Загальні правила обрізки дерев навесні

Практично кожен кущ або дерево, яке висаджується в декоративних цілях або для отримання продукції, вимагає обрізки, проводити яку потрібно за певними правилами, інакше шкоди буде більше, ніж користі. Сьогодні ми поговоримо про правила обрізки кущів і дерев, обговоримо потреба в таких діях, а також детально опишемо весь процес.

Навіщо проводити обрізання

Почнемо з того, що обрізка дерев і чагарників проводиться не тільки навесні, але і влітку / восени, відповідно, в залежності від сезону варіюється і призначення обрізки.

Формує обрізка. Такі дії проводяться як для формування крони дерева або куща, щоб створити потрібну форму, так і для отримання симетрії, щоб урожай рівномірно дозрівав на всіх гілках, не перевантажуючи окрему частину рослини.

Для регулювання плодоношення. Проводиться виключно для культур, які дають урожай. Сенс полягає в тому, щоб відрегулювати період плодоношення і періодичність.

Для поліпшення освітлення. Справа в тому, що верхні гілки можуть бути настільки загущеними, що нижні взагалі не будуть отримувати світла, через що продукція почне дозрівати в різні терміни і мати різну якість. Проводиться для збільшення врожайності. Чи знаєте ви? Використовуючи обрізку і правильно формуючи крону, можна виростити бонсай з глоду, який не поступатиметься мініатюрним японським деревцям. Для отримання бонсай проводять ряд обрізок, пріщіпок, а також використовують каркас і лігатуру. Омолоджуюча і санітарна. У першому випадку проводиться для того, щоб призупинити старіння дерева. Зрізуючи старі пагони, ви примушуєте рослина відрощувати нові, молоді. У другому випадку ми видаляємо пошкоджені, сухі і хворі гілки, щоб дерево не страждало від хвороб і шкідників, а також для розчищення крони і поліпшення освітлення нижніх пагонів. Загальні правила обрізки дерев навесні Виходить, що кожен вил обрізки потрібен в певній ситуації, і вирішити всі проблеми рослини за одну обрізку виходить лише в рідкісних випадках. При цьому обрізати потрібно не тільки вчасно, а й правильно, інакше ви «підставите» свою культуру і її відразу вразять різні хвороби та шкідники.

Вам напевно буде цікаво почитати про правильну обрізку таких дерев і чагарників як: яблуня, груша, черешня, вишня, слива, абрикос, персик, виноград, малина, смородина, аґрус.

Читайте також:  Орхідея скидає бутони і квіти, що не розкрилися: головні помилки в догляді за рослиною

Прийоми для початківців

Далі обговоримо прийоми обрізки, які допоможуть недосвідченим садівникам правильно видалити непотрібні пагони і сформувати крону.

укорочення гілок

Процес полягає у видаленні річних приростів, щоб посилити зростання і стимулювати розвиток нирок, які розташувалися до зрізу. Також гілки після укорочення товщають, що позитивно позначається на продуктивності (більш товсті гілки краще витримують вагу плодів і менше страждають від поривів вітру). Під час укорочення ми видаляємо 1/5 або 1/4 (слабке укорочення), але не від всієї гілки, а від річного приросту. Тобто, від тієї довжини, на яку зросла гілка за рік.

Залежно від сили обрізки, розрізняють слабку, середню (1/3 довжини) і сильну (1/2). Тепер поговоримо про що омолоджує обрізку, коли видаляється значна частина втечі.

Якщо видаляється 2-3-річний приріст, тоді це вважається легкої карбуванням, видалення 3-4-річної деревини – омолодженням, а якщо зрізається велика частина скелетних пагонів – сильним омолодженням.

Важливо! Сильне омолоджування проводиться дуже рідко, в разі сильних пошкоджень пагонів або для радикального зменшення розмірів крони.

Видалення багаторічних гілок

Видалення багаторічних пагонів потрібно проводити не тільки для того, щоб прибрати хворі або сухі гілки, але і для проріджування крони або її формування.

Зрізати гілки можна як вкруговую, так і частково видаляючи пагони на одній стороні. Також можна видаляти центральний провідник для обмеження зростання, проте це робиться після формування рослини.

Важливо! Проводити подібну обрізку потрібно після повного формування рослини. У перші роки після посадки видалення проводити не можна. Загальні правила обрізки дерев навесні Кільцевий видалення допомагає прорідити крону по колу, а також знизити загальне навантаження, дати доступ до світла нижніх гілок і поліпшити сполучення поживних речовин в надземній частині.

Часткове видалення допомагає компенсувати розвиток дерева, коли з одного боку розвивається більше пагонів, ніж на інший. Отримана симетрія дає кращу стійкість, а під час плодоношення таке дерево не буде «завалюватися» на одну сторону.

Особливості формування пірамідальної і плакучою крони

Почнемо з того, що формуванням крони потрібно займатися відразу після посадки рослини, а не коли воно вже сформувалося і можна лише корегувати крону. Почнемо з пірамідальної крони.

Така крона має кілька ярусів, на кожному з яких розвивається до 5 скелетних гілок, які відходять від стовбура майже під прямим кутом. Перша формує обрізка проводиться відразу після посадки.

