Вирощування актинідії в саду: практичні поради для новачків

Дерев'яниста ліана актинидия приваблива своїми смачними плодами з високим вмістом аскорбінової кислоти, невибагливістю (посадка і догляд за нею не відрізняються складністю), довголіттям (живе до 40 років). У помірному поясі з прохолодним літом і холодною зимою вдало прижилися багато садових сорту актинідії (коломикта, аргута, полігамія, пурпурна і ін.).

Чи знаєте ви? Назва "Актинідія" походить від грец. Ακτινιδιον – промінь. Вперше актинідії були описані Ліндлея в 1835 році, а в 1905 році рослина була Окультурено в Новій Зеландії, отриманий фрукт назвали «ківі» на честь новозеландської птиці. І. Мічурін з 1909 року активно займався розведенням актинідій.

Посадка саджанців актинідії

Вирощування актинідії в саду: практичні поради для новачків Якщо ви вирішили посадити актинідію на своїй ділянці, то потрібно використовувати паростки, отримані живцюванням (актинідії, вирощені з насіння, втрачають свої сортові ознаки). Можна виростити розсаду самостійно, а можна купити в спеціалізованому магазині. При покупці саджанців актинідій слід враховувати дві обставини:

 1. Яким чином отриманий втечу (якщо пагін росте від нирки – він отриманий з насіння, якщо коротенький стовбур з бічними відростками – втеча отриманий розмноженням від держака).
 2. Якого статі рослина (актинідії – дводомна культура, тому для плодоношення необхідно купувати саджанці обох статей).

Важливо! Купуючи саджанці актинідії слід звернути увагу на коріння – вони повинні бути закриті (в землі, поліетилені, спеціальному контейнері). Сонячне світло, спека, сухе повітря можуть завдати шкоди рослині. Найбільш оптимальний вік саджанця – не більше трьох років (більш «дорослі» рослини гірше переносять пересаджування). Пол рослини можна дізнатися тільки по квіткам. Череночние саджанці успадковують підлогу рослини-донора, тому рекомендується купувати відростки відцвілих рослин.

Оптимальні терміни посадки

Вирощування актинідії багато в чому залежить від часу посадки. Серед садівників немає єдності в питанні про оптимальні терміни. Можливі кілька варіантів:

 • рання весна, поки соки не почали свій рух;
 • кінець квітня – початок літа (після закінчення цвітіння);
 • осінь (мінімум за два – три тижні до початку заморозків).

склад грунту

Вирощування актинідії в саду: практичні поради для новачків Актинідії віддають перевагу кислим і слабокислі грунту (рН = 4 – 5), але непогано ростуть і на нейтральних (при хорошому добриві). Найменш підходять глинисті грунти з високим рівнем грунтових вод. Необхідна вимога для успішного зростання – грунт для актинідії повинна мати хороший дренаж. Доцільно садити рослини на підвищених ділянках з природним стоком.

При посадці актинідії заздалегідь (тижні за дві) потрібно підготувати посадкові ями (при декоруванні стін – траншеї):

 • 0.5 м – ширина, довжина, глибина (довжина траншеї залежить від довжини стіни);
 • дренаж (цегляна крихта, галька);
 • поверх дренажу – збагачена грунт (перегній (відро), вугілля деревне (50 гр.), суперфосфат (250 гр.).

Після опади грунту, під час посадки саджанців і після слід досипати звичайну землю.

Хороші попередники і сусіди актинідії

Кращий попередник – чорна смородина (вона розпушує грунт, що не виснажує її). Вибір «сусідів» обумовлений корисністю рослини для актинідії. Сприятливий вплив забезпечують:

 • бобові – боби, квасоля, горох (покращують грунт, підтримують потрібний баланс вологи, покращують мікроклімат);
 • чорна смородина, ліщина;
 • квіти – петунія, гербера, календула, астра і ін. (Не висушують грунт, декорують).
Читайте також:  Як лікувати і запобігти хворобам капусти

Негативні наслідки гарантовані при посадці поруч:

  Вирощування актинідії в саду: практичні поради для новачків
 • дорослих плодових дерев (особливо яблунь). Дерева своїм корінням висушують грунт. Вскапиваніе околоствольного кола небезпечно для коренів актинідії. Описане рослина може підніматися на десятки метрів вгору і обплітають дерев, що ускладнює збір плодів;
 • молодих фруктових дерев (можуть загинути від «обіймів» ліани).

Важливо! Актинідії необхідно затінювати до досягнення нею 3-х річного віку (сонячні промені можуть викликати опіки кореневої системи і стебел).

правильна посадка

Перед посадкою саджанці актинідії готують наступним чином: обрізають сухі або зламані пагони, коріння занурюють в глиняну бовтанку, в яму виливають відро води.

Коренева шийка повинна бути на одному рівні із землею. Потрібно стежити, щоб не утворювалися порожнечі, землю трохи притоптати і мульчувати органікою.

Для плодоношення на кожні три жіночих рослини має припадати одне чоловіче. Відстань між саджанцями при посадці – не менше півтора метра. По завершенню посадки необхідно полити саджанець 2 – 3 відрами води і закрити від попадання прямих сонячних променів марлею, папером і т.д.

Чи знаєте ви? Визначити, де жіночі, а де чоловічі особини можна тільки за кольорами актинідії: якщо в середині квітки – біла зав'язь з рильцем-промінчиками – це жіночий квітка, якщо ж зав'язь оточена тичинками – чоловіча особина.

Основи догляду за актинідією

Правильна посадка і повна відсутність шкідників полегшують догляд за актинідією. Для кращого росту рослини і підвищення родючості доцільно забезпечити його опорами – шпалерами (оцинкований дріт між стовпчиками). Вирощування актинідії в саду: практичні поради для новачків

Важливо! Посаджені живці від здерев'янілих актинідій можна пересаджувати мінімум два роки – їх коренева система повинна зміцніти.

Полив і добриво грунту

Полив актинідій – помірний. Не слід допускати надмірну вологість (індикатором служить земля біля коріння). Все актинідії люблять обприскування листя водяним пилом (вранці і ввечері).

Добрива підбираються з урахуванням переваг рослини (слабокислі і кислі грунти) – хлористий калій, сульфат амонію, аміачна селітра, деревна зола і ін. Категорично протипоказані містять хлор добрива, такі як вапно і свіжий гній.

Перш ніж підгодувати актинідію навесні, після танення снігу потрібно неглибоко розпушити землю біля коренів (на 3 – 5 см). Копали не можна – можна пошкодити коріння. Підгодовувати треба:

  Вирощування актинідії в саду: практичні поради для новачків
 • на початку весни (мульчують органікою і удобрюють – на кожен квадратний метр – 35 гр азотних, 20 гр фосфорних або калійних добрив);
 • середина – кінець весни (освіта зав'язей) (на квадрат – по 15-20 гр азотних, 10 гр фосфорних і 10 гр калійних підгодівлі). Влітку потрібно постійно стежити за кореневою шийкою, досипати землю при її оголенні;
 • по завершенню збору врожаю, перед зимою. Ліани удобрюють суперфосфатом і хлористим калієм. Коріння додатково закривають шаром торфу і листя.

Важливо! Актинідії іноді уражаються плямистістю листя і сіркою плодовою гниллю. Молоді рослини (пагони і особливо коріння) можуть поїдати кішками. Для збереження коренів висаджені паростки огороджуються сіткою з металу.

Як правильно обрізати

Догляд за актинідією передбачає регулярну обрізку рослини. Обрізка необхідна молодий ліані (для її правильного формування) і дорослому рослині (постійне зростання ліани призводить до загущення, затемнення, зниження врожайності).

