Хвороби кроликів, які несуть загрозу здоров’ю людини

Коли хворіють наші домашні вихованці, ми всіляко намагаємося допомогти їм і вилікувати їх недугу. Але перш ніж надавати першу допомогу хворому, потрібно пам'ятати про те, що інфекційні хвороби тварин можуть бути заразними і для людини. А це означає, що потрібно в першу чергу подбати про свою безпеку, адже від вашого здоров'я залежить і здоров'я вихованця. І в даній статті ми розглянемо ті захворювання кроликів, які становлять небезпеку для людини.

Явні ознаки хворого кролика

Незважаючи на те що кролики є цінними в усіх сенсах тваринами (їх м'ясо багате різними вітамінами, макро-і мікроелементами; їхнє хутро вважається цінним для виготовлення верхнього одягу, шапок і чобіт), природа наділила їх крихкими і схильними до безлічі захворювань організмами, найчастіше не здатними самостійно пригнічувати вогнище зараження. Хвороби кроликів, які несуть загрозу здоров'ю людини На жаль, далеко не кожну хворобу можна визначити «на око», адже симптоми зараження можуть не проявлятися до того моменту, поки не буде вже занадто пізно. Кролики можуть продовжувати активний спосіб життя, добре харчуватися і проявляти всі ознаки здорового і повноцінного тваринного, але в один момент, коли припиняється інкубаційний процес розвитку вірусної інфекції, ці маленькі пухнастиків згоряють на очах, розлучаючись з життям.

Важливо! Щоб вчасно розпізнати перші симптоми зараження, всіх особин з кролячого стада потрібно регулярно піддавати огляду. Дорослі особини – один раз в тиждень, а малюків, які не досягли 1 місяця від народження, слід оглядати кожен день, адже саме кроленята найбільш схильні до інфекційних захворювань через незміцнілої імунної системи. Також обов'язково слід оглядати самців і самок перед спарюванням, а самку ще й до, і після окролу.

Нам під силу кролівника розпізнати деякі ознаки, які будуть свідчити про те, що знаходиться перед ним особина захворіла.

Ці ознаки мають такий вигляд:

 • млявий зовнішній вигляд звірка, часто знаходиться в лежачому положенні;
 • невластиві манери поведінки;
 • серозні або прозорі виділення з слизових оболонок;
 • осипання вовни, часткове або повне облисіння, втрата блиску у вовняного покриву;
 • утруднене і прискорене дихання;
 • напади тремтіння;
 • виразкові або гнійні освіти на тілі;
 • наявність крові у випорожненнях, частий і рясний пронос або, навпаки, запор;
 • прояв судом і паралічу;
 • атака вошей або бліх.

Саме інфекційні, вірусні та бактеріологічні захворювання є найбільшою небезпекою для здоров'я людини, так як можуть передаватися як тактильно, так і повітряно-крапельним шляхом, а також через дрібних комах. Тому поруч із зараженими особинами з кролячого стада потрібно бути дуже обережними, щоб не постраждати самим і зуміти зробити все необхідне для якнайшвидшого одужання довговухої вихованця. Хвороби кроликів, які несуть загрозу здоров'ю людини

Які хвороби кроликів небезпечні для людини

У списку найбільш поширених вірусних та інфекційних уражень кролячого стада, які представляють досить високий ступінь небезпеки для здоров'я людини, присутні: короста, фасциолез, цистицеркоз, пастереллез, лістеріоз, гельмінтоз, туляремія і ряд інших. Розглянемо їх детальніше.

Чи знаєте ви? Рекордна довжина вух кролика була офіційно зареєстрована на позначці 80 сантиметрів.

Короста (псороптоз)

Коростою називають хвороба шкірного покриву кроликів, яка становить небезпеку для людини. Збудник: передається разом з кліщем. Попадання на шкіру кліща викликає свербіж і роздратування. Улюбленими місцями розміщення кліща є вушна раковина або шкіра голови, під волосяним покривом.

Читайте також:  Зуби кролика: особливості будови і можливі проблеми

Симптоми: наявність на шкірі невеликих почервоніння, в центрі яких видно ранка. Також можливі легкі припухлості в цій області, поява невеликих прозорих бульбашок з рідкої субстанцією всередині, яка випливає при вибуху тонкої оболонки, після чого засихає і створює струпи. Хвороби кроликів, які несуть загрозу здоров'ю людини

Лікування: засохлі струпи необхідно змочити скипидаром і видалити, використовуючи пінцет. Через 4-5 днів цю процедуру рекомендується повторити.

Профілактика: в якості додаткового захисту від кліщів рекомендується обробляти клітку з кролями 5% розчином «креоліном».

Радимо ознайомитися з різними породами кроликів: білий велетень, сірий велетень, каліфорнійський, ангорський, чорно-бурий, метелик, французький баран, фландр, радянська шиншила.

фасциолез

Фасциолез – гельмінтозних захворювання кроликів, що вражає печінку і жовчовидільну систему, може протікати в гострій або хронічній формі.

Збудник: молюск малий прудовик, який водиться в стоячих водоймах, на кшталт озер або ставків, а також в траві, що росте біля водойм.

симптоми:

 • прискорений пульс;
 • плутане, нерівномірне дихання;
 • набряклі повіки;
 • висока температура;
 • набряклість в області живота і шиї.

У разі хронічної форми фасциолеза окремі фрагменти тулуба лисіють, а весь шерстяний покрив тваринного стає ламким і пересушеним. Слизові оболонки очей і рота набувають жовтяничний відтінок. Хвороби кроликів, які несуть загрозу здоров'ю людини

Лікування: за допомогою зонда в організм кролика вводиться 1-2 мл чотирихлористого вуглецю, а також дане лікування комбінується з протигельмінтними препаратами «Бітінол» і «Клозантел».

профілактика: з метою запобігання зараженню слід усунути з раціону харчування кроликів траву, зібрану біля водойм, а також не поїти їх водою зі ставків і озер.

Чи знаєте ви? Кролик вагою в два кілограми може випити таку ж кількість води, як і собака вагою в десять кілограм.

цистицеркоз

Цистицеркоз – инвазионная хвороба, що викликається паразитуванням в м'язовій тканині личинок цестоди собак, лисиць, котів. Досить широко поширена, вражає кроленят у віці до 1 місяця. Є небезпечною для людини, яка має контакт з зараженим тваринам.

Збудник: личинки цестоди, що локалізуються в сальнику, тазовому випинанні очеревини і під капсулою печінки. Також можуть поширитися на всі органи всередині тіла тварини.

Симптоми: не має специфічних ознак зараження. Єдиним симптомом є пригноблений зовнішній вигляд і мала рухливість, але ці ж показники свідчать і про безліч інших захворювань, а тому без консультації ветеринара ви не зможете визначити тип хвороби. На жаль, вкрай рідко вдається діагностувати правильно цистицеркоз. Найчастіше це можливо лише після розтину загиблого кролика. Хвороби кроликів, які несуть загрозу здоров'ю людини

Лікування: дане захворювання не лікується.

Профілактика: необхідно щоквартально проводити заходи по дегельмінтизації поголів'я кроликів, вводячи в їх їжу 10% «мебенвет гранулят». Також не допускається наявність поруч з крільчатнику бродячих або сторожових собак, які можуть стати джерелом зараження. Загиблих кроликів потрібно спалювати, щоб перешкодити поширенню зарази.

Чи знаєте ви? Кролики жують 120 разів на хвилину і мають понад 17 000 смакових рецепторів.

Пастереллез (геморагічна септицемія)

Пастереллез є особливо небезпечний бактеріологічне ураження, що характеризується запаленням внутрішніх органів. Людина має високий ризик зараження при контакті з хворою твариною. Виділяють два різновиди цієї недуги: типову і атипову.

Читайте також:  Як зберігати ґрунт і добрива, якщо ви живете у квартирі: корисні поради

Збудник: провокатором виступає паличка Pasteurella.

Симптоми: в число характерних ознак протікання типової форми пастереллез відносять:

 • підвищену температуру з подальшим стрімким зниженням;
 • небажання кролика вживати їжу;
 • прискорене і нерівномірність дихальних процесів;
 • сірі і каламутні виділення з слизових оболонок на обличчі;
 • нерідко супроводжується рясним поносом.

Ознаками атипової форми пастереллез є підшкірні інкапсульовані абсцеси, що виступають на окремих ділянках тіла. Дана форма слабкіше попередньої, а тому млявість і слабкість тваринного спостерігаються рідше. Хвороби кроликів, які несуть загрозу здоров'ю людини

Лікування: типову форму неможливо вилікувати. Кролики гинуть протягом 1-3 днів. Атипова форма лікується за допомогою антибіотиків. Двічі проводиться введення ін'єкції «біоміцин» в розчині 2% і одноразово вводиться ін'єкція «тераміцин». Всі три ін'єкції вводять внутрішньом'язово, дотримуючись інтервал о 20 годині. Абсцеси розкриваються на третій місяць з моменту зараження, гній випливає, а що залишилися ранки гояться. Уражені місця можна протирати антисептиками для прискорення прориву абсцесів і загоєння ран.

Профілактика: дотримання всіх правил гігієни і санітарних умов утримання тварин. Проведення дезінфекційних процедур не рідше 1 разу на місяць.

Чи знаєте ви? За легендою, представниця індіанського народу ацтеків Майяуаль стала свідком того, як наївся агави кролик немов сп'янів і носився по полю, як божевільний. Завдяки відкриттю п'янких властивостей даного кактуса Майяуаль стала богинею, своєрідною персоніфікацією агави. Пізніше вона народила 400 кроликів, яких прозвали покровителями сп'яніння. До цього дня в Мексиці існує шкала сп'яніння від 1 до 400 кроликів, а перед тим як розпивати кульці, мексиканці проливають трохи цього алкогольного напою на підлогу, роблячи таким чином жертвоприношення кроликам.

лістеріоз

Інфекційне септичне захворювання кроликів, що характеризується раптовою смертю або абортом. Протікає в гострій, надгострій і хронічній формах.

Збудник: листерия є тією самою бактерією, яка і викликає розвиток цієї недуги.

Симптоми: під загрозу зараження на цю недугу потрапляють в основному самки. При надгострій формі лістеріозу самки можуть несподівано загинути без будь-яких явних причин до цього. При гострій формі самка не здатна виносити потомство, і у неї трапляються викидні. Відразу після викидня у неї віднімаються кінцівки. При хронічній формі самки не можуть взагалі давати потомство, так як всякий раз зародок гине в матці ще до дозрівання. Вижити можуть лише деякі самки, що мають сильний імунітет, інші ж гинуть. Хвороби кроликів, які несуть загрозу здоров'ю людини

Лікування: на сьогоднішній день ніяких способів лікування, не знайдено. Всі заражені особини підлягають забою.

Профілактика: проведення регулярних заходів з очищення клітин, лотків, зміни підстилки і огляд тварин відповідно до приписів.

Радимо почитати про те, якою водою напувати кроликів, ніж можна годувати кроликів, який травою годувати кроликів, що їдять і чим годувати кролів взимку.

Гельмінтоз (глисти)

Гельмінтоз є глистових поразкою тваринного, яке здатне передаватися людині при безпосередньому контакті.

Збудник: глисти з класів трематод, цестод, нематод (більше 10 видів).