Читайте також:  Як вкривати гортензію крупнолисту на зиму Фото Відео Коли вкривати гортензію в регіонах

Нам потрібно центральний стебло обрізати до нирки, яка буде протилежна нахилу дерева. Далі зрізають пагони, формуючи яруси. Сильні пагони ріжуть низько, слабкі – високо. Залишені скелетні гілки потрібно вкоротити в 2 рази.

Далі стежать за ростом і проводять другу обрізку, формуючи другий ярус. Скелетні гілки другого ярусу повинні розташовуватися над проміжками першого.

Важливо! Проміжки між ярусами50 см. Загальні правила обрізки дерев навесні Після другого ярусу закладаються інші, так, щоб кожний наступний ярус мав коротші скелетні гілки, ніж попередній. Після всіх маніпуляцій виходить крона у вигляді піраміди, яка відмінно висвітлюється сонячними променями і здатна дати хороший урожай.

Якщо ви хочете одержати не ярусную пірамідальну крону, тоді не закладайте скелетні розгалуження і не зрізайте обростають тонкі гілки.

Плакуча крона. Формується як за допомогою правильної обрізки, так і з використанням різних натяжок. Для початку нам потрібно зрізати стовбур до нижніх скелетних гілок.

Далі укорочуємо наполовину скелетні гілки так, щоб в процесі росту дрібні гілочки були спрямовані вниз. Нам потрібно видалити нижні нирки і зрізати всі пагони, які ростуть вгору.

Якщо вам потрібно сформувати велику плакучу крону, тоді залишайте кілька скелетних гілок і, після початкової обрізки, поблизу зрізу скелетного втечі залишайте одну гілку, яка буде рости вгору. Її також потрібно періодично підрізати, щоб домогтися ущільнення і виходу в нову кісткову гілку.

Також можна використовувати натяжки, однак ви можете не розрахувати силу і зламати пагони. Тим більше, натяжки застосовуються до 3-4-річному деревцю, інакше гілки точно «складуться» навпіл. Загальні правила обрізки дерев навесні Чи знаєте ви? За допомогою щеплень можна сформувати приголомшливу плакучу крону або багатоярусний «фонтан», в який можна перетворити навіть невеликий пеньок.

Омолоджуюча обрізка плодових, як замінити крону старого дерева

Тепер обговоримо обрізку плодових дерев для початківців з правильною заміною старої крони для збільшення врожайності або отримання красивого естетичного вигляду.

В один прийом

Обрізка проводиться для того, щоб видалити хвору пошкоджену деревину на перших розвилках. Залежно від висоти дерева, зріз проводять на 60-150 см від ґрунту так, щоб на залишеній надземної частини були будь-які паростки або нирки. У зворотному випадку дереву буде дуже важко заново наростити всю зелену масу.

Читайте також:  Обприскуємо томати часниковим настоєм для профілактики фітофторозу

Зріз повинен бути рівним. На деревині нижче зрізу не повинно бути тріщин, грибка або будь-яких отворів. У вас повинно вийти щось подібне: високий пеньок, від якого йде поросль. Далі, у міру зростання порослей, їх можна сформувати в пірамідальну крону за допомогою натяжок. Загальні правила обрізки дерев навесні У підсумку ви за один підхід зріжете стару деревину і, якщо все пройде як треба, отримаєте молоде деревце з хорошим плодоношенням через кілька років. Справа то не тільки в надземної частини, а в хорошій кореневій системі, яка займає не малу площу і дасть поштовх для зростання.

Видалення в 2 етапи

Багато садові культури через кілька десятків років виростають до такої висоти, що урожай неможливо зібрати, а нижні пагони відмирають через загущенности крони, яку також дуже складно прорідити. Тому багато садівників вирішують замінити крону в 2 етапи, про які ми і поговоримо.

У перший рік зрізають більшу частину скелетних пагонів на південній стороні, сильно скорочуючи при цьому дрібні гілки, які формують в потрібному напрямку. Через 2-3 роки такі ж маніпуляції проводять з північною стороною дерева, після чого отримують оновлену крону, яка дає більше доступних для збору плодів. Загальні правила обрізки дерев навесні Сенс полягає в тому, що в процесі формування ви будете щорічно отримувати урожай.

Важливо! Штамб повинен бути здоровим, інакше обрізка не дасть результату.

Плюси і мінуси весняної обрізки

Прийшов час поговорити про плюси і мінуси обрізки плодових чагарників і дерев навесні.

плюси:

  1. Зрізи швидко затягуються через гарний сокоруху.
  2. Комфортні умови.
  3. Ви також можете видаляти сухі та хворі гілки, так і помёрзшіе до моменту, коли дерево почне віддавати всі сили на формування зеленої маси.

Загальні правила обрізки дерев навесні Дізнайтеся як вибрати секатор для саду. мінуси:

  1. Потрібно вгадати точний момент, щоб ранки швидко затягнулися.
  2. Терміни обрізки різних рослин варіюються, що не дає можливості за раз «обробити» весь сад.
  3. Весняна обрізка не підходить для рослин, які утворюють квіткові бруньки на торішніх пагонах.

На цьому ми закінчуємо обговорення теми обрізки різних садових дерев і чагарників. Варто розуміти, що формування крони має проводитися тільки відповідно до правил, порушення яких приведе до деформації надземної частини і різних хвороб. Намагайтеся не допускати помилок, які потім складно виправити.

DvaGusya