Як правильно підв’язувати огірки у відкритому грунті Фото Відео

Знаючи, що огірки відносяться до сімейства Гарбузових, деякі дачники не утруднюються створенням шпалер. У них стебла кущів стеляться по землі, формуючи на городі зелений килим. Але підв’язування огірків – це не примха, а одна з умов комфортного вирощування культури, гарантує високі врожаї.

Переваги підв’язки огірків

Как правильно подвязывать огурцы в открытом грунте Фото ВидеоКонструкції не вимагають багато місця на грядках, з ними город виглядає охайним і красивим. Забезпечивши кущах опору, аграрій звільняє простір для інших культур. Є у такого способу вирощування огірків і інші переваги:

 • опора допомагає правильно сформувати кущ і вчасно провести пасинкування;
 • гілки краще розвиваються, стають міцними, дають більші плоди;
 • чим надійніше рослина підв’язано, тим довше дає пагони, на яких формується велика кількість зав’язей;
 • полегшується полив рослин – вода потрапляє безпосередньо до коріння, не зачіпає листя, тому не провокує захворювань;
 • виключається контакт хворої і здорової лози;
 • з кущів, підв’язаних на опорі, зручніше збирати плоди; так і шкідників легше виявити.

Сланкі по землі стебла швидко засихають або підгнивають. Якщо кущ сам почне безсистемно плентатися у вертикальному напрямку, під вагою плодів не підв’язані лози можуть обламатися.

Коли починати підв’язувати огірки

Про опорах бажано подбати заздалегідь. А ось для підв’язки треба вигадати час. Маленький кущик чіпати небажано, щоб не зламати його. Але й затягувати з процедурою не слід – це також призводить до травмування лози.

Правила підв’язування огірків у відкритому грунті

Как правильно подвязывать огурцы в открытом грунте Фото ВидеоТрохи нижче наводиться кілька технік прив’язки кущів до опор. Кожна з них буде вдалою при дотриманні ряду правил:

 • щоб не пошкодити паростки, не використовують для підв’язки жорсткі (наприклад, хомути) і тонкі (дріт, волосінь) матеріали;
 • оптимальний варіант – синтетичні або тканинні стрічки, не врізаються в стебло;
 • можна використовувати пластикові смужки, скріплені степлером;
 • обв’язувальна петля не повинна бути тугий, інакше стебло зламається;
 • не варто сильно натягувати шпагати (мотузки) у вертикальній шпалері;
 • верхівку стебла потрібно своєчасно закрутити навколо опори; в іншому випадку вона завалиться вниз і зламається.

Недотримання правил здатне привести до травмування куща, яке відразу можна і не помітити. Згодом така рослина заразитися грибком.

Пристосування та матеріали для підв’язки

Перш ніж висаджувати огірки, рекомендується вибрати один з варіантів конструкції, до якої будуть подвязываться кущі. Тут враховуються особливості ділянки і можливості самого дачника.

Популярні види опор:

 • сітка металева або пластикова;
 • кілки з металу або дерева;
 • природна шпалера з мотузки;
 • арочні дуги.

Також слід подбати про матеріалі, яким лози підв’язуються до конструкції. Найбільш поширений варіант – широкі смужки бавовняної тканини.

Читайте також:  Потрібно обрізати півонії після цвітіння і коли обрізати півонії на зиму Відео

В допомогу аграріям у продажу є спеціальні кліпси багаторазового користування. Вони надійно фіксують віти, обтяжені плодами. А фермерам, вирощуваним огірки у великому масштабі, зручно буде користуватися степлером, який заряджається подвязочной стрічкою.

Способи підв’язки

Как правильно подвязывать огурцы в открытом грунте Фото ВидеоСкільки городників, стільки і способів формування гіллястих рослин. Деякі методи мають широке поширення.

Горизонтальний варіант

Даний метод більш усього підійде для початківців дачників – він досить простий у виконанні. Основні дії полягають у наступному:

 • з одного боку грядки в кінці в землю вбивають опори висотою в зріст людини – металеві труби або дерев’яні стовпи;
 • між палями рівномірно натягують кілька горизонтальних рядів міцної мотузки, витримуючи відстань 30-40 см;
 • коли кущ досягне потрібної висоти, приступають до подвязыванию стебел.

Перший вузол формують на нижній мотузці. Коли пагін досягне наступного ряду, роблять чергову підв’язку і т. д. Коли стебла піднімуться до останньої линви, стежать, щоб верхівки не звисали вниз. Зайву довжину краще відразу відсікти.

Вертикальний спосіб

Как правильно подвязывать огурцы в открытом грунте Фото ВидеоЦей варіант також не представляє особливої складності, і у формуванні шпалери він навіть простіше горизонтального методу. Підв’язку здійснюють, дотримуючись таким алгоритмом:

 • для початку, як і в попередньому описі, необхідно встановити 2 опори по краях грядки;
 • а ось линву натягують тільки одну – на самому верху;
 • на опорі нав’язують смужки тканини шириною по 5 см; їх кількість пропорційно кількості посаджених кущів;
 • другі кінці стрічок фіксують біля основи кожної рослини.

Обв’язувальна петля повинна бути вільною, щоб не заважати кущу спокійно розвиватися вгору. Довжина смуг вибирається таким чином, щоб уникнути сильного натягу.

Інші методи підв’язки огірків

Є й інші варіанти фіксації огіркових стебел на опорних конструкціях. Вони не настільки популярні, як описані вище, але і не є дивиною.

V-образна підв’язка

Ця конструкція схожа з вертикальною, але має свою особливість – замість однієї стрічки до кожного куща звисає 2 мотузки. Нижні кінці разом закріплені у підстави, верхні розташовані на невеликій відстані один від одного. І виглядає це, як латинська V.

Залишається направити пагони куща з двох шпалер, і далі вони будуть самостійно розвиватися. Поділ дозволяє уникнути загущеності, і кожному листочку дістається більше світла.

Підв’язка огірків на сітку

Как правильно подвязывать огурцы в открытом грунте Фото ВидеоДаний варіант – відмінна альтернатива горизонтальних і вертикальних конструкціях. Для опори можна використовувати металеву рабицю або купити спеціальну синтетичну сітку для розлогих культур. Таку опору легко сплести і власними руками.

Сітка натягується традиційно між 2-ма опорами або використовується інший метод оформлення грядок – у вигляді прямокутника, трикутника і т. п.

Як підв’язати огірки під дугами

Как правильно подвязывать огурцы в открытом грунте Фото ВидеоВ цьому випадку опори будуть розташовуватися не вздовж грядок, а впоперек – над кожним кущем вкопуються в землю металеві або пластикові дуги. З них до кущів звисає багато вертикальних шпагатів, за які будуть чіплятися вуса.

Вертикальні мотузки з’єднують дуги між собою. Вони закріплюються в самій верхній точці конструкції, і в 30 см від землі. Також робиться кілька проміжних рядів. Їх огірки можуть використовувати в якості додаткової опори.

Гібридний варіант

Шпалеру над грядкою встановлюють у вигляді трикутника. У результаті виходить об’ємна опора, чимось схожа з дуговим варіантом. Тим не менш, конструктивно вона відрізняється. Даний метод раціональніше застосувати на грядці з 2-ма рядами огірків, дотримуючись таких принципів:

 • на початку і наприкінці кожного рядка забивають дерев’яні кілки (металеві прути) заввишки 1-1,5 м і закріплюють їх верхні кінці, формуючи трикутники;
 • в залежності від довжини грядки встановлюють ще 1-2 проміжні «фігури»;
 • знизу підстави з’єднують горизонтальними планками;
 • таким же чином скріплюють в єдину конструкцію і вершини усіх трикутників;
 • з верхньої планки до нижніх опускають з двох сторін мотузки і надійно закріплюють.
Читайте також:  Фацелія як сидерат: коли сіяти і коли закопувати Під які овочі Фото Відео

Проміжок між мотузками повинен бути не більшим і мати однаковий крок по всій довжині конструкції. Так і зручніше доглядати за грядкою, і акуратніше виглядає шпалера.

Підв’язка з допомогою кілків

Цей метод придатний тільки для короткоплетистых кущів. Біля кожної рослини встановлюють потужну палицю або високий кілок (як у випадку з помідорами). Іноді використовують і інші опори – у вигляді букви «П» або драбинки.

Правильне формування огіркових кущів

Как правильно подвязывать огурцы в открытом грунте Фото ВидеоОгірки потрібно не просто підв’язувати, але і формувати в акуратні кущі, щоб рослина витрачав сили не на розвиток зайвих пагонів, а на плоди. Починають процедуру ще до того, як прийде час для закріплення стебел на опорі:

 • на фазі 3-4 справжніх листочків видаляють з куща пасинки і перші жіночі квітки;
 • коли з’являться бічні пагони, їх прищипують за такою схемою:
 • спочатку над 2-м листом;
 • наступний захід, коли кущ доросте до шпалери, — прищипують пагони в пазухах верхніх листків, залишивши недоторканими 2-3 шт. (з них формують основні стебла).

Коли пагони досягнуть верхньої лінії шпалери, їх верхівки не підв’язують, а перекидають з дроту і прищипують, призупинивши тим самим зростання. Крім традиційного способу формування кущів досвідчені дачники пропонують і інший, оригінальний варіант.

Огіркове дерево

Почувши фразу «огірки ростуть на дереві», багато хто сприйме це за жарт. Але у вислові є частка істини – плоди, дійсно, можна виростити на високому, древоподобном кущі. Головне – правильно його сформувати.

У розвитку беруть участь не тільки центральний пагін, але і бічні стебла. Формують огіркове дерево за таким принципом:

 • основний стебло добре закріплюють на шпалері;
 • бічні пагони відводять у сторони, зафіксувавши на ряд нижче;
 • коли з’являться жіночі зав’язі, бічні стебла наближають до центрального таким чином, щоб між ними утворився кут в 60 градусів.

Вуса з основного пагона обвивають навколо бічних, намагаючись їх не травмувати. Коли з’являться зайві відростки, їх видаляють.

Як вирощувати огірки без підв’язки

Как правильно подвязывать огурцы в открытом грунте Фото ВидеоВище згадувалося, що деякі дачники практикують вирощування огірків сланким по землі килимом. Це незручно, шкідливо для рослин і врожаю. Якщо немає бажання морочитися з підв’язками, можна скористатись іншими варіантами, давши можливість кущах самостійно знайти собі опору:

 • якщо біля паркану знайдеться підходящий ділянку для грядки, то огірки садять поруч з ним;
 • можна поєднати культури, підсадивши до огірків кукурудзу або соняшники (це відмінна опора для в’юнких рослин);
 • добре почувають себе кущики під невисокими слабо загущеними деревцями.

На початку доведеться стежити, щоб пагони не розповзалися в сторони, а захопилися вусиками саме за природну опору.

Читайте також:  Чим підгодувати петунію для рясного цвітіння

Докладніше в статті: Способи посадки огірків у відкритому грунті

Як виростити огірки в бочці

Как правильно подвязывать огурцы в открытом грунте Фото ВидеоДачники, які мають невеликі ділянки, можуть вирощувати огірки в дерев’яній або металевій тарі. Така міні грядка не тільки вирішить проблему з дефіцитом площі, але і стане прикрасою двору. До того ж ємність можна встановити в будь-якому зручному місці своєї ділянки (навіть біля ганку).

Нижню частину бочки потрібно наповнити компостом, поверх якого доверху насипають грунт. Якщо ємність широка, можна сміливо садити 3 куща одного сорту, розмістивши їх за принципом «зірки». Підросли петлі почнуть звисати з бочки і тягнутися до землі. Підв’язка тут не потрібно, а стебла в ампельном вигляді не стосуються ґрунту, огірочки не брудняться.

Корисні поради садівників

Как правильно подвязывать огурцы в открытом грунте Фото ВидеоДосвідчені городники на своїх помилках пізнали науку агротехніку. Щоб початківцям дачникам не йти таким довгим шляхом до отримання хороших урожаєм, їм слід брати до уваги рекомендації досвідчених аграріїв.

У самостійному розвитку кущі пускають батоги довільно, розростаючись у всі сторони. Часто бічні пагони обплітають основний стебло, заважаючи йому рости, а іноді і завдаючи травми. Щоб цього уникнути, рекомендується не ігнорувати підв’язки, враховуючи багато нюансів.

 1. Кожен бічний пагін бажано направляти за окремою мотузці.
 2. Деякі городники намагаються виростити на шпалері кущ заввишки більше 1,5 м. Це небажано – верхні листи почнуть створювати тінь, заважаючи розвиватися нижнім пагонам. Головне – вчасно прищипнути верхівку, щоб зупинити зростання і перенаправити сили на розвиток бічних стебел.
 3. Вибираючи матеріал для підв’язування, враховують варіант конструкції. Наприклад, у вертикальній шпалері мотузка повинна бути міцніше, ніж горизонтальної, — вона одна бере на себе все навантаження плетущегося втечі.
 4. Якщо у виборі опори превалюючими чинниками є простота, зручність і низька вартість, то з традиційних варіантів найбільш підходящий спосіб – горизонтальний.
 5. Для маніпуляцій з подвязыванию вибирають ранкові години, щоб рослини встигли адаптуватися до нових умов до настання обідньої спеки.

Деякі городники нарікають, що підв’язування – не зовсім практичний варіант догляду за огірками. Аргументують вони свою думку тим, що культура на шпалері недоотримує необхідної їй вологи.

Але цей мінус легко виправимо – достатньо забезпечити кущах своєчасний полив. Щоб коріння насичувалися водою в повному обсязі, резонно на грядках прокласти крапельну систему. Тоді огіркам на «прив’язі» не буде страшна ніяка посуха.

Два варіанти підв’язки огірків у відкритому грунті — відео

Найпростіший і надійний спосіб підв’язки огірків Як зробити вільну петлю — відео

Підв’язування – хороший спосіб забезпечити культурі комфортні умови. Акуратні грядки, що займають мінімум місця, дадуть хороші врожаї. А ось в безсистемно зростаючих плітях можна і не замінити частину плодів, які перезреют і загинє. До того ж огірки, формуються на землі, часто виходять зморщеними і деформованими. Це впливає не тільки на товарний вигляд, але і на смакові якості.

Читайте також:
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya