придбали величезну кількість відтінків і стали набагато крупніше своїх диких предків.

Гладіолус відноситься до сімейства ірисових і налічує понад 250 видів. Нинішні сорти виведені шляхом схрещування європейських і африканських видів і відносяться до гібридного садовому увазі Gladiolus x hybridus hort.

Завдяки зусиллям селекціонерів виведено величезну кількість сортів гладіолусів. Їх класифікують за різними ознаками:

 • розмір квітки;
 • висота рослини;
 • термін цвітіння;
 • забарвлення;
 • кількість квіток у суцвітті.

За формою пелюсток гладіолуси ділять на прості та гофровані. За розміром квітки — на мініатюрні і гігантські. А різноманітність колірної палітри здатне здивувати навіть найвимогливіший смак.

Популярні сорти

Парад найкрасивіших сортів гладіолусів відкриває Білокам’яна Москва. Високоросла рослина (до 150 см) з чистим білим забарвленням пелюсток. Квітки великі, до 14 см в діаметрі, сильно гофровані. Загальна кількість бутонів на стеблі доходить до 21, а одночасно розкривається 8 з них.

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьБілокам’яна Москва

Сорт середньоранній, цвітіння починається десь у липні. Бутони починають розкриватися знизу, повільно піднімаючись вгору квітковою стрілкою. Потрібно підв’язка до опори на випадок сильних вітрів і проливних дощів.

Красава — дуже ранній сорт з жовтими квітками, який в хороших умовах може зацвісти в кінці червня. Колос дуже великий. В ньому знаходиться до 24 квіток і 10 з них тримаються відкритими.

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьКрасава

Прісцилла — гладіолус володіє красивим біло-рожевим відтінком, з малиновим краями. Він відрізняється сильно гофрованими пелюстками, квітки з шовковистою фактурою, дуже пишні. Сорт з висотою стебла до 100 див.

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьПрісцилла

Браун Шугар вражає яскравими квітками цегляно-червоного кольору. У висоту рослина досягає 150 див. Цей сорт популярний у флористів та ландшафтних дизайнерів, так як довго квітне і є відмінним варіантом для зрізання.

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьБраун Шугар

Янтарна Балтика. Високий, до 160 см, гладіолус з яскравим абрикосовим відтінком кольорів стане безсумнівним солістом на квітковій клумбі. На сильному квітконосі розташовується до 23 бутонів, які розкриваючись утворюють великі, понад 15 см , квітки оранжевого відтінку. Колірна палітра підсилює враження присутністю яскравого червоного плями.

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьЯнтарна Балтика

Велика княгиня Єлизавета — високорослий гладіолус з пелюстками лососевого кольору, які переливаються рожевими та помаранчевими відтінками. На колосі завдовжки 70 см закладено до 22 бутонів.

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьВелика княгиня Єлизавета

Біла береза — сорт середнього строку цвітіння з сильним колосом і супер гофрованими білими квітками. З 24 бутонів, закладених на рослині, одночасно розпускається 10.

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьБіла береза

Грін стар. Гладіолус з надзвичайною ніжно-зеленим забарвленням квіток, сильно гофрованими пелюстками. Стебло високий — близько 150 див. Квітка належить до сортів з середнім терміном цвітіння і цінується за високу стійкість до несприятливих умов.

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьГрін Стар

Найробі Фриззлс. Гладіолус з витонченими витонченими квітами бузкового кольору зі світлими плямами і сильно гофрованими краями. Висота рослини від 90 до 110 див. Використовують на клумбах і для зрізання.

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьНайробі Фриззлс

Коли садити гладіолуси у відкритий грунт навесні

До першої посадки цибулин гладіолуса на дачній ділянці можна приступати, коли грунт прогріється до 10⁰С. Для більшості регіонів це травень місяць. У південних районах цей період зміщується на кінець квітня, а для Сибіру й Уралу може припадати на початок червня — все залежить від терміну поворотних заморозків.

Щоб продовжити чудове цвітіння рослини, їх висаджують у кілька строків, витримуючи проміжок 10-12 днів.

Читайте також:  Правила догляду за курчатами цесарки

Як правильно посадити гладіолуси

Важко уявити, що таке благородне рослина десь росте як польова трава. Але російський клімат не дозволяє зберегти цибулини гладіолуса в ґрунті, тому квітникарі-любителі усіх регіонів садять гладіолуси навесні у відкритий грунт, а восени їх викопують і прибирають на зберігання.

Вибір цибулин

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьНепохитне правило для всіх квітникарів полягає в тому, що посадковий матеріал обов’язково повинен бути здоровим і якісним. Використовуючи цибулини гладіолусів, зібрані зі своєї квіткової грядки, необхідно провести ретельну ревізію.

Вибракувати посадковий матеріал з сторонніми домішками і плямами. Розмір цибулин теж має значення і велика цибулина зовсім не гарантує рясного цвітіння, а навпаки, вона витратила совою потенціал і можливо навіть не проросте

Допускається наявність 2 нирок, з яких виросте 2 стебла з квітковим колосом, однак такого квітці буде потрібно додаткове харчування для забезпечення яскравого цвітіння.

Молода цибулина гладіолуса нагадує за формою цукерки трюфель і це самий хороший варіант, якщо ви купуєте посадковий матеріал в насінницьких господарств магазині. Такий посадковий матеріал буде радувати квітникаря декоративним цвітінням протягом багатьох років.

Також слід звернути увагу на колір лусочок. У здорових гладіолусів вони блискучі темно-золотисті або червонуватого відливу. Але ніяк не сірі та тьмяні. Колір покривають лусочок повинен бути і пеньок гладіолуса — місце зрізу стебла. Зміна кольору і структури свідчить про нездоровий стан садивного матеріалу.

Вибір місця та грунту

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьДля якої б цілі не вирощувалися гладіолуси на садовій ділянці: для зрізання або просто для прикраси, краще вибирати відкриті сонячні місця. Тільки в таких умовах квіти розкриють всю колірну гамму і виростуть здоровими.

Також на здоров’я квітів впливає чергування городніх культур. Не слід садити гладіолуси на одне і те ж місце 2 роки поспіль, сівозміна має становити не менше 3-4 років. Це пов’язано з виснаженням ґрунту, і з можливим збереженням у ґрунті хвороботворних мікробів.

Грядку під посадку гладіолусів готують з осені, перекопують і вибирають кореневища бур’янів. Кислі грунти присмачують доломітового борошном або вапном і вносять азотні, фосфорні та калійні добрива. Ділянка повинен володіти хорошими дренажними якостями, інакше при застої води може відбутися загнивання цибулин.

На важких грунтах створюють піщану подушку. Для цього в ґрунті викопують поглиблення і насипають річковий пісок, шаром близько 10 см, зверху шар ґрунту, в який висаджують цибулини гладіолусів. Така прошарок посприяє швидкому відтоку зайвої вологи.

Після яких культур можна садити гладіолуси

При виборі ділянки під посадку гладіолусів слід врахувати те, якими культурами була зайнята площа в попередньому сезоні.

Не рекомендується проводити висадку цибулин на грядки, де до цього зростала:

 • буряк;
 • морква;
 • картопля.

Існує загроза зараження дротяником.

Не люблять гладіолуси і ділянки, де росли хрестоцвіті: капуста, редис або дайкон.

Підготовка до посадки цибулин навесні

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьДо огляду та сортування садивного матеріалу необхідно розпочинати не пізніше, ніж за 2-3 тижні до передбачуваної дати висадки.

 • Цибулини гладіолусів, які зберігалися в прохолодному місці в домашній умовах, очищають від лусочок і проводять візуальний огляд.
 • Виявлені дефекти, у вигляді сторонніх плям або механічних ушкоджень, вирізають гострим ножем, а ранки обробляють деревною золою, товченим активованим вугіллям або змащують аптечної зеленкою.
 • Далі цибулини викладають на плоский піддон, денцем вниз, і ставлять в тепле та досить світле місце. Слід врахувати, що надлишок сонячних променів прискорює процес утворення корінців, що утруднить посадку у відкритий грунт.

