Список диких і домашніх порід цесарок

Цесарка не завжди була домашньою птицею, до нас вона потрапила з Африки, де була одомашнена порода цесарки звичайної. З тих пір цесарка – одна з популярних птахів в домашньому господарстві.

Чи знаєте ви? Цесарки були популярні ще за часів Античності в Римі та Стародавній Греції. М'ясо цесарки володіє своєрідним смаком, який нагадує м'ясо фазана, не дарма ще Івану Грозному довелося м'ясо цього птаха за смаком. Крім смачного м'яса, яйця цесарки мають лікувальні властивості.

Найчастіше цесарок вирощують в приватних дворах і на фермерських господарствах. Про те, які породи цесарок найчастіше вирощуються на нашій території, а також про найпоширеніші цесарки диких порід, розповість ця стаття.

Породи домашніх цесарок

Домашня цесарка все частіше зустрічається на дворах жителів країни. Характеристика цесарки досить «бідна», це пов'язано з тим, що ще не настільки багато видів домашньої цесарки виведено селекціонерами. Кожна порода домашньої цесарки має свій рівень продуктивності і свої видові особливості, які у інших порід варіюються.

При виборі цесарки для свого господарства необхідно врахувати наступні фактори: продуктивність, здатність адаптуватися до умов вирощування, екстер'єрні якості. Розглянемо найпоширеніші породи цесарок для вирощування в домашніх умовах.

Сіро-крапчаста

Сіро-крапчаста, або в народі крапчатая цесарка, довгий час займала лідируючі позиції в домашньому птахівництві. З появою нових порід сіро-крапчаста цесарка стала менш популярною, але це не зменшило її користі. Список диких і домашніх порід цесарок У сільському господарстві зараз налічується не більше 3000 дорослих представників цієї породи. Горизонтальне тулуб у формі подовженого овалу закінчується вигнутою шиєю і маленькою головою, на яких практично немає оперення.

На голові помітний наріст, пофарбований у білий колір з блакитним нальотом. Дзьоб у цесарки цього виду темно-рожевого кольору, сережки – червоні. Спина цесарки злегка опускається ближче до хвоста, який, в свою чергу, досить короткий і опущений донизу.

Крила у цього виду досить великі і добре розвинені. Якщо шия забарвлена ​​в блакитний з сірим відтінком колір, то махові пера темно-сірого кольору з поперечно-смугастим малюнком, інші пір'я прикрашені білими плямами, за що цей вид і отримав свою назву – крапчаста. Ноги у цій цесарки короткі, пофарбовані в брудно-сірий асфальтний колір.

Важливо! Маса самки цесарки сіро-крапчастий трохи більше, ніж маса самця, – 1, 7 і 1, 6 кг відповідно. Ця порода не вимагає великих витрат на корми: на 1 кг живої ваги знадобиться 3, 2-3, 4 кілограма корму. З молодої птиці перші яйця можна зібрати вже через 8-8, 5 місяця, тоді ж і настає статева зрілість цесарки.

Яйця збирають в залежності від сезону, в середньому період несучості становить 5-6 місяців. Маса яйця досягає 45 г, колір шкаралупи – кремовий. Висновок молодого покоління досягає 55% за сезон, а збереження молодняку ​​- до 99%.

Що стосується м'яса, то в одному птахові 52% їстівних частин по відношенню до живої маси цесарки. Смакові якості м'яса цесарки досить високі. Для високого запліднення краще використовувати штучні методи запліднення, тоді виводимість яєць становить близько 90%.

Загорська білогруда

Білогруді цесарки відрізняються своїм специфічним забарвленням: спина і хвіст у представників цієї породи такого ж забарвлення і пігментації, як і у сіро-крапчастий цесарки, а шия і живіт – білого кольору, не позначені плямами. Ця порода дуже схожа з сибірської білої цесаркою, однак оперення у даних птахів дуже пухнасте і пухке за структурою. Список диких і домашніх порід цесарок Тіло у Загорської цесарки витягнутої форми. Ноги – темно-сірого кольору, а короткий хвіст опущений вниз. В середньому жива маса досягає до 1, 7 кг у самців і 1, 9 кг – у самок. У рік можна зібрати до 140 яєць масою до 50 г.

Чи знаєте ви? Для виведення цієї породи використовували 10 сіро-крапчастих цесарок і чотирьох півнів. Що цікаво, домінантним виявився саме колір оперення птахів московської породи. Збереження молодняку ​​цієї породи досить висока – до 98%.

