Іриси не цвітуть, у чому проблема і що робити

Квітучі іриси, касатики або «півники» – це краса та вишуканість, неповторний аромат та різноманітна палітра фарб, стійкість та витривалість у будь-яких погодних умовах, мінімум проблем при вирощуванні. Ці квітучі багаторічники — порівняно безпроблемні культури, але для підтримки їхньої декоративності все ж таки потрібні певні умови. Щоб іриси не переставали радувати своїми квітами рік у рік, необхідно дотримуватися всіх правил посадки та догляду, не забувати про заходи профілактики. Ця стаття докладно розповість чому не цвітуть іриси і на клумбі росте одне листя, що робити і як вирішити цю проблему.

Причини, чому не цвітуть іриси

Іриси не цвітуть, у чому проблема і що робити

Період цвітіння ірисів триває близько трьох місяців – із травня до липня. Але буває так, що невибагливі та прості у догляді іриси не цвітуть, у рослини тільки одне листя. Щоб допомогти півням відновити цвітіння, необхідно точно встановити причину його відсутності. Найчастіше це відбувається через неправильну посадку та догляд, де кожен пункт має велике значення для повноцінного розвитку рослин. Тут важливо все – ділянка і грунт, глибина посадки та якість посадкового матеріалу, кількість поливів та підживлень, грамотне обрізання та захист від шкідників, а також багато іншого. Зупинимося на кожній причині докладніше.

Неправильна посадка

Найбільш поширеною причиною, чому не цвітуть іриси в саду, є неправильно обраний ділянку для клумби. Культури дуже люблять сонячне світло і повинні знаходитися під його освітленням більшу частину дня. Напівтінь не завадить розростанню клумби та швидкому зростанню рослин, але на появу квітів вона точно вплине негативно. Тільки на сонці можна отримати рясне та якісне цвітіння. При цьому ділянка повинна бути захищена від протягів та різких поривів вітру, а ґрунтові води повинні знаходитися якомога глибше від поверхні ґрунту. Не варто висаджувати рослини у низинах, де застоюється вода після дощу. Якщо іриси страждають від поганого освітлення через близькість високорослих рослин або будівель, які створюють тінь, необхідно провести пересадку півників на відкрите сонячне місце.

Неякісний посадковий матеріал

Іриси не цвітуть, у чому проблема і що робити

Наявність та якість цвітіння безпосередньо залежить від придбаного посадкового матеріалу. Купівлю цибулин необхідно здійснювати наприкінці зимового періоду. Оптимальний розмір посадкового матеріалу – від одного до п'яти сантиметрів у діаметрі. Навіть якщо цибулини знаходяться в упаковці, варто ретельно оглянути кожну з них і переконатися у високій якості товару. Кожен екземпляр повинен мати здоровий вигляд, без темних плям, ознак цвілі та гнили на поверхні. Вимоги до матеріалу – це розвинене кореневище, наявність квіткових бруньок, тверда структура та золотистий відтінок.

Невідповідний ґрунт

Іриси не цвітимуть при високому рівні кислотності ґрунту. Якщо на обраній ділянці саме такий ґрунт, то варто внести до нього доломітове борошно, подрібнене на порошок шкаралупу яєць або деревну золу. Серед безлічі видів тільки сибірські іриси віддають перевагу місцям з трохи підкисленим грунтом. Для решти – це невідповідні умови для повноцінного росту та цвітіння. Негативні наслідки очікують і ті рослини, які посаджені на тяжкій глинистій ділянці. Для покращення якості такого грунту необхідно внести перегній, що перепрів, великий річковий пісок, деревну золу і суперфосфат.

Читайте також:  Висаджування огірків у теплиці розсадою, коли садити

Рослина посаджена надто глибоко або надто дрібно

Іриси не цвітуть, у чому проблема і що робити

Ще однією поширеною причиною, чому іриси не цвітуть на дачній ділянці – це неправильне заглиблення рослини. При правильній посадці корінці цибулини повинні бути в землі, а одна третина кореневої шийки – над поверхнею землі. При надмірному заглибленні необхідно розпушити ґрунт навколо рослини і акуратно зняти надлишковий верхній шар ґрунту, не виймаючи квітку. Якщо таку процедуру не вдається провести, то котика доведеться пересаджувати на нове місце. Занадто глибока посадка призводить до активного нарощування листя, при цьому формування квітконосів не відбувається. Висаджування посадкового матеріалу на недостатню глибину легко виправити підгортанням квіткових культур до потрібної висоти.