Незабаром на посадковому матеріалі прокинеться квіткова брунька, і з’являться світлі корінці. У такому стані вони готові до посадки, але перш за їх необхідно продезінфікувати.

Для обробки застосовують рожевий розчин марганцю, в якому замочують цибулини на 30 хвилин або користуються покупними препаратами, які крім знезаражуючого дії, стимулюють утворення сильної кореневої системи і сприяють рясному цвітінню. Дозування витримується згідно інструкції, що додається.

Як підготувати і посадити цибулини гладіолусів — відео

Як посадити гладіолуси, щоб вони не падали

Перед тим, як приступити до посадки підготовлених цибулин гладіолусів, необхідно провести їх сортування за розміром. Інакше рослини, отримані з великого посадкового матеріалу, заглушать більш слабкі, що зменшить кількість квітучих клумбах гладіолусів.

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьЗагальноприйнятим правилом глибини загортання цибулин вважається її триразовий діаметр і в середньому становить 12-15 см для великого посадкового матеріалу, 8-10 см для цибулин середнього розміру і 3-5 см — для «дітки».

 1. На грядці нарізають борозенки, що відповідають розміру садивного матеріалу.
 2. Дно, за бажанням, присипають піском або вистилають сфагнумом — це послужить захистом від загнивання і зволожують.
 3. В борозенки розкладають цибулини гладіолусів, витримуючи відстань 15-20 см в ряду і 20-25 см в міжряддях.
 4. Потім канавка наполовину засипається землею, а коли з’являться паростки, проводять додаткову підсипку грунту до основного рівня грядки.
Читайте також:  Як раз і назавжди позбутися від слимаків на городі

Щоб гладіолуси під час цвітіння не падали під вагою квітконосів, необхідно враховувати структуру грунту. Якщо грунт на ділянці супіщаний і легка, то глибину закладки цибулин збільшують до чотирьох діаметрів, в іншому випадку гладіолус буде хилитися до землі і без підв’язування до опори в цьому разі не обійтися.

Як і коли посадити дітки

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьМолоденькі бульбоплоди гладіолуса утворюються на дорослої цибулини в період вегетації. Їх кількість залежить від сортових особливостей рослини і може складати від 20-30 до 200 штук.

На зберігання відбирають найбільш великі і здорові дітки з щільною оболонкою і розміром 7-10 мм в діаметрі. Це не означає, що дрібний посівний матеріал не придатний для вирощування, але зацвітуть гладіолуси, вирощені з таких бульбоплодів через 2-3 роки.

Посів «молодняка» проводять в окремі гряди з рихлим і родючим грунтом, коли температура ґрунту прогріється до 10⁰С на глибину багнета лопати. За термінами це припадає на кінець квітня початок травня, в цей час в ґрунті ще достатньо вологи, що вкрай важливо для активного зростання і розвитку «діток».

На підготовленому ділянці нарізають борозенки і проводять посадку луковок за розміром.

 • Цибулинки діаметром 1 см садять на глибину 3 см, витримуючи відстань в ряду 5-7 див.
 • Більш дрібні бульби заглиблюють на 2 см, відповідно скорочується і проміжок між ними.

Міжряддя залишають шириною 15-20 см, це полегшує догляд за посадками.

До кінця сезону квітникар буде мати якісний посадковий матеріал для використання в наступному сезоні. Особливо сильні і розвинені «дітки» можуть зацвісти навіть у рік дорощування.

Догляд за гладіолусами у відкритому грунті

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьПісля висадки цибулин гладіолуса у відкритий грунт потрібно прикласти деякі зусилля, щоб виростити примірник, гідний бути зрізаним для піднесення улюбленому вчителю 1 вересня. Та й проста прикраса домашнього інтер’єру вселяє в душу квітникаря гордість від виконаної роботи.

Поливи

Отже, на першому місці стоять своєчасні поливи. У суху погоду гладіолуси поливають через день, у жаркі посушливі дні — щодня і у вечірній час. Воду використовують відстояну і прогрітий до температури навколишнього повітря.

