Посадка моркви навесні у відкритий грунт насінням Правильний посів, коли садити

Морква – невибаглива овочева культура, відома у багатьох країнах світу. Вона володіє безліччю позитивних якостей та індивідуальних особливостей. За свої корисні властивості і мінімальну кількість калорій коренеплід популярний в народній та офіційній медицині, кулінарії та кондитерському мистецтві, в дієтології і як профілактичний засіб від багатьох захворювань.

Цей соковитий і смачний овоч багато дачники та городники традиційно вирощують у відкритому грунті і, при правильній посадці і догляду, отримують щедрі і якісні врожаї. Для цього досить знати деякі секрети і етапи вирощування, а також прислухатися до порад і рекомендацій досвідчених городників.

Зміст
 1. Терміни посіву моркви у відкритий грунт
 2. Коли сіяти в регіонах
 3. Коли садити моркву в 2019 році за місячним календарем
 4. Підготовчі роботи перед посівом моркви
 5. Вибір місця
 6. Підготовка грунту на грядках
 7. Підготовка грядки для посіву моркви — відео
 8. Облік рослин – попередників
 9. Сусідство з іншими культурами
 10. Підготовка насіннєвого матеріалу моркви до посіву
 11. Як правильно посіяти навесні морква різними способами
 12. Класичний
 13. З додаванням піску
 14. З використанням комірки з-під яєць
 15. За допомогою паперової стрічки
 16. Насіння на стрічці — ефективно, економно, зручно: відео
 17. Дражування
 18. «Кисельный» посів
 19. Посів з використанням гірчичного порошку
 20. Як посіяти моркву, щоб потім не проріджувати — відео
 21. Як доглядати за морквою
 22. Обсяги та частота поливів
 23. Використання підживлень
 24. Розпушування, прополка, проріджування
 25. Профілактика і боротьба з хворобами
 26. Профілактика і боротьба зі шкідниками
 27. Прибирання і способи зберігання врожаю
 28. Як садити моркву у відкритий грунт насінням. 7 тонкощів посадки моркви для супер-врожаю — відео

Терміни посіву моркви у відкритий грунт

Посадка моркови весной в открытый грунт семенами Правильный посев, когда сажатьТерміни посіву насіння відрізняються, залежно від клімату місцевості, а значить і від окремо взятого регіону. Одне загальне правило – земля повинна прогрітися до температури від чотирьох до восьми градусів тепла. Якщо після посіву повернуться невеликі заморозки на ґрунті в нічний час (з температурою близько чотирьох градусів морозу), то насінню це не зашкодить.

Посадку моркви можна проводити тричі – з ранньої весни і до пізньої осені.

 • Перший раз – в середині весни, другий раз – в двадцятих числах червня, третій раз – в другій половині осені (під зиму).
 • Другий посів необхідний для одержання коренеплодів тривалого зберігання, а третій — дасть більш ранній урожай з приходом наступного теплого сезону.

Коли сіяти в регіонах

 • У більш теплих південних регіонах оптимальний час для посадки – з двадцятого березня по десяте квітня;
 • у Підмосков’ї і середній смузі Росії – з п’ятнадцятого квітня по п’ятнадцяте травня;
 • а в холодних регіонах Уралу і Сибіру, а також у Ленінградській області – у другій половині травня.

Коли садити моркву в 2019 році за місячним календарем

Багато дачники дотримуються «рад» місячного календаря і сіють моркву у відкритий грунт на своїх садових ділянках з урахуванням сприятливих днів.

Посадка моркови весной в открытый грунт семенами Правильный посев, когда сажать

Небажано проводити посадку в наступні дні:

Посадка моркови весной в открытый грунт семенами Правильный посев, когда сажать

Підготовчі роботи перед посівом моркви

Посадка моркови весной в открытый грунт семенами Правильный посев, когда сажать

Вибір місця

Морквяні грядки потрібно розташувати на відкритому місці з тривалим сонячним освітленням протягом дня. Світлолюбна культура не зможе повноцінно розвиватися в тіні або півтіні. Без достатньої кількості тепла і світла плоди будуть жорсткими, тонкими за формою і менш соковитими за смаком.

Є у цього овоча і свої вимоги до грунті. Вона обов’язково повинна бути пухка і родюча, дренований, з хорошою аерацією, за складом нейтральна, суглинний або супіщаний, з гарною прохідністю вологи. На важких і щільних грунтах є небезпека появи грибкових хвороб у дорослих рослин і негативного впливу на смакові якості плодів.

Підготовка грунту на грядках

Ще восени починають підготовчі роботи на обраному ділянці. Грунт ретельно перекопують, вносять для збільшення родючості і пухкості додаткові складові – компост, торф, грубозернистий річковий пісок і перепрілий коров’ячий гній (на кожен квадратний метр землі – близько половини великого відра гною).

Читайте також:  Чим підживити розсаду перцю, щоб були товстенькі і міцні

На ділянках з важкими і щільними грунтами рекомендується при перекопуванні додавати в землю вологі тирсу. Їх попередньо замочують в розчині з трьох літрів води і трьох столових ложок сечовини. На кожен квадратний метр вносять близько трьох кілограмів тирси.

Підготовка грядки для посіву моркви — відео

Облік рослин – попередників

Сівозміна має важливе значення в зростанні і розвитку культур. Обов’язково необхідно враховувати які рослини росли на цій грядці в попередньому сезоні.

Наприклад, моркву можна висаджувати на одному і тому ж місці тільки через три або чотири роки. Хороший урожай помаранчевих коренеплодів можна отримати після картоплі, огірків, помідорів, ріпчастої цибулі, квасолі і гороху, буряків, кабачків, гарбуза, капусти і часнику.

Сусідство з іншими культурами

Морквяні грядки рекомендується чергувати з цибульними насадженнями, так як вони допомагають один одному відлякувати своїх найпоширеніших шкідників – цибульну і морквяну муху. Однак дуже близьке їх сусідство небажано із-за різного обсягу і частоти поливів.

Вітаються городниками і спільні посадки моркви з листовим салатом, петрушкою, редисом.

Підготовка насіннєвого матеріалу моркви до посіву

Посадка моркови весной в открытый грунт семенами Правильный посев, когда сажатьПідготовка до посіву потрібна не всім насіння моркви. Наприклад, придбаними в спеціалізованих магазинах для садівників і городників глазурованою або дражируваного, насінню в гранулах замочування і пророщування не потрібно.

Такий посівний матеріал вже пройшов певну обробку, поверхня насіння захищене спеціальним покриттям, і висівати їх необхідно в сухому вигляді, щоб ця захисна оболонка не ушкодилася.

Насіння, зібрані самостійно або запозичені у друзів і родичів, потрібно обов’язково підготувати до посівних заходів.

Така підготовка може проводитися двома способами.

Перший спосіб:

 • насіння замочують у воді з температурою близько тридцяти градусів на три – чотири години;
 • після цього посівний матеріал поміщають між двома вологими тканинними або марлевими серветками і підтримують постійну вологість до появи паростків (при двадцяти п’яти – двадцяти семи градусів тепла);
 • далі матеріал повинен пройти процедури загартовування при температурі п’ять – сім градусів (можна в холодильнику) протягом одного тижня, після чого насіння можна висівати у відкритий грунт.

Другий спосіб:

 • насіння витримують в ємності з теплою водою протягом доби;
 • атем поміщають їх на п’ятнадцять – двадцять хвилин в марганцовый розчин (зі ста мілілітрів води і одного грама марганцю) і промивають звичайною водою;
 • після цього насіння опускають у стимулюючий розчин на двадцять чотири години, приготований на основі препарату «Епін» або «Епін — екстра» (п’ять – шість крапель на півлітра води), тепер їх можна сіяти.

Як правильно посіяти навесні морква різними способами

Посадка моркови весной в открытый грунт семенами Правильный посев, когда сажать

Класичний

Для цього способу рекомендується використовувати набряклі і проклюнулися насіння. Їх висівають в неглибокі борозенки (близько двох сантиметрів у глибину) на відстані чотири – п’ять сантиметрів один від одного, залишаючи інтервал між рядками – п’ятнадцять – двадцять сантиметрів. Масову появу сходів можна очікувати приблизно через півтори – два тижні.

З додаванням піску

На половину великого відра з сухим розсипчастим піском додають одну столову ложку (з верхом) насіння, ретельно перемішують і розсипають цю суміш вручну з неглибоким борознах, після чого присипають грунтом і поливають.

Вважається, що при цьому способі посіву моркви не потрібно проріджування, а врожай коренеплодів буде рясний і великого розміру.

З використанням комірки з-під яєць

Посадка моркови весной в открытый грунт семенами Правильный посев, когда сажатьЯєчну тару на паперовій (картонній) основі потрібно підготувати, тобто обрізати денця кожної клітинки і встановити на грядки. Після цього всі клітинки заповнюють грунтом, її розпушують і заглиблюють у кожний відсік по два – три насінини.

Читайте також:  Посадка полуниці восени у відкритий грунт Вусами На агроволокно Терміни Відео

Якщо тара зроблена з картону або паперу з дуже м’якою, пухкою структурою, то обрізати дінця не обов’язково – вони поступово розм’якнуть у вологому грунті й не будуть заважати формуванню коренів.

За допомогою паперової стрічки

Популярність цього способу полягає в зручності посіву і високої ефективності.

 • Кожне насіннячко закріплюється на смужці за допомогою борошняного або крохмального клейстеру на відстані чотири – п’ять сантиметрів.
 • Після приклеювання смужки з насінням укладають у підготовлені борозенки, присипають тонким шаром ґрунту і поливають.

Насіння на стрічці — ефективно, економно, зручно: відео

Дражування

Дражування насіння в домашніх умовах проводиться для того, щоб бути впевненими в якості посівного матеріалу (якості насіння довіряють більше, ніж вже дражируваного купівельними) та з метою економії матеріальних засобів.

Процедуру рекомендується проводити невеликими партіями — по двадцять – тридцять штук, не більше. Посівний матеріал висипають в скляну ємність об’ємом один літр або трохи менше, поступово додають туди дві – три столові ложки розчину коров’яку і сухого просіяного торфу і постійно струшують, поки насіння не «обростуть» невеликий живильної оболонкою необхідного розміру.

Періодично доведеться розділяти занадто великі грудочки вручну або отлеплять що прилипають до стінок банки насіння.

«Кисельный» посів

Замочений або проклюнувшийся посівний матеріал висипають в заздалегідь охолоджений крохмальний негустий кисіль і добре перемішують. На один літр готової рідини – півтори столової ложки насіння.

В борозенки кисіль з насінням виливають тоненькою цівкою по всій довжині за допомогою ємності з-під кетчупу або закрученої пластикової пляшки з отвором на пробці.

Посів з використанням гірчичного порошку

Цей спосіб схожий на посів з піском. На одну частину насіння додають десять частин сухої гірчиці і висівають у підготовлені борозни. Гірчиця не тільки спрощує высевание, але і виступає в ролі додаткового захисту від основних шкідників моркви.

Як посіяти моркву, щоб потім не проріджувати — відео

Як доглядати за морквою

Посадка моркови весной в открытый грунт семенами Правильный посев, когда сажать

Обсяги та частота поливів

На кожному певному етапі розвитку овочевої культури обсяги та частота поливів коригуються. Вимоги до поливу складаються з таких правил.

 • Відразу після посіву і до масової появи сіянців поливи проводяться один – два рази в тиждень з обсягом близько трьох літрів води на кожен квадратний метр земельної ділянки.
 • Після другого проріджування сходів поливають грядки один раз в тиждень, збільшивши обсяг поливної води до десяти літрів на квадратний метр.
 • Після того як культури наростять достатню кількість листової маси, починається процес інтенсивного формування й росту коренеплодів. На цьому етапі обсяг води при поливі доводять до двох відер на метр квадратний.
 • За п’ятдесят – шістдесят днів до збирання врожаю обсяги поливної води і частоту поливів поступово скорочують і знижують її до десяти літрів (з частотою два – три рази в місяць).
 • Приблизно за п’ятнадцять – двадцять днів до збирання коренеплодів зволоження грядок повністю припиняється.

Використання підживлень

Посадка моркови весной в открытый грунт семенами Правильный посев, когда сажатьПідгодовувати морквяні насадження необхідно два рази за сезон. Які добрива вибирати – мінеральні або органічні — це кожен повинен вирішити сам. Існують різні варіанти підживлень, які можна чергувати між собою або використовувати один і той же рецепт віком рослин – один і два місяці. Добрива потрібно вносити між рядами коренеплодів в борозенки.

 • Склад №1– десять літрів води, дві столові ложки подвійного суперфосфату, одна столова ложка сульфату калію і одна чайна ложка сечовини.
 • Склад №2 – десять літрів води, по п’ятнадцять грамів суперфосфату і сечовини, двадцять грамів калійної селітри, дві склянки деревної золи і одна столова ложка нітрофоски.
 • Склад №3 — одна частина гною або пташиного посліду і десять частин води. Після настоювання протягом доби додають ще десять літрів води і застосовують після поливу.
Читайте також:  Як виростити антуріум, правила вирощування та догляду за квіткою

Розпушування, прополка, проріджування

Посадка моркови весной в открытый грунт семенами Правильный посев, когда сажатьРозпушування ґрунту на морквяних грядках повинно проводитися після поливів, щоб підвищувалася її воздухопроходимость, що позитивно вплине на швидкість дозрівання коренеплодів.

Проріджування рослин проводиться в два етапи.

 • Перша процедура — приблизно через два тижні після появи сіянців, між ними потрібно залишити інтервал близько чотирьох – п’яти сантиметрів.
 • Друга процедура – ще через дві – три тижні, інтервал – близько восьми сантиметрів. Відстань між культурами великих сортів – не менше п’ятнадцяти сантиметрів.

Прополка – це ще одна важлива складова регулярного догляду. Від кількості і наявності бур’янів залежатиме розвиток коренеплодів і можливість появи різних захворювань. Бур’яни не повинні закривати світло, адже світлолюбна морква негативно реагує на недостатнє освітлення.

Профілактика і боротьба з хворобами

Для попередження можливих морквяних захворювань починати потрібно з профілактичних заходів.

 • Від появи бактеріозу потрібна термічна обробка насіння перед посівом.
 • Від білої та сірої гнилі – вапнування кислого грунту в період вирощування, не допускати надлишок азоту, регулярна прополка і розпушування, мілове опудривание коренеплодів перед відправкою на зберігання.
 • Від повстяної хвороби – не удобрювати грунт свіжим гноєм.
 • Від чорної гнилі – передпосівна обробка насіння знезаражуючими розчинами і препаратами.
 • Від септоріозу – до посіву грунт удобрюють складом з вмістом фосфору і калію. Лікування – обприскування бордоською рідиною (два – три рази з інтервалом у десять днів).

Профілактика і боротьба зі шкідниками

Посадка моркови весной в открытый грунт семенами Правильный посев, когда сажатьВід морквяної мухи в цілях профілактики використовують змішані посадки (морква + цибуля), а також рекомендують не залишати бадилля після проріджування морквяних грядок поряд з рослинами. Та й сам процес проріджування рекомендується проводити у вечірній час.

Ще одним надійним способом захисту від цього шкідника може стати мульчуючий шар.

Боротися з уже існуючою шкідником краще без використання хімії. Наприклад, тютюновими або зольными опудриваниями поверхні міжрядь. Цей запах для них дуже неприємний, тому на грядки вони вже не полетять.

При появі попелиці рослини доведеться обробляти спеціальними препаратами — «Бітоксибацилін», «Лепідоцид», «Липосам».

Прибирання і способи зберігання врожаю

Посадка моркови весной в открытый грунт семенами Правильный посев, когда сажатьПрибирання врожаю триває з середини літа до початку осені. Ранні і середньостиглі сорти прибирають в липні і серпні. Зазвичай таку моркву використовують в їжу та для консервування. А морква пізнього дозрівання призначена для тривалого зберігання і її прибирають протягом першого осіннього місяця.

Збирання пізніх сортів складається з декількох етапів:

 • витяг з землі (за бадилля або за допомогою лопати);
 • сортування;
 • просушування протягом трьох – п’яти днів;
 • закладка на зберігання в льох або підвал (пластикові або дерев’яні ємності).

Зберігати коренеплоди можна різними способами – пересипати їх піском або мохом, цибулевої лушпинням або крейдовим порошком. Головне, щоб плоди не стикалися між собою, так як може початися гниття.

Є ще один спосіб зберігання, який збереже соковитість і свіжість плодів до самої весни. Для цього потрібно глиняна бовтанка, в яку опускають по черзі кожен коренеплід і залишають для висихання на решітці. У такій захисній оболонці при температурі близько нуля урожай буде в цілковитій безпеці і збереження тривалий період.

Як садити моркву у відкритий грунт насінням. 7 тонкощів посадки моркви для супер-врожаю — відео

Вирощувати смачну і корисну морква під силу кожному бажаючому, але от домогтися щедрого і якісного врожаю зможуть тільки самі наполегливі і працелюбні городники. Адже смакові якості коренеплодів безпосередньо залежать від дотримання всіх правил і вимог до посадці, догляду і вирощуванню.

DvaGusya