Помилки при пересадці (поділі)

Після закінчення цвітіння (приблизно через десять – п'ятнадцять днів) іриси можна розмножувати поділом кореневищ та пересаджувати на іншу ділянку. Перша помилка під час виконання цієї процедури – це пізня пересадка. Рослинам потрібно близько півтора місяця для вкорінення та адаптації на новому місці. Якщо справжні осінні холоди та заморозки настануть раніше, то коріння та нирки підмерзнуть, а касатики не цвітимуть і можливо навіть захворіють. Друга помилка – це неправильно виконаний поділ. Дуже важливо, щоб на кожній розділеній частині було не менше восьми – десяти справжніх листків. Якщо їхня кількість буде меншою, то в найближчі два роки цвітіння ірисів не настане.

Порушено режим поливу

Регулярний полив у помірних обсягах потрібний ірисам на трьох етапах:

  • протягом трьох – чотирьох тижнів після посадки,
  • у період формування квіткових бутонів та
  • при цвітінні.

Частота поливів – три чи чотири рази на тиждень. В решту часу грунт зволожують тільки після висихання верхнього шару, обов'язково у вечірній час, коли сонце на заході сонця. Негативно позначається на здоров'я квітів надлишковий полив та відсутність вологи в період затяжної посухи. Зайва вода призводить до розвитку гнилей у кореневій частині та появи грибкових хвороб, а дефіцит поливної води – до зупинки росту та розвитку всієї рослини.

Недолік поживних речовин

Іриси не цвітуть, у чому проблема і що робити

Скручене і пожовкле листя, зупинка росту, квіткові бутони, що обпадають – все це говорить про нестачу поживних речовин. Дефіцит добрив – відсутність цвітіння. Підгодовувати культури необхідно кілька разів на сезон, починаючи з другого року життя. Перше підживлення має містити азот і калій. На кожен квадратний метр вносять по п'ятнадцять грамів сульфату калію та сечовини. Через п'ятнадцять – двадцять днів рослини удобрюють такою самою кількістю сечовини та суперфосфатом (близько тридцяти грамів). Ці два підживлення рекомендується вносити перед цвітінням, а після нього – іриси можна підтримати за допомогою мінерального комплексу чи органіки.

Читайте також:  Чим підгодувати огірки у відкритому ґрунті для зростання

Розростання кореневої системи

Іриси не цвітуть, у чому проблема і що робити

Коренева система касатиків, що швидко розростається, призводить до тісноти на клумбі, особливо якщо рослини були висаджені з порушенням рекомендованого інтервалу. У результаті – у загущених посадках відчувається нестача світла та води, імунітет квітів слабшає, стебло розвивається повільно, цвітіння не настає, з'являються шкідники та захворювання. Вирішити цю проблему легко – рослини ділять та пересаджують. При посадці необхідно дотримуватись відстані між саджанцями – тридцять сантиметрів для низьких сортів та близько шістдесяти для високих екземплярів.

Довідка! Для повноцінного щорічного цвітіння розподіл ірисів рекомендується проводити регулярно через кожні три – чотири роки.

Іриси підмерзли взимку

При виборі сорту для посадки необхідно враховувати пристосованість рослин до кліматичних умов. Наприклад, сибірські іриси заморозки переносять спокійно і укриття на зиму не потребують. Решта без додаткового утеплення на зимовий період підмерзнуть, і цвітіння не настане. Дуже важливо споруджувати укриття вчасно, оскільки надто ранні призведуть до випрівання кореневої частини, а пізні – до підмерзання квіткових бруньок. Оптимальна висота захисного шару, який може складатися з опалого листя, моху або лапника, не менше п'ятнадцяти – двадцяти сантиметрів. Виявити пошкоджене коріння можна, не викопуючи квітку із землі. Для цього верхній шар розпушують, промивають водою коріння та оглядають. При невеликих ураженнях проводиться часткове обрізання м'яких тканин та обробка деревної золою. У більш серйозних ситуаціях рослину повністю витягають із ґрунту.

Занадто старі чи молоді кущі

Молоді іриси протягом перших двох – трьох років після висаджування на відкритий ґрунт можуть активно розвиватися, але при цьому не цвісти. Потрібно набратися терпіння. Як тільки рослини зміцніють і адаптуються, вони обов'язково подарують свої розкішні суцвіття. Інша річ, якщо не цвітуть поважні культури, вік яких уже зовсім не молодий. Причина може бути у великій кількості молодого коріння, яке забирає на себе всі поживні речовини і сил на розвиток квіткових нирок вже не вистачає. Єдине правильне рішення у цій ситуації – це поділ кореневища та пересадка ділок.

