Коли викопувати цибулю Строки збирання цибулі з грядки Правила зберігання Відео

У липні вже подекуди викопують і прибирають ріпчасту цибулю на зимове зберігання. Взагалі період збирання врожаю цієї культури досить розтягнутий і залежить від сортності, регіону вирощування, погодних умов. Найбільш вірний спосіб правильно визначити терміни – орієнтуватися за зовнішнім виглядом рослин. Урожай важливо не тільки правильно та своєчасно зібрати, але й зберегти. Розглянемо детальніше всі деталі цього процесу.

Чому важлива своєчасна прибирання цибулі

Когда выкапывать репчатый лук Сроки уборки лука с грядки Правила хранения ВидеоДля подальшого збереження цибулі дуже важливо викопати його, коли настане момент повної зрілості. Якщо прибрати з грядки недозрілий овоч, він не зможе довго зберігатися. У такого лука недостатньо сформовані покривні лусочки, а шийка залишається соковитою і толстой, що призводить до її швидкого загнивання.

У тому разі, коли збір врожаю занадто затягнувся, головки перестигають. В результаті відбувається відшаровування лусочок, починається зростання нових коренів – це також не сприяє тривалому зберіганню. У тому і іншому випадку цибулю втрачає товарний вигляд, у нього погіршується смак, знижується вміст вітамінів і корисних мікроелементів.

Як правильно визначити строки збирання овочу

Когда выкапывать репчатый лук Сроки уборки лука с грядки Правила хранения ВидеоПриблизні строки збирання цибулі визначаються термінами вегетації сорту, а більш точно допоможуть зорієнтуватися зовнішні ознаки. Колись цибулю вирощували тільки в горах, сьогодні це рослина вирощують повсюдно. Селекціонерами виведені спеціальні сорти для Південного регіону, Сибіру, Уралу, середньої смуги. Щодо строків висівання цибулю підрозділяють на озимий та ярий.

За терміном вегетації

Залежно від тривалості вегетаційного періоду сорти цибулі ділять на скоростиглі, середньостиглі та пізні.

 • Ранній лук готовий до прибирання вже через 2,5 місяці з моменту посадки. Відбувається це приблизно в середині липня. Саме до цього моменту в нього з’являються всі ознаки зрілості.
 • Середньостиглі та пізні сорти, як правило, прибирають в кінці липня або в перші дні серпня. Їх вегетаційний період триває 90-120 днів.

Спекотна погода прискорює дозрівання ріпки, а холодна – затримує на одну-два тижні. Озимі сорти цибулі дозрівають на 2 місяці раніше, ніж ярого (посадженого навесні). Посадку під зиму використовують для того, щоб отримати свіжий лук до столу в літній час року, довго такі головки не зберігаються.

За зовнішніми ознаками

Когда выкапывать репчатый лук Сроки уборки лука с грядки Правила хранения ВидеоПряний овоч сам сигналізує про те, що настав час його збирання.

До зовнішніх ознак зрілості відноситься:

 • полягання і пожовтіння листя;
 • насичений золотистий колір верхніх лусочок;
 • тонка шийка.
Читайте також:  Брахіхітон, або дерево щастя (кімнатні рослини): догляд в домашніх умовах, фото - 2021-2022

Чекати, коли перо повністю засохне, не слід, інакше цибулю перезреет. Іноді виникає необхідність прискорити дозрівання цибулі, наприклад, якщо найближчим часом очікується похолодання і дощі. Для цього застосовують одну з наступних заходів:

 • оголення головок шляхом отгребания землі;
 • скорочення поливу;
 • підведення цибулин;
 • укорочення коренів до 5 см (підрізають лопатою).

Якщо використовувати будь-який з перерахованих прийомів, то припиняється надходження живлення до голівок ріпки, що змушує їх перебудуватися на прискорене дозрівання. Скошувати бадилля не варто. Поживні речовини повинні переміститися з листя в ріпку, якщо цього не відбудеться, частина корисних властивостей цибулі буде втрачена.

Докладніше в статті: Коли прибирати цибулю — сіянку з грядки на зберігання

Строки збирання цибулі в регіонах

Когда выкапывать репчатый лук Сроки уборки лука с грядки Правила хранения ВидеоРаніше всього прибирати цибулю і закладати його на зберігання можна жителям південних регіонів. В центрі Росії, в Сибіру і на Уралі збирання врожаю проходить приблизно в одні і ті ж терміни, з поправкою на погодні умови.