Читайте також:  Висаджування огірків у теплиці розсадою, коли садити

Сибірська біла

Сибірська біла цесарка – це «мутанти», виведені після схрещування звичайної курки з білим оперенням і сіро-крапчастий цесарки. Білі цесарки з кремовим відтінком оперення і блискучими білими плямами мають довгий тулуб з подовженим кілем і глибокою грудною ямкою. У самок грудна частина більш розвинена, ніж у самців. Список диких і домашніх порід цесарок Шкіра тіла біло-рожевого кольору. Голова і шия блідо-блакитного кольору з контрастним темно-рожевим дзьобом і червоними сережками. Лапки у сибірської білої цесарки короткі, такого ж кольору, як і дзьоб.

Маса самця сягає 1, 8 кг, а самки – до 2 кг. Яйця досягають маси 50 г, і в середньому за один рік можна зібрати до 100 яєць. Ці птахи досить невибагливі в догляді і набагато спокійніше переносять умови домашньої клітини, ніж інші породи.

М'ясо птахів цієї породи дуже ніжне і за смаком нагадує куряче, що робить її ще привабливішою для розведення в домашніх умовах. Розводити цю породу можна як штучним, так і природним шляхом.

Кремова (замшеві цесарки)

Кремова (замшева) цесарка – порода, яка зовні нагадує сибірську білу цесарку, але відрізняється меншим розміром і більш темним кольором тушки. Забарвлення у цієї породи – біло-кремовий, місцями навіть з жовтуватим відтінком. Список диких і домашніх порід цесарок Маса дорослого самця може досягати 1750 г, а маса самки – 1650 р Несучість цієї породи значно нижче, ніж у інших порід, хоча період яйцекладки відрізняється від інших: він починається і закінчується раніше. Різниця в масі становить приблизно 1-1, 5 м Шкаралупа яєць досить щільна і може мати забарвлення від кремового до коричневого. Виводимість яєць досягає 70%.

Важливо! Кремові цесарки відрізняються за ступенем пігментація: сильно пігментовані, слабо пігментовані і середньо пігментовані.

блакитна

Світло-коричневий фон оперення з фіолетовим і блакитним відтінком – це про одну з рідкісних порід, про цесарки блакитний. Ця порода зберегла до наших часів форму тіла, характерну для своїх предків. На шиї і животі спостерігається характерний фіолетовий відтінок, без цяток, а пір'я спинний і хвостовій частині – сіро-блакитного кольору з дрібними білими цятками. Список диких і домашніх порід цесарок На рульових пір'ї хвостовій частині білі точки зливаються, утворюючи поперечну лінію.

Дорослий самець може досягати 2 кг у вазі, а самка – 2, 5 кг. В середньому маса яйця становить 45 г, а одна доросла птиця може принести від 100 до 150 яєць на рік. Шкаралупа коричневого кольору, може мати жовтий або червонуватий відтінок. На поверхні яйця можуть з'являтися маленькі точки.

Розмножуються блакитні цесарки природним або штучним способом, а запліднюваність яєць досягає до 75%. Блакитна цесарка не дуже поширена на нашій території, і на сьогоднішній день налічується не більше 1100 дорослих птахів.

Волзька біла

Порода волзький біла цесарка була виведена з породи сіро-крапчастий. Особливо ці дві породи не відрізняються, тільки кольором оперення.

Чи знаєте ви? Виведення цієї породи проходило в кілька етапів і завершилося в Ставропольському краї, де згодом вона і отримала саме широке поширення. Зараз налічується приблизно 20 000 дорослих особин. Цей вид представлений птицею з витягнутою формою тулуба, короткими ногами. Голова невеликого розміру прикрашена дзьобом насиченого рожевого кольору з блідо-рожевими сережками. Список диких і домашніх порід цесарок

Жива маса самки може досягати 1, 9 кг, а самця – 1, 6 кг. Несучість волзької білої цесарки становить 85-90 яєць за один цикл, іноді може досягати 100 яєць. Розмножувати птахів цієї породи можна штучним і натуральним способами, виводимість яєць – 80% і 72%.

Ця порода краще продається за рахунок свого білого кольору оперення і самої тушки. Користується популярністю ще й тому, що птахи краще пристосовані до життя навіть в найхолодніших регіонах країни.

синя бузок

Список диких і домашніх порід цесарок Цесарка породи синя бузок за своїми продуктивними якостями не відрізняється від блакитний цесарки. Єдина відмінність – колір. Пір'я цесарки цієї породи пофарбовані в насичений колір індиго, прикрашені білими точками, як і у блакитний цесарки. Шия і грудна частина досить густо опушені.

Читайте також:  Рослини, які принесуть у будинок щастя та гармонію згідно з вченням фен-шуй

Доросла самка досягає 2, 5 кг, а самець – 2 кг. В середньому з одного дорослого птаха за один цикл можна зібрати до 150 яєць – це кількість може варіюватися від умов утримання і якості харчування. Шкаралупа яєць дуже тверда, а маса одного яйця досягає 45 м

Біла

Біла цесарка відрізняється повністю білим кольором пір'я, без будь-яких плям або точок. Дзьоб і сережки у цієї породи пофарбовані за методом «омбре» – від яскраво-рожевого до білого на самому кінці. Ближче до кінчика голова у цієї породи набуває світло-сірий окрас. Список диких і домашніх порід цесарок Маса самки в середньому становить 1, 8 кг, а самця – 1, 5 кг. За один сезон несучості можна отримати 90-100 яєць від однієї дорослої особини. Маса яйця становить 42-45 г, шкаралупа дуже тверда, пофарбована в жовто-коричневий колір. Поверхня шкаралупи усипана дрібними крапками.

жовта

Птахи цієї породи пофарбовані в ніжно-жовтий колір. На пір'ї відсутня перлове «напилення». Забарвлення оперення змінюється на шиї і на грудях (у верхній її частині) і переходить в жовто-червоний. Що стосується розміру птиці, то він не відрізняється від білої цесарки, і інші якості по продуктивності у цих двох порід збігаються.

Види дикої цесарки

Дика цесарка – птах, якого вдалося одомашнити в більшій чи меншій мірі (залежно від породи). Зовні вона схожа на домашнього індика, тільки менше розміром. Ці птахи мають не тільки специфічною зовнішністю, але і їх м'ясо чудово на смак і повністю відповідає всім вимогам до м'яса дичини.

Важливо! Дикі цесарки живуть виключно в досить великих зграях – від 20 до 30 особин. Вони більш здатні до виживання, ніж домашні цесарки.

грифова цесарка

Грифова цесарка здається особливою через свого яскравого оперення. Найкращими країнами для проживання цього птаха є Кенія, Ефіопія і Сомалі. Зважаючи на доволі суворих природних умов проживання цесарка цієї породи добре справляється з будь-якими умовами, так як не вимагає багато води і корму. Список диких і домашніх порід цесарок Грифова цесарка – великий птах, в висоту може досягати до 50 см, з яскраво-синім оперенням, з чорними і білими смугами на пір'ї. Пір'я мають ліловий відблиск.

Назва грифова пов'язано з тим, що голова цесарки і голова грифа мають приблизно однакову форму. Голова позбавлена ​​пір'я, тільки маленький «комір» з пуху на довгій, тонкій шиї. Дзьоб цесарки має незвичайну форму: верхня частина довша і більш вигнута.

Дана порода розмножується природним шляхом, і від одного спарювання самка може знести від 8 до 15 яєць. Пташенята вилуплюються через 25 днів.

Чи знаєте ви? Грифова цесарка не будує гнізда і відкладає яйця в вириті в землі ями. Грифові цесарки не гуляють поодинці і переселяються з місця на місце в залежності від наявності води. Зграї невеликі, по 20-30 особин, проте в окремих випадках число птахів може досягати 70 особин.

Ця порода цесарок – досить полохливі птахи, які не вступають в конфлікти з іншими породами. Грифові цесарки в особливо екстрених ситуаціях можуть літати на відстань від 50 до 500 метрів. Харчуються вони горіхами і рослинами і найчастіше в пошуках їжі забрідають в густі зарості кущів. Крім рослин, цесарка їсть також різних комах і равликів.

Індейковая цесарка

Представники індейковой цесарки користуються надзвичайною популярністю в зоопарках, і порода індейковая – одна з найпопулярніших серед диких видів. Ця порода відрізняється тим, що у неї гола голова, досить довга, тонка шия, яка прикрашена білим вінком з пухових пір'я. Список диких і домашніх порід цесарок Голова і шия зливаються в кольорах: в рожевому і в червоному. Біля вух у цієї породи виявлені білі плями. Ноги у індейковой цесарки темно-сірого, майже чорного кольору і досить короткі. Хвіст птиці спрямований вниз. Доросла особина може досягати 2 кг у вазі.

Читайте також:  Як правильно удобрювати кімнатні квіти яєчною шкаралупою, щоб не завдати їм шкоди

Цей вид прекрасно почуває себе в неволі, хоча птиці в домашніх умовах досить полохливі.

Важливо! У кожної зграї індейковой цесарки є вожак, на якому лежить функція оповіщення при виявленні поблизу хижака. Індейковие цесарки, які живуть в диких умовах, практично не реагують на все, що відбувається навколо них, хоча молоді особини досить полохливі. Цесарки – дуже популярне ланка в ланцюжку харчування таких тварин, як гієни, змії, леопарди, хижі птахи.

Для ночівлі цесарки вибирають гілки дерев. У жарку пору птиці відсиджуються в заростях. Шлюбний період починається з першими дощами – цей фактор забезпечує достатню кількість вологи для наступного покоління. Яйця самка відкладає завжди в один і той же місце, яке пара потім охороняє до появи пташенят.

кучерява цесарка

Кучерява цесарка найчастіше мешкає в північних і східних регіонах Африканського континенту. Найкраще для птахів підходять лісу з молодими чагарниками.

Кучерява цесарка має пір'ям чорного кольору з блакитними плямами. Під очима – червоні плями. У червоний пофарбовані і нижня частина голови і шия. На голові є чубок в формі шапочки, зібраний з м'якого пір'я. Список диких і домашніх порід цесарок Птахів цієї породи все частіше можна зустріти в зоопарках, де їх можна придбати для розведення в домашніх умовах. Для цесарок цієї породи дуже важливо мати великий простір, тому що вони майже не сидять на одному місці.

Цей птах не будує гнізда, а просто відкладає яйця в яму під кущем. Зазвичай самка відкладає від 9 до 13 яєць світло-жовтого кольору з плямами на відтінок-два темнішим за сезон. Пташенята живуть з батьками цілий рік до наступного гніздування. Найчастіше цесарка стає жертвою хижаків. У зграї може налічуватися до 100 особин.

Чи знаєте ви? Як правило, ватажком зграї стає найстаріший самець. Харчується кучерява цесарка комахами, трав'янистими рослинами і різними зернами, також час від часу птах може харчуватися польовими мишами. Засуха не страшна для цієї породи, птах може харчуватися і сухою травою, а що стосується води, то більшу її частину цесарка видобуває з їжі.

Чубата цесарка

Хохлату цесарку часто називають ще й гребенчатой. Це пояснюється тим, що на голові у цієї породи є невеликий чубчик-шапочка з зібраних в пучок пір'я. В цілому голова пофарбована в блакитний колір з сірим відтінком. Список диких і домашніх порід цесарок Шия покрита пір'ям чорного кольору з блакитним відливом. Пір'я навколо шиї ближче до кінчика мають форму краплі і завдяки білих плям утворюють своєрідний нашийник. Пір'я чорного кольору віддають блакитним і прикрашені дрібними білими цятками. Основна частина дзьоба – світло-блакитного кольору, а ось кінчик – жовтого кольору. Лапи блакитного кольору з блакитним відтінком.

Доросла особина чубатого цесарки може досягати 55 см. Птахи живуть зграями, і одна зграя може налічувати від 50 до 100 представників. Яйця цесарки відкладають в ямки, за один раз – до 10-12 яєць грушоподібної форми. Пташенята з'являються через 23 дня. Обоє батьків охороняють гніздо.

Важливо! Для того щоб чубата цесарка комфортно почувала себе в домашніх умовах, для неї краще облаштувати великий вольєр з ландшафтом.

кісточковая цесарка

Кісточковая цесарка має чорний колір оперення з блакитним відливом і прикрашена білими точками. Ці цесарки найбільш широко представлені в Північно-Східній Африці, Ефіопії і Сомалі. У цієї породи досить коротка шия. На голові у птиці розташовуються блакитні сережки і жовтий гребінь, сформований з коротких жовтих пір'я. Список диких і домашніх порід цесарок Птахи, як і інші представники цесарок, живуть зграями і не будують гнізда. За один сезон вилуплюється від 8 до 12 яєць. Період вилуплення яєць становить від 20 до 25 днів. Найчастіше ця порода зустрічається в зоопарках.

Цесарки – досить рідкісний гість у дворах фермерів, однак цей птах, безумовно, заслуговує на увагу в господарюванні. Вони забезпечать вас не тільки смачним і якісним м'ясом, а й прикрасять ваш двір своїм екзотичним видом.

DvaGusya