Найпопулярніші зимостійкі сорти рододендронів

Рододендрони вважаються дуже популярними рослинами в оформленні ландшафтного дизайну, так як квітучий чагарник легко перетворює будь-який сад в ефектний зелений острівець. Позитивним моментом розведення рододендрони є досить велика кількість морозостійких сортів цієї рослини, які можуть спокійно переживати середньостатистичні зими.

рододендрон Смирнова

Рододендрон Смирнова – вічнозелений морозостійкий кущ, що відрізняється пишною формою. У висоту він сягає 1, 5 метра, а суцвіття збираються в красиві бутони світло-рожевого кольору з жовтими цятками. Молоді гілки рослини покриті білуватим опушенням, в той час як на старих гілках кора стандартного кольору – сіра.

Листя цього морозостійкого рододендрона мають довгасто-еліптичну форму, з тупуватої верхівкою, більш звуженим підставою і слабо загорнутим краєм. Зверху вони зелені і блискучі, а знизу клоччасту-білоповстисті, іноді буруваті. Черешок досягає 1-1, 5 см в довжину.

Найпопулярніші зимостійкі сорти рододендронів До складу суцвіття входять 10-14 квіток, діаметром 12-15 см. Віночок лійчастого, голий (або майже голий) пурпурно-рожевого забарвлення з жовтими плямами. Плід рододендрона представлений у вигляді довгастої коробочки довжиною до 2 см.

Рослина витримує зниження температури до -26 …- 29 ° С, але в дуже суворі зими можуть підмерзати кінці пагонів і квіткові бруньки. Насіння визрівають.

Для успішного вирощування цього виду на своїй території необхідно забезпечити йому певні умови. Зокрема, одним з основних вимог є помірно-вологий грунт з кислою реакцією (рН = 3, 5-4) і достатню кількість світла, від якого залежить і форма крони (в тіні вона більш вертикальна, в той час як на сонячних місцях кущ відрізняється компактністю).

Розмножують рододендрон Смирнова відводками, насінням і щепленням на рододендрон понтійський.

Чи знаєте ви? Даннийвід введений в культуру в 1886 році ботанічним садом Санкт-Петербурга і названий на честь російського лікаря і цінителя рослин М. Смирнова.

рододендрон золотистий

Якщо говорити про рододендрони, детально розглядаючи існуючі морозостійкі види і сорти, то не можна не приділити увагу золотистому чагарнику, що досягає у висоту 30-60 см. Його легко впізнати за притиснутим до землі темно-бурим гілкам, серед яких молоді пагони і черешки виділяються коротким опушенням .

Листя відносяться до розряду вічнозелених, мають еліптичну форму і злегка загорнуті на краю. У довжину вони досягають 2, 5-8 см, а в ширину – 1-2, 5 см. Знизу листя рододендрона золотисто-бліда, клиновидно-звужена біля основи, а черешки в 4-5 разів коротше листових пластин. При огляді зверху ви побачите щільні голі темно-зелене листя.

Найпопулярніші зимостійкі сорти рододендронів Квітки цього рододендрона багато в чому пояснюють його назву, оскільки мають золотисто-жовте забарвлення (їх довжина сягає 2, 5-3 см, при діаметрі в 4-5 см). Вони зібрані в зонтикоподібних суцвіття по 3-10 штук. Віночок практично до половини надрізаний на округлі лопаті яйцевидної форми.

Квітконіжки характеризуються рудуватим кольором і довгою, яка майже в півтора рази перевищує довжину самих квіток. Вони виходять з пазух еліптичної форми або з яйцевидних пухнастих лусочок, які прикривають квіти в нирці.

Плоди рододендрона золотистого – це циліндричні коробочки довжиною 1-1, 5 см і діаметром 4-6 мм. Побачити квіти рослини можна не раніше травня і не пізніше червня, а найчастіше воно зустрічається в гірських областях: в Саянах, на Сахаліні, Північних Курилах, на Далекому Сході чи на Алтаї.