У Підмосков’ї

При стійко теплій погоді прибирання цибулі в Московській області виробляють з 25 липня до 15 серпня. У спеку терміни дозрівання цибулі зсуваються на тиждень раніше, а холодним і дощовим літом, навпаки, затримуються.

У Підмосков’ї часто стоїть холодний червень, тому іноді навіть до середини серпня цибулю дозріти не встигає. За 2 тижні до передбачуваної дати збиральних робіт грядку в останній раз поливають і прополюють.

На Уралі

Для вирощування на Уралі рекомендується вибирати ранньостиглі сорти ріпчастої цибулі. Адже тепло сюди часто приходить тільки в червні, а в серпні стає холодно і йдуть дощі. Сорт обов’язково повинен бути адаптований для вирощування в суворих умовах. З популярних можна перерахувати: «Стригуновский», «Одінцовец», «Карантальский», «Кабо».

З грунту цибулю в цій місцевості витягують приблизно на початку серпня. Так як Урал має велику протяжність, умови вирощування в різних його частинах значно розрізняються. Чим холодніше клімат, тим раніше викопують цибулю.

У Сибіру

Клімат Сибіру характеризується пізніми заморозками навесні, чергуванням літньої спеки і дощової погоди, різкими перепадами температур. Тут, також як і на Уралі, прийнято висаджувати ранньостиглі сорти цибулі, такі як «Апогей», «Єрмак», «Веліна». При цьому ріпка повинна підходити для тривалого зберігання, володіти стійкістю до гнилей і грибкових хвороб.

Прибирання овоча починають в кінці липня – початку серпня. Залишати цибулю в землі довше небезпечно, почалися дощі можуть зіпсувати урожай.

У середній смузі

У помірному кліматі середньої смуги ріпчасту цибулю дозріває через 70-90 днів. Тут можна саджати будь-які сорти овоча. Прибирати ріпку починають вже у другій декаді липня. Точніше визначити дату можна, позначивши на календарі день посадки і відрахувавши 70-80 діб на період вегетації. Звертати увагу потрібно і на зовнішні ознаки.

Читайте також:  Лікувальні властивості китайського лимонника, користь і шкода червоних ягід

Правила збирання цибулі з грядки

Когда выкапывать репчатый лук Сроки уборки лука с грядки Правила хранения ВидеоПриступати до прибирання треба в суху сонячну погоду. Якщо йде дощ, роботи краще відкласти і дочекатися, коли земля просохне. Спосіб вилучення цибулин із землі залежить від того, якою структурою володіє грунт. Легкий піщаний грунт дозволяє витягувати цибулини руками.

У важкій землі з переважанням глини краще використовувати вила. Користуватися лопатою небажано з огляду на те, що можна випадково зачепити і пошкодити голівки. Якщо на ріпках є частинки налиплої землі, їх обережно зчищають. Викопані цибулини рядами розкладають для просушки на сонячному місці.

Підготовка до зберігання коренеплодів

Необхідно правильно підготувати цибулю, щоб він довше зберігався. Процедура підготовки зводиться до просушування, обрізки листків та сортування овоча.

Обрізка пір’я

Когда выкапывать репчатый лук Сроки уборки лука с грядки Правила хранения ВидеоПроводити обрізку пір’я чи ні, залежить від того, який спосіб зберігання цибулі ви запланували. Якщо зберігати його по-старому, сплітаючи головки в косу, перо потрібно залишити недоторканим. Якщо ж овоч буде зберігатися в ящиках або іншій тарі, надземну частину обрізають, залишаючи пеньок довжиною 5 див

Обрізку проводять після просушування цибулі, перш ніж закласти його на зберігання. Одночасно обрізають корінці. У частині головок, які планується використовувати для посадки, коріння не підрізають.

Сушка

Когда выкапывать репчатый лук Сроки уборки лука с грядки Правила хранения ВидеоСушать цибулю прямо на грядці, підклавши в якості основи дошки, але тільки в тому випадку, якщо стоїть гарна погода.

Якщо за прогнозом належить дощ, головки розміщують у саране або під навісом, розклавши в один ряд на 1-2 дні.

Подальша сушка триває в сухому теплому приміщенні з доброю вентиляцією. Це може бути закрита веранда, горище будинку, теплий хлів.

Цибулю можна заплести в коси і підвісити, або розкласти на матеріал, в сітки, решітчасті ящики, підняті над підлогою. Головки щодня перевертають для рівномірного просушування. Через 1-2 тижні урожай можна прибирати на тривале зберігання. Сигналом того, що цибуля висох, його зовнішній вигляд.

Особливих умов сушіння вимагає цибулю, який вибирали з мокрої землі. Урожай витримують 8 годин при температурі 40° C. Додатково можна присипати головки товченою крейдою, це дозволить гарантовано зберегти цибулю протягом декількох місяців.

Сортування цибулин

Перш ніж перенести цибулю в сховище, його сортують. Не весь урожай буде зберігатися однаково довго. Головки зі слідами ушкоджень, гнилі, без верхніх лусочок, з товстою шийкою слід відокремити і використовувати в першу чергу для приготування страв. Добре зберігається лише міцний рівний цибулю з щільними криюче лусочками, не має ознак захворювань.

Як зберегти врожай цибулі на зиму

Когда выкапывать репчатый лук Сроки уборки лука с грядки Правила хранения ВидеоМало зібрати хороший урожай цибулі, потрібно ще постаратися зберегти його без втрат. Важливо відзначити, що не всі сорти цибулі однаково добре зберігаються. Самою кращою лежкістю відрізняються пізні і гострі різновиди овоча. Не забуваємо і про те, що на тривалість зберігання безпосередньо впливають строки збирання. Багато залежить від дотримання оптимальних умов.

Читайте також:  Коли пересаджувати полуницю восени на нове місце Строки Технологи Відео

Умови для зберігання

Чудово якщо для зберігання цибулі є підвал або льох. Приміщення обов’язково повинно добре вентилюватися і мати надійною теплоізоляцією, щоб у сильні морози урожай не постраждав від занадто низьких температур.

Якщо у погребі погана вентиляція, в повітрі накопичується надмірна вологість та термін зберігання цибулі в цьому випадку складе не більше 4-5 місяців. Ідеальною температурою для зберігання цибулі є показники від 0° C до -3° C. Цей варіант вважається холодним способом зберігання.

При відсутності підсобних приміщень дачники змушені зберігати врожай цибулі в умовах міської квартири. В такому випадку мова йде про теплому способі зберігання. В квартирі цибулю найкраще зберігається при температурі +18 — 22 °C і вологості повітря 50-70 %.

Вологісний режим не менш важливий для збереження врожаю, ніж оптимальна температура. Якщо повітря занадто сухий, цибулини почнуть висихати. Великий вміст вологи провокує появу цвілі і шеечной гнилі, призводить до проростання цибулин. Для зниження вологості повітря в сховищі можна розставити ємності з тирсою вапном або золою. Ці матеріали чудово поглинають вологу.

Балкон – саме невідповідне місце для зимового зберігання цибулі. Тут важко підтримувати необхідний рівень температури і вологості, уникаючи їх різких коливань. Найкраще в квартирі для цієї мети підходить суха комора, де цибуля розміщують прямо на підлозі, поклавши його в ящик або картонну коробку.

Способи зберігання цибулі

Когда выкапывать репчатый лук Сроки уборки лука с грядки Правила хранения ВидеоНайчастіше цибулю зберігають у спеціально призначеній для цього тарі. В якості ємності для зберігання зазвичай використовують:

 • дерев’яні чи пластикові ящики;
 • картонні коробки;
 • сітки для овочів;
 • плетені кошики;
 • полотняні мішки;
 • капронові панчохи.

Ящики і коробки краще використовувати невеликого розміру, висотою 25-30 див Стінки і дно повинні мати перфорацію, для того щоб цибуля добре вентилировался. Мішки та сітки також слід заповнювати цибулинами на висоту не більше 30 см. Краще використовувати декілька маленьких ємностей для зберігання, ніж одну велику.

В квартирі цибулини можна зберігати, підвісивши їх прямо на кухні. Такий самобутній спосіб зберігання додасть інтер’єру своєрідний колорит. Щоб цибуля красиво заплести в коси, на ньому зберігають засохле листя, в які вплітають шпагат. Заодно овоч буде дезінфікувати повітря в приміщенні, завдяки виділеним фітонцидам.

Коли прибирати цибуля? Визначаємо готовність врожаю — відео

В’яжемо цибулю в коси. Сільський спосіб, перевірена часом — відео

Для максимальної схоронності цибулі мають значення строки збирання та умови його зберігання. Не можна упускати з виду такі деталі, як погода під час збиральних робіт, підготовка до зберігання, температура і вологість у сховище. Тільки правильно підібравши ці параметри, можна зберегти врожай тривалий час.

DvaGusya