Декабрист (Зигокактус, рождественник або Шлюмбергера): пересадка в домашніх умовах, подальший догляд

Зігокактус Шлюмбергера – оригінальний кімнатна квітка, більш відомий, як декабрист або рождественник, є представником лісових кактусів, який в домашніх умовах радує рясним і тривалим цвітінням в зимовий час. Однак запорукою гарного квітучого рослини вважається грамотна і своєчасна пересадка. Для чого вона потрібна, і як грамотно її провести, давайте розглянемо.

Декабрист (Зигокактус, рождественник або Шлюмбергера): пересадка в домашніх умовах, подальший догляд

Для чого потрібна пересадка

Декабрист відноситься до сільноветвістим рослинам, які мають потребу в регулярному пересадці. Необхідність проведення подібних процедур визначається декількома факторами:

 1. Посадка квітки після його покупки. Фахівці рекомендують придбані екземпляри негайно пересадити в нову ємність з новим субстратом. Особливо це стосується культур, які в квіткових магазинах розташовуються в торф'яному грунті, непридатному для постійного вирощування в умовах будинку. Якщо проігнорувати процес пересадки, то рослина поступово почне вичерпуватися і незабаром може повністю загинути.
 2. Наявність корінців, які визирають з дренажних отворів. Виглядиваніе коренів з горщика свідчить про те, що рослина повністю заповнило стару тару і прийшов час міняти її на іншу, з великим діаметром.

Декабрист (Зигокактус, рождественник або Шлюмбергера): пересадка в домашніх умовах, подальший догляд

Рождественник віком більше трьох років пересаджують регулярно кожні 3-4 роки, використовуючи для пересадки ємність на 2 см більше в діаметрі, ніж попередня. Молоде рослина потребує пересаджуванні щороку.

Зігокактус рекомендується пересаджувати в нову тару в кінці лютого або на початку березня, коли він повністю відцвіте. В цей час рослина починає інтенсивно нарощувати зелену масу, і подібні процедури будуть переноситися їм легко. За літній час квітка зможе утворити нові сегменти-листочки і успішно підготуватися до зимового цвітіння.

Чи знаєте ви? З декабристом пов'язана велика кількість прикмет, головною з яких вважається його своєчасне цвітіння – якщо він зацвітає в грудні, значить, майбутній рік буде щасливим і вдалим, в сім'ю прийде благополуччя, підуть прикрощі та біди.

Як правильно пересадити декабрист в інший горщик

Технологія пересаджування декабриста в новий горщик мало чим відрізняється від класичного пересаджування, хоча має деякі особливості.

Коли можна пересаджувати

Як говорилося вище, пересадка різдвяного квітці потрібно в двох основних випадках: після придбання в квітковому магазині і при наявності визирають кореневих відростків з отворів для дренажу. У рідкісних випадках може знадобитися термінова пересадка через розвитку будь-якого недуги. Декабрист (Зигокактус, рождественник або Шлюмбергера): пересадка в домашніх умовах, подальший догляд Заходи з пересадки рекомендується починати відразу після цвітіння культури – в останні тижні лютого або на початку березня. До цього часу субстрат в горщику виснажується і буде корисно замінити його свіжим. Фахівці не радять турбувати культуру в інші місяці, оскільки пересадка декабриста восени або влітку може спровокувати опадання листя і повна відсутність цвітіння в грудні.

Читайте також:  Як правильно розмножувати китайський лимонник

В який горщик

При виборі горщика необхідно враховувати той факт, що квітка відноситься до епіфітам і не формує дуже густу кореневу систему. Рослина утворює поверхневі корінці, які рідко досягають дна ємності. З цієї причини слід підбирати неглибокий, але і не дуже широкий горщик, який всього на 2-3 см більше старого. Занадто широка тара сприятиме інтенсивному розвитку кореневих відростків і гальмування процесу формування бутонів.

Важливо! Пересадка для рослини є великим стресом, тому відразу після її виконання йому необхідно організувати комфортні умови.

Оптимальним рішенням стануть ємності, виготовлені з:

 • кераміки або глини;
 • скло;
 • дерева;
 • пластика.

Хоча принципового значення матеріал горщика в посадці різдвяник не має. А ось наявність у ньому кількох отворів для дренажу – обов'язкова умова. Декабрист (Зигокактус, рождественник або Шлюмбергера): пересадка в домашніх умовах, подальший догляд

Вибір і підготовка грунту

Рождественник є представником епіфітних рослин з поверхневими корінням, природним місцем існування яких є тропіки. Саме тому для нього підбирають легкий, пухкий субстрат з рівнем кислотності pH від 6, 5 до 7, 0 і підвищеним вмістом поживних речовин.

Дізнайтеся докладніше, як правильно посадити і доглядати за декабристом в домашніх умовах.

Можна для посадки квітки придбати спеціальний грунт, призначений для кактусів, або приготувати грунтосуміш самостійно в домашніх умовах з:

 • листової землі – 6 частин;
 • дернової грунту – 1 частина;
 • перегною – 4 частини;
 • торфу – 2 частини;
 • річкового піску – 2 частини;
 • подрібненого деревного вугілля – 10%;
 • битої цегли або меленого керамзиту – 10%.

Декабрист (Зигокактус, рождественник або Шлюмбергера): пересадка в домашніх умовах, подальший догляд Джерелом поживних речовин в даному субстраті виступають дернова і листова земля. Деревне вугілля використовується для дезінфекції суміші, а керамзит або цегла – для створення дренажу та хорошою повітропроникності.

Важливо! Обов'язковими властивостями якісного грунту для зигокактуса є рихлість і хороша повітропроникність.

Грунт, зроблена в домашніх умовах, потребує стерилізації, яку можна здійснити кількома простими методами:

 • прогріти землю протягом 15-20 хвилин в духовці при температурі + 180 ° С;
 • пролити субстрат не надто концентрованим розчином перманганату калію і гарненько просушити;
 • розташувати грунт на одну добу в морозильній камері.

дренаж

Організація якісного дренажного шару при посадці рослини є обов'язковою умовою. Дренаж повинен займати 1/3 всього обсягу горщика. Як матеріал для створення дренажного шару рекомендується застосовувати цегляну крихту, дрібний керамзит, річкову гальку, подрібнені камінці та ін. Декабрист (Зигокактус, рождественник або Шлюмбергера): пересадка в домашніх умовах, подальший догляд Якщо використовуються матеріали з вулиці, то їх необхідно прожарити протягом декількох хвилин в духовій шафі, щоб знищити збудників різних недуг. Наявність дренажного шару буде перешкоджати застою води в горщику, підвищить повітропроникність грунту і тим самим вбереже кореневу систему квітки від загнивання.

Інструменти для роботи

В процесі пересадки декабриста знадобляться наступні інструменти і матеріали:

 • гострий ніж;
 • кілька старих газет;
 • ємність для пересадки;
 • гумові рукавички для захисту рук.

Всі інструменти необхідно ретельно продезінфікувати.

Важливо! Восени, перед початком цвітіння, фахівці рекомендують обробити рослину розчином фунгіцидів, щоб уберегти його від негативного впливу грибків і паразитів.

Читайте також:  Як виростити бакопу з насіння

покроковий процес

Заходи з пересадки зигокактуса не уявляють особливої ​​складності, але вимагають акуратності і делікатності.

Процес полягає у виконанні простих кроків:

 1. В раніше підготовлену тару засипають шар дренажу, який становить 1/3 всього простору горщика.
 2. Зверху дренажного шару засипають субстрат висотою не менше 1 см, розрівнюють.
 3. Розстеляють на підлозі в кілька шарів газети.
 4. Зі старого горщика, неглибоко розпушивши грунт по краях ножем, акуратно, методом перевалки, виймають рослина, мають у своєму розпорядженні на газетах.
 5. Кореневу систему очищають від старого субстрату, при цьому видаляють тільки ту грунт, яка легко відділяється.
 6. Проводять візуальний огляд кореневих відростків, при необхідності позбавляються від сухих, підгнилих, слабких або пошкоджених корінців.
 7. Рослина розміщують в новій ємності, дуже акуратно присипають субстратом.
 8. Грунт трохи трамбують, поверхня зволожують.
 9. Після пересадки квітка визначають на постійне місце зростання.

Відео: пересадка декабриста

подальший догляд

Успіх пересадки декабриста багато в чому буде залежати від подальшого догляду за квіткою, який полягає в дотриманні важливих правил:

 1. Місцезнаходження і температура. Безпосередньо після пересадки культура потребує спокою і відпочинку. У цей час слід підтримувати температуру в приміщенні на позначці + 13 … + 15 ° С, поливати в разі потреби, повністю відмовитися від підгодівлі. Подібний режим потрібно дотримуватися близько місяця, поки квітка повністю не адаптується до нових умов. Далі горщик з зигокактуси рекомендується розташувати в півтіні, де відсутні прямі сонячні промені і протяги. Для нього не підійде південна або південно-західна сторона. Оптимальним варіантом будуть підвіконня на сході. Можна встановити рослина в добре освітленому місці, з розсіяним світлом, але захищеним від попадання прямих променів сонця. Що стосується температурних параметрів, то квітка прекрасно відноситься до середніх кімнатним температур в межах +18 … + 25 ° С. В період відпочинку до і після цвітіння показникирекомендується знизити до + 12 … + 16 ° С. Відзначимо, що ідеальною температурою для різдвяник вважається діапазон + 16 … + 18 ° С.
 2. Полив. Схеми зволоження декабриста будуть визначатися періодами його вегетації. Під час активного цвітіння рослина особливо гостро потребує вологи, тому вимагає частого і рясного поливу. При цьому необхідно стежити за тим, щоб грунт стабільно залишалася злегка вологою. Після цвітіння рождественник зволожують регулярно, орієнтуючись на стан грунту – її верхній шар повинен просохнути приблизно на 2 см. Заходи по зрошенню проводять з використанням відстояною, м'якою води кімнатної температури.
 3. Вологість. Зігокактус віддає перевагу високій вологості, тому при сухості повітря йому необхідно організувати регулярні обприскування теплою водою. Влітку можна влаштовувати квітці душ або розташувати горщик в піддоні з водою.
 4. Підживлення. В процесі розвитку рослина потребує систематичних підгодівлі, в якості яких відмінно підійдуть будь-які рідкі мінеральні комплекси, призначені для декоративно-листяних культур. Навесні добрива вносять 1 раз місяць, в літній – 2 рази на місяць. Восени, перед початком формування бутонів, підгодівлі радять припинити.

Важливо! Не слід заповнювати горщик грунтом до самих країв. Після поливу, коли вода вбереться, грунт трохи всядеться і можна буде його досипати.

Читайте також:  Чим підживити помідори під час цвітіння і плодоношення у теплиці Фото Відео

Відповіді на запитання користувачів

В процесі вирощування декабриста початківці квітникарі часто стикаються з різними проблемами, пов'язаними з пересадкою, розмноженням і особливостями догляду за ним. Щоб уникнути помилок, фахівці радять дотримуватися кілька базових правил.

Чи потрібно пересаджувати після покупки

Куплене в квітковому магазині рослина потребує обов'язкової пересадці в нову ємність з повною заміною субстрату. Справа в тому, що в спеціалізованих магазинах декабрист висаджують в торф'яну грунтосуміш, яка не годиться для постійного вирощування квітки в домашніх умовах. Магазинні грунти підходять для тепличного розведення. Якщо проігнорувати пересадку, то рождественник відповість прив'яданням, скиданням листя і повною відсутністю цвітіння. Декабрист (Зигокактус, рождественник або Шлюмбергера): пересадка в домашніх умовах, подальший догляд

Чи можна пересаджувати квітучий декабрист

Квітучий рождественник негативно реагує навіть на найменші зміни навколишнього середовища, саме тому виробляти його пересадку під час цвітіння не рекомендується. Фахівці також не радять турбувати рослину за кілька тижнів до цвітіння, оскільки йому знадобиться час для адаптації, що негативно позначиться на формуванні бутонів. У разі крайньої необхідності здійснювати пересаджування культури дозволяється за 2 місяці до початку фази цвітіння.

Дізнайтеся докладніше про рекомендації по догляду за квіткою декабристом в домашніх умовах.

Як розділити рослина

Розділити рождественник досить легко, з цим здатний впоратися навіть недосвідчений квітникар. Заходи з розділення рекомендується здійснювати безпосередньо після цвітіння культури. Для цього слід в той момент, коли почнуть зростання нові сегменти, за годинниковою стрілкою відкрутити живці, на яких сформувалося по 2-3 повноцінних листа-сегмента.

Потрібно відзначити, що подібні живці утворюються після кожної щорічної обрізки культури. Для вкорінення їх розміщують у воді або попередньо підготовленому субстраті, організовують парниковий ефект. Через місяць держак вкорениться і його можна буде пересадити в окрему ємність. Для саджанців дуже важливо підтримувати температуру на рівні + 25 ° С і достатній рівень вологості. Декабрист (Зигокактус, рождественник або Шлюмбергера): пересадка в домашніх умовах, подальший догляд

Чому рослина не приживається

Причинами того, що декабрист після пересадки погано приживається або не приживається взагалі, можуть служити:

 • неправильно підібраний субстрат;
 • пошкодження кореневих відростків під час пересадки;
 • висока вологість грунту, застій води, при яких відбувається загнивання кореневої системи;
 • занадто високі температурні показники в приміщенні;
 • різкі скачки температур, при яких рослина починає скидати листя;
 • дефіцит поживних коштів, необхідних для повноцінного розвитку кореневої системи;
 • стрес у квітки, пов'язаний з порушенням базових умов догляду;
 • різні недуги і паразити, які віднімають життєві сили у рослини;
 • зміна умов утримання після пересаджування.

Чи знаєте ви? У стародавні часи вірили, що рождественник наділений унікальними властивостями наповнювати серця черствих і жорстоких людей любов'ю і ніжністю. Його спеціально вирощували, щоб «розтопити» найхолодніше серце.

Забезпечивши декабристу правильний і своєчасний догляд, можна домогтися буйного і рясного цвітіння протягом усього зимового періоду. Вирощування квітки не відрізняється особливою складністю, проте для нормального розвитку зигокактуса рекомендується враховувати основні процеси його життєвого циклу.

DvaGusya