Як посадити гортензію навесні у відкритий ґрунт

Вибираючи сорт гортензії для посадки, мешканцям середньої смуги Росії та північних регіонів краще віддати перевагу деревоподібному або волотистому різновиду. Обидва види добре переносять морозні зими, невибагливі у догляді, рідко страждають від хвороб та шкідників. Декоративний чагарник росте на одному місці десятки років, тому краще відразу вибрати для нього найбільш сприятливе місце. Для підтримки зовнішньої пишноти гортензія потребує правильного догляду.

Коли садити гортензію навесні – оптимальні терміни

Як посадити гортензію навесні у відкритий ґрунт Висаджувати гортензію навесні необхідно на початок її активного зростання. У той же час земля не повинна бути надто холодною. Оптимальні терміни посадки чагарнику залежать від регіону:

 • у Підмосков'ї гортензію садять у середині квітня;
 • у Сибіру та на Уралі посадка проводиться у першій декаді травня;
 • у Ленінградській області саджанець можна посадити наприкінці квітня;
 • у південних регіонах відповідним періодом буде початок квітня.

Терміни наведені для типової погоди. Якщо весна приходить пізніше або раніше, дата посадки може коригуватися в той та інший бік.

Як вибрати гарні саджанці

Як посадити гортензію навесні у відкритий ґрунт За покупкою гортензії слід вирушати до розплідника або великого садового центру. У продажу зустрічаються саджанці двох типів – з відкритою та закритою кореневою системою. При виборі необхідно ретельно оглянути рослину, звертаючи увагу на її зовнішній вигляд та стан кореневої системи:

 1. Якщо саджанець продається в контейнері, його можна частково витягнути, щоб оцінити стан коріння.
 2. Коренева система повинна мати ознак загнивання чи слідів цвілі. Якщо ви відчули затхлий запах, можливо, продавці заздалегідь усунули пліснявий наліт, такий екземпляр краще відкласти.
 3. Коріння не повинно бути пересушене.
 4. Зверніть увагу, щоб на корі та пагонах не було тріщин та механічних пошкоджень.
 5. Краще вибирати саджанці з розвиненою кореневою системою, про це говоритимуть коріння, що виглядає з дренажного отвору.

У тому випадку, коли немає можливості висадити чагарник одразу у відкритий ґрунт, можна тимчасово помістити гортензію в об'ємний контейнер із кислою землею та утримувати у найбільш прохолодному місці. Після того, як температура на вулиці перевищить 10-градусну позначку, саджанець виставляють на балкон, де тримають до моменту посадки.

Як посадити гортензію навесні у відкритий ґрунт правильно

Посадка гортензії саджанцями повинна проводитись відповідно до правил агротехніки для цієї рослини. Потрібно вибрати відповідне місце, оцінити наскільки чагарнику підходять сусіди, провести підготовку ґрунту та дотриматися схеми посадки.

Вибір місця на дачній ділянці

Друга назва гортензії – гідрангея. Ця рослина дуже любить воду. Чагарнику необхідні вологі ґрунти та висока вологість повітря. Додаткові вимоги до ґрунту – він має бути дренованим, насиченим органікою, що має підвищену кислотність (5-5,5 рН). Рослина добре почувається в мереживній тіні, гідрангея не переносить сонцепек.

Придатні місця для посадки чагарника:

Біля центрального входу до будинку. Біля парадного входу краще посадити високорослі види гортензії, що досягають заввишки 2 м. При одиночній посадці рослина розкриється у всій своїй красі.

Читайте також:  Хвороби та шкідники помідорів і боротьба з ними фото Відео

Як посадити гортензію навесні у відкритий ґрунт Гортензія Анабель

Якщо поряд з будинком є зелений газон, на ньому можна висадити гортензію у вигляді солітера або групою.

З невисоких кущиків можна сформувати бордюр уздовж доріжки.

Мальовничо виглядає живоплот із гортензії середнього розміру. Саджанці мають у своєму розпорядженні з невеликим інтервалом. Трохи пізніше кущі розростаються, утворюючи суцільний бар'єр.

