Кілька правил і рекомендацій по догляду за білою смородиною

Сьогодні мова піде про білу смородині. Ми розповімо, як правильно садити білу смородину навесні, виберемо місце для посадки і відповідний грунт. Прочитавши цю статтю, ви будете мати достатньо знань, щоб виростити здорову і плодоносить смородину.

Чи знаєте ви? Смородина відноситься до порядку ломикаменецвіті. До цього порядку також відносяться півонії, бадан і грошове дерево.

Кращі сорти білої смородини

Кілька правил і рекомендацій по догляду за білою смородиною Для початку потрібно розібратися, чим же відрізняється біла смородина від чорної або червоної.

Біла смородина крім кольору має і інші особливості: вона підходить для літніх людей більше, ніж чорна і червона, завдяки своїй здатності запобігати захворювання, які пов'язані з підвищеною згортанням крові.

Також біла смородина має в складі менше аскорбінової кислоти, тому більше цінується людьми з підвищеною кислотністю шлунка. Виберемо найбільш цінні сорти смородини.

Кілька правил і рекомендацій по догляду за білою смородиною Версальська. Найпоширеніший сорт білої смородини. Це середньостиглий сорт, який має розлогий невисокий кущ. Версальська смородина дає великі ягоди (діаметр – 1, 1 см, вага – 0, 7 г). Рослина среднезімостойкій, дає середній урожай (близько 8 т з гектара).

Важливо! Даний сорт білої смородини стійкий до борошнистої роси.

Кілька правил і рекомендацій по догляду за білою смородиною Біла Потапенко – середньоранній сорт, який відрізняється високою стійкістю до холодів, дуже смачними ягодами і скоростиглістю. Кущ у даного сорту напіврозкидистий, середньої висоти. Ягоди мають масу 0, 5 г, урожайність з гектара приблизно 5, 8 т. Головні переваги цього сорту – щорічне плодоношення і висока стійкість до морозів (так як сорт був виведений для температурних умов Сибіру).

Кілька правил і рекомендацій по догляду за білою смородиною Біляна. Цей сорт так само був виведений в Сибіру. Біляна має середній термін дозрівання. Кущі цього сорту невеликі, напіврозкидистий. Ягоди можуть досягати ваги в 1, 5 г, чим відрізняються від ягід попередніх сортів. Дозрівають одночасно (проте мають слабку транспортабельність). Сорт Біляна володіє імунітетом до борошнистої роси. Головні переваги сорту – самоплідність і хороша щорічна врожайність. До мінусів можна віднести те, що рослина піддається антракнозу.

Кілька правил і рекомендацій по догляду за білою смородиною Голландська Біла. Даний сорт зимостійкий, має среднеранний термін дозрівання ягід. Голландська біла дає хороший урожай; ягоди досить великі, округлі. Кущ у цього сорту неправильної форми, невисокий. Переваги Голландської Білій – стійкість до поразки антракнозом, самоплідність і легке розмноження живцями.

Кілька правил і рекомендацій по догляду за білою смородиною Примус. Середньостиглий сорт, який був виведений в Чехії. Примус дає великі ягоди вагою в 1 г (з куща виходить близько 10 кг ягід). Рослина стійка до морозів, антракнозу, борошнистої роси і галової попелиці.

Всі сорти білої смородини мають як плюси, так і мінуси. Одні дають великий урожай, але мають малу стійкість до захворювань. Інші – не хворіють, але і плодоносять менше. Звичайно, є сорти, які поєднують в собі стійкість до хвороб і врожайність, але їх не так просто знайти.

Головне при виборі смородини – купити те, що вам потрібно. Тому уважно оглядайте саджанці при покупці.

Читайте також:  Сальвія: фото квітів розсада коли садити і як правильно доглядати, розмноження

Правильна посадка білої смородини

Після того як ви пригледіли потрібний сорт, переходимо до правильного вибору саджанців, місця для посадки і підготовці грунту.

Як вибрати саджанець

При покупці саджанця складно визначити його сорт, стан і наявність захворювань. Тому слід звернути увагу на наступне:

  1. Коріння. Якщо у саджанця зовсім зрізана коренева система, то він відразу відпадає. В ідеалі він повинен мати два основних корені (з довжиною мінімум 40 см) і багато дрібних придаткових корінців. Краще брати саджанець з мокрими корінням, які поміщені в ємність з водою або спеціальної мінералізованою сумішшю.
  2. Гіллястість втечі. Якщо перед вами саджанець без відростків і пагонів, то від такої покупки точно варто відмовитися. Вибирайте добре розгалужені саджанці з цілими гілками.
  3. Важливо! Уважно огляньте гілки саджанця. Якщо вам здається, що вони сухі або напівсухі – відмовтеся від покупки.

  4. Наявність захворювань або сплячих паразитів. Щоб вам не продали хвору рослину, попросіть зробити невеликий зріз на втечу. Якщо всередині ви побачите чорноту – рослина уражена стеклянницей, і його купувати не можна. Якщо ви помітили незрозумілі яйця личинок, гниль або цвіль, то від покупки саджанця так само варто відмовитися.

