Гірчиця як сидерат: коли сіяти і коли закопувати Навесні Восени Під які овочі Відео

Щільне вирощування овочевих культур на дачній ділянці призводить до виснаження грунту. Культурні рослини витрачають за період вегетації основну масу живильних речовин, закладених при посадці, і щоб відновити родючість землі багато дачники вдаються до посіву сидератів. Гірчиця відноситься до таких і дуже широко використовується городниками.

Користь гірчиці, як сидерата на садовій ділянці

Горчица как сидерат: когда сеять и когда закапывать Весной Осенью Под какие овощи ВидеоЗупиняючи свій вибір на гірчиці, як сидерата, огородник керується її перевагами, які приносять виснаженій землі значну користь. До переваг можна віднести наступні властивості гірчиці:

 • короткий вегетаційний період (до півтора місяців), але при цьому відбувається велике нарощування зеленої маси;
 • фітосанітарні властивості. Гірчиця успішно бореться із збудниками фітофтори, парші та кореневої гнилі, що може бути використано для зменшення терміну сівозміни;
 • результативно бореться зі шкідниками, такими як дротянка і слимаки. Цьому сприяють ефірні масла, що містяться в гірчиці.

Позитивно позначається посів гірчиці і на структуру грунту.

 • Поліпшуються дренажні якості і повітропроникність;
 • Коренева система сидерата йде на велику глибину і піднімає звідти поживні речовини в верхні шари, перетворюючи їх у форми легкодоступні для овочевих культур;
 • При густому посіві стримується ріст бур’янів;
 • Верхній шар грунту менше піддається ерозії під впливом вітрів і дощів;
 • Після того, як гірчиця буде запахана в землю, вона додатково збагатить її фосфором, калієм і азотом, основними поживними елементами для врожаю наступного або поточного сезону.

Для посіву на індивідуальній ділянці застосовують найчастіше білу гірчицю, хоча існують і інші види.

Які види гірчиці краще сіяти

Горчица как сидерат: когда сеять и когда закапывать Весной Осенью Под какие овощи ВидеоГірчиця відноситься до сімейства хрестоцвітих (капустяних) і представлена кількома видами. До найбільш популярним відноситься гірчиця біла (англійська), чорна (справжня, французька) і сарептська (сиза, російська).

Сарептська гірчиця отримала свою назву на честь села Сарепта, куди насіння були завезені разом з насінням льону, проса, але як бур’яну. Місцеві жителі швидко оцінили олійні властивості нового рослини і стали вирощувати гірчицю в промислових масштабах.

Іноді сарептську гірчицю вирощують як зелене добриво або на корм худобі.

Гірчиця чорна родом із Середземномор’я. У Франції з її насіння виготовляють знамениту діжонську гірчицю. Відмінний медонос. У Росії культивується незначно. Може бути використана як сидерата на присадибній ділянці.

Гірчиця біла — вид гірчиці, який найбільш широко застосовується дачниками і фермерами для обробітку як сидерат. Швидке наростання зеленої маси дозволять проводити за сезон кілька посівів.

Вологолюбна Культура, холодостійка, з коротким періодом вегетації. До періоду повного цвітіння триває близько 60 днів і до дозрівання насіння — 90 днів.

Для яких рослин гірчиця хороший попередник, а для яких небезпечний

Незважаючи на те, що після вирощування гірчиці земля стає більш родючим і пухкої, не всі овочеві культури можна після неї культивувати. У першу чергу це відноситься до рослин того ж сімейства хрестоцвітних, внаслідок аналогічних хвороб і шкідників.

Овочеві культури, які не можна садити після гірчиці Квіти з сімейства капустяних погано відкликаються на сусідство гірчиці
ріпа арабис
редис аліссум
дайкон левкой
крес-салат иберис
хрін лобулярія
бруква аліссум
турнепс гесперис або нічна фіалка
всі види капусти декоративна капуста

 

На замітку. Після того, як гірчиця скошена і запахана в грунт, потрібно близько двох тижнів на розкладання зеленої маси. В цей час небажано проводити посів насіння, садіння розсади або інших рослин — процес гниття буде пригнічувати ріст основної культури і сповільнить схожість дрібного посівного матеріалу.

Городні й садові рослини, які з вдячністю відгукуються на посів і посадку після гірчиці:
картопля патисони
перці гарбуз
томати кукурудза
баклажани горох
всі різновиди цибулі квасоля
буряк огірки
морква садова суниця
кабачки виноград

Особливості вирощування гірчиці

Горчица как сидерат: когда сеять и когда закапывать Весной Осенью Под какие овощи ВидеоГірчиця біла виростає до 70 (а деколи і більше) сантиметрів у висоту, володіє густою зеленою масою і цвіте світло-жовтими квіточками. Згодом рослина впускає стручки з дрібними насінням. В одному стручку знаходиться 10-15 піпсов діаметром 1-1,5 мм жовтуватого забарвлення.