Прополка і розпушування

Розпушування не тільки сприяє збереженню вологи після поливу, але і забезпечує доступ повітря до цибулині. Розпушування, як правило, поєднують з прополкою. Зайва рослинність на грядці з гладіолусами забирає поживні речовини, які вкрай необхідні рослині для формування великого і сильного квітконосу.

Підживлення

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажать

Забезпечувати гладіолус мінеральними і органічними підгодівлями необхідно на всіх етапах вирощування.

 • Перше внесення органічних добрив проводять, коли надземна частина квітки досягне 10 див. Перегній або готовий компост збагатить грунт азотом, а також послужить мульчею і захистом від перегріву бульбоцибулини.
 • Другу підгодівлю проводять у період утворення 3-4 листків, і готують її з мінерального азоту: 2 ст. л. сечовини або сульфату амонію розчиняють у відрі води і витрачають на 1 м2 посадок. Можна внести добриво в сухому вигляді, розсипавши його в міжряддях і поглибивши в грунт розпушуванням.
 • Третя і четверта підгодівлі повинні містити фосфорно-калійні добрива, і вносяться вони під час утворення 5-6 листків і під час закладки бутонів на квітковій стрілці, відповідно.

На всьому протязі вирощування гладіолусів можна проводити підгодівлю настоєм зеленого добрива або настоєм пташиного посліду. Будь-який із запропонованих засобів витрачається в співвідношенні 1:10 і вноситься з періодичністю 1 раз в 10-14 днів.

Підв’язування

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьВирощування високих квітів на садовій ділянці завжди пов’язано з ризиком їх пошкодження вітрами, дощами та іншими природними аномаліями. Та й тягар величезних квітконосів може схилити високий гладіолус до землі. Щоб цього не сталося, проводять завчасну підв’язку квітів до опор.

Способів кріплення досить багато і все залежить від фантазії квітникаря і від варіанту посадки квітів.

 • Якщо цибулини висаджувалися по колу, то можна встановити опору в центрі посадки і проводити підв’язку до одного кілочка, який буде непомітний за зеленню.
 • При вирощуванні на грядці, кілки забивають в землю по краях, натягують дріт вздовж кожного ряду і кожен гладіолус кріплять до неї окремо.
 • При невеликій кількості кольорів, можна забезпечити кожну рослину опорою і провести підв’язку.

Правильна зрізання квітів

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьКоли квітникар вирішить побалувати себе букетом вирощених власноруч гладіолусів, він повинен дотримати кілька правил, які допоможуть зберегти решту в ґрунті цибулину в цілісності.

 • Квітку можна зрізати, коли на ньому повністю розкриється не менше 3-4 нижніх бутонів.
 • Над поверхнею грунту повинно залишитися не менше 4 листків.
 • Зріз стебла повинен бути рівним і прихований листям.
 • Квіти зрізають у вечірні години або рано вранці.
Читайте також:  Декабрист (Зигокактус, рождественник або Шлюмбергера): пересадка в домашніх умовах, подальший догляд

Особливо гарні в зрізку сорти гладіолусів, здатні тримати відкритими відразу до 10 квіток.

Профілактика хвороб і шкідників

Перше профілактичний захід квітникар проводить на етапі підготовки цибулин гладіолусів до посадки, тобто замочування в розчині марганцю сприяє знищенню хвороботворних мікробів.

А для того, щоб квіти не постраждали від навали шкідників і не піддалися зараженню, слід виконати ряд профілактичних заходів.

 • Дотримання сівозміни — основна умова вирощування здорових квітів. За сезон у грунті накопичується патогенна мікрофлора, грунт виснажується, що неодмінно позначиться на якості рослин в наступному сезоні.
 • При виявленні хворих гладіолусів, необхідно негайно видалити пошкоджений примірник з грядки разом з грудкою землі і знищити.
 • Бажаною процедурою при захисті рослин від хвороб є обприскування здорових квітів трав’яними настоями (деревій, календула, чорнобривці) або розчином перманганату калію.
 • Проводити профілактичне обприскування гладіолусів розчином хлороокису міді або мідного купоросу (20 г на 10 л води).
 • Витримувати оптимальні строки посадки. Закладені в непрогрітому землю цибулини можуть зазнати ураження гниллю.
 • Санітарна чистота грядки з гладіолусами, регулярне розпушування, видалення бур’янів і зберігаючи гарну провітрюваність посадок посприяють вирощування здорових і красивих гладіолусів.

Коли і як викопувати цибулини

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьДля того, щоб викопаний восени цибулина благополучно перезимувала в домашніх умовах, вона повинна бути визрілої. Це відбувається через місяць-півтора після видалення квіткової стрілки.

За цей період бульба встигне накопичити достатньо соків для успішної зимівлі і запастися поживними елементами для цвітіння в наступному сезоні.

Роботу проводять у вересні-жовтні в суху і теплу погоду. При витяганні цибулини з грунту слід бути обережним, щоб не пошкодити сам бульба і не розгубити «діток», з яких у наступному році можна буде виростити гідний посадковий матеріал, з збереженням всіх материнських якостей.

 • Викопані цибулини звільняють від землі і обрізають стебла на висоті 5-7 див.
 • Підрізають коріння і оглядають на предмет ураження хворобами.
 • Далі слід просушування в добре провітрюваному приміщенні протягом місяця.
 • За цей період цибулини двічі обробляють розчином фундазолу для захисту від грибкових захворювань і кращого збереження.

Як зберегти цибулини гладіолусів до весни

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьПеред закладанням на зберігання проводять відділення старої цибулини від цибулини заміщення. Посадковий матеріал складають у картонні коробки або паперові пакети, наносять маркування з назвою сорту і прибирають в прохолодне місце для зберігання. У домашніх умовах це може бути нижня полиця холодильника або який-небудь ящик на заскленому балконі.

З осені і протягом 2-3 місяців гладіолуси зберігаються дуже добре і ніяких проблем не виникає. Однак ближче до весни цибулини починають пробуджуватися і можливо передчасне поява паростків, та виникнення гнильних захворювань. Для запобігання цій ситуації необхідно встановити контроль над станом цибулин, починаючи з лютого.

В цілях профілактики рекомендується покласти в пакет з цибулинами очищені часточки часнику. Він буде чинити на навколишнє повітря знезаражуючу дію, але потрібна хороша вентиляція в місці зберігання.

З якими квітами гладіолуси поєднуються на клумбі

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьСтворити гармонійну композицію на клумбі з гладіолусами допоможе грамотне поєднання пропорцій між високим шпажником та іншими представниками садової флори.

Для створення яскравого акценту, гладіолуси висаджують групами по 10-15 штук, розташовуючи їх у другому чи третьому ряду квіткової композиції. Квіти сусіди повинні бути трохи вище третини висоти стебла гладіолуса. З однорічників це може бути космея, тонколистые чорнобривці, низькорослі однорічні жоржини «Веселі хлопці», майорець, айстри, левиний зів і т. д.

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьСеред багаторічників також знайдеться чимало рослин, які підкреслять і примножать витонченість і велич гладіолусів. Це материнка, низькоросла астильба, кореопсис, хости, низькорослі нивяники і злакова зелень.

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьПо нижній кромці клумби можна висадити пеларгонію, настурцію, бегонію, чорнобривці відхилені. Важливо підібрати рослини по колірній палітрі, щоб клумба не вийшла аляпистой.

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажатьНе варто висаджувати поруч з гладіолусами жоржини, вони цвітуть приблизно в один час і будуть змагатися за простір і порушувати цілісність композиції.

Гладиолусы посадка и уход в открытом грунте весной, когда сажать

Відеоматеріал за темою

Як садити і зберігати гладіолуси

Гладіолуси: посадка покроково

Один раз виростивши на своїй садовій ділянці гладіолуси, жоден квітникар-любитель не зможе відмовити собі в цьому задоволенні в наступному сезоні. І хай посадка і догляд вимагають сил і часу, але велична краса і ставність квітів перемагає в суперечці з дачником

DvaGusya