Як підключити електричний котел опалення?

У даній статті ми не будемо розглядати процес приєднання електрокотла до радіаторів, холодній воді, фільтрів і інших елементів системи опалення. Читачам https://samelectrik.ru буде надана частина, пов'язана безпосередньо з електромонтажними роботами: підключення електричного котла опалення до електромережі, заземлення та встановлення захисних пристроїв. Тому не будемо віднімати у Вас час і перейдемо до справи.

Перевага і область застосування електрокотлів

Найчастіше електрокотли використовують при монтажі опалення на дачі і в приватному будинку. Це пов'язано з тим, що дане обладнання має низьку вартість і при цьому встановити його можна самостійно, без виклику майстра.

Як підключити електричний котел опалення?

Серед основних переваг електричних котлів виділяють:

 • обладнання є безпечним (конструкція не включає в себе відкрите полум'я або наявність легкозаймистих джерел палива);
 • водонагрівачі можуть перебувати у відключеному стані до півроку, при цьому без шкоди для своєї працездатності (актуально для дач і заміських будинків, які відвідуються рідко);
 • габарити відносно невеликі, тому розмістити його можна в будь-якому приміщенні;
 • на сьогоднішній день існує величезна різновид електрокотлів, різних за потужністю, способу установки і принципом дії;
 • при нагріванні води не виникає кіптява, небезпечна як для людини, так і для навколишнього середовища.

Правила безпеки

Перед тим, як ми перейдемо до основної частини монтажу опалення, хотілося б приділити увагу безпеці електромонтажних робіт.

По-перше, підключення електричного котла опалення повинно здійснюватися при вимкненому електроенергії.

По-друге, встановлювати його необхідно на певній відстані від інших об'єктів, а саме:

 • між корпусом і стінами має бути не менше 5 см вільного простору;
 • передня панель повинна бути доступною для обслуговування, 70 см вільного простору цілком вистачає;
 • відстань до стелі не менше, ніж 80 см;
 • відстань до підлоги не менше 50 см (якщо електрокотел підвісного типу);
 • відстань до найближчих труб не менше 50 см.
Читайте також:  Пустоцвіт на кабачках чому що робити і як боротися Фото Відео

По-третє, мережа повинна бути трифазної (на 380 В), щоб зменшити струмові навантаження на електропроводку. При використанні однофазної мережі для підключення потужного котла проводка може не витримати, внаслідок чого виникне її самозаймання та коротке замикання.

По-четверте, всі з'єднання проводів повинні бути герметичними і захищеними від води. Попадання води на контакти може статися при пошкодженні трубопроводу (наприклад, лопне сполучна муфта, підведена до агрегату) і при стікання конденсату зі стелі (в неопалюваному приміщенні). Також рекомендується захистити кабель гофрой або кабель-каналом з самозагасаючого матеріалу. При загорянні проводів дані вироби допоможуть запобігти розповсюдженню полум'я.

Електричні схеми монтажу

Отже, до вашої уваги кілька типових схем підключення електричного котла в будинку своїми руками:

Як підключити електричний котел опалення?Як підключити електричний котел опалення?Як підключити електричний котел опалення?

Як Ви бачите, проекти досить прості і складаються з самого водонагрівача, транспортировочной магістралі (труб), циркуляційного насоса і радіаторів. Ваше завдання – правильно поєднати всі елементи між собою, після чого провести включення електроживлення.

основний процес

встановлюємо агрегат

Для початку необхідно встановити електричний котел в приміщенні. Як ми вже говорили, агрегат може бути підлоговий і настінний. У першому випадку в комплекті йде спеціальна підставка, на яку і проводиться «посадка». Як підключити електричний котел опалення?

Для того, щоб повісити котел на стіні, необхідно підготувати анкера з дюбелями і дриль з відповідним свердлом. Спочатку розмічаємо стіну за допомогою рулетки і маркера. Отвори повинні розміщуватися ідеально рівно в горизонтальній площині. Далі висвердлюємо розмічені місця, забиваємо в них дюбеля і вкручувати анкера. Після того як анкер щільно засяде всередині стіни, можна підвісити електрокотел. Як підключити електричний котел опалення?

Звертаємо Вашу увагу на те, що установка електричного котла повинна бути виконана ідеально рівно і в горизонтальній і у вертикальній площині. Будь перекіс може вплинути на працездатність і термін служби обладнання.

підводимо електропроводку

Так як електричний водонагрівач має велику потужність, необхідно підключати його немає від розетки, а безпосередньо від електромережі. Для цього з розподільної коробки в кімнаті необхідно вивести окрему лінію, що йде до місця підключення котла. Краще використовувати прокладку кабелю приховати способом, тому що в цьому випадку лінія буде захищена від механічних пошкоджень і при цьому зовнішній вигляд приміщення не зіпсується. Як підключити електричний котел опалення?

Читайте також:  Коллемболи (ногохвостки, подури): боротьба з паразитом в домашніх умовах

Слід зазначити, що для живлення котла необхідно використовувати кабель великого перерізу, який зможе витримати досить високі струмові навантаження. Про те, як правильно здійснити розрахунок перетину кабелю, ми говорили у відповідній статті, з якої настійно рекомендуємо Вам ознайомитися.

Так звертаємо Вашу увагу на те, що невеликі за потужністю водонагрівачі (до 7 кВт) можна приєднувати до однофазної мережі, яка часто зустрічається в хрущовках і квартирах старого зразка. Ну і останній нюанс на даному етапі, про який Ви повинні знати – електричні котли до 3, 5 кВт можуть працювати від розетки, а не від окремої лінії з распредкоробкі. Малопотужні котли ідеально підходять для підключення в квартирі, адже в цьому випадку електропроводка, як правило, однофазна і робити нову розводку кабелю не завжди є доцільним рішенням.

Встановлюємо захисну апаратуру

Коли все вступні проводи будуть підведені до електрокотлів, необхідно буде додатково захистити його автоматичним вимикачем і УЗО, встановленим в головному щиті. Призначення першого пристрою – захист обладнання від короткого замикання і перевантаження проводки. Підключення електрокотла через УЗО дозволить захистити Вас від струмів витоку. Як підключити електричний котел опалення?

Також рекомендується підключити стабілізатор напруги, тому що навіть невеликі скачки можуть вивести агрегат з ладу. Про те, що необхідно заземлити електричний котел, думаю, говорити не варто. Головна вимога полягає в тому, щоб заземлення вівся безпосередньо від шини до корпусу обладнання.

Виробляємо пуск

Коли всі елементи проводки будуть приєднані, необхідно перевірити всі місця з'єднання. Оголених контактів бути не повинно, власне, як і пошкодженої ізоляції. Як підключити електричний котел опалення?

Також необхідно перевірити всі сполучні муфти, крани і стики труб. Тільки після якісного огляду системи опалення можна переходити до її запуску. Спочатку відкриваємо підведені до обладнання засувки, після чого включаємо електричний котел.

Читайте також:  Що потрібно перевірити на дачі після нещодавнього крижаного дощу

Зверніть увагу на працездатність датчиків температури і тиску. Номінальні значення вказані в інструкції, що йде в комплекті. При явних відхиленнях краще викликати майстра.

Також надаємо до Вашої уваги наочний приклад настановних робіт:

Відео-інструкція підключення електричного котла своїми руками

На чому можна заощадити?

Електричне опалення є досить витратним, в порівнянні з газовим. Щоб зробити його економічним, рекомендується враховувати наступні поради:

 1. Придбайте двухтарифні лічильник електроенергії і включайте опалення в нічний час. Днем, як правило, все на роботі і необхідність у функціонуванні котла відсутня. Краще гарненько протоплювати приміщення вночі, адже в цей час ціна за 1 кВт електроенергії буде значно менше.
 2. Використовуйте автоматику, яка дозволить включати опалення в певний час або тільки при зниженні температури на встановлене значення. У цьому випадку агрегат буде працювати тільки по крайній необхідності.
 3. Найбільш високий прогрів радіаторів досягається шляхом розміщення котла в найнижчій точці опалювальної системи.
 4. Додайте в систему опалення сучасне рішення – тепла підлога, він дозволить більш ефективно використовувати витрачається тепло по всьому приміщенню.
 5. Повертаємося до використання двухтарифні лічильників. Ще один варіант їх раціонального використання для опалення – купити теплоакумулятори. Дані ємності з водою можуть прогрівати приміщення протягом всього дня, при цьому рідина буде нагріватися в нічний час (коли електроенергія буде коштувати значно менше).

Ось і все, що хотілося розповісти Вам про встановлення та підключення електричного котла опалення своїми руками. Наостанок рекомендуємо Вам купувати пристрої тільки від якісних виробників, щоб опалення в будинку прослужило як можна довше. Серед лідерів по виробництву водонагрівачів можна виділити три найбільш оптимальних за ціною і якістю: Protherm (Протерм), Невський (його підключення ми розглянули на відео) і Галан.

Також читають:

 • Економічна система опалення будинку
 • Схема підключення електричного котла до мережі
 • Правильне заземлення в приватному будинку

Відео-інструкція підключення електричного котла своїми руками

DvaGusya