Обрізка малини влітку в липні, як правильно її робити Фото Відео

При вирощуванні ягідного куща без обрізки не обійтися. Навесні, влітку і восени ця процедура переслідує різні цілі і здійснюється за своїми правилами. Малині літня обрізка необхідна, так само як і в іншу пору року. Якщо пустити розвиток кущів на самоплив, можна буде сподіватися на рясні врожаї. Розглянемо детальніше всі етапи та особливості цієї процедури.

Мета літньої обрізки пагонів малинових

Обрезка малины летом в июле, как правильно ее делать Фото ВидеоЛітня обрізка безпосередньо пов’язана з отриманням майбутнього врожаю. Надмірно розрослися в усі сторони гілки заберуть у рослини всі сили на свій розвиток. Це не може не позначитися на цвітінні і плодоношенні. Ягоди виявляться дрібними і кислими, на малині їх буде зовсім небагато. Регулярна річна обрізка сприяє природному оновленню чагарнику. Щоб кущ залишався здоровим, його необхідно позбавити від усього зайвого, видаливши паростки, хворі або недорозвинені пагони. Не слід відкладати ці роботи до осені.

Коли обрізати малину влітку

Проводити обрізку в літній час краще після того, як кущ віддав урожай. Після збору ягід малина тут же починає активно нарощувати пагони і листову масу. Такий прийом, як обрізка, надасть стимулюючу дію на розвиток кореневої системи. Від розмірів коренів безпосередньо залежить здоров’я чагарнику, кількість і якість ягід. Своєчасно проводячи річну обрізку, ви забезпечуєте себе хорошим урожаєм на наступний рік.

Які вибрати інструменти для обрізки

Обрезка малины летом в июле, как правильно ее делать Фото ВидеоДо вибору інструмента для обрізування потрібно поставитися серйозно. Для цієї мети буде цілком достатньо якісного секатора з хорошої сталі. Дешевий китайський інструмент швидше викличе роздратування, ніж зробить роботу легкою і приємною. Як правило, у нього занадто туга пружина, що сприяє швидкої втоми.

Ріжуча кромка швидко тупиться, за рахунок чого доводиться прикладати більше зусиль. В результаті мозолі садівникові практично забезпечені, а про якість зрізу пагонів у даному випадку можна взагалі нічого не говорити. Добротний інструмент дозволяє працювати легко і швидко, йому піддаються гілки будь-якого діаметра.

Крім цього вам знадобиться товста дріт для підв’язування нижніх гілок на висоті 20 см від поверхні грунту і рукавиці з щільної тканини для захисту рук від подряпин, пагони малини славляться своїми гострими шипами. Дріт натягують між забитими в землю кілочками і закріплюють на ній батоги малини.

Як правильно обрізати малину влітку (схема)

Обрезка малины летом в июле, как правильно ее делать Фото ВидеоЯк же потрібно обрізати малину протягом літа? Така обрізка має свої особливості:

 1. Після того як ягоди зібрані з куща, пагони малини літнього сорту, дали плоди, зрізують повністю, не залишаючи пеньків.
 2. Додатково один раз в 1-1,5 тижні необхідно видаляти зайві пагони. Залишати після обрізки пеньки не можна, вони будуть служити притулком для зимівлі шкідників і патогенних грибів, стебла зрізують біля основи.Обрезка малины летом в июле, как правильно ее делать Фото Видео
 3. В результаті кущ буде перебувати в межах виділеної для нього зони, а закладаються бруньки нового приросту отримають більше поживних речовин.
 4. Якщо верхівки окремих пагонів вражені вірусами чи шкідниками, що проявляється в їх в’яненні, гілки потрібно вкоротити до першого здорового листа.
 5. При посадці літніх сортів малини в перший рік стебла вкорочують до довжини 25 див. З’являються квітки також прибирають. У рослини ще недостатньо сил для формування ягід. По мірі того, як будуть з’являтися нові пагони, їх проріджують, залишаючи найбільш сильні гілки.
 6. На наступний рік для малини облаштовують опору, що складається з декількох рядів дроту, до якої підв’язують малинові гілки, або просто підв’язують чагарник до кілочків.
 7. Верхня дріт на шпалері повинна розташовуватися на висоті 1,5 м від землі. Нижня натяжка закріплює пагони на рівні 20 см вище грунту. Після плодоношення до нижнього дроту підв’язують молоді відростки, розташовуючи їх на достатній відстані.
 8. Основні стебла не вкорочують. Чим вони довші, тим більше мають відгалужень, що дають плоди.
Читайте також:  Особливості вирощування груш сорту "Москвичка"

Не варто плутати пагони заміщення утворюється кореневою порослю. У першому випадку стебла починають рости з бруньок, розташованих на кореневій шийці малини. Саме з них формують скелет куща, що складається з 8-10 потужних пагонів. Кореневі нащадки можуть виростати на відстані 2-3 м від маточника з придаткових бруньок, присутніх на поверхневій частині кореневої системи. Малина породжує таку поросль у величезній кількості.

Якщо не видаляти кореневі нащадки, вони будуть захоплювати все нові і нові ділянки території. Тому боротьбу з ними необхідно вести постійно. У тому випадку, коли у ваші плани входить розмноження малини, можна залишити необхідну кількість нащадків. Решту поросль потрібно позбавити харчування, перерубая лопатою коріння, що з’єднують її з маточним кущем, роблячи це 2-3 рази на місяць. Позбавлені харчування нащадки поступово засохнуть.

Особливості обрізки ремонтантних сортів малини

Обрезка малины летом в июле, как правильно ее делать Фото ВидеоРемонтантна малина здатна давати врожай двічі за сезон, тому річну обрізку до таких сортів застосовують не завжди. Зазвичай друга хвиля врожаю дає ягоди невеликого розміру. Щоб вони стали більшими, рекомендується під час першого цвітіння обірвати всі бутони.

Друге цвітіння ремонтантної малини настане у серпні, а у вересні вже можна буде зібрати урожай великих солодких ягід. Влітку на таких кущах видаляють тільки хворі або всохлі пагони, щоб рослина залишалося здоровим. Відходи після проведеної санітарної обрізки необхідно спалити за межами ділянки.

Звичайно, при такому способі обрізки ремонтантна малина втрачає здатність давати два врожаї в рік, вірніше садівники просто не дають їй цього робити. Плодоношення відбувається один раз за сезон, але зате ягоди будуть хорошої якості. Така технологія обрізки фахівцями пропонується для середньої смуги і північних регіонів.

На півдні сезон вегетації триває більше, тут цілком може визріти два повноцінних врожаю ягід. Тому в південних регіонах відмовляються від осінньої обрізки, а з приходом весни видаляють тільки хворі, слабкі, знищені пагони, залишаючи від 4 до 6 потужних гілок. На початку літа однорічні пагони вкорочують наполовину і додатково проріджують кущ, якщо в цьому є необхідність.

Читайте також:  Як прищипувати петунію щоб вона шикарно цвіла Фото Відео

Хоча зазвичай сорти ремонтантної малини не схильні до надмірного загущення крони. У липні вирізають дворічні пагони, залишені з осені, які до цього часу віддадуть урожай. Ця міра дозволить краще розвиватися новим однорічними пагонами.

Догляд за малиною після обрізки

Обрезка малины летом в июле, как правильно ее делать Фото ВидеоАгротехніка малини включає в себе не тільки обрізання, а й безліч інших заходів по догляду за чагарником. Все ж це культурна рослина, яка потребує нашої турботи. На кожному етапі вегетації догляд має свої особливості.

Поливи

Відразу після плодоношення та обрізки полив малини припиняють. Регулярне внесення вологи необхідно чагарнику, коли він знаходиться на етапі цвітіння, формує плоди або активно плодоносить. Якщо ж поливати малину після збору врожаю, волога буде стимулювати зростання вегетативної маси, а це не потрібно рослині на даному етапі вегетації.

Зволожити грунт можна лише в тому випадку, якщо стоїть посушлива спекотна погода і земля пересохла. Рясно полити чагарник необхідно буде напередодні зими, здійснивши так званий вологозарядковий полив. Під кожен кущ невеликими порціями вливають 40-50 л води, даючи їй вбратися в землю. Вологий грунт не схильна до промерзання. Передзимовий полив істотно знижує ризик вимерзання коренів.

Підживлення

Обрезка малины летом в июле, как правильно ее делать Фото ВидеоПісля того як проведена обрізка, малину необхідно підгодувати. Вибір добрива залишається за садівником. Можна використовувати комплексний препарат, наприклад, нітроамофоску. Це добриво включає в себе найбільш важливі для рослин елементи – азот, калій і фосфор в оптимальному співвідношенні. Випускається препарат у гранулах. Їх розсипають в прикореневій зоні куща з розрахунку 60-70 г на квадратний метр.

 • Ті, хто віддає перевагу органіку, можуть використовувати деревну золу, для одного куща знадобиться половина відра такого добрива.
 • Джерелом живлення для малини може також бути настій скошеної трави, коров’яку (1:10) або пташиного посліду (1:20). Органічне добриво потрібно настоювати не менше тижня. Перебродив складу проціджують і розбавляють перед застосуванням наполовину водою. Для того щоб підживлення була більш ефективною, до приготованого настою можна додати 100 г суперфосфату.

Після внесення добрив ґрунт рекомендується замульчувати. Мульча запобігатиме надмірному випаровуванню вологи і поява бур’янів у прикореневій зоні. Перед проведенням предзимнего поливу річну мульчу прибирають, а на її місце після зрошення укладають новий мульчуючий шар.

Поради садівників

Обрезка малины летом в июле, как правильно ее делать Фото ВидеоНезважаючи на те, що малина живуча і невибаглива, піклуватися про неї необхідно з моменту посадки. Адже якщо пустити розвиток малиннику на самоплив, він перетвориться в густі зарості з мізерним цвітінням і плодоношенням. Рекомендуємо прислухатися до порад тих садівників, які успішно вирощують малину не перший рік:

 1. Закладати малинник необхідно на рівних сонячних ділянках з низьким заляганням ґрунтових вод. Обов’язково дотримується схема посадки – відстань між кущами, посадженими стрічковим способом, повинно бути не менше 70 см, а проміжки між рядами повинні становити 1 м. При одиночній посадці кущі садять не ближче ніж на 1,5 м один до одного.
 2. Погане плодоношення малини чекає на вас, якщо кущі будуть посаджені на глинистому грунті, на ділянках з заболоченій або грунтом засолення. Не рекомендується висаджувати малинник вздовж паркану.
 3. Найкращим часом для посадки малини фахівці вважають осінь. Саджанці встигнуть добре вкоренитися до приходу заморозків, а навесні відразу почнуть активно нарощувати вегетативну частину. Якщо ви все ж плануєте весняну висадку малини, робіть це відразу після того, як розмерзнеться грунт. Кущі висаджують із заглибленням на 5-7 см відносно колишнього рівня.
 4. При осінній посадці малину обов’язково підгортають на висоту 10 див. Це допоможе зберегти під час зимівлі нижні бруньки.
 5. Не можна обрізати висаджені кущі нижче висоти 25-30 див. Повністю зрізати пагони не можна з тієї причини, що нижня частина стебел накопичує в собі поживні речовини, необхідні для росту коренів. До того ж, дуже низька обрізка загальмує розвиток пагонів заміщення і саджанець може загинути.
 6. На другому році життя навесні пагони вкорочують приблизно на 20 см, враховуючи розташування верхній нирки. Така обрізка сприяє активному галуження куща і формування крупних ягід. До того ж, укорочені гілки будуть більш стійкими до навантаження плодами. Видаляють навесні також пошкоджені пагони і стебла з ознаками захворювань.
 7. Найкращим способом вирощування малини є метод з використанням шпалери. Великоплідний сорт при такій посадці підвищує урожайність в 3-5 разів у порівнянні з традиційним способом культивації.
 8. У холодних регіонах важливо організувати правильну зимівлю кущів малини, щоб захистити її від обмороження. Пагони пригинають до землі і закріплюють як можна ближче до поверхні грунту. Після випадання снігу його накидають на кущі та ущільнюють так, щоб вийшов замет заввишки 0,5-1 м. При такій зимівлі малина здатна переносити навіть суворі сибірські морози. Повністю розкривають чагарник після того, як зникне загроза заморозків.
Читайте також:  Хвороби кроликів, які несуть загрозу здоров'ю людини

Літня обрізка малини — відео

При вирощуванні малини можна ігнорувати ні один з етапів догляду за нею, включаючи обрізання, поливи, підживлення, організацію зимівлі. Всі ці заходи в комплексі дозволяють сорту повністю розкрити свій потенціал і дати максимально рясний урожай. Без догляду малинник почне вироджуватися. Не слід звинувачувати в цьому випадку чагарник, потрібно проаналізувати можливі власні помилки і виправити їх.

DvaGusya