При плануванні обрізки необхідно враховувати наступне:

 • найоптимальнішим часом для проведення процедури вважаються літні місяці, відразу після завершення цвітіння;
 • восени, приблизно за місяць до заморозків (у різних регіонах терміни заморозків можуть змінюватися) – обрізка не рекомендується (прокинулися нирки і молоді втечі не визріють і мороз їх вб'є). У південних районах санітарна обрізка проводиться після закінчення листопада;
 • ранньою весною (коли відбувається рух соку по ліані) обрізка заборонена – будь-яке порушення цілісності рослини загрожує його загибеллю.
Читайте також:  Топ-8 помилок, яких припускаються люди, вирощуючи розсаду вдома

Вирощування актинідії в саду: практичні поради для новачків

Важливо! Кожен сорт актинідії має свої специфічні особливості, які потрібно враховувати при обрізанні. Наприклад, у коломикта старше 8 років щорічно одну стару гілку зрізають і замінюють молодим втечею. Коломікти в формі куща погано плодоносить і потребує шпалерах. У аргута головна ліана служить все життя, зате його потрібно більш інтенсивно проріджувати і коротше обрізати (плодоносять короткі пагони) і т.д. Обрізка молодих актинідій пов'язана з формуванням рослини. Коли вирішується питання – де садити актинідію, слід врахувати, як вона буде рости. Для коломикта найбільш поширена віялове формування:

 • перший рік – зрізають надземну частину, залишивши 2 – 3 нирки;
 • другий рік – зрізають всі пагони, крім 2 – 4 вертикальних (рукава). Після закінчення листопада – зрізають у них верхівкові нирки;
 • третій рік – відбирають найсильніші бічні пагони і прив'язують до лівої і правої шпалер;
 • четвертий і п'ятий рік – подальша підв'язка найбільш сильних і плодоносних гілок, обрізка слабких, тонких, поламаних і неплодоносних гілок.

Для дорослих рослин (починаючи з 8-річного віку) раз в три – чотири роки можна проводити омолоджуючу обрізку – ліана обрізається до рівня пня в 30 – 40 см. Щорічна обрізка – укорочення на одну третину довжини пагонів, обрізання зайвих гілок.

зимостійкість актинідії

Вирощування актинідії в саду: практичні поради для новачків Сорти актинідії, вирощувані в наших широтах, мають досить високу морозостійкість (коломикта може переносити мороз до -35 …- 45 градусів ° C). Перші 2 – 3 роки життя молоді рослини на зиму краще прикривати подушкою з листя, гілля або поліетиленом.

Велику небезпеку для ліан представляють не низькі температури взимку, а весняні заморозки (до них найбільш чутливі молоді паростки актинідій, квіткові бутони і нирки). Зниження температури нижче нуля на 8 градусів може погубити молодий пагін.

Посадка актинідії біля житлового будинку частково нейтралізує небезпеку заморозків, але може виникнути проблема від стоку дощових вод з даху.

Збір і зберігання врожаю

Актинідія приносить перші плоди по досягненню трьох чотирирічного віку. Рослини семирічного віку і старше плодоносять регулярно (одна актинідія може давати від 12 до 60 кг врожаю). Збір починається в кінці серпня і триває до заморозків.

Термін дозрівання ягід різних сортів актинідії неоднаковий:

 • коломикта – в середині серпня (плоди дозріває нерівномірно і частина з них може обсипатися на землю). Зелені плоди можуть дозрівати в теплі після зняття з ліани. Для транспортування і зберігання краще збирати злегка зеленуваті ягоди;

Вирощування актинідії в саду: практичні поради для новачків

 • аргута і Джиральді – початок вересня (набувають яскраво-зелений колір і ніжну м'якоть);

Вирощування актинідії в саду: практичні поради для новачків

 • Полігамія – вересень (колір ягід – від жовтого до помаранчевого);

Вирощування актинідії в саду: практичні поради для новачків

 • пурпурна – кінець вересня (ягоди не осипаються, пурпурного кольору).

Вирощування актинідії в саду: практичні поради для новачків

Свіжі плоди краще зберігати в прохолодних приміщеннях з хорошою вентиляцією (сильно вбирають запахи).