Але огородник не повинен доводити гірчицю до фази цвітіння, оскільки в цей період знижується поживна цінність сидерата. Рослина витрачає сили на цвітіння, утворення і визрівання насіння — зелена маса грубіє.

Коренева система дорослого куща гірчиці проникає вглиб ґрунту на 2-2,5 м, що сприяє його розпушуванню. Поліпшується вентиляція і вологоємність.

Загальні правила посіву гірчиці

Горчица как сидерат: когда сеять и когда закапывать Весной Осенью Под какие овощи ВидеоОдне з призначень гірчиці, высеваемой як сидерат — це пригнічення росту бур’янів, тому сіють її густо.

 1. Норма висіву гірчиці становить 3-4 г на 1 м2 або 300-400г на сотку.
 2. Глибина посіву 1,5-2 см. Дуже часто гірчицю сіють урозкид без загортання в ґрунт, у цьому випадку насіння потрібно захист від пернатих і грядку накривають плівкою чи агроволокном. Інакше всі навколишні птиці злетяться на ваш город і в лічені хвилини знищать все зерно.
 3. Після закладення сидерата в землю і висадкою або посівом основної культури повинно пройти не менше 2 тижнів.
 4. Не допускати цвітіння та утворення насіння, інакше може статися самосів, і знадобляться додаткові зусилля на прополку.
 5. Для більш ефективного придушення бур’янів і в цілях боротьби з дротяником норму висіву гірчиці збільшують до 500 г на сотку.

Коли сіяти гірчицю у відкритий грунт

Насіння гірчиці здатні проростати при температурі 3⁰С, а сходи легко переносять невеликі заморозки (до -5⁰С).

Для тоги, щоб набрати максимально корисну зелену масу, рослині знадобиться трохи більше місяця і, виходячи з цих даних, можна зробити висновок, що сіяти гірчицю на сидерати можна з ранньої весни і до початку вересня (у середній смузі Росії).

Горчица как сидерат: когда сеять и когда закапывать Весной Осенью Под какие овощи ВидеоЯкщо в поточному сезоні огородник планує садити після сидерата основні культури, то її потрібно зрізати до цвітіння, подрібнити і закласти в грунт.

Якщо ви сієте білу гірчицю восени, то скошувати її не обов’язково. За зиму вона перепріє та віддасть землі всі свої цінні поживні речовини.

Літній посів проводиться після збирання рано дозріває врожаю, наприклад, цибулі і часнику. Виросла, але не вступила у фазу цвітіння, білу гірчицю скошують і закладають в грунт, або залишають на поверхні в якості мульчі.

Підготовка до посіву

Перед посівом гірчиці ділянку звільняють від бур’янів і рослинних залишків і розпушують ґрунт на глибину 5-7 см . Якщо ж ви плануєте посіяти гірчицю поєднуючи цю роботу з перекопуванням грунту, то внесіть добрива, які зазвичай використовуються для цих цілей: компост, перегній, мінеральні добрива.

При бажанні максимально прискорити проростання гірчиці, насіння можна замочити на 2-3 години в теплій воді. Через 3-5 днів з’являться ніжні паростки, які освіжать ще сірий весняний або вже сірий осінній город соковитою зеленню.

Де сіяти гірчицю

Горчица как сидерат: когда сеять и когда закапывать Весной Осенью Под какие овощи ВидеоДо грунтів гірчиця не вимоглива. Її вирощують

 • на бідних грунтах з метою збагачення органічними речовинами;
 • на важких грунтах і суглинках для поліпшення структури;
 • на слаболужною землі,де гірчиця росте особливо добре;
 • на схилах, що перешкоджає змиву ґрунту під час танення снігу та дощів.

Посів гірчиці навесні для удобрення грунту

Для посіву гірчиці навесні краще вибирати ранні терміни. У квітні сонце вже досить активно і добре прогріває землю, але незважаючи на те, що сидератная культура не вимоглива до погодних умов, краще дочекатися періоду, коли температура досягне позначки в 10⁰С.

Ще одна перевага раннього посіву полягає в тому, що ще не настав час вильоту хрестоцвітної блішки, небезпечного для гірчиці шкідника. Вона з’являється пізніше, з приходом стійкого тепла.

Посів гірчиці восени для поліпшення грунту

Горчица как сидерат: когда сеять и когда закапывать Весной Осенью Под какие овощи ВидеоОсінній посів гірчиці проводять по мірі звільнення грядок від овочевих культур. До холодів ще є час і гірчиця встигне наростити багато зелені і навіть зацвісти, але визріти насіння не встигнуть, тому в зиму її можна не скошувати.

З приходом холодів вона виляжеш, і буде служити для грунту мульчею. За зиму відбудеться часткове розкладання, що поліпшить структуру грунту і збільшить її родючість.

Пізньої осені білу гірчицю сіють для того, щоб сходи з’явилися ранньою весною. Посіви роблять більш густими і збільшують глибину загортання, захищаючи таким чином посівний матеріал від вимерзання.

Догляд за гірчицею білою

Особливого догляду за сходами гірчиці не потрібно, але якщо стоїть посушлива погода або посів був здійснений в суху землю, то рясне зрошення необхідно проводити в обов’язковому порядку.

Додаткові підгодівлі білої гірчиці не потрібні.

Через 4-5 тижнів земля буде густо вкрита соковитою зеленню сидерата, а ще через тиждень почнуть з’являтися жовтенькі квіточки. Цвітіння гірчиці триває досить довго (майже місяць), залучаючи в сад комах-запилювачів.

Але в умовах дачної ділянки гірчицю зрізають до періоду цвітіння, якщо тільки вона не посіяна поблизу ягідних кущів та плодових дерев в цілях залучення бджіл і джмелів або на насіння.

Коли косити і закопувати гірчицю

Горчица как сидерат: когда сеять и когда закапывать Весной Осенью Под какие овощи ВидеоГірчицю необхідно скошувати до початку цвітіння і обумовлено це, в першу чергу, цінність зеленої маси.

 1. У період, коли гірчиця зацвітає, починається процес огрубевания черешків листя, а оскільки всі пагони будуть перероблятися грунтовими мікроорганізмами, то зелена маса повинна бути по можливості м’яким.
 2. Друга причина скошування гірчиці перед цвітінням обумовлена збереженням поживних речовин. Вступаючи в фазу цвітіння і готуючись до утворення насіння, гірчиця буде витрачати свої сили і корисні речовини з грунту і при цьому втрачає функцію сидерата.
 3. Гірчиця з визрілими насінням здатна скидати їх на землю, а це значить, що вона перетворюється в бур’ян.

Після того, як гірчиця скошена, ділянку перекопують, якщо грунт важкий або працюють сапкою, якщо грунт пухкий. Можна прискорити процес освіти біогумусу, полив ділянку препаратом «Байкал ЕМ-1». Він сприяє швидкому розкладанню гірчиці і підвищує родючість грунту.

Якщо грядка з гірчицею ще молода і до стадії цвітіння ще далеко, її можна залишити на зиму, як є. Навесні ж підгнилі паростки перекопати або закласти в грунт за допомогою культиватора.

Іноді по весні грядку з сухими стеблами гірчиці не перекопують, а залишають як мульчуючого шару. Однак, таке застосування сидерату менш ефективно, а для досягнення максимального результату всі пагони повинні потрапити в землю.

Позитивні та негативні якості білої гірчиці

Горчица как сидерат: когда сеять и когда закапывать Весной Осенью Под какие овощи ВидеоВисіваючи білу гірчицю на своїй присадибній ділянці, огородник хоче домогтися певних результатів. Так на що ж вплине посів гірчиці на городі?

 1. Поліпшується склад грунту: відбувається насичення фосфором, калієм, органікою.
 2. Відбувається пригнічення патогенних мікроорганізмів.
 3. Активуються фунгіцидні та бактерицидні властивості.
 4. Зменшується кількість дротяників, горохової плодожерки, слимаків, нематоди.
 5. Знижується ризик захворювання на фітофтороз, паршею, фузаріозом, ризоктоніозом.
 6. Пригнічується ріст бур’янів.
 7. В грунт вивільняються важкодоступні фосфати.
 8. Поліпшується структура грунту і відбувається її оздоровлення в цілому.
 9. Збільшується кількість дощових черв’яків, які з задоволенням поїдають коріння гірчиці. А черви, як відомо, дуже навіть добре розпушують і удобрюють грунт.

Разом з тим у білої гірчиці є ряд властивостей, які необхідно враховувати при посіві на сидерати.

 1. Ми знаємо, що гірчиця відноситься до класу хрестоцвітих, а це значить, що вона піддається нападу тих же шкідників, що і капуста і редька і редис. Тому гірчиця не може бути попередником для рослин цього сімейства. Також не рекомендується висівати ці культури в безпосередній близькості грядок з гірчицею.
 2. Насіння гірчиці, кинуті в землю без заглиблення, приваблюють птахів, які не тільки знищать насіння гірчиці, але і попутно нашкодять іншим культурам.
 3. Ефект від використання гірчиці, як сидерата, не настає миттєво. Знадобиться 2-3 сезони, щоб звести «нанівець» кількість дротяників і відчути значне поліпшення структури грунту.
 4. Існує ризик самосіву насіння гірчиці, якщо своєчасно не зрізати зелену масу.

Гірчиця як сидерат: як сіяти, коли косити, максимальна користь — відео

Органічне землеробство набирає все більше прихильників. Овочі, вирощені на городі без застосування хімічних препаратів, цінуються дачниками вище, а посів сидератів і, зокрема, гірчиці білої, до або після збирання врожаю дозволяє заповнити запас поживних речовин, які були витрачені рослинами за минулий період вегетації.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: