Секрети посадки і догляду за кімнатним бересклетом

Якщо ви шукаєте пишне і квітуча рослина, то бересклет навряд чи «кинеться вам в очі», але для поціновувачів вічнозелених рослин він – саме те, що потрібно. Його квіти дрібні і малопримітного, але він все одно може стати відмінним доповненням вашого саду або квартирної «оранжереї». Якраз останній варіант хотілося б обговорити докладніше. Як доглядати за бруслини, як його правильно садити і розмножувати, ви дізнаєтеся, прочитавши до кінця цю статтю.

Види кімнатного бруслини

Секрети посадки і догляду за кімнатним бересклетом Більшість видів зазначеного рослини (а їх налічується близько 140) призначені для вирощування у відкритому грунті, і тільки два з них підходять для кімнатного розведення. Звичайно, зараз ми маємо на увазі бересклет японський і бересклет вкорінюється, які найчастіше зустрічаються в наших будинках.

Перший варіант відрізняється темно-зеленими шкірястими листям вузької еліптичної форми з дрібнозубчастими краями. Їх довжина варіюється від 3 до 8 см, а квіти відповідають 1 см (в кожному суцвітті від 10 до 30 штук). Забарвлення квітів жовто-зелений, а в якості плодів виступають помаранчеві або рожеві коробочки.

Бересклет вкорінюється (інша назва – бересклет Форчун) – це чагарник, що досягає у висоту 30-60 см, причому гілки розростаються до трьох метрів в довжину. У вузлах гілки можуть вкорінюватися. Листя шкірясті, дрібні, мають темно-зелене забарвлення і яйцеподібну форму. Їх розмір коливається від 2 до 6 см.

Чи знаєте ви? Практично всі види бруслини дуже отруйні, але найбільше практичне значення мають бересклет бородавчастий і бересклет європейський, оскільки в їх корі і стеблах міститься гутаперча.

Правила догляду за бруслини в кімнатних умовах

Одне і те ж рослина, яка росте в різних умовах, вимагає до себе різного уваги. Тому кімнатний догляд за бруслини відрізняється від догляду за садовим квіткою.

Освітлення і температурний режим

Секрети посадки і догляду за кімнатним бересклетом У питанні висвітлення ця рослина досить невибагливо і відмінно росте як на світлі, так і в півтіні, хоча більш привабливим є перший варіант. Нерідко кімнатний бересклет вимагає хорошого освітлення протягом усього року, через що не всі види зможуть добре себе почувати на північній стороні квартири або будинку.

Прямі сонячні промені приносять користь бруслини, але краще, щоб вони потрапляли на листя рослини тільки в ранковий або вечірній час. Однак види з строкатим листям, що ростуть на північній стороні, навпаки, можуть втратити свій природний окрас, що вкрай небажано з естетичної точки зору.

У зимовий час можна не ховати бересклет від сонячного світла, адже прямі сонячні промені не роблять на нього такий же вплив, як влітку.

Ще одним важливим аспектом догляду за рослиною є температура в приміщенні. У літню пору створити відповідні температурні умови дещо простіше (температура не повинна підніматися вище + 24-25 ° C), в той час як взимку температурні показники знижують до 8-10 ° C. Зимівля при більш високих температурах загрожує бруслини втратою листя.

Читайте також:  Борна кислота для помідорів і огірків, обприскування Як розвести Пропорції Відео

В цей час ви можете виносити рослину на опалювальний балкон, хоча не можна допускати і занадто низьких температур. Зимівля молодого бруслини (до 3 років) в умовах саду передбачає укриття рослин ялиновим гіллям або сухим листям, а щоб попередити підмерзання коренів дорослих рослин, в їх пристовбурні кола вносять тирсу або листя.

Чи знаєте ви? З бруслини пов'язують кілька легенд. Перша говорить, що чаклунка виростила отруйний чагарник через образу на людей, але пізніше пошкодувала про свої дії і зробила рослина ліками. Після цього вона сама перетворилася в маленьку сіру пташку – вільшанку (отрута ягід на них не діє). Якщо вірити другою легендою, то бересклет з'явився через гніву богині Флори, яка втратила два прикраси – брошка і сережку. Вона не стала їх шукати, а просто перетворила в кущ бруслини: квіти більше схожі на брошки, а ягоди на сережки.