Неправильне обрізання

Після закінчення цвітіння насамперед обрізають квітконоси та зів'ялі квітки. Листя залишають до повного висихання. Вони віддадуть цибулинам свої поживні речовини, які знадобляться для наступного сезону та для майбутнього цвітіння. Коли листя пожовкне і засохне, можна проводити масштабне обрізання куща, залишаючи над поверхнею землі стебло заввишки близько двох сантиметрів.

Хвороби та шкідники

Іриси не цвітуть, у чому проблема і що робити

Часто цвітінню перешкоджають шкідники, що з'явилися, або хвороби, що почалися – це совки, трипси, слимаки, капустянки, а також іржа, різні види плямистості, суха гниль. На початковій стадії їх виявлення культури ще можна врятувати і досягти цвітіння, а в занедбаних випадках кущі гинуть. Ці проблеми майже завжди починаються через неправильний догляд за рослинністю, тому не варто нехтувати заходами профілактики і весняними місяцями проводити обробку листя фунгіцидами (наприклад, «Фундазолом»). Також дуже важливим є регулярний візуальний огляд квітника та клумби.

Читайте також:  Хвороби та шкідники помідорів і боротьба з ними фото Відео

Для лікування хвороб будуть потрібні препарати типу “Рідоміл Голд”, розчин хлорокису міді, “Фундазол”, а проти шкідників – “Актара”, “Фуфанон”, “Карбофос”, відвар полину, перцевий або тютюновий настій.

Що робити і як допомогти ірисам пишно цвісти

Іриси не цвітуть, у чому проблема і що робити

Для того, щоб іриси пишно зацвіли, необхідно створити всі сприятливі умови, а це цілий комплекс незамінних заходів. До нього входять: підготовка ґрунту, посадка на відкритій сонячній ділянці із встановленими інтервалами між рослинами та рекомендованим заглибленням цибулин, правильний полив, грамотне внесення добрив, своєчасне обрізання та пересадка, регулярне видалення бур'янів та розпушування ґрунту, підготовка до зимівлі.

Якщо загниють бутони ірисів, у чому причина

Визначити причину загнивання можна нехитрим способом – розламати бутон та подивитися, що в нього всередині. Якщо є личинки або черв'як – на квітнику з'явилася ірисова муха, якщо черв'яка немає – значить причина появи гнилі.

За наявності шкідників рекомендується обрізати всі заражені квітки, знищити їх, а всі культури, що залишилися, обробити інсектицидом. На наступний рік, для профілактики, квітник обприскують повторно на початку вегетаційного періоду та на стадії формування бутонів. Рекомендується застосовувати такі препарати, як “Актеллік”, “Актора”, “Бі-58”.

Гнила з'являється внаслідок надмірного зволоження. Це і неправильний поливний режим, і щільний глинистий ґрунт, і повністю покриті ґрунтом «спинки» кореневищ, і нестача поживних речовин. Рослини обробляють фунгіцидом, а потім під кожен кущик заривають по одній таблетці «Гліокладину». На початку наступного сезону для профілактики квіткові культури обприскують “Фітоспорином”.

Не цвітуть бородатий ірис після пересадки, що робити

При посадці бородатих ірисів слід залишати верхню частину кореневища лежить на поверхні грунту. Якщо кореневу частину злегка заглибили, то рослина витрачатиме сили не на підготовку до цвітіння, а на нарощування кореневища, щоб вона трохи піднялася над поверхнею землі. Необхідно прибрати невеликий шар ґрунту навколо рослини та підгодувати його будь-якою органікою (наприклад, коров'яком або курячим послідом).

Квітники з ірисів на дачній ділянці

Якщо правильно доглядати за ірисами, то своїм цвітінням вони прикрасять будь-яку дачну ділянку. Ці квіти чудово поєднуються з багатьма видами рослин та ефективно виділяються на їх тлі.

Іриси не цвітуть, у чому проблема і що робити

Іриси, хости та лілійник

Іриси не цвітуть, у чому проблема і що робити

Міксбордер іриси, троянди, лілійник

Іриси не цвітуть, у чому проблема і що робити

Сибірські та бородаті іриси

Тепер мої іриси не хворіють, цвітуть та радують.

За відсутності цвітіння у ірисів важливо правильно визначити причину та вжити термінових заходів для його відновлення. І тоді елегантні квіти знову порадують своїми бутонами, що розпустилися.

Читайте також:
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya