Чому не зав’язується цвітна капуста у відкритому ґрунті Що робити Фото Відео

Цвітна капуста була завезена до нас із Західної Європи кілька століть тому і встигла полюбитися багатьом нашим співвітчизникам. Овоч надзвичайно багатий на вміст найважливіших вітамінів і мікроелементів. До того ж кольорова капуста містить набагато менше клітковини, ніж білокачанні сорти, що полегшує процес її перетравлення. Але ось невибагливою у вирощуванні цю культуру не назвеш. Зокрема, дачникам часто доводиться стикатися з тим, що кольорова капуста не зав’язується. Які ж причини відсутності зав’язі і що можна зробити в цьому випадку?

В які терміни починається зав’язуватися кольорова капуста

Почему не завязывается цветная капуста в открытом грунте Что делать Фото ВидеоТерміни зав’язування цвітної капусти в першу чергу визначаються характеристиками сорту. Всі сортові варіації цього овоча поділяються на скоростиглі, середньоранні і пізньостиглі:

 • скоростигла цвітна капуста буде готова віддати урожай через 80-110 днів з моменту появи сходів;
 • у середньоранніх сортів цей термін збільшується до 126-135 днів;
 • пізньостиглі види формують качани через 160-170 днів з моменту прокльовування паростків.

При посадці обов’язково слід враховувати, щоб сорт підходив до вашого регіону вирощування. Ранні сорти вирощують у теплицях середньої смуги і північних регіонів, середньорання капуста підходить для посадки у відкритий грунт в умовах Підмосков’я і сусідніх областей. Сорти і гібриди з пізніми строками достигання вирощують на півдні – їх сіють восени, а вже в березні-квітні отримують дозрілу цвітну капусту.

Чому кольорова капуста не зав’язується: причини

Почему не завязывается цветная капуста в открытом грунте Что делать Фото ВидеоПричин, за якими кольорова капуста не зав’язується в качани, не так вже й мало. Розглянемо їх по порядку, для того щоб розуміти, як можна виправити ситуацію і не допустити помилок надалі.

Невірно обраний сорт

Іноді городники купують насіння цвітної капусти, орієнтуючись на її товарні якості або інші характеристики, і не звертай уваги на рекомендований регіон вирощування. У цьому часто полягає помилка, яка призводить до того, що кольорова капуста так і не утворює головки.

Якщо посадити в умовах холодного сибірського літа пізній сорт, качан просто не встигне повноцінно розвинутися. Його формування почнеться тільки через 2 з гаком місяці, коли на рослині утворюється розетка з десяток або більше листя. Для повного розвитку качану знадобиться після цього ще близько 3-х тижнів, але шал холоду цьому перешкоджають.

Поганий посівний матеріал

Почему не завязывается цветная капуста в открытом грунте Что делать Фото ВидеоНеякісне насіння – ще одна причина вищеозвученою проблеми. Некондиційні матеріал не дасть можливості отримати здорові сильні рослини. Або сходи виявляться занадто слабкими, або капуста буде стерильною. При виборі упаковки з насінням обов’язково слід звертати увагу на термін придатності і марку виробника.

Краще віддати перевагу сортам, розроблених вітчизняними селекціонерами. Така капуста вже адаптована для вирощування в нашій місцевості. Бажано, щоб сорт був внесений в Державний реєстр, а сама агрофірма мала хорошу репутацію. Деякі роблять помилку, використовуючи для посадки насіння, отримані від гібридних рослин. Гібриди F1 ніколи не передають свої властивості наступним поколінням.

Читайте також:  Як поливати кімнатні рослини у період опалювального сезону

Неякісна розсада

Почему не завязывается цветная капуста в открытом грунте Что делать Фото ВидеоЩоб виростити якісну розсаду цвітної капусти, необхідно виконати ряд умов:

 • Грунт обов’язково повинен бути дуже пухким і при цьому поживним.
 • Щоб сіянці не захворіли, попередньо потрібно продезінфікувати ємності і знезаразити грунт розчином марганцівки або шляхом пропарювання.
 • Для більш швидкої схожості насіння бажано замочити перед посадкою в теплій воді і протруїти.
 • Якщо сіянці вирощувалися в загальному контейнері, їх пікірують по окремим горщикам.
 • Для отримання здорової розсади необхідно двічі підгодувати рослини – перший раз добрива вносять через 1,5 тижні після пікіровки. Через 10 днів підгодівлю слід повторити.
 • В якості добрива можна використовувати розчин аміачної селітри або комплексний препарат.
 • Під час вирощування розсада повинна отримувати достатньо світла, інакше рослини витягнуться, будуть кволими і слабкими.

Недотримання технології вирощування розсади призведе до того, що сіянці виявляться нежиттєздатними або у них недостатньо розвивається коренева система. Після висадки у відкритий грунт така капуста буде довго хворіти і повільно приживатися, що неминуче позначиться на подальшому зростанні культури. Повноцінно розвиватися і зав’язувати качани такі рослини навряд чи зможуть.

Погана грунт

Почему не завязывается цветная капуста в открытом грунте Что делать Фото ВидеоВажливо правильно вибрати місце для посадки цвітної капусти. Це обов’язково повинен бути добре освітлюється сонцем ділянку. Рослинам необхідно отримувати пряме сонячне світло не менше 3 годин в день, а в полуденний годинник потрібно організувати притінення. З-за нестачі освітленості буде порушений процес фотосинтезу, в цьому випадку всі сили капуста кине на ріст листя, а не на зав’язування качана.

Примхливої культури підходить не будь-яка грунт. Найкраще вона росте на змішаній піщано-глинистої землі з нейтральним показником кислотності. Якщо ж грунт занадто важкий або навпаки складається з одного піску, хорошого урожаю від цвітної капусти можна не чекати.

Невідповідну грунт обов’язково потрібно покращувати. В глинистий грунт вносять великий пісок і перегній. Для піщаної землі показані добавки у вигляді чорнозему і компосту. Поліпшити структуру піщаного ґрунту допоможе також посадка сидератів. Якщо ж грунт дуже кисла, її вапнують, проводячи процедуру за кілька місяців до посадки цвітної капусти.

Нестача мікроелементів

Як і будь-якій іншій культурі, цвітній капусті для повноцінного розвитку потрібні макро – і мікроелементи. Якщо посадити розсаду у неудобренную грунт, життєдіяльність рослин буде порушена. З-за нестачі поживних речовин капуста зможе формувати тільки деформовані качани, або взагалі не буде зав’язуватися.

Крім основних елементів для плодоношення рослині потрібна достатня кількість бору і молібдену. Грунт під посадку цвітної капусти заправляють ще з осені, використовуючи в цих цілях свіжий гній, перегній або компост.

Якщо цього не було зроблено, удобрити грунт можна навесні, але тільки компостом або перепрілим гноєм. На 1 кв. м посадок вносяться 5 кг органічного добрива.

 • Через 2 тижні після того, як розсада буде висаджений в грунт, її підгодовують мінеральними добривами, складаючи розчин з суперфосфату, хлористого калію і аміачної селітри. Витрата кожного речовини – 20 г на 10 л води.
 • Ще через 2 тижні підгодівлю тим же складом повторюють. На самому початку зав’язування головок необхідно внести добриво з вмістом бору та молібдену.

Порушення у режимі поливу

Почему не завязывается цветная капуста в открытом грунте Что делать Фото ВидеоКультура болісно реагує на порушення правил поливу. Саме нестача вологи часто стає причиною незавязывания качанів. Порушити цей процес може навіть нетривала посуха. До речі, для кольорової капусти важлива не тільки вологість ґрунту, але і вологість повітря. Теплим посушливим влітку полив слід проводити кожні 2-3 дні, витрачаючи по одному відру води на квадратний метр посадок.

Читайте також:  Коли висаджувати перець у теплицю із полікарбонату

Щоб підвищити вологість повітря, над кольоровою капустою періодично розпилюють з обприскувача воду. З цією ж метою землю вкривають мульчують шаром. Можна використовувати в якості мульчі скошену і підсушену траву або подрібнену солому.

Загущенность посадок

Порушення схеми посадки призводить до того, що цвітній капусті по мірі зростання починає не вистачати світла. При висадці розсади в грунт необхідно дотримувати дистанцію між рослинами, щоб кожне з них могло розвиватися вільно, не заважаючи один одному, тому лунки на гряді роблять з інтервалом в 50 см. З цієї ж причини не можна садити культуру поряд з високорослими рослинами і плодовими деревами, які будуть затінювати її.

Вплив погодних умов

Почему не завязывается цветная капуста в открытом грунте Что делать Фото Видео

 • Цвітній капусті не подобаються перепади температур і занадто сильна спека. Якщо показники термометра перевищать 30-градусну позначку, в тканинах рослин порушуються обмінні процеси, збивається ритм вироблення фітогормонів, тому качани можуть бути потворними, дрібними або не зав’яжуться зовсім.
 • Не менш чутливо реагує цвітна капуста і на різке зниження температури, особливо на початку вирощування. Щоб уникнути негативного впливу погодних умов, потрібно підлаштувати терміни посадки капусти так, щоб захистити її від впливу весняних заморозків і при цьому встигнути отримати врожай до настання спеки.

Хвороби і шкідники

Перешкодити формуванню качанів можуть хвороби і шкідники цвітної капусти. Ослаблені рослини витрачають сили на боротьбу за виживання, тому утворення зав’язі не відбувається. Особливо докучають культурі хрестоцвіті блішки. Ще один небезпечний шкідник – личинки капустяної молі. Гусениці об’їдають листове сердечко на самому початку формування качана, що заважає його подальшого розвитку.

Докладніше в статті: На капусті чорні блішки, чим обробити

Чим підживити цвітну капусту, щоб зав’язалися головки

Для нормального формування качанів необхідно уникати помилок в агротехніці, які були перераховані вище. Крім цього можна додатково стимулювати процес утворення головок, застосовуючи кореневі та позакореневе підживлення.

Народні засоби

Почему не завязывается цветная капуста в открытом грунте Что делать Фото ВидеоГородники зі стажем давно оцінили благотворний вплив деяких народних коштів на отримання врожаю цвітної капусти. Зокрема, формування головок сприяють:

 1. Дріжджі. В результаті реакції бродіння дріжджові грибки покращують функцію кореневої системи капусти, за рахунок чого рослина починає краще засвоювати живильні речовини. Розчин можна приготувати з 100 г свіжих дріжджів або 1 пакетик сухих дріжджів і 2 ст. л. цукру на 10 л теплої води. Поливати капусту дріжджовим складом потрібно ввечері.
 2. Борна кислота. Речовина допоможе захистити капусту в самий відповідальний момент від настирливих шкідників. Перед тим як качани почнуть зав’язуватися, слід обприскати капустяну бадилля розчином з 2 ч. ложки борної кислоти і 10 л води. Попередньо труднорастворімий порошок розводять у невеликій кількості гарячої рідини. Додатково борна кислота прискорює біологічні процеси, що відбуваються в тканинах рослини. Склад використовують для позакореневого підживлення.
 3. Трав’яний коктейль. Готують зелене добриво з скошеного бур’яну. Сировину попередньо подрібнюють, набивають в бочку до половини, решта заповнюють водою. Настій повинен готуватися протягом 5-7 днів шляхом бродіння. Періодичне вміст бочки помішують. З-за різкого запаху склад повинен знаходитися під кришкою. Після готовності добриво розбавляють водою в співвідношенні 1:5 і використовують для поливу цвітної капусти.
Читайте також:  Чим корисний иссоп

Народні засоби можна чергувати між собою, роблячи між підгодівлями перерву на один тиждень.

Готові добрива

Почему не завязывается цветная капуста в открытом грунте Что делать Фото ВидеоЩоб цвітна капуста отримувала все необхідне, ближче до періоду плодоношення можна вносити комплексні мінеральні підгодівлі. Наприклад, такі як:

 1. Нітрофоска – гранульоване добриво на основі азоту, фосфору і калію. Розчин готують з 50 г добриво на 10 л води.
 2. Азофоска. В основі цієї суміші переважає азот. Також в неї входить калій і фосфор. Процентне співвідношення компонентів може бути різним. Додатково склад збагачений сірої, що грає важливу роль в нормалізації процесу фотосинтезу. Перед застосуванням 30 г добрива розчиняють в 10 л води.
 3. «Ортон» – комплексне водорозчинне добриво. У цій серії випускаються спеціальне добриво для капусти з оптимальним співвідношенням мікро – і макроелементів, а також гумінових кислот. Призначається для підживлення капусти в початковій фазі формування качана. Розчин готують з 20 г препарату на 10 л води. Застосовувати таку підгодівлю рекомендується 2-3 рази.

Можуть також використовуватися препарати: «Кеміра Люкс», «Растворін», «Циркон». Кожен з них застосовується в точній відповідності з інструкцією, даної виробником.

Відповіді на часті запитання

Здавалося б, вирощування та утримання цвітної капусти не відрізняється складністю, але питання, що стосуються зав’язування головок, у садівників все одно виникають.

Чому у цвітної капусти зав’язуються дрібні головки

Причина в цьому випадку може бути тією ж, що і при повній відсутності зав’язі. В основному недорозвинені головки виходять з-за поганої якості розсади. У ролі негативного чинника може виступати невідповідна грунт, нестача вологи і добрив. На останніх етапах вегетації рослин, швидше за все, не вистачило мікроелементів, а саме бору і молібдену.

Чому суцвіття цвітної капусти витягнулися

Почему не завязывается цветная капуста в открытом грунте Что делать Фото ВидеоІноді кольорова капуста замість зав’язі щільних головок формує розлогі букети суцвіть. Причиною такої недуги можуть послужити кілька чинників: брак мікроелементів, неправильне внесення добрив.

Якщо кольорова капуста зацвіла, що робити?

Іноді кольорова капуста йде в колір. Це трапляється через не відповідного догляду або невідповідному погоди. Замість повноцінного качана формується тоненький росток з рыхловатым парасолькою. У цьому випадку на рослину зрізують верхівку разом із суцвіттями і не вдався качаном, залишаючи качан довжиною 15 див

Незабаром з нижніх бруньок капуста випустить нові пагони. З них залишають кілька найбільш сильних, інші потрібно буде видалити. Після цього овочу забезпечують сприятливі умови, виробляючи регулярний полив і вносячи добрива. Урожай в цьому випадку буде пізніше, але це краще ніж нічого. Коли в серпні спаде спека, капуста сформує нові щільні качани.

Як допомогти цвітній капусті зав’язати качани — механічний спосіб — відео

Як бачите, до вирощування такої культури, як цвітна капуста, потрібно пристосуватися. Почати слід з вибору якісних насіння і правильного догляду за розсадою. Надалі овочу забезпечують відповідне місце на ділянці і дбають про створення належних умов для його зростання і розвитку. Тільки в цьому випадку врожай буде належної якості.

Читайте також:

 • Кольорова капуста, запечена в духовці з сиром
 • Капуста білокачанна не зав’язується в кочан, що робити
 • Вирощування розсади капусти в домашніх умовах покроково
DvaGusya