Чи знаєте ви? Одна ягода актинідії забезпечує потребу людини у вітаміні С за добу. У ягоді коломикта міститься в 4 рази більше вітаміну С, ніж в чорній смородині і в 13 разів більше, ніж у лимоні. При переробці ягід актинідій всі вітаміни і активні речовини зберігаються. Пектин в ягодах актинідій активно виводить з організму солі важких металів і радіоактивні ізотопи. Ягоди актинідій зберігаються:

 • замороженими (помити ягоди, витерти і заморозити);
 • сушеними (помити і сушити в духовці (55 градусів);
 • як сире варення (перетерті ягоди з цукром – 2 до 3);
 • в'яленими (миті ягоди заливають гарячим сиропом, 7 хвилин прогрівають, сироп зливають, ягоди подвяливают в духовці 15 хвилин при 80 градусах.
Читайте також:  Що можна давати курям, а що ні: список

розмноження актинідії

Розмножується актинідія досить просто. Вегетативне розмноження має переваги – передає ознаки сорту, підлогу, плодоношення на 3 – 4-й рік. Насіннєве розмноження дає можливість отримати більш витривалі рослини, але плодоношення – з 7-річного віку.

кореневими нащадками

Розмноження кореневими паростками застосовується для актинідій полігамії і коломикта.

Чи знаєте ви? Розмноження кореневими паростками у аргута неможливо – кореневих нащадків у цього сорту немає.

Зеленими і здеревілими живцями

Вирощування актинідії в саду: практичні поради для новачків Опис способів вегетативного розмноження актинідії, треба почати з самого швидкого і поширеного – живцювання. Цей спосіб дозволяє успадковувати сортові ознаки і отримувати багато розсади. Використовується два варіанти – зеленими і здеревілими живцями.

Зеленими живцями (верхня частина втечі від 10 до 15 см) запасаються в кінці травня – початку червня (коли закінчується цвітіння): держак з двома – трьома нирками і междоузлиями. Нижній зріз живця має мати 45 °, верхній – прямий. держак:

 • садять для вкорінення в посадкову яму з субстратом (дренаж, 10 см суміші перегною з піском і 5 см річкового піску), тримають під плівкою, обприскують двічі на добу;
 • через 30 днів починають провітрювати, з серпня розкривають на ніч;
 • на зиму вкривають подушкою з листя, навесні – пересаджують.

Здерев'янілих живців (довжина – 20 см) заготовляють восени і пучками тримають в піску до весни (в вертикальному положенні), після чого висаджують в теплицю. Укорінюваність таких живців нижче, ніж зелених.

Для збільшення цього показника застосовують метод кільчеванія (за місяць до висадки живці ставлять на лід верхніми кінцями і закривають – розвиток нирок припиняється. Нижні частини – в теплі. Через 30 днів з'являються коріння, потім живці висаджуються у відкритий грунт).

розподіл кущів

Розподіл кущів нечасто застосовується в присадибних господарствах як метод розмноження актинідії, але якщо на ділянці є кустовидное рослина (зростає на бідних ґрунтах, постраждало від морозів, без опори і ін.). Кущ поділяють після листопаду до морозів або ранньою весною до початку руху соків. Кожна частина розділеного куща повинна нести стебла і коріння одночасно.

розмноження відводами

Вирощування актинідії в саду: практичні поради для новачків Спосіб розмноження відводками простий і ефективний. Під ліаною викопують канавки (7-10 см глибиною), грунт в канавках мульчують перегноєм, торфом, тирсою.

Догляд за актинідією при розмноженні відводами навесні, включає укладку в канавки нижніх молодих пагонів, їх закріплення, засипання грунтом і регулярний полив. Верхівка втечі залишається над землею. Відведення відокремлюють на наступний рік.

розмноження насінням

Актинідії з насіння проростає важко. Тому, щоб якось прискорити цей процес застосовують метод стратифікації:

 • вимиті і висушені насіння потрібно помістити в капрон і на 4 дні замочити у воді, після – закопати в пісок (в ящику);
 • ящик тримати в теплі 2 місяці, пісок поливати. Раз в тиждень на 5 хвилин з піску діставати насіння на провітрювання;
 • після цього ящик з насінням слід звернути в ганчір'я і 2 місяці тримати в холоді на вулиці;
 • на наступному етапі насіння поміщають в прохолодне місце (не вище + 12 ° С), поливають і раз в тиждень провітрюють. Через 20 – 25 днів починається їх розтріскування;
 • залишається розсадити саджанці в посівні контейнери (грунт з перлітом 1х1), а з появою третього справжнього листка пересадити в грунт. Вирощування актинідії в саду: практичні поради для новачків
DvaGusya