Як посадити гортензію навесні у відкритий ґрунт Часто гортензії садять біля фонтану, водоспаду, штучної водойми.

Якщо на ділянці є альтанка, посадіть поряд із нею гортензію. Чагарник чудово прикрасить зону відпочинку.

Важливо знати! Культура погано росте в надто тінистих місцях. При нестачі сонця гортензія може відмовитися цвісти. Також неприпустима посадка в щільному перезволоженому ґрунті, де коріння вимокатиме, тому гортензію краще не висаджувати в низинах або на ділянках з високим заляганням ґрунтових вод.

З якими рослинами посадити гортензію

Гортензія дуже витончено виглядає у композиції з хвойними рослинами. До того ж опала хвоя принесе чагарнику користь, підкиснувши ґрунт. У міксбордері гарно виглядає хуртовина гортензія. У дорослого куща згодом оголюється низ, прикрити його можна за допомогою невисоких багаторічників – хост, бадану, очищення, півонії, лілій, поліантових та ґрунтопокровних троянд.

Як посадити гортензію навесні у відкритий ґрунт Можна створити міксбордери з одних чагарників, доповнивши гортензію спіреєю, барбарисом, чубушником. При спільній посадці чагарників потрібно враховувати їхні вимоги до ґрунту та створювати індивідуальний мікроклімат для кожної рослини, вносячи певні добавки. Підкислити ґрунт для гортензії можна:

 • торфом;
 • листовим перегноєм;
 • хвойним опадом;
 • сульфатом заліза;
 • колоїдною сіркою.

Щоб знизити кислотність ґрунту для чагарників, які віддають перевагу лужному середовищу, вносять доломітове борошно або вапно.

Поодинокі з гортензією вимоги до кислотності ґрунту пред'являють рододендрони, азалії, верес, азіатські лілії. Перелічені рослини стануть відмінними компаньйонами для гідрангеї на клумбі.

На замітку! Висаджуючи гортензію вздовж садових доріжок, слід трохи відступати від краю, тому що під вагою суцвіть гілки схиляться і затулятимуть частину проходу.

Підготовка ґрунту

Щоб посадити саджанець гортензії у відкритий ґрунт навесні на дачній ділянці, для цього необхідно заздалегідь підготувати посадкову яму. Можна зробити це восени чи за 3-4 тижні до посадки. Спочатку майданчик зачищається від рослинності, камінців кореневищ. Землю перекопують, додаючи третину відра торфу за кожний кв. метр площі, і розрівнюють граблями.

Розмір посадкової ями залежить від розміру кореневої системи саджанців. З урахуванням того, що при посадці будуть вноситись добрива, яма повинна мати мінімальні розміри 50х50 см. Для кущів з потужним корінням – 60 на 60 см. Заповнювати яму рекомендується сумішшю городньої землі та верхового торфу, це спрощений варіант. Більше підходить заправка виглядає так:

 • на дно ями укладають хвойний опад;
 • потім насипають невеликий шар садової землі;
 • після цього вносять чверть відра верхового торфу;
 • зверху кидають 2 ст. л. суперфосфат.

В результаті яма має бути заповненою на 2/3. При посадці на глинистому ділянці яму на ту ж висоту заповнюють сумішшю листової землі, торфу, перегною і річкового піску, поклавши на дно підстилку з хвойної тирси, що перепріла. Після цього місце посадки необхідно полити, щоб ґрунт осел.

Посадка гортензії на клумбу

Як посадити гортензію навесні у відкритий ґрунт У день посадки землю в ямі рясно поливають. Якщо саджанець має відкриту кореневу систему, на дні ями роблять невеликий горбок із суміші родючої землі та торфу. Саджанець гортензії розташовують у центрі, відкрите коріння розправляють, щоб вони не загиналися догори.

Після цього заповнюють порожнечі в ямі сумішшю родючої землі та верхового торфу. Кореневу шийку залишають лише на рівні грунту. Потім землю довкола саджанця ущільнюють. На останньому етапі проводиться рясний полив. Під кожен кущ частинами виливають по 3 цебра води.