Чи знаєте ви? У Сибіру рододендрон золотистий носить назву «Кашкара», в тофалари – «жовта Кашкара» або «улуг каскара», а в Монголії – «Алтан Терелж».

рододендрон катевбінський

Серед найбільш привабливих видів рододендрона слід виділити катевбінський (по красі входить в першу десятку). Це досить великий чагарник висотою 2-4 або навіть 6 метрів, який щорічно додає у зрості близько 10 см. Він відрізняється напівкруглої щільною кроною, діаметр якої у дорослого чагарника нерідко досягає 2 м (при правильному догляді). Кора – бура, листя – еліпсоїдні, довгою 6-15 см і шириною 5 см. У своїй верхній частині листя темнувато-зелена, блискуча, а знизу – світліша з чіткими прожилками.

Квіти рослини на вигляд нагадують дзвіночки і можуть бути білого, бузково-пурпурного, світло-фіолетового або фіолетово-червоного відтінків. Їх не можна назвати дрібними, оскільки в довжину такі квіти досягають 6 см. У суцвіття входить до 20 штук, завдяки чому кущ виглядає дуже ошатно.

Читайте також:  Як заготовити горобину (аронию) черноплодную на зиму

Найпопулярніші зимостійкі сорти рододендронів Як і в попередніх варіантах, плоди представлені коробочками, що дозрівають до жовтня. Цю рослину можна сміливо назвати довгожителем, тому що вік «старожилів» досягає 100 років.

У більшості випадків рододендрон катевбінський висаджують біля лавок, альтанок або вигинів стежок, що допомагає створювати барвисті композиції. Також він красиво виглядає поряд з багаторічними і декоративними рослинами з щільною кроною (наприклад, сосною або туями).

Цей вид непогано переносить тінь, але краще садити його в добре освітлених, сонячних місцях. Підійде і розсіяне світло під пологом дерева або тінь, що утворюється від стіни будинку. Але в останньому випадку потрібно бути готовим до не дуже рясному цвітінню.

При посадці рододендрона катевбінський необхідно вибирати місце без протягів і осушувальних вітрів. Грунт повинна бути досить вологою, пухкої, багатою органічними мікроелементами, кислої або слабокислою. Можна використовувати торф, змішаний з піском або хвойними тирсою. Що стосується підгодівлі, то молоді рослини потребують її після цвітіння і ранньою весною, а для дорослих досить буде вносити добрива раз в сезон.

Незважаючи на те, що даний вид належить до морозостійким рослинам, в північних районах все ж варто подбати про каркасному укритті на зимовий період, особливо це стосується молодих чагарників.

рододендрон канадський

Канадський рододендрон є листопадним, низькорослим представником роду, який у висоту не перевищує 1 м (в ширину 1, 2 м). Він має гладкі гілки, довгасті овальні або вузьколанцетні листя, довжиною до 6 см (зверху вони слабоволосістие, а знизу густоволосістие). Краї листя трохи закручені, тьмяно-синювато-зеленого кольору зверху і сизого знизу.

Найпопулярніші зимостійкі сорти рододендронів Пагони тонкі, поки вони молоді – мають яскравий жовтувато-червоний відтінок, але з віком стають сірувато-бурими, нерідко з нальотом. Квітки зібрані в суцвіття по 3-7 штук і розпускаються ще до появи листя. Віночок пурпурово-фіолетовий або рожево-пурпурний, двогубий, а через особливості розтину здається, що він складається з пелюсток.

Цвітіння чагарнику починається з трирічного віку і спостерігається в травні-червні.

Як плода виступає все та ж коробочка, тільки в цьому випадку насіння дрібні і численні (плодоношення починається з 4-5 річного віку, а дозрівають насіння у вересні-жовтні).

У дикій природі росте в долинах річок, в заболочених місцевостях і на відкритих болотах, в хвойних і змішаних лісах, а також на відкритих скелястих ділянках.

Важливо! Це один з небагатьох листопадних видів рододендрона, чий ареал заходить далеко на північ (рододендрон канадський спокійно переносить зниження температури до -32 ° С).

Рекомендується висаджувати рослину на узліссях і на кам'янистих ділянках, в пухку, вологу і слабокислу грунт (рН 5, 1-6, 4). Зростає цей вид порівняно швидко, щорічно додаючи 6-8 см.

рододендрон жовтий

Дуже поліморфний вид, через що окремі автори виділяють певні різновиди, що відрізняються один від одного характером опушення і формою листків.

Жовтий рододендрон – це листопадний досить гіллястий чагарник, що досягає 2-4 метрів у висоту. Якщо умови зростання сприятливі, то він може розростатися до 6 метрів в поперечному напрямку. Молоді пагони – залізисто-волохаті, листя – довгасті, яйцевидної форми, довгасто-ланцетні або довгасто-еліптичні. Їх довжина становить 4-12 см, ширина 1, 5-8 см, а довжина черешків – 5-7 мм.

Найпопулярніші зимостійкі сорти рододендронів Квітки зібрані в 7-12 зонтиковидних щитків і розташовані на квітконіжках довжиною 1-2 см. Віночок оранжевого або жовтого кольору має довжину 3-5 см і діаметр близько 5 см. Він має воронковідной формою і вузько-циліндричної трубкою, розширеної у верхній частині.

Плід – коробочка довгастої циліндричної форми довжиною 1, 5-2, 5 см.

Цвітіння рододендрона жовтого можна спостерігати в квітні-червні, або до появи листя, або одночасно з їх появою. Плодоношення починається в серпні. Що стосується умов вирощування та догляду за цією рослиною, то слід зазначити, що воно світлолюбна і досить вимогливо до вологи і складу грунту.

У період цвітіння і восени, коли листя набуває насичені яскраві тони, це дуже красиве декоративна рослина. Стандартна форма добре підходить для галявин і груп, а численні садові варіанти можна висаджувати як в одиночних, так і в групових посадках на передні плани в садах і парках.

Читайте також:  Выращивание тыквы

рододендрон японський

Японський вид – це морозостійкий рододендрон, який відноситься до листопадним сільноветвістим чагарниках, родом з Північної і Середньої Японії. У висоту рослина досягає 1-2 метрів (щорічний приріст 7-9 см), а в ширину обмежується 1, 2 м. Крона – розлога, а в молодому віці – дуже густа.

Листя тонкі, довгасто-ланцетоподібні і в довжину досягають 4-10 см (при ширині 2-4 см). У них клиновидное підставу і гострий кінець, а при розгортанні іноді можна помітити мягкопушние щетинистий волоски. Знизу опушение спостерігається тільки по жилах, а по краю листя війчасті, поступово звужуються і переходять в черешок (довжина цієї частини 0, 5-1 см).

Найпопулярніші зимостійкі сорти рододендронів Молоді пагони можуть бути голими, а можуть покриватися сріблястими щетинистими волоками. Досить великі квіти зібрані в суцвіття по 6-12 штук і, як і в попередньому випадку, розпускаються або до листя, або одночасно з ними. Віночки японського рододендрона оксамитові зовні і можуть бути дуже різноманітними в плані забарвлення. Можна зустріти екземпляри оранжево-червоні, рожеві або цегляно-червоні з жовто-помаранчевим плямою, діаметром 6-8 см. Також відомі жовті форми цього виду з золотисто-жовтими квітками. Тривалість цвітіння чагарнику – більше місяця.

Відома жовта форма цього виду з золотисто-жовтими квітками. Добре переносить сонце. Восени листя забарвлюється в жовто-пурпурові кольори.

Плоди представлені у вигляді коробочок і дозрівають у вересні-жовтні. Рослина однаково добре розмножується як насінням, так і живцями (при обробці спеціальними стимуляторами росту вкорінюється 72% живців).

Цей зимостійкий рододендрон здатний витримувати низькі температури до -26 ° С і рекомендується для одиночних і групових посадок. З декоративної точки зору найбільш ефективний в поєднанні з іншими видами рододендронів, особливо темнолисті порід.

рододендрон кавказький

Кавказький рододендрон – ще один морозостійкий представник сімейства. Рослина досягає у висоту 1-1, 5 м і відрізняється лежачим темно-бурим стеблом.

Листя довгасті і мають овальну форму. Знизу вони покриті густим коротким рудим повстю.

Квітки зібрані в зонтикоподібних суцвіття, віночок досягає 3 см в довжину, жовтувато-білого кольору з зеленими або червоними крапками в зіві. Забарвлення віночка може сильно варіюватися від чисто-білої до блідо-кремового або блідо-рожевою. Види з рожевими квітками нерідко зустрічаються в районі Приельбрусся.

Найпопулярніші зимостійкі сорти рододендронів Коробочка рослини – довгаста, іржі-повстяна.

Рододендрон кавказький – це медонос, який в умовах гір і на відкритих схилах грає роль почвозакрепітеля. Нерідко використовується в лікуванні серцево-судинних захворювань і ревматизму.

Великі плантації цієї рослини розташовуються на території Республіки Абхазія і в горах Головного Кавказького хребта. Що стосується домашнього вирощування, то тут в більшій мірі використовують його гібриди. Найбільш відомий сорт – Cunningham's White, головною особливістю якого є абсолютно білі квіти. Інші гібриди представлені рожевими, золотисто-жовтими відтінками, в цяточку і без неї.

Всі вони досить примхливі в питанні вирощування і мають особливі вимоги до складу грунту. Їм не підходить кислий (рН 4-5), збитий грунт, позбавлений хорошою вохдухо- і водопроникності. Найбільш підходящі ґрунти є тільки вище середньої смуги Росії, в той час як південні області взагалі не підходять.

рододендрон Хеллікі

Рододендрон сорти Хеллікі – це компактні рослини з рожево-червоними квітами, які зібрані в кисті по 8-12 штук. Цвітіння починається в середині червня, але для максимально ефективного прояви декоративних властивостей рослини йому необхідно створити комфортні умови, частиною яких є пухкі і вологі грунту, а також притінення місця посадки, захищені від вітру.

Найпопулярніші зимостійкі сорти рододендронів Нижня сторона листя доповнена густим опушенням, більше схожим на повсть, що, втім, не виділяє цей вид серед інших видів рододендронів. Бутони опущені, а квітки можна назвати воронкоподібними. Вони відрізняються насиченим фіолетово-червоним кольором з червоно-помаранчевими вкрапленнями на верхньому пелюстку (5, 5-7 см) і трохи хвилястими краями.

Важливо! Рододендрон Хеллікі – це гібрид рододендрона Смирнова.

Для повноцінної закладки квіткових бруньок на наступний рік, потрібно видалити всі зів'ялі суцвіття.

рододендрон даурский

Даурский рододендрон є листопадним, або вічнозеленим чагарником, який здебільшого поширений в Азії. Цей вид отримав свою назву від Даурии (Даурской землі), названої на честь території Забайкалля, де проживали Даури.

Читайте також:  Як посадити і виростити жасмин на дачній ділянці

У Росії цей чагарник має й іншу назву – "багно". Він досягає 0, 5-2 м у висоту і прикрашений густою кроною, сформованої з стирчать вгору пагонів. Молоді пагони тонкі, зібрані на кінцях гілок по кілька штук і мають іржаво-бурого забарвлення, з коротким опушенням. Коренева система поверхнева, плоска. Листя овальне, закруглені на кінці, забарвлені в глянсовий темно-зелений колір. Знизу вони лускаті і більш бліді.

Довжина листка становить від 1, 3 до 4 см, а ширина коливається від 0, 5 до 1 см. На пагонах листя з'являється в кінці цвітіння чагарнику. Спочатку вона яскраво-зелена, а до осені стає більш темною з рідкісними лусочками. У нижній частині молоде листя світло-зелені, а пізніше стають бурими, густо покритими "лусочками".

Найпопулярніші зимостійкі сорти рододендронів З приходом осені листочки скручуються в трубочку, після чого більша їх частина просто опадає. Черешки листя коротше листової пластинки в 8-10 разів.

Суцвіття формуються на кінцях пагонів або у крайніх листя, причому верхівкові і пазушні з'являються одночасно. З кожної квіткової бруньки (по 1-3 у кожного втечі) розпускається одну квітку. Квітконіжка має довжину 3-5 мм, віночок світло-рожевий з бузковим відтінком (рідко білий). Його довжина становить 1, 4-2, 2 см, а діаметр досягає 2, 2-4 см. Рослина має 10 тичинок з волохатими фіолетово-рожевими нитками біля основи. Плодом є вже згадана коробочка довгасто-яйцевидної форми завдовжки 0, 8-1, 2 см, розташована на ніжці довжиною 0, 3-0, 7 см.

Рододендрон даурский відноситься до морозостійкість і тіньовитривалі увазі і здатний переживати морози до -45 ° C.

У більшості випадків розмноження вегетативне (за допомогою кореневих нащадків). Розмноження насіннєвим способом в основному відбувається на вирубках і гарі. В останні роки чисельність цього виду на території Росії помітно знизилася, особливо в приміській зоні. Цьому явищу сприяють господарське використання земель і зміна особливостей природного ландшафту, особливо в сезон цвітіння.

рододендрон Шлиппенбаха

Деякі фахівці небезпідставно вважають, що предки сучасних рододендронів з'явилися ще 50 мільйонів років тому. За часів льодовикового періоду багато з них вимерзли. Рододендрон Шлиппенбаха, який може досягати висоти 5 метрів, – це одне з тих рослин, яким вдалося пережити люті морози. Форма його листя нагадує широкі овали, а їх довжина сягає 12 см (ширина – 6 см). Вони зібрані на кінцях пагонів в пучки по 4 (5 шт), причому виділяють як клиновидно-яйцеподібні, так і листя із закругленою або обрубаної, верхівкою. У нижній частині листок має Війчастий край, а зверху він темно-зелений і майже голий. Черешки іржаво-залізисті, довжиною 2-4 мм.

У тому випадку, коли рослина росте в луговий зоні, його листя характеризуються світло-зеленим кольором, але якщо листок ріс під покровом лісу, то і його листя буде трохи темніше. З приходом осені листя змінюють своє забарвлення на пурпурний і золотистий. Бутони розпускаються раніше листя.

Найпопулярніші зимостійкі сорти рододендронів Суцвіття рододендрона Шліппенбаха зонтиковидні і зібрані в суцвіття по 8 квіток. Вони розпускаються або разом з листям, або трохи раніше. Квітконіжки железисто-волохаті, в довжину близько 10 мм (при плодах до 17 мм). Віночок блідо-рожевого кольору з пурпуровими цяточками має діаметр 5-8 см. Як і в попередньому вигляді, на рослині присутні 10 тичинок, нитки в нижній частині волохаті, загнуті вгору. Побачити квіти можна в квітні-травні.

Плодом рододендрона Шліппенбаха є довгаста або довгасто-яйцеподібна коробочка довжиною в 1, 5 см.

Тривалість вегетаційного періоду цієї рослини складає 185-200 днів. Пагони починають рости в першій половині травня і нерідко продовжують своє зростання до початку червня. Якщо головний втечу гине, то рослина починає рясно гілкуватися, утворюючи до 12 бічних гілок другого порядку. У деяких випадках бічні пагони розвиваються у кореневої шийки, в результаті чого відбувається інтенсивне кущіння.

З декоративної точки зору, рододендрон Шлиппенбаха виглядає набагато цікавіше інших видів, оскільки він володіє великими квітами, які в діаметрі досягають 10 см. Колір бутонів може коливатися від рожевого до білого, хоча абсолютно білосніжні квіти зустрічаються досить рідко.

Такі рослини здатні витримувати низькі температури, але не нижче -26 ° C. Коренева система справляється з температурами не нижче -9 ° C.

DvaGusya