Вимоги до складу грунту і її добриво

Секрети посадки і догляду за кімнатним бересклетом Не секрет, що бересклет кімнатний відрізняється від садового варіанту в плані посадки і догляду, але що стосується грунту, то обидва види мають схожі переваги. Для повноцінного росту і розвитку цієї рослини відмінно підійде суміш піску і звичайної квіткової землі в пропорції 1: 3. В ідеальному варіанті, рівень рН не повинен бути вище або нижче 6, а кислотність повинна залишатися нейтральною.

Важливо! Занадто глинисті грунти, в які необхідно вносити пісок, – не найкращий варіант для кімнатного бруслини. Однак якщо ви хочете, щоб після посадки бруслини рослина радувало вас своїм здоровим виглядом, гарним листям і рясним плодоношенням, тоді, крім правильного складу грунту, йому необхідно і правильне добриво, яке вносять в грунт кілька разів на рік.

Особливо важливо удобрювати бересклет навесні, коли йде активне формування квіткових бруньок. В цьому випадку відмінним варіантом підгодівлі є гній, попередньо розведений водою в пропорції 1:10. В якості альтернативного варіанту можна використовувати пташиний послід, але тільки концентрацію настою доведеться знизити в два рази.

Для кімнатної рослини буде достатньо і комплексних мінеральних добрив, які продаються в готовому вигляді. Їх вносять приблизно один раз на місяць, а якщо грунт в горщику відрізняється підвищеною кислотністю, тоді її можна присипати вапном. У зимовий час рослина не удобрюють, так як воно знаходиться в стані спокою і не потребує регулярних підгодівлі.

Регулярності поливу і вологість повітря

Секрети посадки і догляду за кімнатним бересклетом Напевно, одним з найбільш важливих аспектів догляду за тим чи іншим рослиною є правильність його поливу. У випадку з кімнатним бересклетом ця процедура виконується із застосуванням відстояної води з мінімальною кількістю розчинених в ній солей. У весняно-літній період полив повинен бути досить рясним, але не варто допускати застою вологи у кореневої системи.

Восени і взимку бересклет не настільки влаголюбив, і кількість поливів можна скоротити. Рослини, які перебувають на утепленому балконі при температурі від 5 до 10 ° C, можна практично не поливати. Хоч вони і не розлучаються зі своїми листами, але знаходяться в стані повного спокою.

Читайте також:  Самшит: секрети успішного вирощування

Крім поливу, значну роль відіграє і рівень вологості в приміщенні. Деякі квітникарі стверджують, що цей показник не має особливого значення, і корисні тільки обприскування. Однак якщо повітря в кімнаті буде дуже сухим, а температура досить високою, то це може викликати опадання листя бруслини.

Саме шкірясті листя відповідають за випаровування рослиною невеликої кількості вологи, завдяки чому воно добре переносить сухе повітря закритих приміщень. Щоб видалити пил з бруслини, фахівці радять час від часу влаштовувати йому душ.

Обрізка і формування крони

Секрети посадки і догляду за кімнатним бересклетом Не тільки садові види, але і японські кімнатні рослини потребують періодичної обрізку пагонів. Тому, для того щоб бересклет був зеленим, його потрібно обрізати щовесни, протягом усього вегетаційного періоду. Стебла рослини відносно м'які і податливі, завдяки чому їм можна надати будь-яку форму (наприклад, сформувати у вигляді бонсай).

Протягом усього року можна проводити очищувальну обрізку (у міру висихання пагонів бруслини). Також видаленню підлягають слабкі гілки, які забирають у рослини сили.

Важливо! На початку весни молоді пагони можна прищипувати, що тільки посилить розгалуження і посприяє формуванню рясної крони. Ви можете вирощувати рослину на свій смак, надаючи йому практично будь-яку форму. Найбільш поширеним варіантом кімнатного бруслини є кущовий, коли від кореня відходить багато гілок (чим їх більше, тим густіше і красивіше виходить крона).

Також можна вирощувати рослину і як штамбові деревце: стовбур знизу голий, а вгорі доповнений густою кроною, яку отримують в результаті правильної та своєчасної обрізки і регулярного прищипування, будить сплячі бруньки. Якщо постаратися, то з бруслини можна виростити навіть бонсай.

отруйність бруслини

Для бувалих квітникарів не секрет, що бересклет отруйний, а значить, при його вирощуванні слід дотримуватися певних запобіжних заходів. Насправді небезпеку становлять тільки плоди, та й то тільки для дітей і тварин, так як дорослій людині для серйозного отруєння знадобитися з'їсти досить багато ягід.

пересадка чагарнику

Секрети посадки і догляду за кімнатним бересклетом Молоді рослини (до 3-4 років) необхідно пересаджувати щороку, а от дорослому бруслини досить міняти місце зростання один раз в два-три роки (якщо немає вираженої необхідності, то можна ще рідше).

Процедура пересадки виконується в наступній послідовності: на дно підготовленого заздалегідь нового горщика (він повинен бути не набагато більше попереднього) насипають шар дренажу, після чого засипають і сам грунт. Найкраще проводити пересадку в суміш дернової і листової землі, змішаної з великим піском і перегноєм (у співвідношенні 1: 2: 1: 1).

Не можна забувати, що грунт для бруслини повинна бути легкою і насиченою поживними мікроелементами. Якщо ж ви вирішите пересадити рослину в відкритий грунт, то краще за все виконувати пересадку в весняний період.

Чи знаєте ви? Бересклет успішно використовується в медицині, причому лікарською сировиною служить не тільки кора, а й листя, гілки і навіть насіння. Ця рослина має інсектицидною, проносним, протимікробну, протиглистовою, сечогінну і противо дією.

Читайте також:  Помилки городників при посіві насіння огірків на розсаду

Розмноження бруслини в домашніх умовах

Найчастіше розмноження бруслини відбувається вегетативним способом (зеленими живцями або поділом куща), проте у випадку з кімнатними рослинами нерідко зустрічається і насіннєве розмноження.

розподіл куща

Секрети посадки і догляду за кімнатним бересклетом У більшості випадків діленням куща розмножують карликові сорти бруслини. Цьому сприяє поверховість і горизонтальність залягання кореневої системи, яка дає нову поросль щороку. Все, що від вас вимагається, – це акуратно відокремити від материнського куща молоді пагони (разом з частиною кореневища), а потім підрізати їх на 2/3 довжини і висадити в інший горщик. Така процедура абсолютно безболісна для бруслини.

живцювання

При живцюванні бруслини вам потрібно вибрати живці диною не більш 6-10 з одним междоузлием. Після цього зріз слід занурити в спеціальний фітогормональний порошок і помістити черешки в торф-піщану суміш. Полив пагони і накривши їх плівкою, вам залишається почекати 2-2, 5 місяця, а як тільки вони пустять коріння, їх можна буде пересаджувати в постійне місце.

Важливо! Зрізати черешки краще в першій половині літа.

насінням

Секрети посадки і догляду за кімнатним бересклетом Нерідко кімнатний бересклет розмножують і насінням, що утворюються в плодах-коробочках після відцвітання рослини. Протягом 3-х місяців вони стратифікують при температурі близько +3 ° C. Цього часу цілком достатньо для того, щоб у більшості насіння лопнула насіннєва шкірка. Після цього їх очищають від прісемянніком і поміщають в розчин марганцівки (0, 5%).

Висівати насіння слід в неглибокі борозенки (близько 2 см), і вже через 2-3 тижні ви побачите перші сходи.

Хвороби і шкідники кімнатного бруслини, як з ними боротися

Найчастіше кімнатному бруслини загрожують павутинний кліщ, попелиця і щитівка. Павутинні кліщі практично непомітні на листках, і виявляють їх тільки тоді, коли листя жовтіє і опадає. Крім того, характерною ознакою наявності кліщів є викривлення молодих листочків.

Знаючи про можливості такої напасті, необхідно підтримувати високу вологість в приміщенні (особливо в спекотні дні), зрідка обмивати листя під теплим душем, можна навіть з шампунем або милом. В крайньому випадку доведеться вдатися до допомоги акарицидів, але з часом кліщі стають стійкі до них.

Секрети посадки і догляду за кімнатним бересклетом Доставляє багато клопоту і щитівка (існує навіть окремий вид – бересклетових щитівка). Після «присмоктування» до листка вона залишає на ньому жовте плямочка, яка з часом збільшується і псує зовнішній вигляд рослини. У боротьбі з нею допоможуть системні інсектициди – Актара або Конфідор, а також зняття шкідників з листя за допомогою губки або ватного тампона.

В якості профілактичних заходів на рослину наносять піну господарського мила і залишають її на годину. Після цього необхідно ретельно обмити листя під теплим душем.

Важливо! Після проведення процедури бересклет необхідно залишити у ванній кімнаті ще на кілька годин. Навряд чи вам вдасться повністю захистити бересклет від хвороб чагарників, але при правильному догляді ви зможете звести до мінімуму ризик появи шкідників.

DvaGusya