Головне при виборі саджанця – не піддаватися на умовляння продавців. Довіряйте тільки своєму чуттю і порад досвідчених садівників.

Як вибрати місце для посадки

Для посадки вибирати потрібно сонячне місце, яке слабо продувається вітрами. По можливості вибирайте місце, де грунтові води залягають на глибині близько 2 м.

Чи не висаджуйте смородину в низинах, де буде накопичуватися волога навесні. У таких місцях рослина покриється лишайниками і зачахне.

Важливо! Максимальні врожаї смородина дає при запиленні пилком інших сортів.

Підготовка ґрунту і внесення добрив

Кілька правил і рекомендацій по догляду за білою смородиною Якщо говорити про грунті для білої смородини, то вона невибаглива до субстрату, в який її висаджують. Засохне і зачахне вона тільки на солончаках або в перезволоженого грунті.

Однак для отримання максимального врожаю та здорових саджанців на розсаду смородину варто висаджувати в більш родючий грунт.

Посадка білої смородини проводиться як восени, так і навесні (після того як прогріється земля). Для рослини відмінно підходить суглинних грунт, яку перед посадкою перекопують і очищають від бур'янів.

При висаджуванні восени ями викопують заздалегідь, щоб встиг осісти грунт. Їх глибина повинна бути близько 40 см і 50 см в ширину.

Важливо! При викопуванні ями верхній родючий шар потрібно відкладати окремо. Нижній шар перемішується з мінеральними добривами. При посадці коріння розподіляють по всьому поглибленню і засипають спочатку сумішшю з мінеральними добривами (торф, перегній, суперфосфат), а потім – землею з верхнього шару. Важливо не перестаратися з добривами, інакше ви обпалите коріння смородини.

Рослина потрібно висаджувати під кутом 40-45˚, щоб у нього утворилася сильна коренева система. При посадці кількох кущів поруч витримуйте відстань в 1 м, щоб рослини не заглушали один одного.

Вирощування і догляд за білою смородиною

Ви висадили кущ, і він прижився. Тепер головне – правильно доглядати за рослиною, вчасно вносити добрива і проводити обрізку.

Як доглядати за грунтом

Коли у рослини починають набухати перші бруньки, його слід час від часу поливати гарячою водою (температура до 70˚С). Таким чином ви позбавите його від можливих шкідників, які сплять в грунті.

Читайте також:  Орхідея скидає бутони і квіти, що не розкрилися: головні помилки в догляді за рослиною

Потрібно прорихлити грунт і підгодувати білу смородину. Розпушування також потрібно проводити, якщо грунт біля смородини здерев'янів (коріння рослини повинні дихати).

Кілька правил і рекомендацій по догляду за білою смородиною Після обробки грунту землю біля куща можна накрити перепрілими листям або інший органікою. Так ви підгодуйте молоде рослина, вбережете його від шкідників, пересихання і переохолодження коренів.

Не варто забувати і про полив. Його потрібно проводити частіше в спекотні сонячні дні. Але варто відмовитися від зволоження ґрунту при різкому зниженні температури або сильному вітрі, тому що коріння можуть замерзнути.

Таким чином, біла смородина не вимагає специфічного догляду та дорогих підгодівлі. При правильному догляді саджанець швидко приживеться і дасть хороший урожай.

Правильна обрізка та формування куща білої смородини

Обрізка смородини є невід'ємною частиною догляду за рослиною. Кожна зайва гілка – це витрачені сили і енергія рослини.

Крім здорових гілок кущ витрачає сили і на хворі, які не приносять урожай. Саме тому не пропускайте цю частину догляду за білою смородиною.

Чи знаєте ви? Недозрілі ягоди смородини містять в собі в 4 рази більше вітаміну С, ніж стиглі. При дозріванні кількість вітамінів знижується. Їх мінімум міститься в перестиглої ягоді.

Обрізку смородини вперше проводять відразу після посадки. При цьому видаляють верхівки всіх пагонів, залишаючи по 3 нирки на кожному. Таким чином формується крона нового куща. Кілька правил і рекомендацій по догляду за білою смородиною

Обрізка білої смородини, на відміну від чорної, проводиться не восени, а навесні (іноді – влітку, після збору врожаю). Обрізка полягає у видаленні старих гілок (яким не менше 7 років), зайвих нульових пагонів (показані на зображенні нижче), зламаних, хворих і помёрзшіх гілок. Кілька правил і рекомендацій по догляду за білою смородиною

Правильний кущ повинен складатися з 20 гілок, вік яких не перевищує 8 років.

Якщо ви будете дотримуватися інструкцій, то отримаєте кущ з добре розвиненою кроною і великою кількістю дрібних плодових гілок.

Збір врожаю

Збирати смородину потрібно в теплу суху погоду. Так ви отримаєте продукт, який буде максимально довго зберігатися. Зривають ягоди кистями, акуратно, щоб не пом'яти. Для збору можна використовувати широкі кошики або іншу тару з широким дном.

Важливо! Якщо ягода повинна транспортуватися, то її збирають до повного дозрівання. Якщо ягоди вашого сорти білої смородини дозрівають одночасно, то вам потрібно вчасно зібрати весь урожай, щоб він не перезріло і не обсипався. Якщо смородина не йде на переробку, то її в день збору поміщають в холодильник і зберігають там.

Також варто знати, що якщо на смородину опала роса, то її потрібно висушити на свіжому повітрі і тільки потім помістити в поліетиленові пакети і зберігати в холодному місці.

Головне при зборі смородини – не тиснути ягоди і не класти їх на зберігання вологими щоб уникнути гниття.

Способи розмноження білої смородини

Найбільш простим і популярним способом розмноження є живцювання.

Живці беруть тільки з однорічних пагонів, втечу при цьому повинен бути здоровим і цілим. Держак зрізають довжиною близько 25-30 см. Після зрізання його потрібно вмочити в парафін, щоб майбутній саджанець не втратила вологу. У такому вигляді саджанець можна зберігати в холодильнику до його посадки. Кілька правил і рекомендацій по догляду за білою смородиною

Перед посадкою парафін зрізають гострим ножем. Садять живці так, щоб на поверхні залишалося не більш як 2-х нирок (а під землею – не менше 4-х). Після посадки землю удобрюють торфом або перегноєм. Головне в цей момент – максимально зберегти вологу в держаку.

Читайте також:  Поради по посадці китайського лимонника: як виростити лимонник з саджанців і насіння

Другий спосіб розмноження – горизонтальними відводками. Для цього навесні під матковими кущами роблять борозенки до 10 см завглибшки. У них укладають розвинені дворічні пагони, пришпилюють гачками і середину втечі засипають землею. Кілька правил і рекомендацій по догляду за білою смородиною

Протягом літа відведення мульчують і рясно поливають. Коли приходить осінь, вкорінені пагони відділяють від маткового куща і пересаджують в інше місце. Ті відведення, які погано вкоренилися, залишають на наступний рік, але не відділить від материнського куща.

Білу смородину в домашніх умовах не розмножують насінням, так як це дуже трудомістка робота, а відсоток виходу молодих рослин дуже малий.

Корисні властивості і кулінарні гідності білої смородини

Ягоди білої смородини містять велику кількість вітамінів, цукрів і органічних кислот. Перевага білої смородини над чорною або червоною полягає в багатстві пектинові речовини, які надають продуктам переробки желеподібну форму.

Кілька правил і рекомендацій по догляду за білою смородиною Вітамін А, який міститься в смородині, підвищує імунітет, поліпшує зір і стимулює клітинний обмін речовин. Вітамін Р очищає і нормалізує склад крові. Концентрація цього вітаміну в смородині вище, ніж в інших ягодах.

Вітамін Е, яким багата біла смородина, уповільнює процеси старіння, має антисклеротичну дію, покращує репродуктивну функцію і знижує можливість виникнення катаракти.

Важливо! Якщо ви вживаєте заморожену смородину, то подбайте про те, щоб в такому вигляді вона перебувала не більше 2-х місяців. Так як при довшому зберіганні ви не отримаєте ніякої користі від замороженої смородини, при цьому смакові якості залишаться на колишньому рівні.

При використанні в кулінарії відкривається ще одна позитивна якість білої смородини – вона не викликає алергії у маленьких дітей.

Білу смородину використовують для приготування маринадів і м'ясних страв, так як вона не заглушає смак м'ясних і рибних продуктів і дає необхідну для маринування кислоту.

Також з білою смородиною консервують огірки і помідори. При цьому вистачає природного кислоти ягоди, і оцет не додається.

Таким чином, біла смородина нічим не поступається чорної і червоної. Ягоду використовують в приготуванні багатьох страв, які стають не тільки смачніше, але й корисніше.

Чи знаєте ви? Смородина виводить радіоізотопи з організму людини. Тому її рекомендують вживати людям, які працюють на шкідливих виробництвах (в тому числі – з радіацією).

Протипоказання до вживання білої смородини

Біла смородина, як і більшість ягід і фруктів, також має протипоказання до вживання.

Кілька правил і рекомендацій по догляду за білою смородиною На жаль, від вживання ягід доведеться відмовитися людям з гастритом, виразкою шлунка і дванадцятипалої кишки, підвищеною кислотністю і алергією.

Так як ягода містить кислоту, навіть в невеликій кількості вона подразнює слизову шлунка та інших органів, загострюючи захворювання.

Важливо! Протипоказання до вживання відносяться як до самої ягоді, так і до соку, желе і інших страв, до складу яких входить біла смородина.

Як бачите, біла смородина – це не тільки смачний фрукт, але і джерело багатьох вітамінів і мікроелементів. Висаджуйте у себе на ділянках ця рослина і зможете поєднати корисне з приємним.

DvaGusya