Симптоми: у заражених кроликів спостерігається млявість, слабкість, малорухливість, нерідко відмова від їжі і навіть підвищення температури. При уважному огляді випорожнень можна виявити білі яйця глистів або цілі фрагменти паразитів. Нерідко глисти здатні розповсюдитися далеко за межі кишечника по всьому організму тварини, утворюючи цілі порожнини у внутрішніх органах, заповнених личинками. Хвороби кроликів, які несуть загрозу здоров'ю людини

Читайте також:  Які дії з товстянкою можуть її знищити

Лікування: після проведення лабораторних аналізів ветеринар призначить комплекс препаратів, які посприяють загибелі і виведенню глистів з організму кролика. Також сприятливим буде проведення дегельмінтизації не менше, ніж раз на квартал.

Профілактика: дотримання санітарних умов, якісні корми та свіжа вода.

туляремія

Туляремія є інфекційним захворюванням, що вражає лімфатичні вузли, найчастіше завдає удар по молодим особинам в стаді. Також становить небезпеку для людини при контакті з зараженими особинами.

Збудник: зараження здійснюється повітряним шляхом, при вживанні їжі і води, а також за допомогою комариних укусів. Важливо! Якщо кролик перехворіє туляремією і вилікується, то ця інфекція йому більше не страшна, так як в його організмі виробиться імунітет. Симптоми: часто будь-яка симптоматика під час туляремії відсутня. Тільки при гострій фінальної стадії кролики починають дихати з задишкою і підкахикують. Також їх може морозити і лихоманити, а ще на їх тільцях підхоплюються маленькі гнійники. Якщо запустити дане захворювання, то воно може закінчитися збільшенням лімфатичних вузлів і паралічем. При вагітності у самок нерідко трапляються викидні. Хвороби кроликів, які несуть загрозу здоров'ю людини

Лікування: відсутній, а тому особливу увагу слід приділити профілактичним заходам.

Профілактика: дотримання санітарних правил, проведення заходів з очищення та дезінфекції крільчатника, особиста гігієна і боротьба з комарами, мишами і щурами.

профілактика захворювань

З метою зведення до мінімуму можливості зараження кролячого стада різного роду вірусами та інфекціями, слід застосовувати ряд профілактичних заходів, а також враховувати наведені нижче рекомендації:

 • забезпечення циркуляції повітря, але без протягів;
 • своєчасність прибирання та дезінфекції;
 • заміна підстилки не рідше ніж раз на три дні;
 • ретельно вимивайте годівниці і поїлки, видаляючи залишки корму, щоб в них не розлучалися бактерії;
 • корм і вода завжди повинні бути свіжими і якісними;
 • регулярно піддавайте своїх вихованців профілактичного огляду на предмет симптомів зараження;
 • особливу увагу при огляді приділяти слизових оболонок і наявності серозних виділень, адже саме вони найчастіше є першими ознаками назріваючої біди.

Крім загальних правил догляду та утримання кролів, вам слід також проводити регулярну вакцинацію вихованців. Існують окремі щеплення від міксоматозу і ВГБК. Але також сучасна ветеринарія розробила комплексні препарати, що дозволяють разом знизити ризик появи і розвитку декількох найбільш поширених і небезпечних інфекцій.

Рекомендуємо почитати про те, як визначити стать кролика, скільки триває і як визначити вагітність кролиці, чи можна утримувати курей і кроликів разом, що впливає на тривалість життя і скільки в середньому живуть кролики, що робити при сонячному і тепловому ударі у кроликів.

Подібну вакцинацію рекомендується проводити щороку. Починати вакцинацію можна з 1, 5-місячного віку і при необхідності і за рекомендацією ветеринара провести повторну ревакцинацію через 6-9 місяців. Хвороби кроликів, які несуть загрозу здоров'ю людини Всім нам відома фраза: «Ми відповідаємо за тих, кого приручили». Але не варто забувати і про те, що власне здоров'я також важливо. І перш ніж контактувати з зараженим тваринам, треба вжити всіх заходів обережності, щоб самому не підхопити заразу. Керуючись наведеними в статті описами найнебезпечніших і заразних хвороб кроликів для людини, ви зможете захистити себе від випадкового зараження.

DvaGusya