Читайте також:  Догляд за огірками в теплиці від посадки до врожаю Фото Відео

Якщо після поливу земля опустилася, ґрунт досипають. Можливо, додавати землю доведеться кілька разів. Після посадки рекомендується замульчувати грунт верховим торфом або хвойним опадом, підійдуть також тирса хвойних порід, що перепріла. Оптимальна товщина шару, що мульчує, – 5-7 см.

На замітку! Щоб адаптація пройшла успішно, можна додати у воду для поливу “Корневін” або “Гетероауксин”.

На якій відстані садити гортензії одна від одної

Схема посадки гортензій залежить від мети. Якщо висаджується кілька екземплярів групою, слід залишати між саджанцями відстань 1-1,5 м. При необхідності виростити живоплот, дотримуються інтервалу між саджанцями рівний 70 см. Високі дерева не повинні розташовуватися ближче 5 м від чагарника.

Догляд за кущами гортензії після посадки

Як посадити гортензію навесні у відкритий ґрунт Гортензія виглядатиме чудово тільки при відповідному догляді. Однак лякатися не варто, нічого складного в цьому немає. Турбота про чагарники зводиться до регулярних поливу, підгодівлі, профілактичних обробок. Ще культура потребує обрізки.

Поливи та підживлення

Доросла гортензія має великий об'єм листової маси і пишними суцвіттями, тому чагарник потребує рясного і частого поливу. У помірно теплу погоду гортензію поливають раз на тиждень, вносячи під кущ 2 цебра води, спекотного літа це роблять частіше. У період дощів культуру не поливають чи роблять полив рідкішим. Довше утримувати вологу у ґрунті дозволяє мульчування.

Полив проводять у ранкові або вечірні години. Воду слід заздалегідь налити в бочку, щоб при зрошенні чагарник не зазнав шоку від розмаїття температур. Періодично у воду можна додавати кілька марганців кристалів. При необхідності підкислити ґрунт у воду додають лимонну кислоту (1-2 ч. л. на 10 л води). Через кілька годин після поливу землю розпушують.

Навесні гортензію підгодовують настоєм гноївки (у пропорції 1:10). Крім цього, можна внести поживний розчин, приготований з 1 ст. л. сульфату калію та 1 ст. л. сечовини на 10 літрів води. У період бутонізації під кущ можна внести гранули мінерального добрива, що містить калій та фосфор (калійну селітру, сульфат калію, суперфосфат) у дозуванні, що рекомендується виробником. Замінити хімічні підживлення можна внесенням деревної золи.

На початку літа для рясного цвітіння вносять підживлення, приготовлене з 1 ст. л. нітрофоски та 25 г добрива «Агрікола» на 10 л води. У середині літа чагарнику необхідне підживлення, що складається з сірчанокислого калію, суперфосфату, органіки. Восени підживіть гортензію комплексним добривом без вмісту азоту для благополучної зимівлі.

Догляд за гортензією під час цвітіння

Як посадити гортензію навесні у відкритий ґрунт У період цвітіння не можна допускати, щоб ґрунт під чагарником висихав. Регулярно вносять підживлення. У добриві повинні переважати фосфор і калій. Можна побалувати гортензію дріжджовим розчином. Готують підгодівлю із буханця чорного хліба або пачки сухих дріжджів на 10 літрів води. Добриво повинне перебродити 2-3 доби. Перед внесенням у землю склад на основі хліба проціджують. Добре відреагує чагарник на полив розчином кефіру або скисного молока. На 1 частину кефіру використовують 4 частини води. Якщо під тяжкістю суцвіть гілки згинаються і розвалюється кущ, організують підв'язку гортензії до опори.

Як змінити колір гортензії

Як посадити гортензію навесні у відкритий ґрунт Деякі сорти гортензії здатні змінювати колір залежно від добавок, що вносяться. Пелюстки квіток чагарнику можуть бути блакитними або рожевими. Щоб отримати блакитні суцвіття, знижують вміст фосфору та обов'язково вносять калій. Також необхідно полити гортензію розчином галунів, набутих в аптеці (5 г на 1 л води). Під кожен кущ вливають 2 л розчину раз на місяць. Досягти появи рожевих суцвіть можна, підвищивши кислотність ґрунту до 6,5 одиниць.

Читайте також:  Чорнобривці вирощування з коли садити насіння на розсаду Фото Відео

Обрізка

Обрізання гортензії застосовується з метою формування та з санітарною метою. З її допомогою можна досягти правильної форми куща, збільшення розміру квіток. За бажання можна перетворити кущ на деревце на штамбі. Проводять обрізку навесні, влітку та восени.

Влітку гортензію обрізають підтримки декоративного зовнішнього вигляду, видаляючи хворі, поламані чи порушують форма куща пагони. Провесною проводять формуючу обрізку. Це потрібно робити перші 3 роки життя рослини, формуючи скелет крони. Восени чагарник обрізають для того, щоб позбутися засохлих суцвіть і старих гілок.

Профілактика хвороб

Найкращою профілактикою хвороб є правильний догляд за гортензією. У цьому випадку рослина матиме міцний імунітет, який підтримуватиме здоров'я чагарника. Віруси, грибки, шкідливі комахи частіше вражають ослаблені рослини. Саме тому важливо:

 • знайти правильне місце для посадки чагарника (на півтіні);
 • рівномірно поливати кущ, не допускаючи пересихання та перезволоження;
 • садити культуру в легкий, дренований, кислий ґрунт;
 • своєчасно підгодовувати.

До профілактичних заходів відноситься також обприскування чагарників на початку вегетації розчином мідного купоросу (100 г на 10 л води). Для профілактичної обробки можна використовувати також сучасні препарати – “Фітоспорин”, “Іскру”, “Топаз”.

Поради дослідних садівників

Як посадити гортензію навесні у відкритий ґрунт

Ті, хто зумів подружитися з гортензією, дають поради садівникам-початківцям щодо вирощування цих чудових рослин:

 1. Не варто висаджувати гортензію поряд з чагарниками, у яких поверхнева коренева система, що поширюється в широчину. Надалі рослини конкуруватимуть за вологу та харчування, почнуть пригнічувати один одного.
 2. Щоб одержати нові екземпляри гортензії, можна розмножити її живцями, заготовленими з прикореневої пагони. Укорінення відбувається в суміші торфу та річкового піску при температурі 20°C та вологості 80%. Процес укорінення триває 1,5 місяці. Після цього гортензію висаджують на постійне місце.
 3. Теплолюбну крупнолистну гортензію на зиму краще викопати і посадити в контейнер, а потім розмістити на зберігання в підвалі.
 4. При покупці сорту потрібно обов'язково враховувати кліматичні умови своєї місцевості і те, для яких цілей використовуватиметься гортензія. Рослина може рости у вигляді низького або високого чагарника, а також ліани.
 5. При внесенні добрив не перевищуйте дозування. Надлишок мінеральних речовин викликає бурхливе зростання зелені на шкоду цвітінню.
 6. Іноді на чагарник нападають слимаки, сліди їхнього перебування можна помітити у вигляді дірок на листі та сріблястих доріжок. Організуйте для шкідників приманку, розлив під кущем пиво, а потім зберіть їх. Можна використовувати бар'єрний метод захисту, розсипавши під чагарником товчену яєчну шкаралупу.
 7. Якщо виникла гостра необхідність у пересадці гортензії, не руйнуйте земляну кулю, тоді рослина легше адаптується на новому місці. Для кращого приживання рясно підгодуйте чагарник.

Новий спосіб посадки гортензії підходить навіть для сухих місць.

Як виростити шикарну гортензію? Правильна посадка та догляд. Завірюха і крупнолистий — відео

Виконуючи всі вимоги культури до посадки та догляду, можна розраховувати на пишне та тривале цвітіння гортензії. Якщо ви ще не завели на своїй ділянці чагарник, обов'язково зробіть це. Величні шапки суцвіття тримаються на рослині довго і дуже прикрасять будь-який куточок саду, додатковим бонусом може стати приємний аромат деяких сортів.

Читайте також:
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya